Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (76)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catalutza81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui al3csa

Fetele cu produsele bio .. La iarna ce o sa faceti? Ca astea de la taran sunt la sezon .. dupa? Nu stiu eu nu mi-am facut atat de multe probleme .. Mini cand nu am avut cum sa ma duc sa-i cumpar mere de la tarani a papat si golden si nu a avut nimic .. Si morcovi de la supermarket ... Si eu mi-as dori sa ii dau numai din gradina dar am vb cu mamaie si nu s-a facut nimic la ei .. Plus ca ma gandesc ca asta e mediul in care traim si trebuie sa-l adaptez usor usor la el

de Yannis Andrei (23.01.2010)
DOAMNE DA-NE PUTERE SI SANATATE !!!
PozePoze noiPovestea nasterii

O definitie data mamei pe care am auzit-o candva, este "Cineva care spera pentru tine"
-Din "Cartea prieteniei, a lui Francis Gay"

"Stii? Eu m-am nascut ca am vrut sa fiu cu mama mea." -- Yannis



Si eu as vrea sa o obisnuiesc pe Irina cu mediul...ca oricum in marea majoritate va manca de la supermarket , dar sa iti dau un exemplu: eu traita la tara cu gaina de curte si legume asisderea si fratele meu trait la bloc (pe vremea lui ceausescu cand inca nu erau asa multe legume-carton) si eu nu am avut nimic toata viata (inclusiv bolile copilariei le-am facut ca sa nu zic ca nu am avut si eu trei bube adunate...) iar el si acum e cel mai sensibil, are tot timpul probleme de adaptare la un mediu nou, toti microbii se tin scai de el de ficat nu mai zic...desi eu am fost mare consumatoare de vicii () in tinerete nu el...nu cred ca e o intamplare. Acum si eu ma gandesc cu groaza ca nu o sa pot sa ii dau mereu toate bio, DAR startul e cel mai important. Usor usor o sa ii adaug si golden din comert. Eu asa mi-am facut planul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Citat:
citat din mesajul lui al3csa

Fetele cu produsele bio .. La iarna ce o sa faceti? Ca astea de la taran sunt la sezon .. dupa? Nu stiu eu nu mi-am facut atat de multe probleme .. Mini cand nu am avut cum sa ma duc sa-i cumpar mere de la tarani a papat si golden si nu a avut nimic .. Si morcovi de la supermarket ... Si eu mi-as dori sa ii dau numai din gradina dar am vb cu mamaie si nu s-a facut nimic la ei .. Plus ca ma gandesc ca asta e mediul in care traim si trebuie sa-l adaptez usor usor la el

de Yannis Andrei (23.01.2010)
DOAMNE DA-NE PUTERE SI SANATATE !!!
PozePoze noiPovestea nasterii

O definitie data mamei pe care am auzit-o candva, este "Cineva care spera pentru tine"
-Din "Cartea prieteniei, a lui Francis Gay"

"Stii? Eu m-am nascut ca am vrut sa fiu cu mama mea." -- Yannis


Eu ma gandesc asa...morcovii pot sa stea f bine infasurati in ziare (asa imi amintesc ca faceam cand eram mici), merele daca le insiri undeva stau si ele o perioada, perele la Buzau (de unde le vom procura noi) se fac mai tarziu ca-i clima mai rece. Si uite asa trecem noi si peste iarna.

Evident ca nu-s nebuna sa cred ca voi hrani copilul doar din surse bio, da o sa incerc cat pot de mult.



_
Mirela fericita de Mara Ioana (27.01.2010)

AMR 9 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariucasara spune:

Citat:
citat din mesajul lui al3csa

Fetele cu produsele bio .. La iarna ce o sa faceti? Ca astea de la taran sunt la sezon .. dupa? Nu stiu eu nu mi-am facut atat de multe probleme .. Mini cand nu am avut cum sa ma duc sa-i cumpar mere de la tarani a papat si golden si nu a avut nimic .. Si morcovi de la supermarket ... Si eu mi-as dori sa ii dau numai din gradina dar am vb cu mamaie si nu s-a facut nimic la ei .. Plus ca ma gandesc ca asta e mediul in care traim si trebuie sa-l adaptez usor usor la el

de Yannis Andrei (23.01.2010)
DOAMNE DA-NE PUTERE SI SANATATE !!!
PozePoze noiPovestea nasterii

O definitie data mamei pe care am auzit-o candva, este "Cineva care spera pentru tine"
-Din "Cartea prieteniei, a lui Francis Gay"

"Stii? Eu m-am nascut ca am vrut sa fiu cu mama mea." -- Yannis

Eu ma gandesc ca sistemul imunitar al unui copil de 4 luni e mai slab decat al unuia de 1 an, iar predispozitia spre alergii/intolerante e mai accentuata la varste mici, doar asta e motivul pentru care alimentele alergene se introduc in alimentatie dupa 1-3 ani. Normal ca si Sebi va papa legume si fructe din supermarket dar sper sa le pape cat mai tarziu. Deocamdata avem variante.

Mamica de Sara si Sebi

AMR 8.5 kg....si apoi inca 3 daca se poate......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns al3csa spune:

Am inteles .. Sper ca nu va suparati pe mine ca intreb dar na .. eram curioasa .. am sa incerc si eu cand or aparea in curte la mamaie sa ii iau .. pana atunci nici alea din piata de zic eu ca sunt "originale" nu cred ca sunt asa de "originale" ... Eu ma ganeam sa-mi fac ceva pachetele de legume la congelator pt iarna .. dar cu merele nu stiu ce am sa fac.. .. Va multumesc mult pt raspunsuri

de Yannis Andrei (23.01.2010)
DOAMNE DA-NE PUTERE SI SANATATE !!!
PozePoze noiPovestea nasterii

O definitie data mamei pe care am auzit-o candva, este "Cineva care spera pentru tine"
-Din "Cartea prieteniei, a lui Francis Gay"

"Stii? Eu m-am nascut ca am vrut sa fiu cu mama mea." -- Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Mamidepuiuti multumim de tratatie! Sunt fan rucola dar cu ton nu am incercat...m-ai pus p ganduri cam balosesc gandurile astea...
LML lui Alex!

Mariucasara dar tie in ce zona ti-ar fi ok intalneala ?

de Yannis


AMR 7 kile.... si nu vor sa plece singure

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariucasara spune:

Alexutza, la Giurgiu ? Verdeata, trafic moderat, liniste, Dunarea ...
Eu astept o intalnire de w-e, cu soare, sa venim si noi, cu catel si purcel....

Eu raportez una bucata baietel diversificat. I-am facut un morcov la steamer, l-am pasat la furculita cu putin lapte, si i-am dat vreo 3-4 lingurite. Era disperat. A inceput sa urle cand am incercat sa ii iau casronul. Pana la urma a trebuit sa ii las si castronul si lingurita. N-a nimerit gurita dar a fost fericit ca nu am plecat cu mancarea lui...

Mamica de Sara si Sebi

AMR 8.5 kg....si apoi inca 3 daca se poate......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalutza81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariucasara

Alexutza, la Giurgiu ? Verdeata, trafic moderat, liniste, Dunarea ...
Eu astept o intalnire de w-e, cu soare, sa venim si noi, cu catel si purcel....

Eu raportez una bucata baietel diversificat. I-am facut un morcov la steamer, l-am pasat la furculita cu putin lapte, si i-am dat vreo 3-4 lingurite. Era disperat. A inceput sa urle cand am incercat sa ii iau casronul. Pana la urma a trebuit sa ii las si castronul si lingurita. N-a nimerit gurita dar a fost fericit ca nu am plecat cu mancarea lui...

Mamica de Sara si Sebi

AMR 8.5 kg....si apoi inca 3 daca se poate......




Vai cat de tare!!!!!!!!!!!!

App de diversificare, oare daca inghite in sec cand sta cu noi la masa si ar baga in gura tot ce ii dau pe la nas e pregatita de diversif? Nu ca as incepe-o acum la 4 luni dar asa de stiut...oricum Irina a mancat LM cu linguritza cam 1 sapt...si stei sa inghita chiar bine, statea de atunci cu guritza deschisa sa ii dau si avea 2-3 sapt...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalutza81 spune:

Alecsa normal ca nu ne suparam, si eu as vrea sa fie super strong ca imunitate din prima si sa ii dau mere din comert...dar nu tine mereu. Merele le poti pastra cu succes la loc intunecos, uscat, de ex o pivnita, beci etc daca zici ca ai bunica la tara...eu le puneam in camara si tineau asa vreo 2 luni...cu hartie intre ele ca daca se strica vreunul sa nu ia toate buba...

Oricum multumesc lu Dzeu am un copil robust, am fost la mare cu ea we trecut si am stat in vantul ala de pe plaja si nu are nimic, doar ca s-a bronzat de la briza (ca la soare nu a stat deloc!) si e frumoasa foc rumena in obraji - e si io ca cioara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariucasara

Alexutza, la Giurgiu ? Verdeata, trafic moderat, liniste, Dunarea ...
Eu astept o intalnire de w-e, cu soare, sa venim si noi, cu catel si purcel....

Eu raportez una bucata baietel diversificat. I-am facut un morcov la steamer, l-am pasat la furculita cu putin lapte, si i-am dat vreo 3-4 lingurite. Era disperat. A inceput sa urle cand am incercat sa ii iau casronul. Pana la urma a trebuit sa ii las si castronul si lingurita. N-a nimerit gurita dar a fost fericit ca nu am plecat cu mancarea lui...

Mamica de Sara si Sebi

AMR 8.5 kg....si apoi inca 3 daca se poate......




corect, acum mi-am amintit...stiam eu ceva ...

Felicitari pentru masa, sa va fie de bine!

de Yannis


AMR 7 kile.... si nu vor sa plece singure

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariucasara spune:

Cataluta din ce am citit interesul pentru mancarea adultilor e printre semnele ca bebe e pregatit de diversificare.
Eu m-am hotarat brusc sa incepem pentru ca aseara aproape ca i-a furat inghetata sora-si, si tot isi mesteca limba cu ochii la ea...

Mamica de Sara si Sebi

AMR 8.5 kg....si apoi inca 3 daca se poate......

Mergi la inceput