Puiuti de Randunici 2008!! (421)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Simo27 spune:

tare simpatic Mufa
Simo-Mimo,esti pe sufletul meu


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

Inca una despre Zana si ma duc (sa plang ca pe mine nu ma vrea nici un italian obez uite d-aia n-am eu cont pe facebook! nah!

Asaaa, se duce fii-mea cu bunica-su la Mega Image sa-si cumpere apa. Trecem peste faptul ca stie deja drumul cu ochii inchisi, si isi ia un cos, si se duce exact la raftul cu apa... A tinut ea minte odata ca a fost cu mine acolo. Era aglomeratie la casa, eu o tineam in brate, si oamenii din fata au fost draguti si ne-au lasat sa trecem inainte, ca aveam doar 3 produse si plodul in brate. (daaa, cavalerismul nu a murit, pare-se )

Acum cand a fost cu bunica-su, s-au asezat frumos la coada. Doar ca dupa 2 minute si-a adus aminte, si a palit-o inventivitatea! Asa ca a inceput sa avanseze zicand "padou de-te, padou de-te" (=pardon, da-te) pana cand a ajuns in fata la casa, si-a trantit sticla de apa pe banda rulanta, si i-a cerut bunicului "manii" . Scena a fost atat de caraghioasa, incat lumea de la coada s-a amuzat teribil, si au lasat-o in fata (bine, nu avea decat o sticla cu apa)


Mami si Sanziana


God didn't bring me this far, to leave me here!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimonix spune:

Kya, eu zic s-o inchiriezi Las' ca-ti gasesc eu un italian si tie , dar sa nu ma spui capitanului ca ma impusca

Simona,mamica de Teo (16 ani) siDuuDuu (DOO ANI )


Acum "doo" ani fericirea a batut a "dooa" oara la usa mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramo_cata spune:

Deci,am spus, n-am fost pe litoralul bulgaresc ,nu am incercat sa conving pe nimeni sa nu aleaga Bulgaria,departe de mine gandul asta ..o poveste cu sfarsit nefericit o stiu de la cumnatul meu,patanie petrecuta de un coleg de serviciu,om din ministerul internelor ,cu ceva banuti si-a dorit sa incerce si altceva si a ales Bulgaria...un alt exemplu care a fost la Albena sunt nasii mei si n-au patit nimic..sunt norocosi si norocosi dar eu nu ma risc...nu am nimic cu nimeni,stiu ca multe dintre noi prefera Bulgaria,litoralul bulgaresc ..ff bine..asa cum am spus eu doar mi-am spus parerea...daca ar fi ,si zic daca..sa ajung prin Bulgaria nu as pleca doar eu cu Cata si Andru ,musai inca o familie sau 2...eu m-am indragostit de Grecia...si imi doresc sa ajung cat mai curand...in momentul de fata ,si asta subliniez in special pt DAciana nu cred ca am sa servesc nici macar litoralul romanesc,deci e f bine ca v-ati gandit la camping ,al meu nu-l prefera asa ca la ce situatie finaciara avem ne-am gandit ca in aceasta vara o sa facem o plimbare pe la valenii de munte(cazare moca,o avem pe sora socra'mi),la salina si POATE o saptamana in bucovina ,la vatra moldovitei(cazare tot moca) pt ca acolo sta soacra sora'mi...

Mufarinu' vorbaret..am si eu cateva filmulete cu Andru sper sa am timp s ale incarc...

d'ale lui andru :m-am dus sa-i fac baita si la un moment dat imi zice"mama ,pa pa .a vedeeee"..eu "pai ,ce-ai mami,cum sa plec ,trebuie sa-ti faca mami baie...".."nu ,nu a vededee..." si ce credeti? ..s-a pregatit pentru plutitorul cacareaza si i-a si aduna si arunca si strange si boscorodeste ca trebuia sa faca la WC ,ca il lua mami in brate..etc...si apoi rasete pe mine ,pe el .."mama iote tatatu'"si ne-am distrat de minune asta seara la baita...

azi l-am lasat mai tot timpul fara pampers,mai putin la somn...afara a facut un pishu la pom ,apoi in casa pishu si kk pe el si apoi l-am pus la olita la noi asa se practica ,il facem in pampers sau chilotel si apoi il aruncam in olita dupa care la WC...




RAMI mamica fericita de puiutz mic si iubit ANDREI
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

oameni buni, sa ne lamurim. sa nu comparam merele cu pere. nu comparam bulgaria cu spania, grecia, tenerife, turcia etc. clar nu suporta comparatie albena cu thassos! dar daca compar nispiurile cu neptun, ghici cine iese in avantaj? daca compar albena cu venus, cine iese?
nu sunt vehementa si nici nu bag pe gat nimanui BG, ca nu am niciun interes, ca nu sunt tour operator pe BG.nu am o afacere in acest sens.
nici nu am zis ca nu se fura, peste tot se fura. si aici si acolo, pun pariu ca si in grecia si in spania. tin minte ca mimo imi zicea sa am grija daca merg in barcelona ca se fura ca in codru si ca ei nu i-a placut deloc acolo. ok...asta inseamna ca barcelona e un oras de kkao?
e pur si simplu chestie de gust si de asteptari. in primul rand trebuie sa stii ce vrei, ca sa stii sa cauti ceva care sa-ti placa. mie, de ex, mi-a placut la nebunie in 2 mai si in vama, cu cortul. acum, nu cred ca as mai avea nervii necesari, sa stau sa pazesc cortul, sa nu-mi fure adidasii cum am patit-o in vama . la momentul ala m-a distrat, acum nu m-ar mai distra. la fel nu m-ar mai amuza sa intre unul beat mort peste mine in cort si altul sa vomite langa mine...atunci, ma uitam eu stramb, acum nu as tolera...
cum zicea si naty, m-am schimbat, am inceput sa caut ceva mai comfortabil, asta nu insemnand musai 5 stele. mie chiar imi displace luxul, dar cum imi place sa inot si nu in mare, caut sa fie piscina curata si mare, cum noi nu mancam carne, caut sa fie mancare in special bazata pe legume si fructe, cum noi nu vrem zgomot, caut ceva linistit si "plictisitor". pt mine in nisipuri e nasolll, in albena si ktin si elena este f fain.

normal, oamenii sunt diferiti cu gusturi si asteptari diferite. mie una, mi-a placut la nebunie in Egipt. mai putin ca mi-a facut teo scene , dar apa, plaja, peisajul marin, snorkelingul, mancarea, florile, hotelul, pisicinele, mi-au placut! al meu insa....pt el a fost chin vacanta asta. al meu uraste apa de mare, nisipul, crema de plaja, plaja, arsurile de piele (el nu se bronzeaza niciodata, el se arde), el nu inoata, el nu suporta marea, intr-un cuvant.
daca il puneti pe el sa va povesteasca, reiese ca ce vacanta oribila. daca ma puneti pe mine, reiese ca ce minunat a fost.

ideea e ca nicio clipa nu am comparat BG cu Tenerife sau alte locatii, ci doar cu Romania. si ma refer aici strict la litoral.
atata timp cat mie imi displace ce am vazut aici, nu pot sa ma apuc sa laud. dar nici nu pot sa spun ca e urat acolo unde nu am fost.

daca stau si ma gandesc, la starea pe care o am acum mi s-ar parea nasol pe orice litoral, pt ca sufleul meu tanjeste la altceva. ii spuneam lui mimo pe mess, eu visez la o vacanta in machu pitchu, la valea loirei, la irlanda, la scotia....ceva cu mult verde in peisaj. insa, cum nu sunt dotata financiar pt asta, raman cu visarea si ma orientez spre ce pot. numai ca nu mai vreau mare (plaja), nici munte in sensul de catarat nu pot fizic...asa ca imi ramane sa caut un oras/zona de vizitat.

si cu asta ma retrag, caci nu vreau sa supar pe nimeni, nu vreau sa par a fi vehementa si nici ca as baga cuiva ceva pe gat. nici daca mi-ar iesi ceva din asta, nu as face-o, nu-mi sta in caracter sa bag ceva pe gat cuiva. doar mi-am sustinut opinia si-mi pare rau daca am suparat.
o seara buna!



mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns egonsis spune:

hello again, revin si eu cu oile mele.

Tonic, Dudurutza, multumesc mult de raspunsuri!

Naty, tot ce am gasit in lista medicamentelor din elvetia este Acyclovir-Mepha sau Zovirax si din ce citesc eu pe aici nici unul nu pare a fi recomandat in caz de varicela copiilor altfel sanatosi.

Din prospectul lui Isoprinosin eu inteleg ca asta e un medicament cam serios, recomandat in cazul complicatiilor rezultate in urma infectiei cu un virus precum Varicella-Zoster. Si daca tot m-am documentat, am vazut si ca tratamentul pe care mi l-a dat doctorul meu pare a fi mai degraba potrivit in caz de zona zoster decat de varicela. Adica nu mi-a ceva antihistaminic dar mi-a dat un opioid – oare la ce s-o fi gandit el?

Nico, m-ai facut curioasa, unde mergi in croatia de spui ca trebuie sa dezinfectezi casa mai intai? Daca poti si vrei sa spui, bineinteles. Si eu am fost in Croatia, de 5-6-7 ori, nu mai stiu, le-am pierdut numarul, sunt entuziasmata, indragostita de tara asta! Am inceput sa mergem in croatia cand eram studenti (adica avand buget mic, mic) am vizitat toata coasta, dar de stat am stat de fiecare data in acelasi loc, in conditii exceptionale, intr-un oras de mi s-a taiat respiratia cat de frumos poate sa fie! Noi mergem in gazda sa zic asa, adica oamenii inchiriaza apartamente, la un etaj e casa lor alte doua etaje sunt de inchiriat. Foarte curat, cel putin pana ajungeam noi, ca dupa aia ne gospodaream singuri pana plecam. Ultima oara cand am fost in 2006 am platit cam 200 euro pe apartament pentru 7 nopti. Este minunat! Nu vreau sa polemizez cu nimeni si nici sa ma bag in seama, pur si simplu sunt atat de fascinata de tara asta si ma bucur atat de mult cand pot sa vorbesc de croatia! Nu am fost in maladive sau republica dominicana sau vreun alt loc dintr-asta fantastic, dar in europa dupa parerea mea nu e nimic mai frumos decat croatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns egonsis spune:

Si cum orice neplacere are si avantajele ei, acum cu varicela mea, pentru ca nu prea am putut sa am grija de natalia zilele astea, s-au mai responsabilizat un pic si bunicii paterni, si au mai luat-o la ei cate o dupa amiaza, si a reusit si omul sa o culce el seara, si uite asa nu mai sunt eu asa de indispensabila, si poate ma calmez si eu ca e copilul in siguranta seara, mancat si adormit, chiar si fara mine in casa, si uite asa poate ajung sa ma duc si eu la concert U2! La care visez de vreo 15 ani si care au in septembrie la Zurich nu unul ci doua concerte! E penibil daca nu ma duc, mai aproape de atata nu o sa fie niciodata, ca doar la mine in sufragerie nu or sa vina sa cante.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

simona, isoprinosine este recomandat pentru a preveni complicatiile, este un imunostimulator foarte bun. normal, nu se indica la un simplu hapciu, insa intr-o boala virala mai serioasa, ajuta la invingerea virusului. lui teo i s-a administrat anul trecut cand a avut viroza aceea eruptiva oribila si cum nu stiau ce are si se inrautatea starea lui, i-au dat si imediat s-au vazut ameliorari. anul asta, dupa ce a fost banuit de rubeola, i s-a indicat iar, insa nu i-am mai dat. nu a fost vb de rubeola, ci o alta viroza mai ciudatica.
acyclovir, la fel, stiu ca se da in caz de infectie dovedita.
antihistaminicul opioid, sigur ti l-a dat contra eruptiei si a mancarimii.
nataliei ii poti da ceva homeopat, menit sa ii mareasca garda, nu stiu daca la voi se gaseste INFLUDO, in Austria si in Germania stiu ca este. este un complex de remedii homeopate, care se poate da si cand persoana nu are nicio infectie, doar preventiv, este EXCELENT antiviral.

Croatia, ma tenteaza...in afara de plaja, ce am putea face acolo? ca al meu nici nu vrea sa auda de plaja si nici eu...

Mai, in Scotia sau Irlanda nu a fost nimeni in vacanta? ma tot chinuie gandul asta de ceva timp...dar visez la un orasel mai mic, mai linistit.

Gata, ma duc la nani, ca iar am sarit calul.

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dudurutza spune:

pentru fiecare randunea, pe gustul ei si ceai pentru cine doreste!

Ma bucur ca place Grecia, asa zic si eu, e minunata

Mimo ce tare esti, italian si politist, mai mai

Ma bucur ca Zana e mai bine!

Egnosis, cu drag!

Muf cel neobosit

Sa aveti o zi minunata! La noi e deja foarte cald!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Simona, unde mergem noi vom plati 50 de euro pe noapte, o garsoniera (se pare, desi am putea intelege ca avem 2 camere la dispozitie). Cu dezinfectatul am glumit, se glumea mai demult pe forum cu datul foc toaletei sa fii sigur ca este curat (fireste, bascalie tot la adresa mea care am zis ca am dezinfectat toaleta si chiuveta cu spirt dupa ce a facut, prima si ultima data, o tanti, curatenie). Croatia este o tare extrem de frumoasa, noi am mers acum 4 ani mai in sud, pe Korcula (loc Lumbarda), tot in gazda. Anul asta tot in gazda, dar la altii (primii ne-au facut niste figuri la cazare...). Pe cei din urma i-am vazut tot pe net, noi am ales gazda ca sa fie aproape de plaja de nisip. Din poze iti poti da seama ca nu le este casa aranjata de lux. Voi face si eu curatenie (acum 4 ani a fost nevoie...), mai ales baia si bucataria... Sper sa fie bine si frumos, mai ales ca il avem pe Matei micut inca. Si curat :). Voi unde mergeti de obicei?

----------------------------------------------------
Ai reusit? Continua! N-ai reusit? Continua!

Mergi la inceput