HELP! pui de vrabiuta: orice sfat e binevenit!!!

HELP! pui de vrabiuta: orice sfat e binevenit!!! | Autor: cl

Link direct la acest mesaj

Ieri, am gasit in curte un pui de vrabiuta. M-am uitat dupa cuib, dar nu l-am gasit. Probabil e undeva pe casa, streasina, nu stiu si nici nu am cum sa ajung, chiar si cu scara. L-am luat si am fost la veterinar. Mi-a zis ca o sa moara , ca trebuie pus in cuib. M-am intors acasa si ... inca un pui!!!! L-am pus si pe cel pe care-l aveam langa el, pentru ca parintii se invarteau pe langa ei. Evident ca n-au avut cum sa-i ia de acolo si cum sunt si pisici prin zona, a trebuit sa iau puii. Au trecut cu bine peste noapte. I-am hranit cu malai cu apa, cu seringa. Dimineata am luat Blanc Patee si le-am facut un fel de pasta, cu apa si putin malai.
Acum, nu stiu la cat timp trebuie hraniti! Si cat sa le dau, sa nu exagerez... Cata apa sa pun in amestec... Cu ce ii mai pot hrani... ?????
Orice sfat e binevenit!!!!
Va multumesc frumos .

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Claudia, nu ma pricep la pasari, dar iti spun ce cred ca ar trebui facut.

Cred ca ar trebui improvizat un loc sigur (adica unde pisicile nu ar putea avea acces), unde parintii sa poata veni la pui.
Niste prieteni au facut la fel cu niste pui de randunica.
Au pus puiutii intr-o cutiuta (in scara blocului, langa fereastra), iar randunelele-parinti au venit acolo si au avut grija de pui.
Apoi, si-au construit cuib chiar in scara blocului (nu am mai auzit pana acum asa ceva :) si, de atucni, in fiecare primavara revin la cuibul din scara blocului.


Veterniarul nu ti-a spus cu ce ii poti hrani?
Oare sunt buni viermisorii care se vand pentru pescari?

Iti tin pumnii sa traiasca puisorii!!!!!!!!!


Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Denizel, multumesc frumos pentru raspuns. Din pacate nu am unde sa le improvizez un loc sigur puilor, pisicile circula si se cocoata peste tot. Singurul loc sigur la care am eu acces (ca nu stiu unde e cuibul) e casa mea. Puii i-am lasat intr-o cutiuta, in dreptul ferestrei, insa nu au fost hraniti de parinti, din pacate.

Daca cineva a crescut puiuti asa de mici, il rog sa-mi spuna si mie cum a procedat .

Au inceput sa faca scandal inaripatii, ma duc sa-i hranesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Cl, am o idee: trimite un pm lui Pisigri. Ea e medic veterinar, iti poate spune mai multe.


Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tdi spune:

Eu am crescut diverse pasarele adunate de peste tot...
...am avut si un vrabiutz, era mic cat un degetar, l-am hranit cu seringa cu mancare pentru bebelusi (omogenizat de carne de vitel amestecat cu apa, uneori galbenus de ou de ciugulit) si i-a mers foarte bine, a crescut fara probleme. Manca des, cat de des poti sa-i dai, fiind mic din 2 inghitituri se satura, dupa ce mai creste putin invata sa ciuguleasca singur papica si o sa fie mai usor. Seara se culca devreme, pe timpul noptii nu mananca, eu il tineam intr-o cutiuta de carton si inauntru i-am facut cuib de vata, acopeream cu un prosopel...dimineata se trezea ff devreme si incepea sa ciripeasca de foame. Din pacate a murit inecat, incepuse sa zboare si a nimerit in galeata cu apa pt spalat pe jos iar eu n-am fost pe faza. Sper ca ai tai sa aiba mai mult noroc! daca mai ai intrebari iti raspund cu placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Multam, o sa-i trimit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Claudia . Pe cand eram mica am gasit si eu exact ca tine un pui... Mi-a murit, eu incercam sa-i dau firmituri de paine indesate cu scobitoarea pe gat, seara l-am lasat intr-o cutie de carton careia-i gaurisem capacul , se pare insa ca nu suficient, ca n-a supravietuit peste noapte...
Dar, se poate! Am vazut la Tv, pe Animal Planet sau Discovery cum a procedat un voluntar de la un zoo cu un puisor de vrabie. Nu l-am urmarit chiar f atenta ca eram cu aspiratorul si de fapt fiica-mea se uita la el. Dar am retinut ca trebuie data apa si hrana f.des, cred ca la 2-3 ore interval, nu mai rar de atat, chiar si noaptea. Cred ca-l tinea-ntr-o cutie de carton mare, giganta pentru pui, dar asa putea tupai pe-acolo fara sa iasa totusi prin camera. Si parca-i dadea si musculite cu penseta. Vestea buna e ca puii de vrabie cresc foarte repede, cred ca in trei zile zboara.
Sper sa mai intre cineva care a vazut filmul acela si poate a retinut mai multe ca mine.

Pene colorate... cate putin din toate!

album
gradina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Tdi, .
Uh, saracul tau vrabioi!!!!
Diseara am sa le fierb si eu galbenus de ou. Dar sa le dau carnita??? Cum l-ai hidratat? Ii dadeai apa pur si simplu sau doar in amestec cu mancare? Cam in cat timp invata sa manance singuri? Ai mei abia au deschis ochii. Unul avea ochii deschisi cand l-am luat, celalalt i-a deschis azi noapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Olympia, .
Imi pare rau pentru puiul tau!!!!
Eu le-am dat de mancare cam la ora, mai putin azi noapte, au dormit dusi. Cand piuie le dau cu seringa 2-3 gurite si gata. Problema e ca acum piuie de zor si nu mananca, nu stiu daca sunt satui si piuie ca asa vor sau piuie de foame. Poate ca nu le place noua combinatie cu BlancPatee, prefera doar malaiul... Ma duc sa mai incerc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Am intrebat-o pe fiica-mea si nu-si amintea nimic despre cum dadea nenea ala in film apa puiului. Dar stie sigur ca-i dadea musculite si viermisori cu penseta. Poate de-aia de folosesc pescarii ca momeli?
Ma gandesc ca o musca sau un viermisor are ceva zeama in el si poate lichidul ala o fi destul pentru pui... Caca au facut puisorii? Ar fi un semn ca au digerat hrana data de tine.

Pene colorate... cate putin din toate!

album
gradina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Da, au facut.

Mergi la inceput