Va rog din inima ajutati-l pe Alex ca eu nu mai po

Va rog din inima ajutati-l pe Alex ca eu nu mai po | Autor: diannaalex

Link direct la acest mesaj


Buna ziua sunt mama baietelului cu sindrom lesh nyhan despre care cred ca ati mai citit. Nu stiu ce sa mai fac. Se apropie sarbatorile si nu am ce pune copilului pe masa nu am nici bani sa imi platesc gimnatica luna asta nu am avut bani dar kinetoterapeutul a zis ca ii platim luna viitoare si din urma asta daca vom avea de unde. Va rog din inima sa ne ajutati. Orice suma oricat de mica pentru noi conteaza. Haideti sa-l facem pe Alex fericit ca eu singura nu mai pot. Va multumesc din inma si va doresc sanatate la mamici si copilasi. Acesta e blogul nostru unde gasiti mai multe detalii si acte medicale si conturi unde puteti sa ne ajutati.www.dianalaura.wblog.ro.



buna mamici ce faceti? Azi am aflat ca suntem asteptati la o clinica din Italia in data de 5 iulie pentru tratament pentru Alex dar nu avem bani. Am mai refuzat 2 programari din lipsa banilor si daca o ratam si pe asta nu ne mai primesc. Se plateste doar costul biletului de avion dus intors care e cam 2500 de ron bani de care eu nu dispun. Va rog cu lacrimi in ochi sa ma ajutati sa il fac bine pe Alex. eu singura nu pot. Va pup si aveti grija de voi si de puii vostri relatii pe dianalaura.wblog.ro


Acesta eun articol din presa locala ziarul Vremea Noua Vaslui

Alexandru este un băiat de 4 ani. El a fost diagnosticat la 10 luni de viată cu tetrapareză spastică. Din acea clipă, familia a început o luptă grea si costisitoare pentru a face din Alexandru un copil cât decât normal din punct de vedere fizic si psihic. Mama lui Alexandru face apel la toti părintii să îi ajute cu o sumă cât de mică în vederea sprijinirii recuperării medicale pentru băietelul ei Alexandru. Să fim oameni împreună si să dăm o rază de sperantă acestei mame care îsi doreste nespus de mult să îl vadă pe Alexandru făcând primii pasi!

Desi copilul face recuperare, progresele sunt foarte mici. Nu stă în sezut, niciun pas nu a reusit să facă până acum. “Am născut natural, la termen, am obtinut Apggar 9. Băietelul meu a avut greutate mică la nastere, 2 300 grame. Mie mi s-a părut ceva suspect pe la 5 luni, când am observat că nu nu-si poate tine capul, nu stătea în sezut, mai mult decât atât nu putea să prindă jucării în mânute. Asta în ciuda insistentelor tuturor medicilor care se încăpătânau să-mi spună că băiatul este perfect normal. Iar acest lucru se întâmpla chiar si atunci când micutul meu a împlinit 10 luni. Îmi spuneau: „Lasă-l, că are timp să facă toate astea!“. Când copilul avea 10 luni împlinite, am ajuns la doctorita neuropsihiatru Gafton, care mi-a zis că ceva este în neregulă cu fiul meu. M-a trimis la Bucuresti, la Spitalul Obregia, la profesorul Sanda Măgureanu. După investigatiile făcute, printre care si computer tomograf a iesit diagnosticul tetrapareza spastică. Nu-mi venea să cred! De ce medicii vasluieni mi-au ascuns atâta timp afectiunea copilului!? Poate reuseam să-l ajut mai din timp, se putea corecta mai usor…De când am aflat de boala lui Alexandru, este acelasi tipar: recuperări si spitale. Acum face recuperare la centrul de la Paiu, am fost si la Oradea, Techirghiol, Sibiu, Bucuresti, iar acum vreau să ajung la Buzias din Timisoara si Dezna lăngă Arad“, a declarat Diana Dascălu, mama lui Alexandru.

Nimeni nu se ocupă de copiii cu nevoi speciale, ca Alexandru!

Cât a fost Alexandru mic, Diana Dascălu s-a descurcat mai usor cu băiatul. Afectiunea lui nu se observa cu asa mare usurintă de către trecători. Nici de cărucior nu ducea lipsă. Însă, când a împlinit 2 ani jumătate, Alexandru a avut nevoie de un cărut pentru copiii cu nevoi speciale, pe care, mama lui l-a obtinut cu mare greutate de la o fundatie din Bârlad. “ Lumea se uită urât, lung. Desi copiii vor să se joace cu Alexandru, părintii nu-i lasă… le-am spus de atâtea ori că nu muscă! E dureros! Am încercat să-l înscriu si la o grădinită, însă mi s-a spus din start că nu primesc persoane cu handicap. Acum îl duc la grădinita Agapia, unde sunt copii care se joacă cu el. Nu avem bani să plătim recuperările. Lunar ne-ar trebui măcar încă 6 milioane de lei, întrucât din partea statului primim un ajutor de batjocură, doar 4,5 milioane. Spitalele nu le plătesc, dar copilului trebuie să-i plătesc pampersii, îmbrăcămintea, mâncarea, iar recuperarea o plătesc din buzunarul propriu. Până acum nu am avut curajul să merg la cei care încă mai au bani în Vaslui, sunt sigură că sunt destul de reticenti în perioada aceasta, când multi stau doar cu mâna-ntinsâ“, a mai spus Diana Dascălu.Mai multe detalii si conturi unde ne puteti ajuta gasiti pe www.dianalaura.wvlog.ro. va rog eu ajutati-l pe Alex sa se faca bine. Va multumesc ca ati avut rabdare sa cititi aceste randuri si ma scuzati ca va deranjez.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diannaalex spune:

Salutare tuturor! Ne-am intors acasa din Italia. Am reusit sa fac si eu testul genetic pentru a depista daca sunt purtatoarea Sindromului Lesh Nyhan si acum astept rezultatul. Lui Alex i-au dat tratament care trebuie urmat probabil pe viata. La 3 luni suntem asteptati la control la clinica. Speram sa fie bine. Ni s-au dat sperante ca ar putea merge ar putea sa scrie si sa foloseaca calculatorul dar asta cu foarte multa gimnastica pe care din pacate nu ne-o putem permite acum cand mie, ca la toti bugetarii mi se vor lua 25% la suta din salar. Si asa nu fac fata cu un salar de 530 de lei. Sper sa reusim sa gasim oameni care ne pot ajuta sa reluam gimnastica ca Alex sa poata fi cat de cat un copil normal mai ales ca avem sperante. Dar gimnastica ne costa 500 de lei pe luna bami de care eu nu dispun. Va rog din inima sunt disperata ajutati-ma sa imi vad copilul sanatos doar pentru el traiesc. Mi-as da sufletul pentru el daca as putea dar nu pot si singura nu ma descurc. VA ROG DIN INIMA FIE-VA MILA DE UN COPIL NEVINOVAT. Va multumesc tuturor celor care ati fost alaturi de noi si speram sa fiti in continuare cu noi. Dumnezeu sa va binecuvinteze si sa va dea sanatate ca asta e cea mai importanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diannaalex spune:

ce faceti mamici si bebelasi? Sper ca sunteti bine. Noi ne simtim mai bine dat fiind ca ni s-au dat sanse de recuperare. Sper sa ne facem si noi bine si sa fim ca toti copii. Asa de greu e cand ii vad si aud pe ceilalti copii spunand sau facand tot felul de tarznai si Alex nu poate. Mi se rupe inima. Cateodata simt ca nu mai rezist dar trebuie sa merg mai departe. va pupic si aveti grija de voi si de puii vostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diannaalex spune:

In sfarsit Alex are 2 zile de cand nu se mai musca. Ii dau tratamentul pe care l-am primit din Italia de o saptamana si vad ca e mai linistit mai calm lucreaza mai bine si nici nu se mai musca. Sper sa reusim sa facem rost de bani si sa ne reapucam de gimnastica. Sper sa fie bine de acum incolo. va pupam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyvovcu spune:

draga mea curaj si multa credinta si noi am trecut prin clipe de infern 2 ani de zile fetele stiu despre ce e vorba si pot sa te asigur cu mana pe inima ca dumnezeu prin oameni face miracole iar aici o sa gasesti o familie pe care nu tiai inchipuit vreodata ca o vei avea curaj si multa sanatate

mamica de galusca alexandru gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyvovcu spune:

draga mea daca totul e ok si fetele moderatoare dau ok atunci noi te asteptam la buzias la noi ca de aici suntem mult curaj


mamica de galusca alexandru gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

buna, diana.
impreuna am reusit sa obtinem aprobarea ca acest caz sa fie moderat pe forum. multumesc pentru ajutor moderatorului. sper sa ne primeasca si fetele de la bazar, pentru ca intentionez ca hainutele puse de mine acolo sa fie licitate pentru acest Alexandru caruia ii voi spune Alex Viorel ca sa-l deosebesc de alt sufletel drag, Alex Vovcu.
any, ma bucur mult ca esti fericita de progresele lui alex al tau si sper sa o ajutam si pe diana si s-o incurajam.

Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex
AlexsiMihai
AlexsiMihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diannaalex spune:

Va multumesc tuturor pentru incurajari. Sper ca Alex sa fie mai bine deja azi sunt 5 zile de cand nu se mai musca. Nu stiu ce sa va spun tuturor nu am cuvinte sa va multumesc. Va pupam pe toate si pe puiutii vostri. Diana mami de Alex mic si drag.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diannaalex spune:

Buna Any ma bucur ca v-ati recuperat speram sa putem spune acelasi lucru si despre noi candva speram cat mai repede. In 13 august o sa ajungem la Buzias la recuparare. Este prima oara cand o sa mergem acolo. Speram sa fie bine.

Alex cel vesel vreau sa merg si eu www.dianalaura.wblog.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana l spune:

Mady, cazul e aprobat de admin?

copiii mei minunati, Edy (5 noiembrie 2003) si Daria (2 decembrie 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galliciana spune:

ana, uite:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=154269

Mergi la inceput