HELP! pui de vrabiuta: orice sfat e binevenit!!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tdi spune:

Nu mai retin bine toate detaliile ca au trecut vreo 4 ani. Avand in vedere ca hrana lor e proteina animala (viermisori, muste, etc) m-am gandit sa ii dau carne, era si fetita mea bebe deci aveam la indemana omogenizate asa ca am incercat, intrebasem si veterinarul si a zis ca-i ok. Apa nu mai stiu daca ii dadeam, oricum puneam apa in amestecul de carnita, apoi cand a mai crescut a baut singur din paharel...
Si al meu avea doar juma' de ochi deschis, nu mai stiu exact dar crestea foarte repede, se vedea diferenta de la o zi la alta!

Citat:
citat din mesajul lui cl

Tdi, .
Uh, saracul tau vrabioi!!!!
Diseara am sa le fierb si eu galbenus de ou. Dar sa le dau carnita??? Cum l-ai hidratat? Ii dadeai apa pur si simplu sau doar in amestec cu mancare? Cam in cat timp invata sa manance singuri? Ai mei abia au deschis ochii. Unul avea ochii deschisi cand l-am luat, celalalt i-a deschis azi noapte.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns d_madalina spune:

Salutare... mi-am facut pentru prima data cont aici special pentru ca am vazut mesajul tau!

Acum o saptamana am gasit si eu un pui de vrabiuta pe un trotuar.. l-am luat si l-am dus la veterinar cu inima stransa pentru ca avea o umflatura la stomacel si medicul a zis ca nu e tocmai bine ce are el acolo. L-am hranit regulat de mai multe ori pe zi, insa din pacate azi dimineata l-am gasit fara suflare :(( crede-ma ca s-a rupt ceva din mine cand l-am vazut de dimineata... am cautat in disperare saptamana asta toate informatiile ca sa vad cum as putea sa-l ajut, am cautat anunturi de la oameni care au gasit pui si n-au posibilitate sa-i tina special ca sa-i mai aduc un tovaras, am fost chiar si la magazine veterinare si am decis ca dupa ce nu mai are cas la cioc sa-i cumpar o zebra australiana (o pasarica un pic mai mica decat o vrabiuta) special ca sa nu stea sigur... si cu toate astea, totul a fost in zadar! Se obisnuise asa de tare cu mine, ca atunci cand il strigam "Hotu'", incepea si el sa piuie. Puteam sa-i zic orice altceva ca nu reactiona... dar daca il strigam Hotu' raspundea si el... Era foarte dragalas cand il hraneam cu seringa, pentru ca deschidea singur cioculetul si cand vedea ca nu-i mai dau venea si sarea la mine in palma...

Trebuie sa ai foarte mare grija sa nu stea puisorii in curent si sa ii hranesti de mai multe ori pe zi- la 2-3 ore maxim. Acum este cald, insa saptamana trecuta eu i-am pus noaptea inclusiv o sticla cu apa calda langa el ca sa stea la caldura si s-a lipit singurel de sticla. Mai ales ca il vedeam ca daca il tin in palma si se incalzeste doarme... Depinde cat de mari sunt puisorii. Si eu tot Blanc Patee i-am dat, amestecat cu mei macinat (trebuie sa-l macini la o rasnita pentru ca la magazine nu gasesti decat boabe si alea sunt prea mari pentru un puisor de vrabie). I-am mai luat niste vitamine - era un tub asemanator cu tubul de bixtonim - nu retin acum numele si nu sunt acasa ca sa-ti spun exact cum se numeste.

Am inteles ca malaiul nu e chiar bun pentru puisorii de vrabiuta. Incearca mai mult cu Blanc Patee si cu niste mei macinat.

Legat de apa - noi ii dadeam cam 1-2 picaturi dupa masa mai ales acum ca este foarte cald.

Legat de mancare - poti sa ii verifici gusa sa vezi cata mancare are. Mai bine mai putin si mai des decat mult si rar. Puisorul meu era micut tare - nici pe picioare nu e putea tine- si daca ma uitam la gusa lui se vedea inclusiv culoarea mancarii din gusa (avea pielea extrem de subtire).

Din cate stiu eu - puisorii trebuie hraniti cu seringa pana le dispare complet casul de la cioc, si abia apoi pusi la loc cu alte pasari ca sa invete sa ciugule singur (informatie data de cineva care a crescut un pui de porumbel si lucreaza in domeniu).

Sper sa reusesti mai mult decat am reusit eu... In caz ca nu poti sa ai grija de ei, da-mi un semn!

As atasa o poza cu Hotu' meu insa habar nu am cum se foloseste forumul asta!

Toate cele bune si astept vesti imbucuratoare despre micuti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Madalina, bine ai venit!
Imi pare rau pentru micutul tau !!! Si-ti multumesc din suflet pentru raspunsul tau . Daca e ceva, saru'mana, o sa apelez la tine.

Pisigri mi-a raspuns, pot sa le dau si branzica de vaci. Maine le voi imbogati meniul. Deocamdata sunt vioi, papa si piuie. Numai de-ar rezista!

Nu vreau sa-i tin decat cat e necesar: sa se hraneasca singuri si sa zboare, apoi vreau sa le redau libertatea. Sper numai sa traiasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Cl, ce dragut! Si eu am avut cand eram mica un pui de vrabie, dar era marisor si ciugulea (parca), nu prea imi amintesc detalii. Doar ca a trebuit sa plecam la mare, l-am dus pe bloc de unde si-a luat zborul. A, il invatam sa zboare cu galeata: legam galeata cu o sfoara, puneam puiul in ea, mergeam pe balcon si dadeam drumul galetii usurel, in afara balconului... puiul ramanea in aer cateva secunde si dadea din aripi. Copii destepti, domle! (eu si sor-mea)


Succes cu puii, sa supravietuiasca!

----------------------------------------------------
Ai reusit? Continua! N-ai reusit? Continua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns d_madalina spune:

Buna! Tocmai am citit mai multe articole si se pare ca nu trebuie sa le dai apa deloc atat timp cat sunt micuti si nu papa singurei...

Ce fac puisorii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Nicoleta, , bine ca a supravietuit puiul.

Madalina, puii au supravietuit inca o noapte. Ieri dupa amiaza si seara au fost foarte vioi, au si piuit, au mancat si bine. Astazi de dimineata nu prea au mancat si si acum mananca mai putin, desi gusile mi se par pline. Pana acum au motait, acum cateva minute au piuit si le-am dat sa manance. Unul a luat doar o gurita, celalalt a mancat mai mult. Astept urmatorul semnal.
Acum, intrebare, de ce trebuie sa nu le dau apa? Bine, eu le-o pun in mancare, ca sa le-o pot da cu seringa. Daca nu e voie, o sa incerc sa le dau cu penseta, desi mi se pare asa de mare si periculoasa pentru ei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns d_madalina spune:

Cica nu e voie sa le dai apa separat, dar pusa in mancare ca sa le dai o pasta e bine. Se presupune ca ei isi iau singuri apa din pasta pe care le-o prepari tu, iar cat sunt inca micuti si nu papa singuri nu trebuie sa le dai apa separat.

Si am inteles ca trebuie tinuti la o temperatura constanta in jur de 30 de grade pentru ca altfel fac pneumonie si pot muri. Am citit astea scrise de cineva care a crescut vrabiute cativa ani la rand, deci sigur stie mai bine ca mine...

Tot asa am inteles ca trebuie sa le dai cam 4 imbucaturi, dar destul de des - in jur de 1 ora diferenta intre mese, iar mancarea trebuie sa fie la temperatura camerei si nu incalzita.

Sper sa te ajute....

Puisorii au pene/puf? sau sunt mai mult fara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Am trecut cu bine inca o zi.

Madalina, puii au scapat de puf, au penele de adult, dar au si portiuni golase. Unul mai mult decat celalalt. Apa simpla nu le-am dat, doar in pasta. In prima zi era cam apoasa pasta aia (deh, nu aveam decat malai in casa si nici nu prea stiam cum sa le dau, vroiam doar sa le bag ceva in stomacel), dar acum e solidut amestecul, le fac guguloaie si le bag pe cioc. Le-am variat regimul, au mancat si branzica de vaci amestecata cu galbenus de ou. Ieri le-am dat si carnita de pui. S-au batut pe ea! Cel mai marisor l-a tot ciocanit in cap pe ala mai micut, de nu mai vroia ala micu' sa manance nimic apoi!!!! Cel mare lua 6 inghitituri, cel mic doar 1 sau 2 gurite saracutul. Trebuie sa-i despart cumva la masa. Problema e ca cel mic se face mic de tot cand incepe ala mare sa piuie si nu mai papa. Mancarea le-o dau la temperatura camerei si la cam o ora ii hranesc, rara la trei sferturi sau jumatate de ora. Le dau cam la cerere . Aseara au mancat bine amandoi pe la 21.30 (BlancPatee pasta)si au dormit dusi pana dimineata. Aveau niste gusi enorme . Erau niste scumpi cum dormeau ei bagati unul intr-altul .
A, si ieri am avut un soc. De fapt doua! Primul cand nu am gasit in cutie doar un pui. Mi-a luat ceva timp pana l-am gasit, ascuns bine. Mi-era teama sa nu-l calcam! Si al doilea soc a fost cand am gasit cainele cu botul in cutia puilor. Am intepenit. L-am gonit si l-am certat. Nu stiu de cat timp era el cu botul acolo (cam de 10 minute lipseam din zona), daca doar ii mirosea sau avea alte intentii (inclin sa cred ca doar incerca sa vada ce-i cu ei). Bine ca dormeau puii, ca daca zburataceau si avea cainele chef de joaca, nu stiu ce ar fi iesit!
Daca supravietuiesc inca cateva zile, le iau colivie (pentru siguranta, am de gand sa-i eliberez cand va fi cazul). Abia astept sa incepe sa pape singurei. Nu stiu insa daca vor incepe ei asa, sau trebuie invatati...
La final, niste intrebari: pot sa le dau si fructe, legume maruntite? Daca da, cam ce le pot da? E bine daca le cumpar niste seminte nepreparate si le maruntesc ca sa le dau? As vrea sa le variez mancarea...
Uh, sunt tare dragalasi urateii!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Cl, am urmarit subiectul tau cu sufletul la gura, eu stiam ca puiutii de vrabie nu prea supravietuiesc.
gata, ai tai vor trai!!!!!!!! Ma bucur tare, tare mult!!!! :)

Mai, eu as zice sa nu le cumperi colivie. Nu stiu daca e un mit sau nu, dar eu stiu ca vrabiutele astea de pe la noi mor in spatii stramte.
Nu stiu, mai intreaba si tu in stanga si in dreapta, dar mai bine tine-i intr-o camera unde sa nu aiba acces cainele si cand s-or face mari le dai drumul afara si gata.


Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Denizel, sper din tot sufletul sa supravietuiasca! A trecut un punct critic, insa mai avem. Sa-i vad ca ciugule ei singuri si ca zboara apoi! La partea cu colivia m-am tot gandit. Insa va fi pentru siguranta lor. Decat inchis intr-o cutie, mai bine e in colivie, zic eu. Ei vor incerca sa-si incerce aripioarele. Ce se va intampla daca vor ateriza in spatele sifonierului si vor ramane intepeniti acolo? Sau cazuti pe undeva si calcati in picioare? Brrr!!! Incercari de evadare, la cel mai marisor, sunt. In fine, vom vedea,toate la timpul lor, macar sa supravietuiasca ei!

Mergi la inceput