Licurici de ianuarie - februarie 2009 (110)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ada_coman spune:

Buna dimi!

Multa sanatate tuturor!

Andra bun venit in Romania!!! Sa aveti vreme frumoasa si imi pare tare rau ca nu ne putem vedea. Pupici tuturor!

Anuc si fetele mele au avut herpangina de curand. Noi am folosit antitermice pt febra, care a tinut doar 4 h, dar destul de mare, 39.7 cea mica (rectal) si 38.9 cea mare (in ureche). Nu am folosit decat tantum verde spray, homeovox si antitermice. Rabdare, lichide multe si ce au mai vrut ele. Multa sanatate si sa treaca repede.

Crisspy cum e Razvi? Multa sanatate si sa-si revina repede.

Roxana frumosi tare copilasii tai. Si-a mai revenit pitika cu papa? Poate ii da vreun dinte. Asteptam si noi caninii.

Aalina vreme frumoasa si distractie placuta la mare si la munte!!

Cami felicitari Antoniei pt mers. Bafta cu sustinerea.

Pyc sa treaca repede bubitele lui Paul. Daria avea 9 luni jumate cand a facut varsat de vant, a fost destul de greu cu ea, dar a trecut. Noi nu i-am facut baita cat a avut bubite, asa ne-a zis dr. Multa sanatate.

irinaC spor la mutat. Ce mai face Andrei?

Sa aveti o zi frumoasa!

Mamica de Daria-Ioana 15.08.2007 si Karina-Nicole 29.12.2008

Daria
Karina

POZE
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=8352f415656e1fa1594ae5&source=category&category_id=12" target="_blank">FILMUL NOSTRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

'Neata,

Multumesc tuturor de gandurile bune.

Ieri a fost ceva mai bine...a mancat nishte supica de legume (albituri) si spre seara putin compot de mere + pere (mai grosut)...insa azi-noapte a fost horrror: la 2 jumate s-a trezit in urlete, plimbat prin casa nu putea deloc sa se linisteasca...se chircea de durere si i-am pus un supozitor cu glicerina sa faca kaka...abia a reusit saracutul in urlete, a facut pana la urma dar tare ca piatra. Plus gazele de rigoare. I-am dat si debridat pt gaze si s-a mai linistit.

De dimineata abia a mancat nishte mar copt cu biscuite, dar la calculator. Eu stateam cu el in brate la calculator si ascultam Cleopatra Stratan si mami ii dadea cu lingurita. Nu stiu cum se va descurca cu el azi singura acasa, ca io deh trebuie sa vin la munca sa ascult ineptiile sefului si sa ma enervez.

Rox mi-a varsat si laptele fara lactoza si pediatra a zis exclus lactate cateva zile. Supa de orez cu morcovi i-a facut, tot ce mananca e regim insa uite ca s-a incuiat cu kaka si dam dintr-una in alta. Banana a mancat ieri dar si asta il constipa.

Ieri toata ziua i-am dat cu lingurita apa cu saruri...compotul nici nu vrea sa-l guste, prea dulce pt gustul lui.

Sper sa-si revina ca e tare marait, vrea numai in brate

O zi usoara la toata lumea si multi

Crisspy, fericita de Razvi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:


Citat:
citat din mesajul lui crisspy
Rox mi-a varsat si laptele fara lactoza si pediatra a zis exclus lactate cateva zile. Supa de orez cu morcovi i-a facut, tot ce mananca e regim insa uite ca s-a incuiat cu kaka si dam dintr-una in alta. Banana a mancat ieri dar si asta il constipa.


Criss, compotul NU trebuie sa fie dulce. in principiu daca mai vomita sau are diaree nici nu are voie compot - fructe fierte. doar banane si mere coapte (tot fara zahar).
practic el acum nu mai vomita..? si nici diaree nu are? febra? maraiala poate sa vina de la orice altceva as zice atunci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Crisspy, hai ca se pare ca o sa fie mai bine. Eu zic sa-i dai regim in continuare, si un siropel pt reglarea digestiei ca sa nu se mai constipe. Maraiala probabil o sa mai dureze vreo doua zile pana se pune pe picioare, ca e slabit, mititelul, dar Doamne ajuta sa fii trecut raul. Va pup si ma gandesc la voi

Fetele plecate in concediu sau care urmeaza sa plece, sa aveti vreme buna, sa fiti sanatosi, sa va distrati pe cinste si sa va odihniti!

Anuc,sanatate multa si voua, offf, sper sa treceti repede peste toate
Irina, succes cu mutatul. Astept impresii despre cum e sa stai in casuta ta
Am vazut poze cu puiuti superbi de Rox, Aidan[/b, Alice, Paul, Razvi, puiuti dragalsi de Anuc, Mister, Flavi si Andru, Alexiuta, Arriana, [b]Dariuta

Noi am avut o perioada mai "ghinionista", Vladut a cazut cu fata de asfalt saptamana trecuta si are julit nasul si fruntea (Alerga spre niste floricele si mima ca le miroase cu capul pe spate si bufff...), apoi la vreo doua zile dormea cu mine in pat, m-a sarit si desi am simtit si am vrut cand adoarme sa trec la margine am adormit, si mi-a cazut din pat si uite asa s-a mai ales cu o vanataie in frunte Eu sunt f obosita si sambata am pierdut 3 lucruri, un cercel de la ureche, niste protectii pt colturi pe care tocmai le cumparasem si cu care nu am mai ajuns acasa si palaria lui fi-miu

Vladut stie primul lui cantecel pe care-l canta toata ziua , de fapt nu stie decat primul cuvant "bate" din catecelul "Bate vantul frunzele", dar e simpatic ca merge la orga si apasa pe clape si canta "baaa-te" cu ritm

Saptamana asta suntem in pregatiri, facem bagaje, plecam cu masina toti 3 pana in Germania unde suntem nasi de cununie. Asa ca am f mari emotii legate de aceasta calatorie, sper sa ne intoarcem cu bine acasa si sa fie totul bine.

Va pup

de baietel nazdravan (09.02.2009)


e simplu, doar sa vrei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz


Citat:
citat din mesajul lui crisspy
Rox mi-a varsat si laptele fara lactoza si pediatra a zis exclus lactate cateva zile. Supa de orez cu morcovi i-a facut, tot ce mananca e regim insa uite ca s-a incuiat cu kaka si dam dintr-una in alta. Banana a mancat ieri dar si asta il constipa.


Criss, compotul NU trebuie sa fie dulce. in principiu daca mai vomita sau are diaree nici nu are voie compot - fructe fierte. doar banane si mere coapte (tot fara zahar).
practic el acum nu mai vomita..? si nici diaree nu are? febra? maraiala poate sa vina de la orice altceva as zice atunci.


Nu a mai vomitat de sambata seara de pe la 23:00. Febra nu are, diaree nu are, din contra face cu greu kaki.

Deci tot fara compot?

Crisspy, fericita de Razvi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Tocmai am vb cu mami la telefon: Razvi a dormit vreo 2 ore si dupa a mancat foarte linistit supica de legume de regim.

Bea si apica fara mutre, dar fara saruri, apa simpla...

Nu a mai plans deloc - saraca mami, ii era frica ca nu o sa satea Razvi linistit fara noi, dar se pare ca e OK.

Sper sa o tina tot asa...

Anna Vladutul cu bubite sa treaca repede. Spor la bagaje si drum bun fara peripetii



Crisspy, fericita de Razvi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Bravo Razvi, s-a facut bine , in doua zile maxim o sa chinuie din nou pisica si o sa alerge toata casa

Multumim Crisspy


de baietel nazdravan (09.02.2009)


e simplu, doar sa vrei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Criss, am inteles, eram sub impresia ca e tot voma/diaree. daca a mancat si nu o sa mai vomite e totul ok. se mai intampla din astea fara motiv
Anna drum bun! si distractie placuta in germania. pupam bubitele lui Vlad sa treaca rapid.
Patricia, cum mai esti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz

Criss, am inteles, eram sub impresia ca e tot voma/diaree. daca a mancat si nu o sa mai vomite e totul ok. se mai intampla din astea fara motiv


mersi mult pt sfaturi

Crisspy, fericita de Razvi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuc spune:

Pup fetele si licuricii!

Noi suntem bine, multumim pentru gandurile bune! Filip nu prea mananca si ma chinui sa-l pacalesc...ma termina psihic...si, ca sa nu stam cumva o zi linistiti, de azi-noapte a inceput sa tuseasca iar....zdravan, plus muci si stranut...

Sper din tot sufletul sa nu faca si Ioana herpangina pentru ca pe 1 iulie plecam la mare....deci numai asta nu mi-ar trebui! Ma chinui sa-i repar pana atunci, sa plecam cat de cat intregi...si sa venim la fel...
E de groaza cu herpangina asta...multi copii am auzit ca au facut de curand (d-aia mi-e teama cu Ioana)

Bee, stiu cum e cu copilul mic pe plaja...nici eu nu sunt f entuziasmata de plecare, mai mult pentru Ioana...va trebui sa alerg toata ziua dupa Filip pe plaja, sa nu manance nisip, sa nu bage degetul in gura, sa nu dispara, plus program de copil mic...dar macar sanatosi sa-mi fie!

Mami de Ioana&Filip


Mergi la inceput