FIV in Ungaria 108

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bombi spune:

am ramas datoare cu niste raspunsuri de asta-noapte

Citat:
citat din mesajul lui Motzishor
bombi, de ce faci tu PGD? Asa a recomandat doctorul? Nu e riscant pt. embrioni? Nu prea am citit despre PGD, de aceea intreb si eu poate aflu ca mi-ar trebui si mie...

bombi, uite ce am citit despre PGD:
http://www.advancedfertility.com/preimplantation_genetic_diagnosis.htm
Nu stiu ce sa zic...

noi ne-am hotarit mai mult de capul nostru sa facem PGD pt ca am considerat ca ar fi mai "sigur" sa obtin o sarcina normala. Pina acuma am avut deja 4 sarcina oprite in evolutie in jur de 8 saptamini din motive genetice (vezi punctul 2 din linkul tau) + una chimica la 5 saptamini. Dupa cele 4 sarcini de 8 saptamini am facut 6 chiuretaje si de fiecare data exista riscul sa se "strice" uterul.
Si uite asa au trecut 5 ani si noi nu intinerim ...

Bineinteles, ca prin PGD scade probabilitatea de succes de la 25% la 13% (delivery/cycle prin ICSI), ceea ce ar fi explicabil in cazul translocarilor in care teoretic doar 50% din embrioni sint "corecti". In plus, cind se extrage celula pt analiza, se poata intimpla sa fie afectat restul embrionului.

Citat:
citat din mesajul lui mami_vreau
bombi multumim pentru noul capitol! si multa bafta in continuare... ma bucur ca a preluat cineva stafeta noilor capitole!
si eu voi face in iarna fiv in cehia asa ca poate imi dai niste sfaturi... numai ca eu voi face la brno.

daca ai intrebari concrete, am sa incerc sa te ajut, desi noi am stat foarte putin pina acum in cehia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motzishor spune:

bomi, multumesc pt. raspuns. Povestea ta e trista, dar ma bucur ca nu va dati batuti si incercati mai departe. D-zeu sa fie cu voi si sa aveti reusita de data asta. Am zis!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motzishor spune:

fetelor, am si eu o intrebare, sa nu rideti de mine. In cei 1,500 EUR pt. FIv intra si monitorizarile din 2 in 2 zile (ultrasound si analize de singe) sau aceastea trebuie paltite separat de fiecare data cind mergem la monitorizare. Imi fac si eu calculele sa vad cit m-ar costa tot tratamentul la PK.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Neata,

Mami_vreau, din pacate amh-ul meu nu este unul bun... In buletinul de analiza pe care l-am primit de la Synevo, limitele pentru perioada de fertilitate sunt 1-8 micrograme/L. PK mi-a spus ca este intr-adevar o valoare mica si avantajul este ca nu voi face hiperstimulare. Pe asta nu a prea nimerit-o pentru ca am facut un pic dupa ce am ajuns acasa Si nu, nu incerc de 6 luni sa fac un bebe ci de 6 ani.

Fetele care vreti sa mergeti la Korall, pot sa va spun ca am fost multumita. Zona este una foarte linistita, micul dejum este bogat, se poate ajunge cam in 30 de minute la clinica cu autobuzul, farmacia de la gara Deli e in drum spre clinica. Daca patronul nu are locuri libere in perioada pe care o doriti, rugati-l sa va ajute. Este partener cu alt patron care are o pensiune mai mare si un pic mai scumpa dar cu conditii la fel de bune, camerele find un pic mai mari.

Roxi, eu am facut histeroscopie cu Albu. Cu exceptia faptului ca am fost programata la ora 10 si am intrat la 14 (nu din vina lui) am fost foarte multumita. Mi-a facut anestezie locala, nici nu era nevoie de generala pentru ca nu m-a durut deloc. Dar stii tu ca eu sunt mai rezistenta la durere... Mi-a aratat pe ecran cum e interiorul uterului si mi-a explicat ce vede acolo.

Motzisor, eu am platit 432000 huf care a inclus monitorizarile echografice, o analiza a estradiolului in z 8 de stimulare (cred ca decide PK cui face aceasta analiza pentru ca stiu fete carora nu le-a facut-o), punctia, fertilizarea prin ICSI, embriotransfererul.

Tamy

Gabita

mutatie A1298C homozigota


If you smile,through your fear and sorrow
Smile and maybe tomorrow, you'll find that life is still worthwhile, if you'll just Smile...
That's the time you must keep on trying, smile, what's the use of crying?
You'll find that life is still worthwhile, if you'll just Smile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ngh21 spune:

Fetelor,

Eu plec la Budapesta pe 20 iunie seara. Pe 21 iunie am prima ecografie. Stau la Korall pana pe 3-4 iulie.

Cristal 1995 e deja acolo.

Cine mai vine?

Poate ne vedem si petrecem impreuna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

mami_vreau sa stii ca m-ai pus pe ganduri cu laparoscopia la Dr. Albu...eu am programare joi la el si joi(sapt. viit.) stabilim data pentru laparo. Feteleor, mie doctorita de la Anais nu mi-a facut toate analizele necesare pentru fiv, sau poate a considerat ea ca nu trebuie facute mai multe...acum trebuie sa aflu de ce la 26 de ani (atat aveam atunci), cu 3 embrioni "proaspeti" de 6-8 celule, eu nu sunt gravida...nici la crio-et n-am ramas gravida...acum caut vreo mutatie si neaparat sa vad trompele, caci nu mai am incredere in nicio analiza anterioara.
Cu spermograma a fost cam asa: cele 2 spermograme care au iesit foarte bine, au fost facute de embriologi "normali", nu specializati in fiv. Ultima spermograma a fost efectuata de embriologul cu care lucreaza Dr. Albu - nu am vazut rezultatele, ci am primit sms de la Dr. Albu, caci el a ridicat personal spermograma si spermocultura, iar sms-ul este exact asa: " Trebuie facut fiv. Spermograma este proasta."
...eu i-am zis Dr. Albu de la prima intalnire ca vreau sa aflu clar de ce nu-s inca gravida, ca daca suntem 2 defecti reparam ce putem, ca sa mergem cu sansele maxime la urmatorul fiv si ca imi doresc sa fac fiv-ul in Budapesta, dar monitorizarile la el, la ML si a fost de acord.
Beleaua e alta: in august se implinesc 3 ani de cand tot incercam sa avem un copil si am impresia ca m-am cam tacanit: vad copii peste tot, vad gravide multe, ba ma bucur, ba sunt invidioasa...

Cand voi fi mamica, JUR sa nu-mi ranesc pruncii nici cu vorba, nici cu mana, nici cu fapta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

felix eu nu am spus ca tu ai incercat 6 luni... era o paralela intre 2 situatii similare...
stiu ca nu ai fost rau intentionata si imi pare rau daca am fost prea acida dar a fost ceva de genul: "daca eu am putut cu un amh de 1.95 si 17 ovocite o sa poti si tu cu un amh de... 0.26". trebuie sa recunosti ca cele 2 cazuri nu prea sunt comparabile...
oricum sunt sigura ca am perceput eu gresit situatia si sunt sigura ca nici nu cunosteai foarte bine situatia mea si doar ai vrut sa ma incurajezi... insa cred ca sunt indreptatita sa spun ca atunci cand nu stii prea bine situatia cuiva e mai bine sa fi un pic mai rezervat...
asa ca primeste o floricica din partea mea ... si stai linistita ca amh-ul tau e ok... ti-o poate spune oricine s-a documentat in privinta acestuia... mai ales fetele cu "low reserve" (asa ca mine) stiu ce spun si imi vor da dreptate!
te si iti urez sarcina usoara!

Motzishor chiar nu e vorba de durere... cine ma cunoaste stie ca suport bine, chiar prea bine situatia...
a fost doar o replica care nu mi-a picat bine... doar atat... dar a trecut... eu am facut pana acum 2 fiv-uri cu ovocitele mele... unul in tara cu marinescu si celelalt cu pk la budapesta...
da, in cei 1500 euro (daca nu ai nevoie de icsi ca tunci vorbim de 2000) intra si monitorizarile!

corina multumesc mult!

mairis pupici pentru tine si pentru bebelasi! esti o viitoare mami model, cu tocurile tale! ai toata admiratia mea!

bombi as vrea sa te intreb cat te costa un fiv acolo si cate zile trebuie sa stai in cehia... am inteles ca monitorizarile le vei face in germania... te vei duce in cehia fix pentru punctie?

ngh, cristal va tin pumnii! sa ne tineti la curent cu rezultatele!

aristica imi pare rau, nu am vrut sa te pun pe ganduri in legatura cu laparoscopia la albu... e un medic bun dar o sa incerc sa motivez afirmatia mea cum ca nu e prea "bazat" in laparoscopii ca sa nu crezi ca bat campii...
eu am fost la el si i-am spus ca vreau sa imi faca laparoscopie ca sa imi scoata trompele... mi-a spus ca nu are cum din cauza aderentelor si ca nu imi poate face decat operatie clasica... sonya i-a cerut acelasi lucru, sa ii scoata trompa si ei i-a spus ca nu i-o poate scoate in nici un fel... nici cu laparo si nici cu operatie clasica... ne resemnasem intr-un fel amandoua dar la indemnul altor fete carora le multumesc am cerut si alte pareri... si am ajuns la elvira bratila, la euroclinic care ne-a facut laparoscopii la amandoua si ne-a scos trompele... deci s-a putut si mie cel putin mi-a facut niste gaurele miiiici de nici nu stiu pe unde au iesit trompele...
insa vreau sa va spus ca la ecografii si histeroscopii albu e as... ce vede pai aia e... nota 10 pentru el la acest capitol...

adi nu stiu ce fime sa mai vad azi... vad ce mai gasesc dragut pe net!





Laura


mutatia MTHFR C677T heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza27 spune:


buna , felicitari fetelor care ati reusit si multa bafta celor care sunt in focuri.scuze ca nu va scriu mai des dar serviciul nu prea ma lasa.
Am si eu o intrebare eu pe 23 iunie o sa merg la budapesta , daca completez acel tabel cu analize mai e nevoie sa iau cu mine si tot dosarul cu ele?poate e o intrebare banala dar nu prea stiu ce sa fac?

Mersi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombi spune:

4350 inclusiv ICSI (pretul de lista). Daca vrei mai multe detalii, am acasa un tabel cu preturile (din pacate e in germana), Medicamentele mi le-au dat ei cu 1000 EUR (4 cutii menopur, 4 diphereline, 1 cutie pregnyl).

Planul initial era sa stam de la punctie pina la transfer (in PGD - blasto). Dar n-a mai fost cazul de transfer, asa ca ne-am intors dupa 2 nopti (am venit cu o seara inainte de punctie, si am mai stat o noapte dupa ca nu ma simteam foarte bine).
Acum cred ca o sa stam doar la punctie si ne intoarcem pt transfer pt ca sotul nu poate sa lipseasca asa mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ngh21 spune:

danutza27 e bine sa iei tot ce ai!

ca nu se stie niciodata ce iti trebuie si mai bine sa le ai cu tine!

Bafta!

Mergi la inceput