Sterilizarea biberoanelor si veselei bebelusului

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IuliaLazar spune:

Salut, eu mi-am achizitionat de curand un sterilizator cu abur de la firma beurer de care sunt tare multumita. L-am achizitionat de la un magazin local dar cred ca sunt de gasit in mai toate farmaciile.
Daca nu puteti comanda si online, am intrat la ei pe site sa compar preturi :)
http://www.beurer.ro/Sterilizator+cu+aburi+JBY76_209.html
nu imi place sa folosesc solutii de sterilizare... si nici nu mi s-a intamplat sa se ingalbeneasca biberonul la fel ca dupa fierbere. Am mai vazut ca exista si un sterilizator care se introduce in microunde?? stiti ceva??
merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sophia33 spune:

da, este util, cand incepi diversificarea. se pot fierbe legumele si carnea pastrandu-se multe vitamine...este foarte sanatos. din punctul meu de vedere este o investitie care merita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zna23 spune:

Noi am luat un aparat de preparare a hranei cu abur de la chicco ,care are inclus si un cutit pt pasare/maruntire..E o investitie buna.Sunt tare multumita de el..pui legumele in el,apica setezi durata de preparare si iti vezi de treaba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capuccino spune:

Am si eu un aparat cu aburi si mixer incorporat, firma cred ca este baby cook, cel putin asa scrie pe el. este foarte practic. Voi preparati si carnea tot la el, odata cu legumele? Eu pana acum am fiert carnea separat mai ales ca am inceput de o saptamana si avem carne de gaina care s-a dovedit mai batrana decat am crezut (:.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Am sterilizat biberoane + lingurite + pompa de san + suzete pana pe la 8 luni, cand a inceput sa umble de-a busilea si sa-si bage in gura tot felul de lucruri. Atunci am considerat ca nu mai este necesar.

Am folosit un sterilizator electric (solutiile chimice nu mi se par sanatoase, iar microundele ... nu sunt sigura ca sunt sanatoase, asa ca prefer sa le evit).

Le spalam bine (cu burete si perie speciala, nu cu cele folosite pt vasele noastre) si apoi le sterilizam. Le lasam in sterilizator pana la folosire, pt ca le pastreaza sterile. NU LE STERGEAM cu un servet de hartie, pt ca acesta nu e steril; la fel, NU LE DEPOZITAM in cutii de plastic, pt ca nici acelea nu sunt sterile.

Pai ori sterilizezi, ori nu ?

*****************************
Irina (2006) si 27+ cu
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina1 spune:

eu am luat deja Avent sterilizizator pentru cuptorul cu microunde si ma gandesc serios sa iau si Avent sterilizator electric cu aburi. mi se par ca sunt necesare si de folos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

buna!!!

pana la ce varsta a bebelusului sterilizati vesela lui? eu le-am sterilizat pana acum o luna in cuptorul cu microunde(mentionez k mi-am uat la iesirea din maternitate un sterilizator PRIMII PASI pt cuptorul cu microunde) dar acesta a cedat iar reparatia lui implica niste costuri pe kre nu mi le pot permite acum, asha k eu le spal in apa cald cu detergent apoi dupa clatire in apa abundenta , le umplu cu apa fiarta si clocotita, le las asha pana la utilizare!!!!

kmy, de IUSTIN-GABRIEL 8.04.2011

bebe strumph



Am invatat ca toata lumea vrea sa traiasca pe varful unui munte, fara sa stie ca adevarata fericire este în felul în care urci pantele abrupte spre varf!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette01 spune:

Eu am sterilizat vesela lui de 2-3 ori pe saptamana. Inainte foloseam solutia de la Chicco, acum le fierb pur si simplu, le sterg cu servet de bucatarie si le tin intr-o cutie a lui inchisa ermetic. Nu am avut nicio problema pana acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neaguada spune:

buna mamici eu momentan nu am avut posibilitatea sa inv in sterilizator. eu biberoanele( de sticla) le spal cu apa rece si cu detergent si cu o perie speciala le clatesc f bine tot cu apa rece dupa care le bag la fiert si le tin circa 20 min. dupa care le trec printr-un jet de apa rece si le folosesc . acest procedeu il fac dupa fiecare folosire nu folosesc biberonul de mai multe ori. nu stiu daca este corect sau nu ast si parerile voastre.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana2810 spune:

Eu am folosit sterilizatorul pana la 6luni ...
De cand am inceput diversificarea nu mai sterilizez nimic ...

Mergi la inceput