Dr. Who (2)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Iileana, cica azi mi-l aduce cineva pe Patapievici. Mai stii, dupa ce citesc cartea, daca nu gasesc noi intelesuri in Doctor Who?
Comentariile la carte nu au fost de natura sa ma incurajeze, dar am trecut cu brio prin incercari mai grele in viata.

Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihutza11

multumesc de primire!

l-am vazut si eu pe CE si Rose.. parca totusi ceva la doctor nu ma incanta (poate si fiindca m-am obisnuit cu pustiulica, sa vad cand ajung si la DT).. dar ii mai dau sanse, ca nu am vazut decat 2 ep.. si acum am cunoscut-o si pe Cassandra .. funny aia cu iPOd-ul si muzica clasica ..

Ingrid si mie tot dupa Orlando imi curgeau privirile! imi place rau de tot de el!



Mihaela, mami de Andra - 29 martie 2008

Mica dansatoare


Mihuta, ai rabdare. Uite, pana si Denizel care era fan D T a marturisit ca ii pare rau dupa C E. Are el un farmec special. Poate si pentru ca il stiu din rolul lui Jude?

Inca o admiratoare a lui Legolas...imi trimiteam poze si secvente din film pe mess cu prietena mea. A fost o dulce nebunie.

Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Eu ramin fidela ideii ca I.P. Culianu trebuie cunoscut mai intii prin ceea ce spune el insusi, prin cartile lui, nu prin fantasmagoriile tesute pe marginea "mitului" Culianu de diversi cetateni, mai mult sau mai putin chemati si daruiti pentru o asemenea intreprindere. Doamne, si cite aberatii s-au mai spus despre el in astea doua decenii de cind a fost "indepartat"...

Patapievici insa face, zic eu, exceptie. Cartea cu pricina nu am luat-o inca, dar, in principiu, sint familiarizata cu teza lui, pentru ca si-a dezvoltat-o in timp. Incepind de prin varii prefate/postfete la cartile lui Culianu si apoi intr-un eseu mai amplu, gasibil www.polirom.ro/catalog/carte/ioan-petru-culianu-omul-si-oper-1265/" target="_blank">aici. E destul de.... exotica viziunea lui Patapievici, insa si extrem de interesanta. Oricum, el e printre putinii care au avut acces la lucrarile pe care Culianu le avea in pregatire in momentul mortii.

De fapt, nu ca ar mai conta... Realitatea cea cruda tot Patapievici a surprins-o, http://www.evz.ro/detalii/stiri/896023.html . Din toate astea nu s-a ales nimic :(...


Citat:
Mai stii, dupa ce citesc cartea, daca nu gasesc noi intelesuri in Doctor Who?

, sa stii ca e posibil. Marile spirite... :))))))


Uf, scuze de off-topic . Am si eu fixatiile mele....





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana

Ingrid, imi confirmi banuiala ca titlul lui "42" n-are nici in clin nici in mineca ccc cu romanul lui Douglas si ca singura sa menire a fost cea de a ne da noua prilejul sa facem atitea comentarii simpatice .

Singura legatura o vad in cele 42 de minute pana la impact. Care impact, o sa-l descoperi la momentul potrivit. Nu vreau sa-ti stric surpriza.


Citat:
Denizel, stii ca-s foarte receptiva la sugestiile pe care le pescuiesc de pe DC, le "probez" cu destul entuziasm. (insasi faptul ca scriu la topicul asta e o dovada in acest sens, ca doar de pe DC am aflat de Dr. Who...:)).
Si inteleg si ca universul LOTR e multi-stratificat si permite citirea intr-o sumedenie de chei, de diferite profunzimi, fiecare cit/cum poate/vrea.
Totusi, e cu cetateni cu urechi ascutite !!! (Beren cum le-o avea? :) Fiind o lume fantastica populata de personaje fantastice m-am gindit, sincer, ca nu e pentru mine.
Da' daca tu zici...

Poate nu-ti plac povestile cu zane, elfi, orci, personaje fantastice. In acest caz, nu te avanta cu cartea, no chance.


Citat:
Despre The Satan Pit.
A fost cam pe unde ma asteptam . Nu, n-au dat-o in bara, dar nici prea departe n-au ajuns, ca subtilitate a tratarii temei.
Juma' din episod, daca nu si mai mult, se fugaresc pe coridoare .
Citeva scene, ce-i drept, fura fffff faine. De exemplu cea cu mult-mult negru pe ecran si o faptura mica rosie pendulind in mijloc si filosofind. Doctorul in coborirea caderea sa in prapastie. Impecabil. Si ca impact vizual, si ca idei transmise.
Imi mentin parerea ca fiara putea sa lipseasca, da-o'ncolo, ca prezenta in carne si oase. Stirnea mila .
Finalul deus-ex-machina, hihi, super-simpatic.
Un episod bun dar care totusi nu si-a exploatat suficient de eficient potentialul, zice circotasul din mine ;))))))....

Ai descris bine, eu la final am strambat putin din nas. De unde iarasi revin, cu personajele fantastice ma inteleg bine.


Citat:
Am avut viata si eu si restul. Altfel ar fi fost vreo 5 oameni curentati si n-ai fi stiut de ce nu mai scriu la subiect

Ma bintuie chestia asta de cind am citit-o :/.
Cit de bizar e, totusi, specificul inter-relationarii asteia pe net... Asa e, n-am fi stiut de ce nu mai scrii :((.
Cine stie citi dintre cei care dintr-o buna zi n-au mai scris pe DC au avut, de fapt, un cablu dezizolat in subsol.
:/

Esti comica Iileana, eu m-am imaginat ingerii pe umerii nostri, privind unul la altul si jeluindu-se: prosti sunt, Doamnee...sa-i scapam au ba? Si, precum vezi, inca scriu.


www.trilulilu.ro/bright/566e0d1c4a9b15" target="_blank">see details
[/quote]

Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Culianu nu s-a numarat printre preferintele mele, desi ele sunt un mixed-grill literar. Nu stiu daca mi-a scapat ceva necitit de Eliade, i-am devorat pe Cioran, Noica, Tutea si acum ma mir cum de nu mi-a cazut in cale acest geniu, dupa cum il descrie Patapievici.
Poate ca moartea lui misterioasa arunca o umbra de glorie, poate chiar e un scriitor extraordinar. Cert e ca voi vedea daca citindu-l pe Patapievici am sa-i inteleg personalitatea lui Culianu.

Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Da' Culianu nu e practic scriitor!
E istoric al religiilor (specializat in gnosticism si magia Renasterii) dupa fisa postului :)), istoric al ideilor, epistemolog si chiar, pe alocuri, filosof.
Perspectiva lui asupra religiei si, in definitiv, asupra cunoasterii si a partii asteia mai umaniste, asa, a civilizatiei umane, pe mine m-a marcat fundamental. Ma rog, cit am reusit sa pricep din ea :))).
E cu totul altceva decit cei enumerati.
Personalitatea lui, ma gindesc, mai putin conteaza, conteaza doar ce a "produs"...

Pe cuvint ca acum incetez :)))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
Fiind o lume fantastica populata de personaje fantastice m-am gindit, sincer, ca nu e pentru mine.
Da' daca tu zici...


da, zic!! E mult mai mult decat o poveste despre cetateni cu urechi ascutite (auzi la ea, "cetateni cu urechi ascutite" :))))) si despre neste zane care se plimba cu baghetica magica printre ciupercute uriase.


Articolul ala din ev.z. e trist, trist, trist :(.


Eu abia acum pot comenta ce a povestit Ingrid despre inundatia din subsol. Adica, nici macar acum nu pot comenta, pot doar sa spun ca m-am ingrozit... :(.


A, in caz ca nu ati observat , comentasem inca de ieri episodul cu Pit-u' lui Satan.











Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana

Da' Culianu nu e practic scriitor!
E istoric al religiilor (specializat in gnosticism si magia Renasterii) dupa fisa postului :)), istoric al ideilor, epistemolog si chiar, pe alocuri, filosof.
Perspectiva lui asupra religiei si, in definitiv, asupra cunoasterii si a partii asteia mai umaniste, asa, a civilizatiei umane, pe mine m-a marcat fundamental. Ma rog, cit am reusit sa pricep din ea :))).
E cu totul altceva decit cei enumerati.
Personalitatea lui, ma gindesc, mai putin conteaza, conteaza doar ce a "produs"...

Pe cuvint ca acum incetez :)))))

www.trilulilu.ro/bright/566e0d1c4a9b15" target="_blank">see details

Te rog sa nu incetezi. Si Eliade a produs o Istorie a religiilor, pe care am studiat-o cu nesat. O sa-mi cumpar si Culianu. Dupa asa o reclama, merita.

Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:
Fiind o lume fantastica populata de personaje fantastice m-am gindit, sincer, ca nu e pentru mine.
Da' daca tu zici...


da, zic!! E mult mai mult decat o poveste despre cetateni cu urechi ascutite (auzi la ea, "cetateni cu urechi ascutite" :))))) si despre neste zane care se plimba cu baghetica magica printre ciupercute uriase.


Articolul ala din ev.z. e trist, trist, trist :(.


Eu abia acum pot comenta ce a povestit Ingrid despre inundatia din subsol. Adica, nici macar acum nu pot comenta, pot doar sa spun ca m-am ingrozit... :(.


A, in caz ca nu ati observat , comentasem inca de ieri episodul cu Pit-u' lui Satan.











Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.


Asta era: "hai ca au dres-o cu partea a doua"?
Uf. Nu ma pot concentra. Ai dreptate, ai comentat. Dar Fiara cum te-a impresionat? Hm?
Gata cu subsolul, sunt aici. Fuse si se duse.

Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Pai, Fiara nu m-a impresionat :)) (scuze, Ileana, probabil ca ai vazut la BBC cat s-au chinuit bietii sa o faca nici prea-prea, nici foarte-foarte :))))).


Mai, dar voi ati vazut episodul ala absolut incantator, episodul de dupa astea doo ce tocmai le comentaram?
Asadar, ati vazut Love & Monsters? Vai, cat de d'aguuuut a putut fi.... .

P.S.1 Ati remarcat cat de fain ii venea lui Rose cu coditele alea impletite? :)

P.S.2 Noi suntem un soi de LINDA?



Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput