Asemanare sau plagiat ?!

Asemanare sau plagiat ?! | Autor: danielag

Link direct la acest mesaj

N-am studii muzicale si va intreb pe voi, poate stiti. In ce conditii o piesa muzicala care include parti aproape identice din alta se considera ca e plagiat?

Studiu de caz:
- piesa originala: www.youtube.com/watch?v=0RuWOX_Gw8c" target="_blank">Filip si Cerbul de Phoenix (compozitie Andrei Ujica) (sec: 25 incolo)
- piesa "plagiat??": www.youtube.com/watch?v=icrNkmf9uyQ" target="_blank">Another Way to Die interpretata de Alicia Keys (coloana sonora din ultimul Bond) (de la inceput).

Mie mi se pare ca motivul e absolut identic. Voi ce parere aveti?

Daniela

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
Mie mi se pare ca motivul e absolut identic.


De abia la min. 3.45 al piesei Aliciei Keys m-am prins ce vrei sa zici .
Dap, frazele alea muzicale seamana precum picaturile de apa, dar stiu si eu daca n-o fi doar o coincidenta? In fond nu-i o tema foarte elaborata, e si acelasi gen de instrumentatie, acelasi gen muzical, poate ca mai gasim fro' 200 de piese cu acelasi motiv...


Oricum, faina piesa Phoenix-ilor, , nu o mai ascultasem de prin neolitic. Dom'le, ce muzica se facea pe vremea aia ... Si ce versuri are... (apropo, lui Ujica ii apartine, alaturi de incredibilul Serban Foarta, textul. Muzica piesei e compusa de Iosif Kappl)

Da' nici piesa Aliciei nu-i rea deloc ...


Edit:
Citat:
In ce conditii o piesa muzicala care include parti aproape identice din alta se considera ca e plagiat?

Din vremea circurilor de la eurovizionul mioritic, cind Moga plagia din greu piese straine, am retinut ca criteriul e pur cantitativ. Daca se potrivesc un anume numar de "orinduiri de note" e plagiat, daca se potrivesc cu una mai putin, nu . Cam asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

iileana, multumesc de raspuns. Da, si mie mi se pare ca seamana ca doua picaturi de apa frazele alea (sau ce-or fi ele din punct de vedere muzical). Si, da, nu-s rele piesele . Multam de info cu Kappl, vad ca eram in confuzie.

Inteleg ce zici ca poate fi o coincidenta, dar daca am mai gasi alte 200 de piese cu acelasi motiv, m-as declara mai mult decat contrariata!! Asa nu-s decat mirata . Cum naiba pot sa sune la fel daca una nu-i copiata cealalta? Mister...

Oare in cazul mai sus mentionat e acoperit criteriul ala de numar de note identice in cele doua piese? Poate ma ajuta Sabina, ca e in domeniul ei.

Daniela

Mergi la inceput