*Cozonacei iubiti de nov-dec 2008 (114)*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns malinas spune:

oceanborn, anca, cred ca sunt si obosita, si stresata si toata ziua de azi, ca as plange nonstop.Atat l-am pupat si l-am dragalit pe david azi, si mi-am cerut scuze de la el ca l-am lasat sa fuga cu cheile in mana, cat n-am facut-o de cand s-a nascut.Bine ca e bine, tot asta imi spun.

anca, eu nu stiu detaliile despre alex si nici nu stiu unde sa virez niste banuti, dar daca ai timp da-mi pe pm datele contului, ca eu pot sa fac virament de acasa, din fata calculatorului.Legat de incedentul de la banca, eu in locul tau faceam scandal.Cum sa ii inchid gura copilului? Unde sa-l las cand intru in banca? sa-l leg de gard cu lesa ca pe un catel cat stau eu inuntru si completez formularele lor stupide?Ca orice operatie vrei sa faci la banca te tin acolo cu anii.Asta e motivul pt care eu mi-am facut internet banking, ca sa interactionez cat mai putin posibil cu functionarul frustrat si obosit.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui malinas

oceanborn, anca, cred ca sunt si obosita, si stresata si toata ziua de azi, ca as plange nonstop.Atat l-am pupat si l-am dragalit pe david azi, si mi-am cerut scuze de la el ca l-am lasat sa fuga cu cheile in mana, cat n-am facut-o de cand s-a nascut.Bine ca e bine, tot asta imi spun.

anca, eu nu stiu detaliile despre alex si nici nu stiu unde sa virez niste banuti, dar daca ai timp da-mi pe pm datele contului, ca eu pot sa fac virament de acasa, din fata calculatorului.Legat de incedentul de la banca, eu in locul tau faceam scandal.Cum sa ii inchid gura copilului? Unde sa-l las cand intru in banca? sa-l leg de gard cu lesa ca pe un catel cat stau eu inuntru si completez formularele lor stupide?Ca orice operatie vrei sa faci la banca te tin acolo cu anii.Asta e motivul pt care eu mi-am facut internet banking, ca sa interactionez cat mai putin posibil cu functionarul frustrat si obosit.


Malinas, si eu am internet banking, insa pe langa ca-mi ia mie comision, ii ia si celui care-i ridica, si-am zis hai sa fie si mai multi banuti, chiar daca sarmanii sunt fte putini, cativa lei.
Dar am venit acasa, mai aveam cate ceva de achitat la o alta banca, si-am pus mai multi bani in cont, sa iasa si comisionul ala. Greu cu bancile.... Bertha, nu fac reclamatie. I-ajunge cat m-am gandit negru la ea. Ai dreptate cu alti clienti, poate se gaseste cineva s-o smotoceasca... acmm am ramas si eu interzisa, ca na, ma dusesem cu inima mare ca fac o fapta nobila, eram toata pink, poate de asta mi-a picat asa din copac, dar next time, sunt pregatita.

Aici e cazul, chiar primul.
Ajuta si daca licitati zilele astea ceva de la bazar si le si platiti, s-a facut licitatie de 1 zi, pana se strang banutii, cineva se ocupa si contorizeaza fiecare leut intrat, si anunta printre paginile bazarului, pana se ajunge la 350 euro.

Mami de Sara (8 dec 2008)
============
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici
..........................................
Si pt mine, si pt tine, si pt el, si pt ea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Eu m-am mobilizat si am mers cu Elisa la cantar, plus Ana dupa noi ca e in vacanta. Are 10,4 kg si vreo 84-85 de centimetri. Era proaspat mancata si bause si un pahar de apa inainte sa plecam de acasa, dar a sarit clar de 10 kg. Traiasca masina de paine si maselutele ca acum rontaie cam orice.

Dupa ce am fost la policlinica am mers pe langa mare si au venit niste gaste dupa noi, Elisa in extaz, a invatat sa zica "gaca", ii facea semn cu mana si ele inotau dupa noi. Tare ii plac animalele, pasarile. Dupa pisici sta toata ziua, una doua o aud "pica pica"

Bertha, vacanta placuta la mare! Mai am controale dar o sa fac musai concurs cu Elisa, mers in 4 labe.

Malinas, din pacate nu putem sa-i protejam tot timpul. Trebuie sa invete si ei care le sunt limitele. Bine ca e doar zgarietura.
Anca, ce urata faza, nu renunta la ideea de reclamatie. Eu la banci am avut doar experiente placute cat am stat 6 luni, si aveam si doua dupa mine

Mami de Ana Maria(18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008) si 32+ Iulia Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bertha spune:

La mine a aparut indemnizatia in cont. Nemodificata, ca e pt luna mai.

Malinas, am uitat sa-ti spun cat l-am admirat pe David dansand, gata, il declar Mihai Petre al cozonaceilor. E un scump!

Anca, si pe Zibe o uitasem, sunt o neserioasa. Asa mult mi-a placut de ea, tare scumpa si dragalasa mai e. I-a crescut frumos parul.
Referitor la incidentul de la banca, eu tot sustin ideea reclamatiei si o sa-ti spun si de ce. Lucrez in sistemul bancar si stiu cat pret se pune pe relatia cu clientul si cati bani si cata energie se investesc in traininguri pt comunicare si relationare. Sunt oameni platiti doar ca sa-ti repete la nesfarsit ca trebuie sa zabesti si cand te injura omul. Angajati plictisiti si sictiriti se mai intalnesc doar in fostele banci de stat si e cazul sa se rareasca si mai mult. Una care comenteaza ca face galagie copilul nu are ce sa caute intr-un loc unde se lucreaza cu publicul, si spun asta cu toata convingerea. Ne-am obisnuit sa ne flituiasca toti, sa ne incalce drepturile si noi sa nu ripostam din prea mult bun-simt. Si mie mi se intampla, dar uneori iau atitudine.
Nu e nevoie sa dai nume sau sa descrii persoana, e normal sa te feresti sa faci rau cuiva. E suficient sa spui ca in sucursala/agentia X ai fost apostrofata ca face bebele galagie. Niciun angajat nu va pati nimic, dar poate se va trage un semnal de alarma.
Mama, ce te batui la cap.

Otilia, ma bucur ca a recuperat Elisa cu greutatea. E si inaltuta. Matza mea are ca 82cm, am intins-o ieri pe covor si am masurat-o si vreo 2 ore s-a tavalit pe jos incercand sa se masoare singura. Si Ioana iubeste orice vietate, chiar si o furnicuta o entuziasmeaza. Exulta cand vede animale, rade cu gura pana la urechi si le saluta intr-un fel personal.

Gata, am fugit la dus. Va pupam!


Bertha, mami de frumuseti rare - Darius-Andrei (DN 08.06.2004) si Ioana-Ruxandra (DN 12.11.2008)
poze
Cum s-a nascut Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malinas spune:

otilia, David nu are nici o notiune de ceea ce inseamna pericol.Se urca in parc in picioare pe banci si merge pana la capatul bancii unde calca in gol fara nici o reactie, la fel face si la trepte daca il las singur sau nu-l atentionez.Daca strig la el sa se opreasca ca sunt trepte, se opreste si intinde manuta.A invatat ca in anumite locuri sunt trepte si alearga pana acolo, iar unde incep treptele se opreste si-mi intinde mana.Dar de regula nu reactioneaza in situatii in care s-ar putea lovi periculos.sincer nu am avut timp sa vad daca copilasii de varsta lui au reactie in situatii similare, dar uneori ma gandesc ca este camicaze.Cazatura a luat-o din cauza mersului lui de rata, se impiedica mereu din cauza asta cand se grabeste, asa ca saptamana viitoare voi suna sa ne programam pt kinetoterapie. Sper sa avem rezultate.

anca, multumesc de informatii.

bertha, multumesc. distractie placuta la mare.Apa calda si cat mai multa balaceala sa aveti.Pofta mare Ioanei la chec. Felicitari pt descurcareata independenta. David a avut o scurta perioada cand a vrut sa manance singur, dar i-a trecut relativ repede.Azi nu a vrut nicicum sa manance ciorba, dar si-a turnat-o in cap, la propriu, cand l-am lasat sa manance singur si nu a parut deranjat de mizeria facuta.Clar nu e momentul sa insist.Faptul ca Ioana manaca singura cu lingura mi se pare super.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameliam spune:

malinas la fel e si Alexandra, zero simtul pericolului, ajunge in capul scarilor si paseste in gol fara nici o retinere. Nu-si dau seama inca de pericole decat daca ii invatam noi ca in locul X poate sa faca buba. Insa daca mergem in locul Y, similar cu X, nu garantez ca stie ca si acolo poate face buba.

Bine ca e doar o zgarietura, sa stii ca in urma postului tau tocmai i-am rugat pe tati si bunici sa nu mai dea cheile in mana fetei, ca si ea are mania asta, sa mestereasca cu legatura de chei la usa. Insa mai are si cand se ia cu ele in mana si se duce si poate cadea. Nu eram de acord plimbatul cu cheile in mana nici inainte si eram tot cu gura pe ea si pe cei care-i dadeau cheile sa n-o lase cu ele decat daca sta pe loc, insa de-acum zau ca nu mai fac concesii.
Uite asa invatam, una din experienta celeilalte.


Citat:
citat din mesajul lui malinas

otilia, David nu are nici o notiune de ceea ce inseamna pericol.Se urca in parc in picioare pe banci si merge pana la capatul bancii unde calca in gol fara nici o reactie, la fel face si la trepte daca il las singur sau nu-l atentionez.Daca strig la el sa se opreasca ca sunt trepte, se opreste si intinde manuta.A invatat ca in anumite locuri sunt trepte si alearga pana acolo, iar unde incep treptele se opreste si-mi intinde mana.Dar de regula nu reactioneaza in situatii in care s-ar putea lovi periculos.sincer nu am avut timp sa vad daca copilasii de varsta lui au reactie in situatii similare, dar uneori ma gandesc ca este camicaze.Cazatura a luat-o din cauza mersului lui de rata, se impiedica mereu din cauza asta cand se grabeste, asa ca saptamana viitoare voi suna sa ne programam pt kinetoterapie. Sper sa avem rezultate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivia26 spune:

La multi ani, Laura! Sa fii sanatoasa si fericita!



24+ si de David, barbatel iubit - 5 nov. 2008
Made in the Holy Land

Yesterday is history, tomorrow is mystery but today is a gift, that's why we call it present!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oceanborn spune:

La multi ani Laura!! multa sanatate si numai bucurii alaturi de familia ta frumoasa!

am uitat sa scriu de ce frumuseti am vazut in poze si filmulete!!! frumosi frumosi!!!
Carmen, arati super bine! Victor e atat de frumos incat as putea sa ma uit toata ziua la poze cu el!
Dansatorii Zibe si David ce sa mai zic, frumosi si dragi.

al meu urca si coboara scarile. le urca fara sprijin(primul etaj) dupa care se prinde de bara, de coborat le coboara cu mare precautie, se tine de bara iar dupa cateva trepte ma cauta cu privirea sa-l iau de mana.
daaaaaar in parc e camicaze si el, parcul mare de aici e plin de dealuri , urcusuri . sa-l vedeti cum o ia la vale din senin cu ce viteza , intr-o zi mi s-au s-au desfacut capsele laterale la o fusta asa viteza am luat si eu dupa el. noroc ca n-am capse decat in partea de jos ca de nu ramaneam in fundul gol.

Olivia voi ce mai faceti frumosilor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oceanborn spune:

De cand a venit caldura am slabit 1 kg jumatate. alerg dublu dupa el si transpir de 5 ori mai mult decat inainte.

fetelor cat mananca copii vostri? ce cantitate, aproximativ? al meu are zile , alea de recuperare , cam o data pe saptamana cand mananca bine, in rest jale..

Si Thomas continua sa ciripeasca in limba lui, din cand in cand mai zice cate ceva, To sau toto e numele lui, dar zice doar cand are chef. nazo sau nano e nas, isi perfectioneaza numaratul on,dooo,tiiii. o vorbi si el o data si o data.. in rest e un smecher si un jucaus, ii place sa ne pacaleasca, face draga draga si la furnici, la patrunjel etc, imi aduce lovitura sa i-o pup, dupa pupi ii trec toate durerile, mai nou isi pupa singur bubele , muscautura de tantar si o alunita pe picior, pe care si-a descoperit-o acum cateva zile. la mare e pe viata lui, nu mai are mama tata, nu mai aude, nu ii e foame sete somn. fuge inspre valuri si de ele cand vin inspre el si radeee cu o pofta de imi vine sa-l mananc.

Vanataia de ieri s-a intins , deci avem ochiul vanat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivia26 spune:

Citat:
citat din mesajul lui oceanborn

Olivia voi ce mai faceti frumosilor?





Suntem ok, cam greu ajung la calc ca imediat ce ma vede in fata calculatorului se catara pe mine si ma trezesc cu coate, genunchi in burtica asa ca mai bine ma las pagubasa dar seara cand e si Calin acasa tot intru sa citesc ce ati scris

In rest, suntem in pregatiri ca peste o sapt asteptam musafiri, vin bunicile (mama si soacra) si stau aproape 3 sapt, asa ca am ajutoare Nimeresc numai bine intr-o perioada in care toata ziua pupa tot ce prinde asa ca nu vor scapa nici ele nepupate de n ori pe zi...a prins o fetita in parc si i-a aplicat o ventuza fix pe buze
Am mai pus vreo 3 poze cu burtoiul, am aproape 57 de kile, am luat deja 7 kg

mamicile si cozonaceii scumpi, nu mi-a scapat nicio poza, niciun filmulet, cat pot fi de dulci, nu-mi vine sa cred cat de mari sunt si cate fac, ma uit si la batranul asta al meu, te intelegi cu el ca si cu un om mare, cand o fi trecut timpul asta...



24+ si de David, barbatel iubit - 5 nov. 2008
Made in the Holy Land

Yesterday is history, tomorrow is mystery but today is a gift, that's why we call it present!

Mergi la inceput