Mamici de Sept-Oct '10 - alaturi de David (79)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns chichiutza spune:

Eveline

Cristina 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oramona spune:

Buna dimineata, burticutelor!
Chichi, felicitari pentru semnatura, sa o tii tot asa pana la 40 s. Am vazut si eu pozicile, frumoasa burticuta si in alta am vazut ca nici la picioare nu stai rau, asa ca nu te mai .
Lora , multumim tare de capitol, harnicuta de dimineata.
Fetele dar ce de mancare ati pregatit azi, offf, nu-mi ramane decat sa ma apuc de treaba
Tanamera, La Multi Ani !!!Sa cresteti mari si sanatosi si sa ai parte in viata numai de bucurii si impliniri
Mandrutza, foarte bun tortul, multumim
Va pe toate

mamica de Maria Lavinia si 23+ cu Elena Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_25 spune:

La multi ani Tanamera!Tot ce-i mai bun in viata!
chichi sa cresti mareee!
Lora in fiecare zi ar trebui sa ne relatezi cate ceva din seria"o sa vedeti voi" ca sa ne mai obisnuim si noi cu ideea

Ana23+ Maia Elena


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Adelene, cum adica nu vrea???
Intr-adevar in lege scrie ca el se acorda 63 zile inainte de nasteree si 63 de zile dupa nastere. Dar tot acolo, la urmatorul rand scria ca la cererea mamicii sau la indicatia medicului se poate acorda astfel incat sa ramana cel putin 42 zile dupa nastere...deci pana la 84 zile inainte. So....la cererea mamei, da??

"Art. 24. - (1) Concediul pentru sarcina se acorda pe o perioada de 63 de zile inainte de nastere, iar concediul pentru lauzie pe o perioada de 63 de zile dupa nastere.

(2) Concediile pentru sarcina si lauzie se pot compensa intre ele, in functie de recomandarea medicului si de optiunea persoanei beneficiare, in asa fel incat durata minima obligatorie a concediului de lauzie sa fie de 42 de zile calendaristice."

23+ si mamica de Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chichiutza spune:

Lora saru tare!

Oramona mercik de urari, si voua la fel! Poza era facuta de la distanta! (daca te referi la cele de dinainte, erau facute inainte de sarcina)

Tanamera la multi multi ani!

Cristina 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Tanamera, La multi ani! Sa fii sanatoasa, fericita si iubita!

23+ si mamica de Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oramona spune:

Adelene, Eveline are dreptate, fugi cu legea in brate. Acum inteleg ca vrea sa-ti ramana dupa nastere mai multe zile decat 42, dar un 50,52 ar fi cred ca suficiente.
Chichi, in poza cu burtica, nu-mi pari grasunica la picioruse.
Azi trebuie neaparat sa-mi caut si eu o pereche de sandale/papuci ca nu mai pot.
Fetili,la voi cum e, mai faceti

mamica de Maria Lavinia si 23+ cu Elena Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelena spune:

Da, Eveline, mi-a spus ca nu-mi da pana la 32 de saptamani. Mi-a spus ca-mi da concediu medical daca vreau, dar prenatal nu!...nici eu nu stiu ce sa mai cred pentru ca stiam ca in lege spune minim 42 de zile de postnatal, deci imi pot lua restul si inainte.

Nu-i bai, ca mi-as lua CM pana la urma, dar nu da prea bine la serviciu...ba CM, ba CO, ba prenatal...n-as vrea sa plec chiar cu capul plecat pentru ca tot aici ma intorc...si cu CM-ul cu noua lege ar trebui sa stau inchisa in casa si cu David, probabil as turba...

Chichi, felicitari pentru semnatura si tot inainte pana la 40!

26+ si mami David 03.05.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mari-Mariuk spune:

Oramona...trebuie...face bine pentru trup si suflet...deci: da!la mine cel putin...cum il prind pe sot mai odihnit de la munca, am grija sa adoarma obosit... mai ales ca peste o saptamana jumate il ,,trimit'' la mamica lui sa il pregateasca de nunta, macar sa stea linistit o saptamana acolo.
Chiar, am facut proba la rochia de mireasa, mi-am luat incaltari...sunt in pregatiri...

Mariuk 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns donna79 spune:

Neata!

La multi ani, Tanamera! Nastere usoara si un bebe sanatos si fericit!

Adelena complet aiurea faza cu prenatalul. Acum imi dau seama ca nici nu am intrebat medicul de familie, dar mi se pare legea destul de clara, nu stiu ce ar fi de discutat. Poate daca insisti cu dovezi scrise...

Uf! trebuie sa ma adun si sa muncesc si nu mai am deloc spor, parca nici nu gandesc, fac totul automat. Astept concediul sa merg la mare, sa ma plimb cu picioarele goale in nisip Poate mi se mai desumfla si mie carnaciorii pe care ii am pe post de degete, nu mai incap in nimic.
Fetele care ati fost deja in concediu la mare - ati intrat in apa? e permis? Plaja nu vreau sa fac, oricum nu imi place dar as vrea sa intru in apa.



Donna 23+ cu

Mergi la inceput