Unde sa merg la mare cu copiii in Romania?

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Fetili, anul asta mi-am convins sotul sa incercam si alta statiune (noi suntem "Nordisti"). Si pentru ca nu am mai gasit liber in Saturn, (ingrid, ) vom merge in Neptun, saptamana viitoare.

Vreau sa va intreb...Cum e plaja, scoici sau nisip, intrare lina in apa? Locuri (autoservire) cu mancare proaspata? Exista supermarketuri, piata, de-astea?

Nu gasesc nimic pe net si in Neptun n-am fost niciodata, nu stim ce e pe acolo.

Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sophia33 spune:

Tocmai ne-am intors de la hotel Melodia - Venus. A fost ok, mai ales daca aveti copii mici. Mai dau detalii, daca e cineva interesat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Noi am fost acum o luna la Neptun.
Plaja ci nisip fin (ici colo cateva scoici)
Intrare in apa era brusca pana la genunchi si apoi crestea ff lin. Apa curata si ff limpede (atunci cand nu erau valuri si la 1 m adancime, iti vedeai degetele de la picioare)
Sunt si autoserviri (nu am servit masa acolo, dar erau destul de populate) Gasesti absolut ce vrei si pt toate buzunarele.
Noi am stat 7 zile cu un copil de 3 ani si ne-am simtit ff bn si nu am patit nimik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui SoriLea

Noi am fost acum o luna la Neptun.
Plaja ci nisip fin (ici colo cateva scoici)
Intrare in apa era brusca pana la genunchi si apoi crestea ff lin. Apa curata si ff limpede (atunci cand nu erau valuri si la 1 m adancime, iti vedeai degetele de la picioare)
Sunt si autoserviri (nu am servit masa acolo, dar erau destul de populate) Gasesti absolut ce vrei si pt toate buzunarele.
Noi am stat 7 zile cu un copil de 3 ani si ne-am simtit ff bn si nu am patit nimik.



Multumesc mult pentru informatii!

Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui Raza de soare

Fetili, anul asta mi-am convins sotul sa incercam si alta statiune (noi suntem "Nordisti"). Si pentru ca nu am mai gasit liber in Saturn, (ingrid, ) vom merge in Neptun, saptamana viitoare.


Fetili, n-am mai ajuns in Neptun!

Sa va povestesc...

Cu o saptamana inainte, cautat cazare, gasit in Neptun, garsoniera Alina, prezentare frumoasa. Sunat, vorbit cu "doamna" Dorina, cerut detalii, amanat cu telefonul (deja nu-mi mirosea ok), insistat si raspuns abia seara. Hm...spun ce conditii vreau (AC, frigider, bucatarie utilata, pat dublu), mi se spune ok, apoi se repede sa ceara avans o noapte de cazare. Refuz elegant, presimteam ceva, accepta cu juma' de gura. Ramane sa vorbim la fata locului in cateva zile.

Cu o zi inainte sa plecam la drum, sun pentru confirmare. Si sun...si sun...toata ziua. Si dau sms si zic cine sunt, poate are femeia telefonul pe silent si nu vede apelurile. Si ma suna de pe alt numar si incearca niste scuze si...ma amana peste vreo 2 ore...cand iar o sun eu, ca ea "uitase". Deja eram un car de nervi si ma uitam dupa alte locatii, preventiv.

In fine...ramane sa o sunam cand ajungem in Neptun. Eu insist sa-mi dea adresa exacta (avem GPS), ea...o coteste cat poate. Ok, strang din dinti si multumesc.

A doua zi, ora 9:30, mai aveam fix 10 min sa intram in Neptun, cand suna telefonul "Mai veniti? Ca eu trebuie sa stiu".

In sfarsit, ne intalnim... Imi spune scurt ca "garsoniera din poza e inchiriata de ieri, de cand am vorbit la telefon (!!!)", dar ca "mai are ea pe cineva cu alta". Ce facem, pai asta am vorbit? Sotul, mai calm, ok, hai s-o vedem.

Urcam 2 etaje intr-un bloc urat mirositor, descuie o usa si...ramanem afis. Imediat in stanga, o baie infecta. Fac 2 (doi!) pasi si intru in camera. Un pat ravasit, mizerie, un sifonier rupt, fara usi.
"In 2 ore facem curat", se aude in spate...
"Mamaaa, ce mizerie, n-am vazut niciodata asa ceva..." se aude vocea lu' fi-mea.
Indraznesc sa intreb unde e...bucataria. Si se deschid 2 usite intr-o juma' de debara, unde e o plita.

Aud ca prin vis "Asta e 120 lei, ca nu are aer conditionat". Si-atunci mi-am pierdut calmul! "Dar CE are?".

Am plecat injurand cu voce tare, cu sotul incercand sa ma linisteasca, "Bine ca n-am dat avans".

Intorsi la masina, zic sa incercam la cei cu cheile. Intrebam de garsoniera, primim raspuns pozitiv la a doua incercare.
Spunem clar ce conditii vrem, ni se raspunde "Avem, vedeti ca e de lux, costa 150". Ok, ne depaseste asteptarile, dar hai, daca e de lux.

Urca omu' in masina, ne intoarcem fix langa blocul infect, ne spune sa lasam masina langa niste tomberoane uriase si...hai pe jos 5 min. O straduta cu magazine, garaje, soare. Mult soare.

Deschide o usa la o cladire ce pare a fi garaj etajat. Trepte. Multe. Murdare. "Inca n-au plecat turistii, sunt la plaja, dar facem noi curat". Ma foarte indoieeeeesc.

Ajungem in garsoniera, direct de pe trepte. Ma izbeste in ochi un maldar de nisip lasat fix pe podea, probabil adus cu galetusa. Apoi o canapea extensibila, jumate din ea mult mai jos decat cealalta.

Ma intorc sa intreb ceva...si dau cu ochii de o frumusete de bucatarie. Rosie, bine utilata, ca dupa catalog. Era din alt film. Intreb totusi, ca poate n-oi fi vazut eu...unde-i aerul conditionat? "Aaa, pai... N-ARE!"


Dusi am fost!... Direct in Eforie. Pe drum, am sunat la fix 15 pensiuni si vile, fara succes. Asa ca am mers glont la Casa Nanu, unde am mai fost cazati. Am avut noroc, ultima camera libera, era fix cea in care am stat anul trecut. Camera tripla, AC, frigider+congelator, bucatarie super utilata la dispozitie, curatenie, ore de liniste obligatorii. 130 lei.

Alta viata!...Atunci a inceput concediul nostru...

Acum radem cand ne amintim...






Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Fetelor, a stat cineva la Casa Agave din Eforie Nord? Am gasit-o printr-un search pe google si pare deosebit de frumoasa si confortabila. M-ar ajuta insa o parere reala.

Vacanta placuta tuturor!

Carla & mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Doamne, ce peripetii ati avut, Raza de soare !
Bine ca s-a rezolvat (intr-un fel sau altul) pana la urma si ati avut parte de un concediu frumos !

Si eu mi-am gasit cam toate cazarile pana acum de pe net (la 2 Mai, la Saturn, la Predeal, la Slanic)...dar a fost OK, am avut noroc

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui ingridnen

Doamne, ce peripetii ati avut, Raza de soare !
Bine ca s-a rezolvat (intr-un fel sau altul) pana la urma si ati avut parte de un concediu frumos !

Si eu mi-am gasit cam toate cazarile pana acum de pe net (la 2 Mai, la Saturn, la Predeal, la Slanic)...dar a fost OK, am avut noroc

Ingrid si Cristi 9 ani

Si nici nu m-a certat sotul, desi mi-era teama ca o va face, pentru ca eu am insistat sa schimbam statiunea. Dar am insistat o luna intreaga sa sunam la Monica si cum el nu s-a hotarat in timp util... n-am avut prea multe oferte.

Anul viitor ne-am propus sa mergem cu la Zodiac.

Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Buna
Vreau sa merg si eu sapt viitoare pt cateva zile pe litoral la noi si as avea nevoie de o recomandare un hotel sau pensiune curata renovata si de preferinta pe plaja sau ff aproape de plaja...Statiuni preferate doar sa fie conditii ok si un pret acceptabil.
Va multumesc

Diana

mamica fericita de ANDREI TUDOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca81

Fetelor, a stat cineva la Casa Agave din Eforie Nord? Am gasit-o printr-un search pe google si pare deosebit de frumoasa si confortabila. M-ar ajuta insa o parere reala.

Vacanta placuta tuturor!

Carla & mami

Liviana (lbelciug)de pe forum a stat vreo 2 ani la rand. A fost ff. multumita. Eu doar am vizitat vila si arata superbine, pozitia fiind destul de buna (zona de nord e foarte linistita si curata).

Mergi la inceput