Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (78)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doxa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

Citat:
citat din mesajul lui doxa

Salutare fetele!
Eu nu am mai intrat demult.....mai ales cu vremea asta frumoasa stam mai mult pe afara, dar v-am urmarit.Acum imi scriu si eu supararea:am fost la controlul de 4 luni si bebele meu nu a luat in greutate in ultima luna decat 300 gr (foarte putin ), asa ca la 4 luni el are 6.180 gr si 66 cm , deci lung si slab.Doctora ne-a dat fier si vitamine pt ca el nu mai are pofta de mancare, iar seara trebuie sa ii dau cereale pe care nu le vrea sub nici o forma.
asa ca nu stiu ce sa fac, am impresia ca o sa moara copilul de foame in ritmul asta.
ma rog la D-zeu sa inceapa sa manance si el k lumea si sa mai puna ceva carnita pe el....poate o sa inceapa sa ii placa cerealele.

va pup pe toate si pe bebei



da, cerealele sunt cele mai bune pentru voi, totul e sa-i placa, daca nu-l convingi din prima nu pierde speranta, fa pana la 8 incercari ... prima noastra incercare, la biberon a fost un esec total, a doua - semiesec ca a fost tati responsabil nu eu, a teia i-am facut terci mai grosut si pe asta l-a vrut cu lingurita (i-am dat vreo 4-5 lingurite)... totul e sa-i dea de gust. Stiu pe cineva care s-a cam chinuit sa bage diversificarea, nici cu bibe, nici cu lingurita nu i-a reusit, a incercat cu siringa de la nurofen si asa a izbutit...

Deja ma simt mai supla! la aceeasi greutate :D


Ruxita, iti multumesc frumos pt raspuns.ce sa fac trebuie sa mai incercam nu ne lasam pagubasi poate pana la urma o sa reusim....trebuie


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns haircut spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

ne-am jucat cu jucarile, cu floricica si am ajuns la concluzia ca e o jucarie pentru tati (ca el a vrut-o), are 3 programe de cantecele, primul program bebe apasa pe fiecare floare si acestea canta, fiecare cate o nota (aceeasi nota de fiecare data ca la pian) si asa poti compune mici cantecele, al doilea program, incepe florica sa cante si la un moment dat se opreste si ca sa continue cantecul, sa inceapa respectiv urmatoare fraza muzicala tre sa apesi iar pe una din floricele (oricare din ele) si iar canta si apoi iar se opreste si tot asa, astfel incat cantatul la floricica e o chestie interactiva, DAR.. interesul lui Caius pentru sofisticata floricica e de alt ordin - evident s-o duca la gura si accidental mai canta si ea... si al treilea program e la fel ca cel de-al doilea, cu alte compozitii muzicale, evident, are o gramada de melodii, nu e una si aceeasi, o adevarat cutiuta muzicala, isi merita banii zic eu... DAR cum ziceam in prima parte a spiciului, e o jucarie pentru tati mai degraba decat pentru bebe, oricum e o jucarie pentur bebelici mai mari de 6 luni (nu am vrut sa cumparam jucarii cu care sa se joace doar o luna si jumate), sper doar sa nu se strice pana face Caius 6 luni ca sa se poata juca cu ea, respectiv compune melodii, sau face pe dirijorul care da tonul fiecarui inceput de fraza muzicala...

Deja ma simt mai supla! la aceeasi greutate :D


Foarte simpatica pare floricica voastra Felicitari pentru achizitii, ma bucur ca esti multumita



de Maia Ilinca (29.01.10)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns haircut spune:

Doxa, nu te mai necaji, bebe creste in ritmul sau. Maia avea cam 5800 g la 4 luni, nascuta de 3900g.Tot cereale seara ii dau sa incerc sa remediez putin situatia, dar sa stii ca la noi nu fac minuni.
Mihai papa LM sau praf? Ai inceput diversificarea?Al3csa ii da lui Yannis cereale si in bibe cu lapte si in supica. Ma gandesc ca daca ai inceput diversificarea poti incerca sa ii dizolvi cerealele in sucuri sau supa...zic si eu...teorie ca practica inca nu avem. Multa bafta sa reusiti sa le papati.



de Maia Ilinca (29.01.10)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Haircut, fata e de incredere. Eu am trimis azi si a doua zi a pus la posta. Eu nu am licitat. Era cu pret fix parca .


Sa va spun ce i-am luat lu' fi-miu azi. Catelul de la lamaze la doar 25 de lei de la libraria din cartier. Nu stiam cat costa (era singur intre jucariile de agatat la carut) si i l-am aratat lu' fi-miu care a zis..."ALEP" si a ras la el...asa ca am hotarat ca il iau (eu stiam pe site ca e cam 50 de lei si ma pregateam de mai mult). Cand am auzit pretul l-am luat si la revedere. Acasa am vazut ca e 15 lire... Asa ca vrei nu vrei fi-miu s-a facut cu un catel pe care il cheama Alep.

Si in plus o bavetica impermeabila la 7 lei (dintr-un material ca de musama subtire, cu buzunar pentru resturi). Alexutzzza cele de plastic costa 16 lei. Mie mi s-a parut ca fi-miu ar putea sa o suceasca si sa-si puna totul in poala/cap. Poate ma lumineaza mamicile diversificate daca e asa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Plecam sa-l asteptam pe tati la toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristies

Haircut, fata e de incredere. Eu am trimis azi si a doua zi a pus la posta. Eu nu am licitat. Era cu pret fix parca .


Sa va spun ce i-am luat lu' fi-miu azi. Catelul de la lamaze la doar 25 de lei de la libraria din cartier. Nu stiam cat costa (era singur intre jucariile de agatat la carut) si i l-am aratat lu' fi-miu care a zis..."ALEP" si a ras la el...asa ca am hotarat ca il iau (eu stiam pe site ca e cam 50 de lei si ma pregateam de mai mult). Cand am auzit pretul l-am luat si la revedere. Acasa am vazut ca e 15 lire... Asa ca vrei nu vrei fi-miu s-a facut cu un catel pe care il cheama Alep.

Si in plus o bavetica impermeabila la 7 lei (dintr-un material ca de musama subtire, cu buzunar pentru resturi). Alexutzzza cele de plastic costa 16 lei. Mie mi s-a parut ca fi-miu ar putea sa o suceasca si sa-si puna totul in poala/cap. Poate ma lumineaza mamicile diversificate daca e asa...

_
Povestea unei .
Cresc


AAAAAAAAAAAA! felicitari! suuuperrr! numa 25? foarte tare, ce nasol ca nu am librarii in cartier, dar vin la voi, e hotarata treaba! Mai aveau si alti catei?
Uite in librarii nu m-am gandit ca s-ar gasi jucarii, cel putin am intrat o data sa caut la Diverta si ce aveau....m-a pretul.

de Yannis


AMR 7 kile.... si nu vor sa plece singure

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariucasara spune:

Cristies exista niste bavetele care se "imbraca", se prind de umeri si la gat si teoretic par f. ok....Acum tb s-o accepte gargaritul tau, ca ai mei nu au acceptat bavetele DELOC, poti sa citesti meniul zilei uitandu-te la hanele lor....

Mamica de Sara si Sebi

AMR 8.5 kg....si apoi inca 3 daca se poate......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidepuiuti spune:

la multe lunitze pufuletilor de azi:letizia,dragos si mihai!

referitor la ce face alex...nush cum sa zic...alex e ardelean...cujeta mai mult...dureaza pana isi da drumul

lorexule,haircut...si eu tot de la tipa din tm am luat

alexutzzza,te cred ca esti in butoi ...ce naspa...poate e doar o tehnica a negocierii...pup sa ias totul cum iti doresti tu!
ruxita,ma bucur ca-ti plac jucariile

cristiesce fain cu catelul alep
era sa uit de role...esti tare de tot! je ar face pp de frica

e frumi tare poza cu mara cum doarme la mami yasmine in brate,dar mie tot cea cu 3 iezi cucuieti imi place mai mult

trebuie sa ies...ma scoate radu de la calc...cik e randul lui...je e mamica ascultatoare...
pup fetele,ne citim maine

cornelia,mami de Radu (30.07.2000) si Alexander (05.01.2010)
www.flickr.com/photos/43575800@N02/" target="_blank">poze


asa creste Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns decenuela spune:

harnicutz...tre sa te inscrii pe site..fata e de incredere ca am luat si io de la ea...niste chestii. inainte sa dai ..cumpar ..poti sa scrii acolo unde spune...pune o intr vanz...si poti sa-i spui iti dau atata...vezi ce zice...daca e de acord...apoi licitezi ca sa apara date le de contact si gata.

Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret

poze



AMR...se duc 1 cate 1....Doamne tine-le naravul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Citat:
citat din mesajul lui decenuela

harnicutz...tre sa te inscrii pe site..fata e de incredere ca am luat si io de la ea...niste chestii. inainte sa dai ..cumpar ..poti sa scrii acolo unde spune...pune o intr vanz...si poti sa-i spui iti dau atata...vezi ce zice...daca e de acord...apoi licitezi ca sa apara date le de contact si gata.

Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret

poze


AMR...se duc 1 cate 1....Doamne tine-le naravul...


Ce facusi bre la guru?
Am editat ca ma pierdusem in citat.

Mergi la inceput