Aspirante optimiste > 20 ani (515)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bebelu86 spune:

Doula eu ma refeream k am luat fara sa stiu cand a fost sigur ovulatia si nu au fost probl
nu am zis k ia k e ok.
pana la urma, cel mai bine e sa mearga la medic si sa vada ce si cum
poate nu are nevoie de progesteron, asa cum zici si tu si atunci poate sa o deregleze sau sa se intample altceva.








http://davf.daisypath.com/WBynp2.png
Albumele noastre
Eu-zice Domnul, te voi invata,si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi ,te voi sfatui si voi avea privirea indreptata asupra ta
Cu ajutorul Bunului Dumnezeu, Fecioarei Maria si Sf. Nectarie sunt bb 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doula spune:

Citat:
citat din mesajul lui bebelu86

roxy din cate stiu eu nu are treaba
nu iti face nimic rau
mie nu imi daduse duphastonu pt reglare? k venea cand isi aducea aminte?
si tot progesteron e
deci stai linistita k nu face nimic rau



Bebelule Oricum nu m-am referit doar la ce ai scris tu acum. Sunt multe discutii aici despre progesteron...... si toata lumea vorbeste de el , asa cum am spus, parca ar fi vorba de bomboane.

Andreea - in asteptarea lui Mayan
MAGIC: The smell of your newborn baby, the feeling of being a mother, the realization that you- yes you- have the power and awesome opportunity to shape a life of a human being full of potential and unlimited possibility - WOW consider the possibilities! ~ Tracy Wilson

"I wanted you before you were born. I loved you when you were born, I saw your face and I knew that I was in love. Before you were an hour old, I knew I would die for you. To this day, I will. This is the miracle of life."

www.feminitate.org/" target="_blank">Feminitate - trup si suflet de femeie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelu86 spune:

da...asta am obs si eu ca se da pt orice
eu la mesaju la care ai dat replay ma referam ca nu deregleaza. k ea tocmai intrebase dc se deregleaza dc ia.






http://davf.daisypath.com/WBynp2.png
Albumele noastre
Eu-zice Domnul, te voi invata,si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi ,te voi sfatui si voi avea privirea indreptata asupra ta
Cu ajutorul Bunului Dumnezeu, Fecioarei Maria si Sf. Nectarie sunt bb 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camcris spune:

ca sa fiu in ton cu voi si eu iau dupfaston din z15-24 dar am zis ca nu-l iau mai mult de 3 luni si gata, sunt constienta ca are si efecte adverse dar incercam si risca orice pentru , doula nu te supara pe mine, dar ma dreg in primele zile Z1-14 cu suplimente naturiste si apoi trec la hormoni artificiali de.. ce sa facem si daca nu luam nimic parca ne simtim vinovate ca nu am incercat





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui doula

Buna seara fetelor dragi

Cami si Oanab la multi ani si multa fericire si sanatate.

Roxy dupa temperaturi nu ai ovulat pana acum. Ca sa fi ovulat in ziua 14 ar fi trebuit sa ai temperatura din ziua 15 (de azi) peste 36.6. Regula metodei temperaturii bazala spune asa: pentru ca ovulatia sa fie confirmata trebuie sa ai 3 temperaturi consecutive crescute, fata de 6 temperaturi anterioare ovulatiei. Ce inseamna asta??? Tu in fiecare zi te uiti la cele 6 temperaturi anterioare. De exemplu in ziua 15 (azi) te uiti la temperaturile din zilele 14, 13, 12, 11, 10, 9. In aceste 6 zile la tine maximul de temperatura este de 36.6 gradeC. Daca temperatura din ziua 15 e mai mare cu macar 0,02 grade C decat cele 6 anterioare (deci 36.62) atunci incepe numaratoarea pentru ovulatie. Daca in urmatoarele doua zile (deci 15, 16, 17) temperaturile raman mai mari de 36.62, ovulatia este confirmata. Daca nu, numaratoarea continua. Deci in ziua 16 (maine) te uiti la cele 6 temperaturile precedente si tot asa pana ai cele 3 temperaturi consecutive mai mari decat cele 6 temperaturi anterioare.
Sper ca ai inteles.
Acum exista tot felul de tipuri de cresteri ale temperaturii. Poate sa creasca trepatat cate putin, poate sa creasca brusc, poate creste brusc pe urma sa scada si pe urma iar sa creasca. Ceea ce e important este sa sa mentina cu minimum 0.02 grade mai mare decat cele 6 precedente.
Acum asa cum a spus si Madutza este important sa verifici si mucusul cervical si colul uterin. Ultimile doua iti arata ca ovulatia se apropie, pe cand temperatura bazala arata ca ai ovulat. De obicei dupa prima crestere a temperaturii numai esti fertila

In legatura cu progesteronul - in Ro se dau suplimentele astea de progesteron parca ar fi bomboane. Stiu Bebelusule ca tu ai ramas insarcinata in timp ce luai progesteron (deci pe tine POATE te-a ajutat sa ramai insarcinata), dar suplimentele de progesteron sunt HORMONI. Si au multe efecte adverse. De aceea este important ca aceste suplimente sa fie luate doar dupa ovulatie si doar in cazul in care analizele arata acest lucru. S-a demonstrat deja ca insuficienta de progesteron este doar una din cele mai mici cauze care determina avortul spontan. Si mai mult, daca lipsa progesteronului nu este cauza atunci aceste suplimente nu opresc avortul. In plus s-a aratat ca problemele sunt mai frecvente la embrioni/fetusi care au fost sub influenta progesteronului sintetic. De asemenea ficatul mamei este slabit de folosirea acestor suplimente. Si lista este lunga.......
Deci este una ca in Ro aceste suplimente parca sunt bomboane, dar sa fie considerata absolut sigure........ hmmmmmm

Sa nu va suparati pe mine ca nu scriu cu rautate...... Doar aveti grija de voi.

Andreea - in asteptarea lui Mayan
MAGIC: The smell of your newborn baby, the feeling of being a mother, the realization that you- yes you- have the power and awesome opportunity to shape a life of a human being full of potential and unlimited possibility - WOW consider the possibilities! ~ Tracy Wilson

"I wanted you before you were born. I loved you when you were born, I saw your face and I knew that I was in love. Before you were an hour old, I knew I would die for you. To this day, I will. This is the miracle of life."

www.feminitate.org/" target="_blank">Feminitate - trup si suflet de femeie





doula am citit de 3 ori mesajul tau...
am inteles ce-ai vrut sa zici, o sa-mi iau temperatura si urmatoarele zile sa vedem ce si cum.
multumesc pt raspunsuri.
madutza,doula
si pe restul va sa nu credeti ca pe voi nu

In asteptarea unei minuni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

doula, dupa parerea ta, de la ce se formeaza hemtomul in sarcina? Sa-ti spun de ce te intreb: eu la sarcina pierduta am avut un hematom care a dezlipit locul de insertie al cordonului, iar dr a spus ca acest hematom s-a format din cauza lipsei de progesteron. Din cauza sta mi-a dat sa iau utrogestan. Tu cunosti alte cauze ale formarii hematoamelor?

Povestea nasterii

Mada, mami fericita de Cristian - 29.12.2008

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

http://lt1f.lilypie.com/GO0Hp3.png
www.fertilityfriend.com/home/190dd3" target="_blank">Grafic TTC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibitica20 spune:


fetelor abia am ajuns si eu acum de pe la "scoli"

doar va pup si va urez o seara placuta, ca eu ma pun iar pe invatat
cami si oana, la multi ani!
paula rasp la intrebarea de ieri: ma asteapta pisicuta cat poate ea de mult..daca nu mai poate, face totusi in litiera ei de pipi

bebelu, pupici multi pt tine si



poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camcris spune:

bibitica ce ai facut la examen?
cate mai ai de dat?
la pisicuta si mie i-mi plac dar eu nu am unde sa tin o pisicutza, in garsoniera si sotul nu este iubitor de pisici




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelu86 spune:

Bibitica spor la invatat
te pupa si bb

Cami ce faci??






http://davf.daisypath.com/WBynp2.png
Albumele noastre
Eu-zice Domnul, te voi invata,si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi ,te voi sfatui si voi avea privirea indreptata asupra ta
Cu ajutorul Bunului Dumnezeu, Fecioarei Maria si Sf. Nectarie sunt bb 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camcris spune:

mada in ce stadiu mai esti cu implantul? te doare ceva? parca in vara terminai cu totul




Mergi la inceput