Palatoschizis si formele sale (2)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns NicoletaZ spune:

Asa, si daca tot m-am molipsit...
Legat de audiometrie. Noi am plecat de la spital cu testul auditiv iesit REFER in fisa, deci ne trebuia o hartie care sa demonstreze contrariul. Si noi am repetat testul la o luna si tot nu a iesit, dar acum am vazut si diferenta intre aparatul din Maternitate si cel de la policlinica particulara. Si nici nu a mai chinuit-o atat de mult (s-a chinuit si ea si pe Ilinca timp de o ora cand am fost la Maternitate sa ii repetam audiometria). Acum, cred ca a durat mai putin de 10 minute audiometria in sine.
Si noi am tot testat-o si eram convinsi ca aude, dar m-am gandit ca la un moment dat ne va cere cineva o hartie care sa demonstreze acest lucru. Asa ca... acum avem si acea hartie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameliam spune:

Mihaela nici nu stii ce bucurie imi face incurajarea ta! Nu mai am rabdare pana luni ce ajungem la control...

Nicoleta noua nu ne-a scris nimic pe nici o hartie la iesirea din spital, referitor la auz.
Ai dreptate, doua chestiuni mai vreau sa facem si noi:
- test auz
- test genetic

Testul asta pentru auz ma gandesc ca ar trebui repetat periodic la ei, din moment ce pot aparea probleme mai ales dupa operatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cellia78 spune:

'na ziua!

Iote, bre, e "boala" care se ia! Noh, hai ca-i bine, discutam, aflam si noi ce nu stiam....

Camelia, incearca sa stai linistita in privinta lui "DE CE"; hai sa "reparam" efectul si sa nu mai cautam cauza; ma rog, eu asa am ales; evident, mai citesc, mai ales pe saituri din afara tarii, dar nu ma mai agit; si nu sunt ignoranta! Ba iti spun sincer ca de-abia astept sa o vad pe Frusi ok si pe noi stabiliti "dincolo" ca mai vreau un bebe! Cu orice risc! Acuma, as putea cauta cauza sau cauzele ani intregi, dar nu mai pot schimba trecutul; si nu vreau sa o fac nici in ideea schimbarii viitorului; adica ba da, si noi vrem sa facem teste genetice, dar oricum, bebe 2 tot vrem; cred ca e cam cu dus-intors treaba asta; ca ma gandesc asa: ok, fac teste genetice, cariotip si altele asemenea; imi vor arata ca undeva e "ceva" si bebe 2 va avea acelasi "lucru"; pai si nu mai fac inca un copil? Las pe Frosa singura cand va fi mare? Si sa nu aiba si ea sora sau frate cu care sa se cafteasca? Ori poate ca problema asta e numai in capul meu, habar nu am; cert e ca eu imi asum riscurile; si sincer, multumesc Domnului ca nu am aflat inca din timpul sarcinii! Oare daca stiam ce as fi ales? Nu am nici o intrerupere la activ, habar nu am cum se face, nu garantez ca as fi avut suflet sa renunt la sarcina! Chiar si atunci cand stiam ca exista risc imens de Sindrom Down, pana sa aflam de la amniocenteza ca nu are, ne tot framantam; eu nu am facut amnio ca sa decid, in functie de rezultat, dc si cand intrerup sarcina; eu am facut pt a avea liniste sufleteasca; ceva imi spunea ca e ceva cu puiul meu si vroiam sa stiu ce; iata insa ca nu am aflat pana la nastere ce anume era cu puiul meu! Dar multumesc Domnului ca nu am aflat ! Pentru "atata lucru" nu cred ca as fi putut sa renunt la Minunica!
Nu ma intelege gresit! Eu nu te judec, nu-ti judec nici gandirea, nici faptele! Iti spun si eu doar ce mai "umbla" prin creierii mei! Si am luat acid folic inca dinainte de sarcina, cu 4 luni; vitamine, fier, calciu, you name it! Si poftim! Deci,nu e de acolo! Mie asa mi s-a spus de catre geneticieni de la clinici private de aici. Nici la amniocenteza nu a aparut nimic! Cica fat dezvoltat "morfologic" normal; poftim! Oare nu ar fi trebuit sa apara ceva acolo? Ma intreb........
Cred ca vom avea raspunsurile cand vom merge pt teste de genetica; pe care le vom face asa.....mai mult pt curiozitatea noastra....
Mai vorbim despre asta. Aaaaaaaa, nah, acuma spun scurt ca mie, la inceput de sarcina, in urma unei ecografii, mi s-a spus ca s-ar fi oprit din evolutie!!!!!!!!! AHA! De ceva timp ma gandesc ca aia a fost! Stii cand era? Cam prin sapt 6 de sarcina, sau asa ceva; bre, imediat ce pot, revin aci cu detalii din perioada aia; ca eu banuiesc ca ceva a fost atunci! Dar nu pot sta acuma!

Nicoleta, sa vii sa ne spui cum a fost la botez, evident, cand va fi! Daca vrei sa vorbim despre "restul" (imi pare rau ca ai probleme!), ma gasesti pe privat!

Corina, tare-mi place cand povestesti despre puii tai!!! Auzi, mai, pai de ce mai vrei retete, ca inteleg ca Vlad e sef de bucatarie deja! Imi iamginez cum arata bucataria ta dupa ce "gateste" el! Da'-mi place de tine, ca il lasi sa se desfasoare; am eu o matusa care nu suporta ca nepotica ei sa calce prin bucatarie, ca ii "face mizerie" , matusa era in vremea aia "maniaca" dupa curatenie; in timp i-a trecut; dar pacat ca nu la timp ca sa experimenteze si copilul ala nitel! Eu am de gand sa exersez cu Frusi! De-abia astept! Ca la final vom intra amandoua in cada imbracate, asta este! De-aia tot zic, ne trebuie o curte, ca vom avea nevoie de o piscina! Sa incurajezi baiatul cu gatitul, ca dc ii va placea in viitor, il fac ginere!
Tocanita aia e simpla: fasole verde, fiarta, apoi am pus rondele de morcovi, apoi cartofi, apoi dovlecei; la final am pus marar si patrunjel tocate marunt; nu am pus decat sare; atat; mai e chiar buna, cu toata modestia! Adica am facut mai multa, sa halim si noi mai de regim asa si ma asteptam sa fie rea la gust, cam ca mancarea de la spital , dar, surprinzator, nu e asa! Eu cand raman in pana de idei, merg tot aici pe forum, la sectiunea de bucatarie si imprumut idei de la gospodine mai gospodine decat mine, care gatesc zilnic (fetele de la "Ce gatim azi"); tot la sectiunea aia, fetele au si subiect de papica pt pitici; de acolo ma inspir uneori; bine, ideea ar fi sa si corespunda cu ce am eu in cap, ca de ex., eu nu-i dau Frusinii cremvursti; dar ma inspir de o mancarica, o supica...
Pai si la voi e canicula, mai????? Ca speram ca nu!

Mihaela, am ras cum nu am mai ras in ultima vreme!!!!!! Mersi!
Super copil ai tu! Voi plecati imediat dupa operatie? Adica nu stati sa vedeti cum se recupereaza, macar o luna? Ma rog, unde mergeti voi e mai "aproape" decat unde planuim noi...
Va doresc sa iasa toate dupa cum visati voi!

Doamnele carora le sunt datoare cu cate o discutie telefonica: nu am uitat! Doar ca aseara, afara, Frusi fuse maraita, apoi haraita si am intrat in casa pt sedinta de aerosoli! Nu uit si incerc azi! Nu mai promit ca sa nu ma credeti neserioasa! Va multumesc din suflet ca nu va suparati! Ca asa sper, ca nu v-am suparat!

lumea si merg la treaba!

O palma nu inseamna educatie! Zero toleranta fata de lipsa de toleranta pentru copii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cellia78 spune:

Nah, plecam si nu-ti multumeam, Camelia, pt ca oarecum inteleg ca ma complimentezi pt graba cu care am mers la spital sambata noaptea! Mai, la mine e faimosul instinct; am un beculet la creier care uneori se aprinde ca la avarie si pana nu merg la medici, nu se stinge!

Dar nu e ok nici ca mine, trust me! Stiu eu ce zic acilea! Pai nu stii tu, eu am mers de nebuna si la neurologi cu puica! Mdeaaa.... Stii de ce? Pai pt ca ....este cuminte, prea cuminte si doarme mult! Si m-am panicat, am zis sa nu aiba cine stie ce sindrom, o banuiam de autism o vreme...inca nu mi-a trecut! Adica o tot testez, verific, bla,bla!
Mai vrei una? Pe cand avea ea mititica pana intr-o luna, am fugit cu ea la doctori pt ca.....deja isi sustinea caputul; adica il ridica, dc o puneam pe burtica! Si mi se parea prea devreme pt asa ceva, ca nu "dadea" cu ce citeam eu (vrei sa stii ce colectie de carti si reviste in domeniu am? Inca de cu 4 ani inaintea sarcinii ? ) Ei....nu m-a convins un medic, fuga la al doilea!
Ce tare a fost dna dr respectiva!!!!! Pana sa intram la ea, am vazut ce copii chinuiti de soarta asteptau pt consult si mi se facuse inima un purice si stomacul ghem; si inauntru, ma pune sa dezbrac puiul, ma execut si vine sa consulte; si ma intreaba ce "manifestari" are; si eu spun ca.....doarme mult, e cuminte, nah, capul si-l ridica de prea devreme.... Si dr ma intreaba dc altceva mai e; zic nu; si se apuca dr si imbraca ea pe Frusi si-i zice:" Frusino (fara sa stie ca eu asa o alint!), mergi, mamica acasa, ca stia doi sunt cu probleme, nu tu; tu esti copil normal, ce ai tu se repara in scurt timp; cand o sa te mariti, habar nu o sa ai ce patanii ai trait la inceputul vietii!!!!" Si mie:" Dna, mergeti cu copilul acasa, ca eu cred ca ati vazut ce cazuri am afara; nu o mai duceti la spitale, ca nu are nimic; si pe urma, riscati sa mai ia si vreun microb din spitale!"

Asa ca.......las', mai trece timp, o sa ma cunosti!

O palma nu inseamna educatie! Zero toleranta fata de lipsa de toleranta pentru copii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameliam spune:

Cecilia m-ai facut sa zambesc laaaarg de tot... mai eu zic ca mai bine cu prea multe precautii decat sa ne pare rau dupa aceea, asa ca foarte bine ca o verifici pe fetita de tot ce-ti trece prin minte, chiar daca zic medicii ca esti cu capul . Si da, era un compliment cu mersul la spital, ai citit corect.

Cu analizele genetice... sa stii ca si eu, dupa ce am nascut si mi-a zis medicul "stiti, are un mic defect"... prima reactie mi-a fost: "cum adica, defect.. ia reformuleaza te rog ca copilul meu nu-i defect" (mda, eram chiar dupa nastere, naturala, ma rog, bine ca nu i-am si ars una) si a doua reactie a fost "Doamne, bine ca nu am stiut nimic dinainte ca mi-as fi facut un milion de griji!"

Nici eu nu am intreruperi la activ si-ti zic sincer ca nu stiu daca as putea vreodata sa fac asa ceva. Si sper sa nu fie niciodata cazul sa aflu! Ma gandesc la Alexandra, cum ar fi fost sa nu o avem acum, nici nu pot concepe asemenea gand!

Motivul pentru care as vrea sa fac testele astea e sa vad daca Alexandra are ceva probleme genetice, de fapt sa ma interesez daca palatoschizisul asta a intrat in semnatura ei genetica (exprimare de profan, da' nu-s medici pe-aici sa ma citeasca) si copiii ei pot avea acelasi lucru. Asta me freaca pe mine acum, nepotii , nu bebe 2. Inca un copil si noi mai vrem, nu ne grabim, desi nu mai suntem chiar tineri.. da' acum nici batrani rau .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaZ spune:

M-ai facut sa rad, Cecilia. Mi te si inchipui in fata d-nei dr., desi nu stiu cum arati.
Si a mea isi tine capul de la mai putin de o luna, dar eu m-am gandit ca vrea sa compenseze totul. Imi si rade de la mai putin de 6 saptamani (stand treaza).
Eu, desi am stiut dinainte, nu as fi putut sa fac intrerupere de sarcina. Nici eu nu am nici o intrerupere si in ultima parte a sarcinii, cand ne-a spus medicul ca nu poate sa ne garanteze ca nu este nimic altceva asociat, m-am impacat si cu ideea asta. Ne-am zis ca, oricum ar fi, este copilul nostru scump si drag si mult asteptat.
Si cand ma gandesc ce idei aveam inainte de a o avea pe Ilinca... Nu intelegeam de ce unele persoane aleg sa duca sarcina mai departe, desi stiu ca acel copil va avea probleme. Acum inteleg perfect.
Si noi ne dorim un bebe 2 in viitor, cu orice risc, dar vreau sa stiu daca este ceva genetic, pentru linistea sufletului meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameliam spune:

Am plecat spre Timisoara , sa ne tineti pumnii sa fie bine maine la control!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginye55 spune:

Sa te intorci cu vesti super bune!

Flori, mami de Eduard Stefan (12.10.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucaserban spune:

Citat:
citat din mesajul lui cameliam

Am plecat spre Timisoara , sa ne tineti pumnii sa fie bine maine la control!


Multa, multa bafta!!!!
Abia astept sa te intorci si sa ne spui ce ati facut!
Drum bun!


Raluca, mami de David (1.06.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cellia78 spune:

Buna...noaptea!

Scuze de absenta, am avut probleme cu netul

Si ma oftic rau ca nu am scris si eu macar doua vorbe de incurajare pt Camelia! Camelia, sincer, azi m-am gandit la tine toata ziua, ma rugam sa ne aduci vesti bune; sper din suflet sa fie asa!
Nu mai am rabdare pana maine....

Hai,Camelia, spune-ne ca Alexandra e bine si ca te-ai panicat degeaba!

Merg la nani! Somn usor tuturor si noapte linistita!

O palma nu inseamna educatie! Zero toleranta fata de lipsa de toleranta pentru copii!

Mergi la inceput