Bv Tina,Ariana delfinasi de iul-aug 2010 (135)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

racusor, mulge de la tine cat poti de mult. dc mulgi regulat, e ca si cum ar suge bebe. tine-l la san si numa sa se obisnuiasca..chiar dc doarme. si nu-l lasa sa planga.si lasa-l sa doarma, el creste si cd doarme, nu numai cd mananca. dc ii e foame, stai linistita, se trezeste el :)
eu asa as face, l-as pune un picut la san, cd e flamand, laptele curge repede, ajuta-l tu si strange sanul cd il pui. poate poate.
3-4 ore mi se par f mult, INTRE MESE.EL e micut, are stomacel f mic. nu stiu dc incap 60 ml ! mi se pare cam mult.mai bine mai des si mai putin, sa nu il doara burtica. eu cam 30 ml i-as da.la 2 ore.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

na, ca am trecut si eu la atac...

am fost la o plimbarica de 30-40 minute, dar m-am resimtit... nasol...la asta micu nu i-a palcut...asa incat activitatea intensa o vom face acasa... deci, m-am apucat de smotruit baia mare...am spalat vana, chiuveta, multimea de jucarii de baie ale lui Eric...am pus la spalat vase si haine...cred ca o sa spal/curat si frigiderul...

rodi, asa am si eu o energie acum...ceva de speriat...nici cand nu eram gravi nu aveam asa energie...

*********************************************************
Andreea, Eric (9.12.2007) si 37+ cu bb Filip

AMR: MAI PUTIN DE 20 DE ZILE PANA LA MAREA INTALNIRE...

*********************************************************
ERIC, POZE RECENTE
ERIC IN 2009
ERIC , PRIMUL ANISOR

Eu sunt barbatelu' lu' mama!!! Uite ce mare am crescut !!!
Pui mic, mic...

BLOG DE PICI...

Esti mereu cu mine, in suflet, in gand...oriunde ai fi...pentru totdeauna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankank spune:

Buna ziua,
Voiam sa le intreb pe fetele care au nascut acum daca bebeilor li s-a facut in maternitate vaccinul BCG, contra tuberculozei sau daca nu, de unde il procurati?
Va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

Cand am plecat acasa cu el sfatul neonatalogului a fost sa ii aliomentez la cerere si asa am facut erau zile cand se intampla si din ora in ora erau zile cand dormea catre 3-4 ore intre mese, nu l-am trezit niciodata sa ii dau sa manance!


Completare nu i-am dat, am preferat sa il tin la sa si cate 45 minute pana se satura....

daca adoarme gadila-l sub barbita sau strangel de calcai putin si se trezese si daac are tata in gura trage doua guri si tot e ok!

Anca +31s ANA-MARIA AMR 4S si mami de astronaut Vlad-Mihail (05.11.2003)
POZE VLADUT


"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

POZE BURTICA si POZE SERBARE ABSOLVIRE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

Citat:
citat din mesajul lui rodyka

aelita, chiar ma intrebam daca ai plecat mai devreme in vacanta la mare...
am vrut saptamana trecuta,si au inceput ploile si frigul.
la voi cum a fost saptamana asta? aici frig,si pe unde m-am uitat pe net,ploi.vad ca sunt si inundatii prin nord...
Asa ca am continuat cu casa,curatenii peste curatenii,cand ma simt bine lipsesc ,cand mi-e rau si fac pauze dese stau la laptop.

RACUSOR-ce emotionanta poveste !!!!!mi-au dat lacrimile. Felicitari !

FUMATUL-eu m-am lasat de fumat la prima sarcina,deci acum 4 ani,si dupa sarcina a venit perioada de alaptare, si astfel a trecut mai mult de un an fara tutun,timp suficient sa nu te mai apuci.Pt mine,sarcina,a fost un motiv important sa ma las.dupa multi ani,si multe tigari pe zi.

OCHIDUT-vindecat de tigari in doar lunile astea? nu nu nu,vei mai avea nevoie de ceva vointa in timp..Mie imi veneau pofte si dupa 2-3 ani!
si au am fost disperata cu tigarile,si am reusit totusi !
pe mine m-a ajutat apoi si interdictia asta,ca nu se mai fumeaza pe oriunde ca acum 4 ani,asa ca ramanand putine locuri de fumat,dispare si tentatia.
in casa nu,la munca nu mai e voie,in avion,trenuri,aeroport,gari,..inainte toata lumea fuma,aprindeai si tu.acum decat sa te duci la o cusca din aia in aeroport,mai bine te lasi pe loc!!

ANCA asa calc si eu,las masa de calcat in jos,si stau pe canapea,la tv,si calc asa inceeet ca melcul.in fiecare zi ,sau seara dupa ce se culca copiii si ma uit la un film.am avut teancuri,si mai am si cele de copil mic.

mai vad fete cu exces de energie,asa sunt eu de ceva zile,fac multe si in casa,colind cu orele pe afara..

RODICA sa ne arati paturica.
eu mai am un pic la paturica bleu,in triunghi,am abandonat-o zilele astea.

RACUSOR de pinde de copil,cat mananca.dupa grafice,o sa innebunesti de stres ! 60? Sofia daca lua 25 eram fericita ! si eu m-am chinuit asa ca tine,cand cu san cand cu bibe ..si am invatat-o pe bibe din cauza stresului meu ca nu mananca,scoteam de la san,la 4 luni a refuzat sanul 2 saptamani,doar bibe,si eu scoteam si ii dadeam,am insistat atat de mult zi si noapte ca a luat iar sanul...Chin mare!
abia la Andres m-am mai desteptat..

VA MAI DAU ODATA SFATUL PT COPIII CARE NU VOR SUGE(Vad ca Racusor are aparat special,dar pt cine nu are):
pus cu o seringa sau pipeta picaturi pe san(initial cum e doar colostru nu ai lapte cat sa scoti ,asa ca merge si un pic de lapte praf) si picurat in gurita lui bebe,si cand el da semne ca vrea,pus la sanul umezit de lapte,el atunci de foame si instinct va incepe sa suga.eventual de 2-3 ori procedeul pana apuca bine sanul.
m-au invatat asta la al doilea copil,in spital,daca stiam si eu la primul,nu statea Sofia nemancata atata vreme ca nu ma invata nimeni...
la Andres am facut si acasa trucul asta,cam vreo saptamana,pana cand s-a invatat sa apuce bine sanul.



31+
Sofia (2ian2007) ,Andres(22mai2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

racusor, am gasit si un site interesant despre breastfeeding...

http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=6&Itemid=13

*********************************************************
Andreea, Eric (9.12.2007) si 37+ cu bb Filip

AMR: MAI PUTIN DE 20 DE ZILE PANA LA MAREA INTALNIRE...

*********************************************************
ERIC, POZE RECENTE
ERIC IN 2009
ERIC , PRIMUL ANISOR

Eu sunt barbatelu' lu' mama!!! Uite ce mare am crescut !!!
Pui mic, mic...

BLOG DE PICI...

Esti mereu cu mine, in suflet, in gand...oriunde ai fi...pentru totdeauna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Racusor, eu ma bucur ca ai chemat consilier si ca nu renunti cu alaptatul. Eu am avut copii fomisti care n-au refuzat niciodata sanul si nu prea stiu trucuri.
Nu am retinut cat lapte scoti cu pompa si daca e nevoie intr-adevar de ceaiuri. Pentru ca poti sa te stimulezi prea tare si te trezesti cu sanii piatra.
Poti incerca inainte de supt sa te mulgi putin ca sa nu fie sanul tare umflat ca asa detensionat prinde mai bine aoreola si suge mai usor.
Ce sa mai zic, e greu la inceput dar daca reusesti o sa fie foarte bine dupa aceea pana cand va veni vremea intarcatului .
Este aici un subforum pentru alaptare.

Dulceata la masina de paine, s-a discutat pe aici dar cred ca depinde si de ce masina aveti. S-ar putea sa gasiti reteta in cartea masinii. Si eu vreau sa fac de capsuni dar inca nu-s magazinele pline de cele autohtone.

Asa, vreau si eu niscaiva energie. Sunt lesinata, as atipi din ora in ora, nu stiu ce-i cu mine.

Mami de Ana Maria(18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008) si 32+ Iulia Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luana081985 spune:

Mai buticilor cu atata energie mai impartiti si la altele ca mine, ca azi nu am chef de nimic. si am o dezordine in casa, cred ca ma duc sa fac cateceva ca e groaznic ce vad

32+ Giulia si Ana Patricia 30 noiembrie 2006
Au mai ramas 7 sapt ( eu sper 5)


http://picasaweb.google.com/100381038846083183576

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grety_niku spune:

Tocmai m-a sunat al meu sot sa ma intrebe la ce ora ajung acasa ca vrea sa termine curatenia cica a maturat, dat cu aspiratorul, sters praful, dat cu mopul, scuturat covorul... sa-l manance mama pe el . I-am zis ieri ca azi vreau sa ma ajute si sa dea patul la o parte... si s-a gandit el ca mai bine face el toata treaba


30+ cu Eric Nicholas
AMR 9+ pana vine mic si iubit

Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nela_didea spune:

Citat:
citat din mesajul lui grety_niku

Tocmai m-a sunat al meu sot sa ma intrebe la ce ora ajung acasa ca vrea sa termine curatenia cica a maturat, dat cu aspiratorul, sters praful, dat cu mopul, scuturat covorul... sa-l manance mama pe el . I-am zis ieri ca azi vreau sa ma ajute si sa dea patul la o parte... si s-a gandit el ca mai bine face el toata treaba


30+ cu Eric Nicholas
AMR 9+ pana vine mic si iubit

Pozici


Si al meu sot sa nu-l mai recunosc ieri dupa ce au terminat de montat AC-ul. Dar nu prea l-am laudat ca sa nu i se urce la cap.

30 + cu o de
AMR 9


Mergem inainte cu Doamne Doamne

Mergi la inceput