Sterilizarea biberoanelor si veselei bebelusului

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andruta1 spune:

eu le-am sterilizat pana pe la 6 luni, am folosit un sterilizator de la Tommee Tippee ( dura foarte putin, cam 5 min si era usor de asamblat si curatat). dupa diversificare, mai sterilizam, dar nu atat de des ca la inceput.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Am vazut ca unele fete spun ca sterg biberoanele cu servete de hartie dupa sterilizare... pai asta anuleaza tot efortul de a le steriliza. Cea mai buna solutie este ca biberoanele sa ramana in mediul steril al sterilizatorului pana la utilizare. Daca nu le folositi in 24 de ore, trebuie sterilizate din nou.

Noi nu prea folosim biberoane pentru ca alaptez si nici suzeta, pentru ca nu-i place. Cand a fost cazul de folosit biberoane, le-am sterilizat inainte de fiecare folosire, dar lingurita niciodata, iar suzeta doar inainte sa incercam sa i-o dam prima data.
Nu m-am stresat prea mult, pentru ca oricum, chiar si micuta asa, tot intra in contact cu alte lucruri (tricourile noastre, pe care le linge cand ii e foame, asternuturile noastre sau ale ei, care desi sunt spalate la temperatura ridicata, nu sunt sterile, mai pune manuta pe diverse lucruri si apoi o baga in gura, iar sanul meu oricum nu e steril si tot i-l bag in gurita)

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_76 spune:

[quote]citat din mesajul lui Burtocika

Am sterilizat biberoane + lingurite + pompa de san + suzete pana pe la 8 luni, cand a inceput sa umble de-a busilea si sa-si bage in gura tot felul de lucruri. Atunci am considerat ca nu mai este necesar.

Am folosit un sterilizator electric (solutiile chimice nu mi se par sanatoase, iar microundele ... nu sunt sigura ca sunt sanatoase, asa ca prefer sa le evit).

Le spalam bine (cu burete si perie speciala, nu cu cele folosite pt vasele noastre) si apoi le sterilizam. Le lasam in sterilizator pana la folosire, pt ca le pastreaza sterile. NU LE STERGEAM cu un servet de hartie, pt ca acesta nu e steril; la fel, NU LE DEPOZITAM in cutii de plastic, pt ca nici acelea nu sunt sterile.

Pai ori sterilizezi, ori nu ?

*****************************
Irina (2006) si 27+ cu
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

[/quoteacelasi lucru facem si noi pt bebelina noastra de 1 luna...cred ca tot pana o sa inceapa sa bage singura lucruri in gura o sa folosim si noi sterilizatorul

38s cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fish_bowl45 spune:

Si eu am sterilizat biberoanele si suzetele pana la 6 luni (cu sterilizator electric). Si lasam biberoanele acolo pana le foloseam. De la 6 luni le fierb o data pe saptamana si in rest le spal dup#259; folosire cu solutie de biberoane de la NUK. Dar nu am sterilizat niciodata castroanele, linguritele, vasul de la blender etc (si am inceput ddiversificarea de la 4 luni). Jucariile i le spalam cu solutie dezinfectanta o data pe saptamana si cu apa cand le arunca pe jos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magda550 spune:

Eu nu mai sterilizez nimic :D Spal bine cu apa calda, detergent non-chimic si perie, si aia e. Oricu baga in gura tot ce prinde si umbla de-a busilea prin casa, o mai feresc eu, dar nu ma agit f tare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brosky2012 spune:

Si eu am sterilizat o luna biberoanele si tetinele. Acumm Brosky are 3 luni si jumatate si nu mai sterilizam nimic. Spalam bine cu detergent de vase si clatim foarte bine. Oricum e cu pumnul in gura toata ziua si in plus pune mana pe mine, pe tricourile mele, gurita pe tzitzi si trage cu manuta tot ce prinde. Mie sterilizatul mi se pare cam inutil. Lui Brosky ii merge bine asa si nu am avut niciodata scaune diareice.

Mergi la inceput