Ne rugam pt VICTORIA- M&M mai-iunie 2008 (163)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Simonix spune:

Salutari :)

Copii urlaciosi se pare ... Desi al meu nu mai face asa, totusi am trecut prin etapele astea, ce sa facem, nu avem scapare ...

Cu sculatul noaptea si urlat in nestire la noi s-a intamplat in jur de un an. Am si postat pe atunci, cred ca era celebrele terori nocturne ceva, sau habar nu am, chit e ca faceam ture cu el prin casa si dupa multa vreme se linistea, la noi in brate. Eu nu ii dau mincare noaptea, de mic, uneori ii dau apa, daca cere. Asa ca nu i-am propus biberonul si nu stiu daca asta l-ar fi linistit ... Din fericire perioada nu a durat prea mult. Acum al meu se mai scoala noaptea uneori, ma cheama si in momentul in care ma intind langa el in pat se linisteste, pune mana pe mine si adoarme tune. Dureaza doua secunde efectiv. Uneori de dragul lui raman acolo pana dimineata, alteori ple la mine in pat. Deci e efectiv nevoia de mine.

Cu spalatul pe cap si el a inceput sa faca figuri cam de o luna asa. Ca si la voi, ii placea inainte, nu avea nici o problema, dar uite ca de la o vreme se lasa cu urlete cand e vorba de spalat podoaba capilara. Dupa varicela nu l-am spalat inca pe cap - o sa o fac in weekendul asta, are inca bube pe acolo, banuiesc ca se va lasa cu plans, dr nu am ce sa ii fac, va trece si faza asta.

Mi-Bebelina - uf, incurajari de la noi de departe... nu stiu ce sa zic, pentru mine serviciul a fost mereu relaxare si desprindere temporara de pitic, ceea ce mi-a permis mereu sa fiu relaxata serile impreuna. Iti urez succes, sa treaca mai repede perioada asta grea.

Esme ce faceti in weekend ?

Cleo - sunt convinsa ca o sa fie bine la noua gradi

Uf, io de-abia astept weekendul, aseara am stat pe balcon si am citit pana la 10 jumate (la noi e lumina pana pe la ora aia afara), m-am pus in dispozitie de weekend Maine mergem sa ne luam ce ne mai trebuie pentru biciclete si apoi sper sa fie vremea buna de pedalat

Simona cu Robertzel baietzel frumos

Cum a venit Robertzel in viata noastra

Poze cu noi toti si Poze cu bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

si mara urla la spalat pe cap. Aseara i-am facut dush in chiuveta cand am vazut ca nu vrea in cada. O sa o tund scurt - va suparati?

Avantajele noii gradinite:
- 200 roni mai putin
- ii duce pe copii in parc, ca nu au curticica, dar e Carol f. aproape
- au program pana la 19 si nu vor mai merge socrii sa o ia


Uof, cu noptile, sper sa treaca....sa fie mai bine. Acum se trezeshte tati


AELITA, tu mai ai timp sa impleteshti? ca pe mine alea 5kile de capsuni de adus de la piatza, si curatzatul... m-au obosit rau .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aldaesme spune:

Citat:
citat din mesajul lui cleo78

O sa o tund scurt - va suparati?



Io am tuns-o pe a mea acu' doua seri in vana a ieist relativ...dar e tunsa

Simonixu inca nici noi nu stim, cel mai probabil pe langa casa ca io as cam avea de lucru iar duminica e de mers la vot. Daca aveti chef puteti trece pe la noi...doar un telefon inainte sa nu fim prin supermarket sau ceva Sa nu te cramponezi in lucrul meu ca va fi facut oricum noaptea ins aasta inseamna ca peste zi nu o sa fiu capabila sa hoinaresc


o zi buna

esme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

io tund in somn. Ca ziua...neam, vrea sa traga foarfecu, vrea sa vada nu stiu ce, etc. bretonelul i l=-am tuns iar... imi vine sa pab aparatul de tuns, si gata

ideea ca la gradinitza sta cu codite... o sa descarc pozele de la serbare sa videti cum e tunsa emo cu coditze ... dar cum ajunge acasa, primul lucru si le da jos. De 5 ori pe minut. Ma gandesc ca tunsa scurt o spal mai usor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Mi_bebelina imi pare rau... De asta te intrebam inainte, cum o sa fie cu Delia acolo, stiu de la educatoarea noastra care are baiatul de 5 ani cu ea, a zis ca de multe ori el ii pune cele mai multe probleme. E gelos, desi mereu a incercat sa-l implice, sa-l faca un fel de assitent al ei. A zis ca abia asteapta sa mearga la scoala la toamna ca nu mai rezista cu el.

Ylari of, si voi ce zi ati mai avut!
Noi suntem patiti, de la 18 luni tot avem crize, acum e mai putin. Ce facem noi... explicat si iar explicat numai asa merge. Normal in caz de forta majora - cum ar fi sarit in fata masinii, nu mai e timp de explicatii. Sau cand trebuie musai sa ajungem undeva. Insa in general ne relaxam si stam si ne gandim daca intr-adevar e musai sa faca cum vrem noi. Ii dam mult spatiu de manevra, multe situatii in care pare ca el are controlul. De exemplu dimineata la imbracat scoatem doua feluri de haine si-l punem sa aleaga.
La baita- si el mai are momente cand nu vrea - dam drumul la apa, punem jucarii acolo si incepem noi cei mari sa ne jucam. El nu suporta sa stea singur, vine sigur in baie dupa noi si pana la urma il convingem sa intre. Baita i-o face tati. La sfarsit la clatire, ii toarna ditamai cofa de apa pe cap rapid dar nu are timp sa comenteze ca imediat il sterge si ii zice, hai strig-o pe mama sa te salveze, si abia atunci apar eu cu prosopul, cand ma vede se bucura imediat, asa ca uita de jetul de apa Hehe, strategii si strategii.
La fiecare lucru incercam sa-i prezentam partea frumoasa : de exemplu seara inainte de culcare ne jucam in pat, ne bagam sub plapuma, eu cu el, adica suntem in cort si tati ne cauta si ne gaseste, cache-cache Cand face motocuri si nu vrea la somn - ii spunem, Patrick hai sa ne jucam cache-cache si vine imediat, sare direct in pat. Si tot asa... Mai avem si noi zile cand nu mai avem rabrade, ne pierdem cumpatul, insa mereu stau si priorizez : care lucru e intr-adevar important, care trebuie sa fie regula, limita, care nu e absolut necesar,la care pot sa las de la mine. Daca ii impun cu forta poate reusesc odata, de doua ori, insa mai tarziu cand va fi mai mare si responsabil nu mai face, pentru ca nu a venit de la el. Asa ca acuma explicam si iar explicam de o mie de ori, nu te gandi ca nu intelege, intelege sa stii. Eu mereu incerc sa-i atrag atentia ca orice actiune are consecinte : sari pe masa - o sa cazi, faci buba, uite iti mai aduci aminte de buba mare de la picior, cat ai plans, si tot asa. Azi dimineata s-a trezit si a inceput sa-mi povesteasca despre un coleg, Mathis, cum s-a suit pe canapea si a sarit si a facut buba la burta si a plans. Si l-am intrebat, pai vezi tu ai sa te mai sui pe canapea sa sari ca el : cica Aaa, nu, nu. Acuma sa-l vad cat il tine.

Ieri a facut si al meu febra, avea vreo 40, a plans incontinuu si a gemut, imi zice ca-l doare gatul si capul. I-a trecut deodata, fara advil pe care il vomase, abia la culcare i-am dat nurofen romanesc si vad ca a fost OK pana dimineata. Acum iar a inceput febra, asa putin, sa zic in jur de 37 cu 5, insa era vioi asa ca l-am trimis la gradi.

Mami de pitic Patrick (29.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luminel spune:

Esme, help! am facut reteta ta de pandispan cu portocale dar desi l-am tinut 30 de minute la cuptor, mi s-a si lasat (cu toate ca l-am lasat in cuptor cu usa deschisa dupa ce am stins focul) si pare necopt la mijloc. Asa trebuie sa fie sau nu mi s-a copt? Merci frumos!

Lumi, mami de zulufina Elena Cristiana (26.05.2008)

www.onetruemedia.com/shared?p=733a9f9f274d6633afc942&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Montaj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luminel spune:

La multi ani Dragos, Andrei si Vladimir! Viata lunga si frumoasa!

Ylari si Mi_bebelina, capul sus! Mai sunt si zile din astea!

Doloress, sper sa n-o luati de la capat!

Cleo, abia astept sa o vad pe Mara tunsulica!

Multumim pentru urarile de sanatate! au funcitonat, azi n-a mai facut febra, a si mancat bine...pana luni cred ca n-o sa mai aiba nimic.

Lumi, mami de zulufina Elena Cristiana (26.05.2008)

www.onetruemedia.com/shared?p=733a9f9f274d6633afc942&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Montaj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

luminel, imi pare bine ca va trece boala.


poze serbare: http://picasaweb.google.com/olteanu.mara/10IunieSerbarePlangacioasa#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bratafel spune:


Buna fetelor,

multumesc pt urarile de ieri de ziua Biancai. am fost cu tati si Bianca la Suceava sa-mi rezolv cu actele pt prenatal, am mai fost in rodin la un bebe mic si am mai fost si la cumparaturi de ziua Biancai. i-am luat o motocicleta mica cu acumulator. s-a plimbat cu ea prin Auchan o gramada, dar astazi nu prea a mai vrut. asa ca am ajuns seara acasa si am culcat-o de urgenta caci era zombie.

astazi am fost la cules de soc cu sora mea si cu Bianca. ii place foarte mult sa stea numai afara. dar este ataaaat de cald!

sarbatoritilor de astazi Dragos Andrei, Vladimir Andrei, Andrei Catalin si de maine Codrin Octavian

o noapte buna tuturor!

mami de fetita Bianca 10.06.2008 si 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inais spune:

Buna seara dupa o maaaaaare pauza!

In primul rand va multumim frumos pentru urarile de LMA! si si o pentru fiecare!

Apoi uram si noi La Multi Ani! tuturor copilasilor ce au implinit deja 2 anisori si totodata si celor ce urmeaza sa isi serbeze ziua! Sa fiti sanatosi, cuminti si sa aveti o viata frumoasa inaintea voastra, alaturi de parinti!!

Linistea si lipsa mea de pe forum sunt oarecum scuzabile, dat fiind faptul ca in viata noastra s-au produs niste schimbari majore, datorita faptului ca am plecat din tara. Long story short, suntem in Belgia de cateva luni.

Suntem pe fuga si cu muuulte pe cap, prin urmare timp de forum nu prea mai exista. Va citesc insa cand apuc si sunt (cat de cat) la curent cu toate. Am vazut si toate pozele...frunzarit mai bine zis. Sunt foarte reusiti toti copilasii. Si se vede ca-s crescuti cu maaare dragoste. Adevarate comori. Nu are sens sa nominalizez pe nimeni, caci e foarte posibil sa omit pe cineva si nu ar fi drept!

La final va las cateva poze de la aniversarea celor 2 anisori a Iasminei, organizata in familie, in Bucuresti.

Va pupam, va dorim sanatate multa...si incerc sa mai trec pe aici cand ne revenim la ritmul normal. Pana atunci va citesc!


mamica Iasminutei...adica lui mami si a lui tati

Cat de maaaare sunt!!

Mergi la inceput