Licurici de ianuarie - februarie 2009 (109)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pyc spune:

Irina, nici eu nu cred ca David are boala celiaca, asa zic si eu ca probabil are o intoleranta secundara la gluten, data de fibroza chistica. Ledi cum de s-au gandit medicii la boala celiaca? Adica cum de s-au gandit acuma, cand diagnosticul de FC e pus.....inteleg daca era suspiciune de boala celiaca atunci la inceput cand nu se stia ce are......Adica din toata bolile care dau malabsorbtie, s-a mers direct pe FC, fara a fi infirmata niciodata posibilitatea bolii celiace initiale.

Eu i-as face atat dozarea anticorpilor, cat si fibroscopia, cu riscul insa de a nu fi totul f relevant......si Ledi stiu ca nu sunt bani, dar eu as reface testul genetic pt FC, intr-un laborator din strainatate. Desi sansele sunt minime ca acest al doilea test sa fie negativ......totusi eu l-as face, ca sa ma lamuresc definitiv, sa nu mai existe dubiu. E drept ca in teorie copii cu FC "nu cresc", dar practic sunt multe cazuri in care curba de crestere nu are atat de mult de suferit....La fel copiii cu boala celiaca "nu cresc" ca lumea daca mananca gluten, desi practic sunt extrem de multe boli celiace nediagnosticate sau diagnosticate la adulti, tocmai pt ca copiii au crescut foarte bine!

Ce ti-au zis cei de la Tm? Ca pt ei e clar 100% FC? Chiar nu merita sa refaci testul genetic?

Intreb asta pt ca am o vecina in Ro care are un baietel de 14 ani acum, diagnosticat cu FC.....si care este bine mersi, au fost cu el in Italia si la 12 ani a fost infirmat dg de FC pus la Cluj! Nu stiu exact daca avea teste genetice, caci efectiv nu se putea vb cu mama copilului. Dupa 12 ani de stres pt intreaga familie, tratamente, stres pt copil, divortul parintilor, depresii, falimentul familiei si al bunicilor care si-au vandut aparatamentul pt a ajuta cu medicamentele.............s-a infirmat dg de FC! Cu atat mai bine pentru baiat, dar iti dai seama prin ce au trecut parintii lui si el datorita unui diagnostic care nu era corect.

Acum iti mai bag si eu idei in cap, de parca nu ai avea destule.......

Tu ce zici Irina? Ai reface testul pt FC? Eu cat timp e facut in Ro parca nu ma pot increde 100%, dar poate sunt eu rupta de realitate total si cred ca tot ce e facut in Ro e facut de mantuiala....Cand eram in Ro nu vedeam asa lucrurile, dar m-am intors 6 luni inainte de ex de specialitate la Cluj si am fost socata de tot ce se intampla. De la lipsa de interes a medicilor, trecand prin lipsa de igiena din spitale......iar in laborator statea sangele pacientilor pe masa bine mersi, in timp ce medicii de laborator si asistentele fumau si mancau pe acceasi masa, in acelasi timp......Si era in Cluj, spital universitar, cu pretentii....De asta zic ca ar merita sa fie refacut testul in strainatate, cum trebuie. Dar no, poate nu-s eu obiectiva.....





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Doarme Mister - ca am fost la bazin sa ne balacim nitel. Si am ajuns acasa 1) infometati 2) rupti de oboseala. Partea cu mancatul s-a rezolvat, a hapcait jupan niste paste carbonara de la borcanel (ca cine a avut timp/chef de gatit) si niste budinca de ou, iar noi pizza, acum el doarme iar noi ne relaxam cu o cana de ceai ca doara suntem in UK. Casa-i vraiste da' poa' sa atepte

Urrra!! Irina si Cami, asa ma bucur ca o sa incercati sa ajungeti la Brasov! Noi am cam rezolvat cu transportul - adica frate-meu si cu sotia lui se duc la concert la Bucuresti ( Rammstein Manowar Anathema Paradise Lost Accept - cu exceptia lui Manowar i-am vazut pe toti da' tot oscilez intre si eh nu am ce face, om merge altadata la festivaluri cand va fi bebe mai mare) iar pe noi ne lasa vineri la Brasov si ne culeg la intoarcere.
Irina, tin pumnii sa iasa bine cu mutatul... si sa primesti banutii, ca e tare rau sa fii lefter-popescu (mai ales cand sunt niste bani pentru care ai muncit si pe care te bazai)

Si eu inca alaptez - dimineata si seara, Mister accepta laptele de vache in mancare gen cereale cu lapte gris cu lapte dar fff putin din canita, asa ca nu ma grabesc sa-l intarc.

Ledi, mamica atat de curajoasa si incercata,ooooffff te imbratisez cu atat drag! Altii in locul tau clacau de mult, tu esti atat de puternica pentru ca esti MAMA lui David! Nici eu nu inteleg de ce trebuie sa se imbolnaveasca copilasii, de ce trebuie sa treaca prin atatea sufletelele astea mici si inocente. Tot ce sper si la ce mereu ma gandesc e sa le fie bine lor. Si noua, bineinteles...ca trebuie sa avem grija de ei. Deci... nu uita sa ai grija de tine, Ledi...pentru David, pentru Gabi, pentru voi toti

toata gasca




Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)


"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Irina, ma bucur ca esti ceva mai vesela, si ca v-ati facut planuri si de o fuga la munte. Va invidiez ca va intalniti cu Dark Sanatate multa, sa scapati repede de mucisori ca a venit vara!! Si tin pumnii sa reusiti cu banca si sa va mutati linistiti. Abia astept sa ne povestesti cum e la casa ta
Vladut este inca tzatzoman , dar acum sunt fericita ca nu l-am intarcat pt ca imi mananca si alta mancarica. A fost si el bolnavior saptamana trecuta si salvarea lui a fost tzatzi. In rest, peste 2 saptamani plecam la drum lung cu masina, in Geramania, ca nasim acolo. Multi pupici!


de baietel nazdravan (09.02.2009)


e simplu, doar sa vrei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

irina,, multumesc de cuvintele frumoase, mi-au mers la inima!

sdcristian, ce m-a distrat postarea ta cu infrumusetarea

intalneala placuta va doresc la munte!


n-o zice andru prea multe, da zice "cachea", adica cafea, ca doar dimineata cand se trezeste da cu nasul in ea.

Mara , mami de Flavi (7 dec 2005) si Andru (8 ian 2009)

Bijuteriile mele handmade din sarma crosetata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

gata decolaaaam


mamaiaaaaaaa


vine trupa!!!!!!!!!!

rox, ledi, cami, abia astept sa ne vedem. si cu prunci si cu tot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Cristi, distractie faina sa aveti!!



Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)


"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

DRUM BUN CRISTINAAAAAAAAAAAAAA
abia astept sa ne vedemmmmmm

dark sper din tot sufletul sa ajungem la bv
ca abia avem motiv de plecare de acasa
m-am plictisit
aici
sa va fie de bine balacealaaaaaa
mai da sunteti curajoase de mergeti cu ei la piscina
eu inca nu am avut curaj cu antonia
sper sa prind mai mult curaj

ledi si eu as face cum zice pyc
as face testul ala in strainatate
pt confirmare sau infirmare
macar stii o treaba
eu am zis de la inceput ca e solutia cea mai buna
am vazut ca turcii au o clinica pusa f nbine la punct
cu medici scoliti peste tot
si cica nu e asa de scump
dar voi hotarati
pupppppppppp

SPUNETI O RUGACIUNE PENTRU ALINA - operata pe creier SI ADRIAN - sa aibe putere sa o ingrijeasca
DOAMNE AJUTA!
DONEAZA 2 EURO LA SMS 879 PANA LA SFARSITUL ANULUI PENTRU ALINA DONESCU
povestea ei la www.alinadonescuumanitar.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

neata feteleeeeeeee
va ofer o cafeluta sau un capucinoooooo
cine vine cu mine la foisor sa serveasca?
eu sdau de mancare fetei si iesim afara
e o zi minunata
pupppppppp

SPUNETI O RUGACIUNE PENTRU ALINA - operata pe creier SI ADRIAN - sa aibe putere sa o ingrijeasca
DOAMNE AJUTA!
DONEAZA 2 EURO LA SMS 879 PANA LA SFARSITUL ANULUI PENTRU ALINA DONESCU
povestea ei la www.alinadonescuumanitar.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

EU CRED IN MIRACOLE! Nu vreau sa dau sperante desarte nimanui, dar MIRACOLE exista pentru ca exista DUMNEZEU. Din pacate, noi nu le observam, nu le percepem, insa ne inconjoara si sunt in viata noastra zi de zi.

Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA (20.01.2009)

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns axis spune:

Buna dimineata fetelor

Si eu cred in miracole, Flower, le traiesc la tot pasul :)

Mergi la inceput