**Capsunele-n 2007(122)** Bun Venit Elias Andrei

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Salutare!
Ioana l-am facut si eu de ziua sotului! daca il faci sa nu repeti greselile mele! Sa nu insiropezi tare! Gelatina inainte de a pune-o lasa-o la inmuiat apoi incalzeste-o putin pana la dizolvare! E foarte bun! Si la jeleul de deasupra baga mai mult suc ca sa nu-ti iasa tare jeleul!

Alina-Mirela 29+Maria si mami de DAVID (27.06.2007)siMATEI (15.05.2009)

POZE

www.totsites.com/tot/davidipate" target="_blank">pagina lui David
Cum a aparut Printul!
Un ingeras in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

MAi incerc www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=b2b107ea8675c156c67aed" target="_blank">AICI din nou sper sa mearga de aceasta data

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaiulia spune:

Doxinu foarte curajos Stefan! Si pare asa mare.
Carla si eu ii zic lui Andrei ca o sa-l fac politician cand o sa fie mare. Desi el are alte aspiratii... dupa ce am trecut prin etape cu gunoier si medic, acum declara sus si tare ca el se face fotbalist .
Mai sunt capsunei care merg la gradi si peste vara?
Noi am fost vinerea trecuta sa ne luam ramas bun de la doamne si sa ne strangem bagajul si Andrei a inceput sa planga la plecare de suparare ca nu se mai duce pana in toamna la gradi. Nu are el clar notiunea timpului, dar atata a auzit vorbim de vacanta mare caci a inteles ca este o perioada lunga in care nu merge la gradi. Si era tare trist din cauza asta.

Mamica de David Andrei 10 iunie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Madaiulia, lasa ca mai schimba inca 30 meserii pana se fac mari . A mea va merge abia in septembrie la gradinita, dar zice ca abia asteapta.
Ioana, acum se vede bine filmuletul. Nu pot sa zic decat "WOOOOOOOW", felicitari!

-----------------------------------
Carla, mama Larisei din 15/06/09 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07


-----------------------------------
Larisa 6-12 luni***Larisa 1-6 luni***Sarbatori de iarna 2009
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vas spune:

ceau.
Multumesc mult ca va bucurati alaturi de mine. Conteaza asa mult.
Am refacut azi un test , este mult mai vizibila liniuta ca la primul, deci e bebe.
exact cum spui Ioana, am simtit de vreo saptamana ca e bebe in burtica. Azi i/am spus si Elizei si a fost tare incantata.
Ioana, eu inot foarte bine dar sincer mi/e frica sa sar asa cum sare Stefan.Bravo!!!!! Eu am fost sambata trecuta la strand si m/am pricopsit cu o eczema pe picior.....oricum nu o sa mai merg ca era apa destul de rece.
Astept marea sa ma balacesc si eu.
Ioana 13, da se pare ca mi/a prins bine saltul cu parasauta...o fi pus ovarele in miscare.....
Didi, eu la prima sarcina nu am spus nimanui pana nu am fost la eco sa/i vad inimioara....acum imi vine sa/i sun pe toti sa le spun ca voi avea bebe.
Foarte tare tortul si tot pe site/ul ala (daca tot l/ai propus am mai tras cu ochiul) am mai vazut unul superb ( eu nu ma incumet ca nu/mi iese nimic niciodata) dar poate voi aveti curaj uite aici.
http://www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/21673/TORT-ROSALBA/

Va pup dulce !!!!!!!!!!!

Andreea , mamica Elizei
poze
13.05.2007
poze2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Vas, se simte numai bucurie in cuvintele tale, iti doresc ca starea aceasta de spirit sa dureze pana la nastere si dupa aceea.
Tortul este fantastic, dar eu nu indraznesc sa ma apuc de el, crema de menta este preferata mea, culoarea lila la fel, decoratiile sunt perfecte, este o adevarata opera de arta.

-----------------------------------
Carla, mama Larisei din 15/06/09 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07


-----------------------------------
Larisa 6-12 luni***Larisa 1-6 luni***Sarbatori de iarna 2009
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaiulia spune:

WOW superb tortul Vas! Eu nu am curaj sa ma apuc de asa ceva, nu cred ca mi-ar iesi in veci asa decoratiuni.

Mamica de David Andrei 10 iunie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Andreea, Felicitari!!!

repede..ca-s in viteza..da tortul merita, e un alt gust, e un tort chiar dedicat copiilor, pt ca are mult sirop de portocale, iaurt..nah si ciocolata + gelatina.

Are dreptate Alinta, mai mult sirop sau mai putina gelatina la jeleu, se observa ca si al meu a fost cam colturos, dar stiu ca al Mihaelei arata perfect. Io nu am mai avut ciocolata alba si joi de Fronleichnam (nu stiu cum s-ar traduce) era tot inchis, de atsa am si facut picnic joi.

In legatura cu gelatina, io am folosit si foitze dar si pulbere. Scrie pe ea cum se foloseste. Parca aici, la astea fierbintzi se dizolva, fara sa o fierbi in prealabil. Daca se foloseste la chestii reci, se dizolva si apoi se amesteca cu 2 linguri si apoi se adauga cantitatea ramasa.

prima crema s-a taiat pt ca creme de ciocolata nu era indeajuns de rece si am adaugat-o peste frisca si a devenit curgatoare rau si abia cand am vazut cum se scurge dupa blat am rasturnat-o inapoi (Frumos da?! ) si am mai dizolvat 2 foitze de gelatina si tzapana a ramas.

De obicei, la torturi din asta cu timpi si miscari si copii care numai in pace nu te lasa: cu fac io, stiu io..e bine sa mai improvizezi


Ioana, super sare "Pompierul"


Ramona, va urez de azi "La multi ani!!!" cu sanatate, sa va traiasca Mandretzea

Mica, Concediu placut, deja esti in apa la ora asta


Tot ma intreb ce face oare Miniuta????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

tot io..
un blat pe care io l-as folosi mai des ar fi de la tortul acesta http://www.bucataras.ro/retete/7642/tort-negru-si-alb.html

in schimb folosesc crema clasica: frisca cu fructe congelate, la care am adaugat ultima oara gelatina dizolvata in apa rece. Asta nu am precizat mai sus dar precizase Alynta.

crema mie in da cu virgula, pt ca odata adaugat zaharul tos in unt, nu stiu cum se dizolva.
Ce am vazut io acu. am mai facut trenuri, masinutze de-a lungul vremii, dar de obicei incarcatura si rotile picau, dar daca am folosit unt cu zahar, a ramas tare si nu a picat nimic din "incarcatura"

Edit:
e o nebunie la noi cu steguletzele, au chiar si ai mei la biciclete...poate se mai potolesc nemtii, ca au luat bataie.. dar tre sa recunosc ca e frumos spiritul asta national care ii leaga. M-a intrbat si R de ce Ro nu participa,,ii spusese o edu ca ro nu e in lista participantilor..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

Mdaiulia,Carla,VasDidiva multumesc!Pentru mine este ceva deosebit,desi stiu ca sunt copii care inoata bine la aceasta varsta.Fiecare se bucura de realizarile puiului sau si face mare bravura din acestea.Asa sunt mamele

Nu stiu daca vi s/a intamplat,insa ma surprind deseori vorbin cu prietene care nu au copii inca,doar despre STEFAN,apoi realizez ca pentru ele sunt lucruri mult mai importante decat copilul meu,iar mie imi turuie gura...Numai cine are intelege ce senificatie au, pentru un parinte, realizarile puiului.
Pana acum am resusit sa raman obiectiva in rivinta lui STEFAN,adica nu cred ca este cel mai destept copil si ca face lucruri nemaifacute la vasta lui.Vorbind cu voi imi dau seama ca face cam aceleasi lucruri pe care le fac toti la 3 ani.

Didi admir rabdarea ta la torturi.Imi place sa fac dulciuri,insa mi/a scazut pofta de cand STEFAN nu mananca.Ma chinui sa fac prajituri cu multe creme,blaturi cu diefrite gusturi,iar el nici nu gusta,nu zic ca manance.Acum fac o prajitura inteligenta,dar sunt sigura ca este pentru sot.Am mai gasit si o placinta cu branza buuuna si ce mi s/a parut super la ea este ca nu are coca deloc,este doar branzica...........un deliciu.Dar degeaba

Mergi la inceput