Bv Tina,Ariana delfinasi de iul-aug 2010 (135)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Eladea, m-am uitat peste site-ul pe care l-ai postat. Multumim mult.
Dar e foarte greu sa alaptezi un copil, mi s-a parut complicat... Deja a inceput sa ma doara capul. O inteleg pe Racusor.

Paula, 34+ cu , Raul Codin
AMR 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nela_didea spune:

Care era intrebarea referitoare la cadita cu suport? Eu mi-am cumparat cu tot cu masa de infasat.

30 + cu o de
AMR 9


Mergem inainte cu Doamne Doamne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui paula_m

Eladea, m-am uitat peste site-ul pe care l-ai postat. Multumim mult.
Dar e foarte greu sa alaptezi un copil, mi s-a parut complicat... Deja a inceput sa ma doara capul. O inteleg pe Racusor.

Paula, 34+ cu , Raul Codin
AMR 5 saptamani


m-am uitat si eu putin pe site si desi mi-am alaptat copilul 14 luni din care vreo 6 integral...tot complicat mi s-a parut. e insa un site f bun si atunci cand chiar nu stii sau nu reusesti te ajuta. multe lucruri le faci din instinct, important e ca bebe sa suga si sa caute sanul..gaseste el pozitia buna. eu inafara de furia laptelui ( adica am avut 3 zile lapte ptr 4 copii) n-am avut nici o problema cu alaptatul..nici rani nici nimic. Si nici n-am studiat nimic inainte...e drept ca pe Alexia a invatat-o sa suga o asistenta la maternitate...ca ea dadea la inceput cu limbuta ca o pisica asa. Baietii insa se mufeaza mai repede.
La racusoru' e problema ca bebe a fost micut...i-au dat biberon si probabil i se pare mai usor la biberon...si daca bebe refuza sanul e tare greu.
Voi toate aveti dreptate...n-as adauga nimic in plus...la primul copil e mai greu insa sa aplici si te stresezi mai tare.
Legat de cat ar trebui sa pape dupa regula e 120 ml/kg copil in 24 de ore. Nu stiu insa daca se aplica si la prematuri. e discutabil pentru ca atunci cand alaptezi habar nu ai cat mananca.

Larisa 34+ cu Nectarie si mamica de Alexia (13 iulie 2006)
AMR 5+ saptamani pana la
http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

paula, larisa... poate parea complicat la inceput, intr-adevar, mai ales daca citesti teoria si ai zero practica... dar pe masura ce incepi si aplici niste chestii o sa fie mult mai usor...in plus nu ma refer doar la pozitiile pt alaptat, ci la multe alte info de pe site care sunt f utile tinerelor mamici ...

si eu am avut ragade f urate, am recurs la bibe si alaptat alternativ...eram si stresata ca e mic si nu papa suficient...ca nu mai vroia sanul la un moment dat...dar cand ii dadeam bibe il papa cu lacomie...dehh...am avut si noi perioade f nasoale...cine n-a trecut prin asa ceva habar n-are ce stres inseamna asta...

*********************************************************
Andreea, Eric (9.12.2007) si 37+ cu bb Filip

AMR: MAI PUTIN DE 20 DE ZILE PANA LA MAREA INTALNIRE...

*********************************************************
ERIC, POZE RECENTE
ERIC IN 2009
ERIC , PRIMUL ANISOR

Eu sunt barbatelu' lu' mama!!! Uite ce mare am crescut !!!
Pui mic, mic...

BLOG DE PICI...

Esti mereu cu mine, in suflet, in gand...oriunde ai fi...pentru totdeauna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

racusor, scumpo, in primul rand nu te mai stresa ca iti face rau si tie si lui bb care te simte...

fetele ti-au dat deja sfaturi, mie personal 60 ml mi se pare mult la o masa. eu am stat in spital 5 zile cand am nascut printesita, programul spitalului era alaptare la 3 ore (suna o sonerie, te trezeai si mergeai la bb...). daca de fiecare data ar fi luat cate 60 ml ar fi fost aproape o jumate de litru de lapte/24 ore! dar la piept nu sti cat ia, dac trec 2 ore si nu se trezeste lasa-l sa se odihneasca, profita si tu si mai dormi. eu am procedat gresit la o luna dupa ce am ajuns acasa, am zis ca nu mai am lapte destul si am suplimentat cu lapte praf! dar n-o sa repet greseala acum cu Isa! o sa ia sanul daca o sa-i fie foame, n-o sa-i dau de ales.



_

35+ AMR 4+ pozele noastre
Hannah Isabela & printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

racusor, revin. daca tu vrei sa-i dai lapte la 2 ore, nu poate sa bea tot cate 60 ml...

uite ce am gasit eu:

"Cat lapte beau bebelusii din biberon?

Daca nou-nascutul vostru primeste biberon numai ocazional, planuiti sa ii oferiti 55 - 115 ml.
Daca bebelusul este alaptat numai cu biberonul, el va avea nevoie de 55 - 85 ml de lapte de san sau lapte praf pe zi, pentru fiecare 450 g greutate a lui. (asta inseamna 550 - 850 ml lapte pentru un bebelus cu greutatea de 4,5 kg)"

articolul complet pe nou-nascuti. ro/articol_print.html?id=479 (a se elimina spatiile libere lasate...)

_

35+ AMR 4+ pozele noastre
Hannah Isabela & printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

eladea, eu am tras cu epiziotomia...da' rau rau...daca mai aveam si ragade o luam pe campii...sau la ce dureri aveam renuntam la alaptat...uf.....fiecare are un cuisor dupa nastere...
Am vb cu racusoru' la telefon...era mult mai relaxata decat ce reiese din tonul mesajului....am sunat-o cu teama....dar e bine..eu sunt sigura ca o sa se descurce.
eu imi astept inghetata...iar mi-am adus aminte de epiziotomie si iar m-a luat frica de nastere...

Larisa 34+ cu Nectarie si mamica de Alexia (13 iulie 2006)
AMR 5+ saptamani pana la
http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

Ramo, de la Tina mai ai vesti? Ce face bebe?

Larisa 34+ cu Nectarie si mamica de Alexia (13 iulie 2006)
AMR 5+ saptamani pana la
http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katalina spune:

Buna fetele.
Este posibil sa nasc in apa, merg sapt viitoare la Cta,urmeaza sa ma programez pt miercuri, imi pregatesc lista cu intrebari pina atunci.Barbata-miu zice ca-s nebuna, da' ma sustine.Nici nu zic la nimeni, ca la fel ma fac nebuna, doar voi stiti
Sa vad ce fac, si va povestesc ,vreau sa iau si copiii,sa stam in Mamaia pina mi se rupe apa,hehehe vise,dar ar fi frumos asa.
Revin.

Catalina 31+
Catalin(04.03.1998)&Robert(13.04.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarmenAlbu spune:

Larisa eu stiu de cadita galetusa ca e cea mai buna, din pacate eu am descoperit-o dupa ce am luat-o pe cea traditionala

Racusorul eu nu am cum sa te sfatuiesc, decat cu rabdare, iar efortul pe care il faci e tare de apreciat!!!

Eu am fost la medic ca nu miscase Leti toata ziua, e bine 150 batai pe minut, tensiunea mea 140/60 a zis ca e foarte normala pentru peroiada asta a sarcinii asa ca acum sunt linistita, piticei mele ii place sa doarma muuuult!



In rest m-am intalnit cu directorul maternitatii si am stabilit detaliile nasterii, va fi naturala in piscina si vor face tot posibilul sa nu ma taie, vor masura cordonul inainte, sa ii vada lungimea ramasa dupa ce si-a pus margele, mi-a spus sa merg cand se rupe apa, sau daca nu se rupe , atunci sa merg cand am contractii regulate la 10 minute distanta, mi-au facut cunostinta cu midwife care vb doar putin franceza, daca vorbesc repede nu prea intelege, dar macar are 60 de ani si multa experienta, mi-au propus sa aduca una care vb mai bine o limba comuna cu mine si am refuzat pe motiv ca sunt mult prea tinere cele care vorbesc o a doua limba, si uite asa eu cu 5 limbi vorbite fluent voi avea translator pe perioada travaliului , oricum sunt linistita, mi-au spus ca daca durerile trec pragul suportabilitatii si tensiunea mea da semne ca nu le va suporta imi vor da o doza de epidurala, doctorul mi-a explicat fizic cum sunt contractiile, si am inteles diferenta cand gesticula!

Letizia
Doamne Ajuta-ne!!!
33+ cu
AMR 6+

Mergi la inceput