**LMA Dinu Maximilian**Iulie-august 2009 (41)**

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Galarina spune:

Buna ziua, mamici si zmeurici!

Noi va citim destul de des, ne e drag sa mai aflam vesti despre micuti.
In curand vom avea prima aniversare, pregatim coifuri si confeti

Felicitari proaspetelor burtici! Sa fie sanatosi si bebelusii si mamicile!

Despre d-ra Ana acum...a implinit 10 luni, merge de-a busilea spre in picioare...probabil ca va merge pana intr-un an.
Are 8 dinti (care ne-au scos peri albi pana au iesit...dar bine ca-i gata etapa asta). Zice multe lucruri: pa, ta-ta, ma-ma, face cu manutza, bate din palme, arata cat e de mare, din astea, stiti voi, care ne distreaza pe noi, dar si ea e foarte incantata sa ni le arate.

Somnul...aici e mai jale...se trezeste de vreo 4 ori pe noapte, de dorul lui tzitzi cred, iar de la 6 la 7 un frecush continuu.

A crescut asa repede, nu-mi vine sa cred Are vreo 9 kg, nu am mai insistat cu masuratul si cantaritul, o vad ca-i bine.

Mananca cam orice, insa cu toane...Cel mai bine mananca cu d-na care are grija de ea...cu mine face cam multe fitze.

Stefan e incantat de ea, rad ca 2 nebuni prin baie, o face fleasca, ii face freze...

Speram sa plecam in concediu prin septembrie, cel mai sigur la turci, vedem cum facem cu timpul, Cornel e cam prins cu treaba...

Va pupam!

Aici avem niste poze mai noi:

http://picasaweb.google.ro/c.chivulescu/Primavara2010#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:


ma felicit ca ii dau seara lui Edi sa bea si lapte de crestere...cate 150 ml, dar macar doarme pana aproape de dimineata...si tare bine mai este pt. mine.

La noi iar ploua, doamne ce m-am saturat....arata ca se incalzeste...maine va mai ploua....doamne cat astept caldurica.

david Andrei, Oliver Nicholas, Octavian Theodor, Stefan Daniel, Lukas Gabriel, Lukas James, Denis Andrei, Ernest Samuel si daria Ioana
doamne cati sarbatoriti avem azi!
sa cresteti mari si sanatosi puilor!

Monica super ca merge singurel Denis! Imi pare rau ca a picat si el, of...of...
Ce fain ca sunteti toata ziua la plaja....
Clara doamne pai cu asa bunataturi....as pune o groaza de kg pe mine.
Ayda ma bucur ca bb2 e ok si peste grafic. asa si trebuie, doar e baiat.
Tanimi m-au sunat intr-un tarziu...dupa vreo 3 zile...mie imi trebuiau ceva hainute/sandalutze pt. Egipt si nu ajungeau pana atunci. asa ca am lasat-o balta. da, se poate cumpara din nou pe Next...preturile sunt mai maricele decat pe bebeshop.
Noce da e normal sa nu mai puna atata pe ei...dar la cat baga in el Edi...sa nu puna un gram? asta e mirarea mea. Poate recupereaza luna viitoare.
Aniela cum sa va uitam? asa si edi...de un deget, de pantaloni, de un snur...dar trebuie sa se tina. de o singura manutza nu merge, face 2 pasi asa cu greu.
bine ca nu s-a lovit tare puiuta. eu am vazut trici pe bebeshop, cu 10 lei mai ieftina decat in Miniblu. de pe amazon, am iesit cu 100 lei mai ieftina, cu tot cu transport. deci merita din plin.
Motana ma bucur ca v-ati simtit toti bine la restaurant, si ca pitica a avut companie pe acolo. nasol ca e asa caldura lipicioasa la voi...doamne cat o urasc. dar as vrea sa vina, chiar si aia, ca m-am saturat de frig si ploaie.
Uliiasi sa aveti drum bun si vreme frumoasa la mare.
Galarina welcome back! felicitari pt. progrese si sa mearga cat mai repede in picioare. si voi cu treziri multiple noaptea?
eu mai nou ii mai dau sa bea si 150 ml lapte de crestere si uite ca se trezeste odata...spre dimineata. probabil nu era satios laptele meu,sau cine stie.
ce mortali sunt cu palaria aia, dar m-a innebunit freza Anei...ce carlionti are in varful capului.

azi a papat un piureu de fructe din: struguri, mango, piersica, kiwi si banana. am pus si 2 masuri de cereale, a topit tot.
la pranz ii fac vmanzat cu broccoli si orez.

gata, fug sa dau jos vopseaua din cap, pana nu se trezeste Edi.


Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-01-07/14:30:34" target="_blank">2 prichindei, www.dropshots.com/purdeaioana" target="_blank">Paris
mamica de 2 smecherasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Motana,la multi ani!!!!Pooh,mami de Timea(15.06.05) si Balázs(09.07.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidevladut spune:

Ola zmeurici,

Aparem si noi dupa vreo 2 luni de absenta, din lipsa de net. Am reusit intr-un final sa ne mutam din Militari, asa cum imi doream demult, dar am fost foarte prinsa cu amenajarea noii case.
Codrin este bine, creste vazand cu ochii, ca toate zmeuricile de altfel. Mai toata ziua stam afara, avem o gasca mare de zmeurici cu care iesim si stam de dimineata pana la 10 seara.
Galarina frumoasa foc Ana iti vine sa o mananci cu ochii ei mari .
Blanca multa sanatate, sa va faceti bine amandoua cat mai repede.
Giova cum e laptele de la Parmalat la gust comparativ cu formula? Ma bate gandul sa-i schimb si eu laptele lui Codrin. Noi suntem inca pe Humana 2, desi trebuia sa trecem la 3 dar nu exista simplu si nu ma incanta sa ii dau lapte cu arome.
Codrin vad ca nu are de gand sa treaca la pozitia verticala, are o viteza in 4 labe ca nu il intereseaza alt mod de a se deplasa.Eu il las in pace, nu o sa mearga de-a busilea pana pleaca la scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Giova, am ramas cu gandul la voi ca vrea Edi tzitzi toata noaptea. Ma gandesc ca poate a simtit la tine un gand despre intarcare si de-aia simte nevoia sa aiba tzitzi aproape. Sau poate alte ganduri, griji, tristeturi, stii ca ei simt tot. Eu numai daca ma gandesc ca mi-e greu cu Filip sau ca nu mananca si baga o planset sau macar o scanceala. Se spune ca langa copii sa fii numai lumina si iubire, toate celelalte ganduri departe de ei. Acum nici nu-mi iese tot timpul si am zile cand sunt mai dezumflata si el mai scancit, vezi poate e ceva de genul asta cu voi. Sau poate reusesti sa te retragi noaptea cand e adormit si sa dormi ca lumea pe burta sau cum iti place tie.

Galarina, cum sa te uitam? Bine ai revenit cu vesti! Ma bucur ca sunteti bine si faceti progrese.

Aniela, nici pe tine nu te-am uitat, din contra iti simteam lipsa. nu ne invidia. Noi avem balaceala, dar nu iesim la plimbare, ca e cald. Doar seara ne plimbam, dar si atunci putin, ca se intuneca repede.

Mamidevladut, ce bine c-ai mai intrat. Felicitari pt mutare! Sa fiti fericii in casa noua!

Uliiasi, sarbatoriti baietelul mare pe plaja! Ce frumos! Sa aveti vreme buna si sa va simtiti bine!

Motana, cat de cald e la voi? Am impresia ca suntem pe acelasi meridian, numai ca aici nu a inceput inca umezeala serioasa.

Happy-mami de Filip, 1 august 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

La multe lunite, gasca de zmeurei: David Andrei, Oliver Nicholas, Octavian Theodor, Stefan Daniel, Lukas Gabriel, Lukas James, Denis Andrei, Ernest Samuel si Daria Ioana!
De luna viitoare va uram la multi ani! Ce copii mari!


Happy-mami de Filip, 1 august 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariaioanaxx spune:

Eumada- LA MULTI ANI ! sanatate si tot ce ti doresti !
ce ti face pitica ?
Montana- LA MULTI ANI ! multa sanatate !

Giova- mersi si eu sper s ai treaca , tuseste mai rar acum dar are nasucul plin de secretii, i le scot cu pompita dupa ce ii dau cu sprey Sterimar; am vazut ca inca alaptezi, ce bine de tine, si eu inca alaptez dar alaptez in ghilimele, pt. ca si acum ma mulg de fapt, pt. ca Dariuca mea n a mai vrut deloc sa suga singura; e f. greu mai ales de cand am inceput serviciul;lui Edi.

Monica- mersi dar sanatatea este atat de relativa , mai ales la copii;

voiam sa intreb care dintre voi folositi laptele praf Hipp, ca acum va trebui sa i dau completare din acesta;
tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

pozeeee:
http://www.dropshots.com/ioanapurdea#date/2010-05-23/09:24:14
de aici in jos. Enjoy!

Mamidevladut bine ati revenit!
laptele parmalat e gata diluat, e super bun la gust, dulceag....chiar si eu l-as bea. nu se compara cu formula, cred ca de aceea ii place si lui Edi. contine de toate, inclusiv fier, lapte de soia,o groaza de vitamine.
La Marco ii placea si Nestle Junior de la 1+. ma tenteaza sa cmpar si o cutie dintr-aia, numai sa termin celalat praf pe care-l am in frigi....nu l-a baut si fac branzica din el.
Noce nici gand de intarcat....am zis sa incerc si cu alt lapte seara...si uite ca nu se mai trezeste asa des. Inca suge si la mine, doar ca noaptea a rarit-o.
stiu ca ei simt tot, d emulte ori incerc sa ma controlez si sa ma calmez, dar nu pot zilnic.
dariaioanaxx te cred ca e greu...macar nu mai bea tot timpul lapte, ca acum e si mancarica introdusa.
pooh ce mai faceti voi?


Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-01-07/14:30:34" target="_blank">2 prichindei, www.dropshots.com/purdeaioana" target="_blank">Paris
mamica de 2 smecherasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corinna1982 spune:

Motana, La multi ani! Sa fii fericita si implinita alaturi de familia ta. Ce face Daris? vreun dintisor ceva?

Noce, sa va fie de bine mutarea in Qatar! Adaptare usoara si doruri cat mai putine! Criminalitate zero zici? nici nu stiu cum ar fi...

Sper sa am timp sa ma intorc sa vad pozici, ca sunt stresata cu mucii si tusea Mariei. Azi am fost la un alt pediatru ca al Mariei e in concediu si am ramas super dezamagita. M-a certat ca i-am dat panadol ca avea doar tuse si muci, in schimb ea mi-a dat nu unul, ci doua antibiotice, in conditiile in care ea nu are nici rosu in gat. Ha,ha, am zis pas. O sa ii dau doar sirop de tuse (prospan) si in rest multa dragoste si rabdare. Are o tuse enervanta (plange cand tuseste, ca se sperie) pe care o experimentez si eu acum, e ca o pisica care gadila in gat de-ti vine sa vomiti, fara sa doara in gat. Sper sa treaca in curand.
A si mi-a zis ca ce daca ii este frica de aspirator, sa folosesc BB de 10 ori pe zi! Auzi sa traumatizez copilul'! Si i-am spus (ca m-a intrebat) ca nu manaca supa decat cateva lingurite si ca prefera laptele si-mi zice sa o infometez 2 zile ca nu se intampla nimic si o sa manance. Si asta se cheama pediatru!!!

------------------------------
Corina, mami de Maria Alexandra (07.08.09)
Botezul Mariei (18.10.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Motana, La multi ani fericiti, sa ti se implineasca visele!

Corina, Clara, multumesc frumos. Am gasit si cartea de pe contul comun, o sa merg si pana la chapters sa bag un ochi in cealalta sa ma hotarasc.

Clara, pai si pepitul nu s-a lasat pana n-s gustat o lingura de lucskos. Auzi tu, concurs de bucatari ai. Ieri si azi a fost greva la al meu total cu masa de pranz.

tanimi, multumesc de aprecieri, da, e un obiect de studiu si pentru mine fata asta! Iarina ocosha. Eu n-am patutz deloc, hihi, cat de dormitul pe saltea, noi am scos patul si dormim cu salteaua pe jos, sa nu cada de sus. Stii cumva daca are vre-un magazin cu lucruri de copii din cluj site? A nascut cumnatica mea si ar fi mai simplu decat sa-i fac pachet de aici, doar in ro se gasesc de toate.

Aniela, ai doua papusele scumpe!

Galarina, baietelul va frange multe inimioare de fete, iar Ana e o dulce!

Giova, o figura 'telectualu' tau. Ma amuza Marco, e prezent la joaca langa Edi in toate pozele.

noce, glumeam cu iglu, cica inca ar mai fi americani care cred ca toti traim in iglu pe-aici. Dar Canada-i mare, acu o saptamana ningea la Calgary, parca. :P La noi au fost in jur de 27-30 toata saptamana trecuta, intre timp a dat o ploaie si a scazut pe la 22.

La multi ani si zmeurelelor "colege" de zi cu pepitul! O luam si noi cu carutza inspre parc sa vedem caii, gastele, ratele, veveritele, pasarile si ce-o mai fi de vazut. Alaltaieri era sa dam peste un castor... ploua cu galeata insa si n-am avut timp sa belim ochii, am ajuns acasa ciuciulete. Eu ca el era sub protectie.


pepit
Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput