Trombofilia o cauza a infertilitatii - 26 -

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dangabriela spune:

Fetelor, eu sunt suparata si speriata! Ieri am fost la eco, bebele e bine, a crescut , i-am auzit inimioara , dar dr a descoperit un hematom si se pare ca am si un fibrom uterin de 2 cm de care habar nu aveam.Mi-a marit doza de utrogestan la 4 /zi si in plus i-au multe vitamine, mi-a zis sa stau linistita sa nu fac efort, dar eu mor de frica, va dati seama!Vreau sa va intreb daca a mai avut cineva problema asta si daca voi luati si vitamina E , ca la cat eram de ametita aseara nu am inteles bine daca e vb de vitamina E sau D??!!



Mutatia Factor Laiden heterozigot, 7 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Citat:
citat din mesajul lui dangabriela

Fetelor, eu sunt suparata si speriata! Ieri am fost la eco, bebele e bine, a crescut , i-am auzit inimioara , dar dr a descoperit un hematom si se pare ca am si un fibrom uterin de 2 cm de care habar nu aveam.Mi-a marit doza de utrogestan la 4 /zi si in plus i-au multe vitamine, mi-a zis sa stau linistita sa nu fac efort, dar eu mor de frica, va dati seama!Vreau sa va intreb daca a mai avut cineva problema asta si daca voi luati si vitamina E , ca la cat eram de ametita aseara nu am inteles bine daca e vb de vitamina E sau D??!!



Mutatia Factor Laiden heterozigot, 7 +


vitamina D nu cred ca poate fi, asta se da uneori pe la sfarsitul sarcinii. Mie imi zisese medicul de familie sa fac (injectie), dar am refuzat de teama sa nu i se inchida lui bebe fontanela prematur. Eu cred ca este vorba de vitamina E. Nu vreau sa te supar si mai mult, dar din cate am citit eu hematomul ala se formeaza tocmai din cauza problemelor de coagulare pe care le avem noi, probabil ca aspenterul nu este suficient. Asta este parerea mea personala, sper sa nu vorbesc aiureli. Ar trebui sa mergi la hematolog sa ii ceri parerea eventual. Iti tin pumnii!

"Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue." Carl Sandburg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dangabriela spune:

Multumesc, floaredemac! La asta m-am gandit si eu, chiar i-am spus si dr mele ginecolog, dar ea a zis sa nu ma sperii, ca sunt atatea alte fete fara probleme de coagulare care au hematoame si ca se poate rezolva cu utrogestan!


Mutatia Factor Laiden heterozigot, 7 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Dangabriela, si eu te sfatuiesc sa mergi cat se poate de repede la hematoglog. De cele mai multe ori ginecolocii nu sunt cei mai avizati sa dea tratamente in boli de coagulare. Ei o tin una si buna cu aspenterul ca e suficient dar nu e asa, trebuie anticoagulant. Plus ca cele doua actioneaza total diferit, aspenterul este antiagregant plachetar iar clexanele sau fraxiparina nu lasa sangele sa coaguleze.
O trombofilie care nu se manifesta in afara sarcinii, isi face simtita prezenta cand e bebe in burtica tocmai datorita cantitatilor uriase de hormoni din organism pe care ii avem in timpul sarcinii. Ai grija de tine si de bebe!

Grety, mie mi-a recomandat Dr.Uscatescu clexane. Poate ca atunci cand nu se va mai gasi, ma va trece pe fraxiparina. Sa-mi explici si mie cum apesi tu ca sa nu faci vanatati, poate merge si la clexane procedura. Sunt tare colorata desi sotul meu se chinuie sa-mi gaseasca zone fara vase de sange evidente, cam greu, poti invata pe mine sistemul circulator

Mady, o sa-i arat si eu burta, poate imi recomanda ceva. Dermatom am cautat pe site-urile farmaciilor si din pacate n-am gasit.

Felix 5+

mutatie A1298C homozigota


If you smile,through your fear and sorrow
Smile and maybe tomorrow, you'll find that life is still worthwhile, if you'll just Smile...
That's the time you must keep on trying, smile, what's the use of crying?
You'll find that life is still worthwhile, if you'll just Smile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

dangabriela, legat de fibromul uterin, si eu am unul subseros, adica, din ferecire, situat departe de fat, care deci nu il afecteaza. Ti-a spus medicul tau ce fel de fibrom ai (subseros, submucos, intramural, etc)?
Legat de hematom, parerea mea a fost dintotdeauna ca nu este suficient ca o persoana cu trombofilie sa ia doar Aspenter. Ai nevoie de un hematolog care sa creada in tratamentul cu Clexane si sa ti-l prescrie.
Bafta!


16+
mutatia MTHFR C677T heterozigota + mutatia protrombinica (G20210A) heterozigota + mutatia PAI 4G/4G homozigota
insuficienta venoasa cronica bilaterala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

Citat:
citat din mesajul lui felix76

Mady, o sa-i arat si eu burta, poate imi recomanda ceva. Dermatom am cautat pe site-urile farmaciilor si din pacate n-am gasit.




se numeste DERMATON.

Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex
AlexsiMihai
AlexsiMihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dangabriela spune:

Hematomul este : coriodecidual de pol inferior ovular . Referitor la fibrom , scrie: nodul fibromatos intramiometrial superficial.

Eu am fost la hematolog , dar la Coltea , la d-na Avram si nu mi-a dat Clexane, ci doar Aspenter si multe vitamine. Ginecologul mi-a schimbat Aspenterul cu Aspirin cardio . La Fundeni cum se procedeaza? imi treb o trimitere ceva?


Mutatia Factor Laiden heterozigot, 7 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

dangabriela, si eu iau tot aspirin cardio, la sfatul farmacistei (am mare incredere in ea), pt a imi proteja stomacul. Il iau pana merg la dr, probabil pe la sfarsitul lui august, apoi cred ca voi lua aspenter, parca mi-e teama sa nu fie prea mare doza, cu toate ca e o diferenta de numai 15 mg (parca). O sa vad ce zice dr.
Grety, ce putin mai ai tu pana o sa vina bebe! Cum vei naste? Tu ce mutatii ai, ca nu le-am vazut? Aaa, si inca o chestie: mi-am aruncat ochii pe pozele tale, ai una facuta chiar in orasul in care locuiesc eu!
Am vrut sa va intreb daca voi purtati ciorapi speciali. Am vazut pe un singur site ca ar fi necesari si ma gandesc cu groaza la ei, am vazut in maternitate cum se chinuia o mamica sa ii puna. Eu aveam impresia ca numai in cazul varicelor sunt indicati

"Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue." Carl Sandburg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

floaredemac, nu stiu daca ciorapii medicinali compresivi sunt necesari in cazul persoanelor care au trombofilie fara alte afectiuni asociate.
Eu am si varice (insuf venoasa cronica bilaterala) si ar trebui sa ii port zilnic, dar nu prea ii port pe caldurile astea...
Asa e, se incalta foarte greu, fiindca sunt compresivi.

Daca cumva vreti sa purtati ciorapi medicinali compresivi, trebuie sa aveti indicatie de la medic despre tipul de compresie necesar, plus masuratorile gleznei, genunchiului, coapsei, facute tot de medic. Ideea este ca daca nu sunt corespunzatori cu nevoile pacientei, ciorapii compresivi pot face mult rau, nicidecum bine (sunt totusi ciorapi medicinali).
In tarile civilizate se vand doar cu recomandare medicala.


16+
mutatia MTHFR C677T heterozigota + mutatia protrombinica (G20210A) heterozigota + mutatia PAI 4G/4G homozigota
insuficienta venoasa cronica bilaterala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Dangabriela eu sincer as lua Clexane,pt ca mutatia ta e destul de severa si nu m-as risca.

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)


2 sarcini oprite din evolutie la 5s si 7s-MTHFR C677T heterozigot, PAI1 4G/5G genotip heterozigot

In cartea vietii, un înger a scris despre nasterea copilului meu. Apoi, închizand cartea, a murmurat: "Prea frumos pentru acest pămant!"

Mergi la inceput