FIV Europa (32)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns HakunaMatata spune:

CHF...ca uitasem sa va dau moneda
..si fara medicatie, iar monitorizarea cred ca e platita de asigurari, nu stiu sigur

va pup

Bruandria ce rezultate astepti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brunadria spune:

hakuna eu am facut un fiv la cluj rezultat extrauterina si inca 2 fiv uri in franta, in septembrie voi face fiv tot in franta..
rezultatele le astept dar nu am facut inca analizele, astept cm sa fac hormonalele si tot atunci voi face cariotipul genetic, dar vad ca cm nu mai apare , dar si luna trecuta mi a intarziat sau probabil s a dereglat de la fiv urile trecute .. eu aveam cm la 22 zile dar in ultima vreme vad ca se regleaza la 27 de zile..
sper sa apara maine ca poimaine sa merg la analize, iar vineri am programare la doctor, o sa discut cu el despre eventuale analize de trombofilie si am vazut ca unele fete iau progesteronul injectabil cica e mai ok, o sa i cer sa ma lumineze si in privinta asta..
iti doresc sa reusesti acuma sa nu mai fie nevoie de o data viitoare, iar daca nu , nu ti pierde speranta, sigur vom reusi

"Tant qu'il y a de la vie, il y a de l'espoir."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns HakunaMatata spune:

mersi Bruandria . am inteles acum. Cu siguranta vom reusi, acum sau mai tarziu dar pana la urma va fi bine si pentru noi.

daca nu incurc prea tare imi spui si mie pentru ce e cariotipul ala? stiu ca multe fete il fac dar nu imi explic...ce alte probleme pot sa para la FIV daca la femeie totul e ok?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brunadria spune:

Citat:
citat din mesajul lui HakunaMatata

mersi Bruandria . am inteles acum. Cu siguranta vom reusi, acum sau mai tarziu dar pana la urma va fi bine si pentru noi.

daca nu incurc prea tare imi spui si mie pentru ce e cariotipul ala? stiu ca multe fete il fac dar nu imi explic...ce alte probleme pot sa para la FIV daca la femeie totul e ok?


Hakuna

cariotipul genetic se face pt a stabili daca exista un defect cromozomial care impiedica femeia sa ramana insarcinata sau care determina avort spontan (pierderea sarcinii)
aparent si eu sunt in regula , analizele au fost mereu bune, raspundeam bine la stimulari , aveam mereu f multi foliculi 28 parca si ajungeam sa raman cu un singur embrion si respectiv 2 penultima data.. nu vreau sa incep o alta tentativa inaine sa analizez tot ce se poate , sa gasim care e cauza si ce se poate face..
dar am sperante ca o sa fie bine si o sa fiu graviduta incurand..
daca mai ai intrebari si stiu sa ti raspund , cu mare placere..


"Tant qu'il y a de la vie, il y a de l'espoir."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sisipisi

Hakuna testul de sarcina din urina este relevant in ziua 14-15 de la punctie. Daca ti s-au transferat embrioni de 3 zile, in ziua 11 de la transfer embrionii tai daca mai traiesc au deja 14 zile. Este posibil insa si ca concentratia de HCG in urina sa fie prea mica.
De ce zici ca faci IVF pe ciclu natural? faptul ca primesti stimulare injectabila, nu inseamna ca ciclul este natural, un ciclu natural ar fi cel in care nu faci nici un fel de stimulare si ai un singur ovul, produs natural de ovarele tale, cel putin eu asa stiu.
Daca faci IVF in Elvetia si eu as avea incredere in medicii de acolo. Din cate am auzit sistemul medical este unul super. Numai in Ro am auzit sa faca lumea analize dupa cum vrea fiecare. Eu am fost uimita ca nu imi cere nimeni nici o recomandare, sunt bucurosi sa imi ia banii si sa imi faca analiza Insa eu ma bucur pentru ca aici am putut sa imi fac analizele cerute de cei din Austria. Cea mai tare faza a fost cand la Medsana, am dat peste o asistenta careia i-a luat o ora ca sa imi recolteze secretie pentru Pap. Nu am vazut asa ceva in viata mea. Credeam ca o sa lesine. Si cand i-am zis ca vreau analiza bacteriologica a spermei s-a fastacit toata de parca cuvantul sperma ar fi fpst ceva spurcat. A adus un recipient din ala steril pentru recoltare si nici macar nu l-a dat sotului meu, l-a dat receptionistei. Si bietul de el a trebuit sa recolteze in toaleta. Mi se pare inadmisibil pentru o clinica privata care are pretentii si preturi destul de piparate ca sa trateze pacientii in halul asta. Dar deh, asta este chiar hilar daca te gandesti dupa aia si daca compari cu felul in care ar trebui sa se desfasoare lucrurile. Si inca una tare, cei de la Wunsch mi-au cerut sa le duc copie dupa certificatul de casatorie. Ce relevanta are asta pentru FIV? Daca faceam cu donator de sperma imi cereau intai sa ma marit cu donatorul?. Fetelor, din experienta voastra, cei de la Wunsch respecta orele de programare? Si cam cat dureaza discutia aia despre analize? Ca ne-au programat la ora 13 si nu stiu daca trebuie sa ne rezervam camera la hotel pentru noaptea aia sau avem timp suficient sa ajungem acasa in NL.
Si stiti ceva de Dr. Fischelmaier, dna sau dl, ca cu ea sau el avem intalnire. De obicei doctorul de la prima discutie este si doctorul de IVF, sau cum?




La Whunchbaby se mai decaleaza ora programarii cam cu 30 de minute. La noi asa a fost cand am fost la consultatie. DR. Fischelmayer este o ea si nu e musai sa fie ea dr cu care faci fiv. Ea vb cel mai bine engleza si am vazut ca ea merge mai des la prima consultatie. la ei la clinica nu se face fiv cu un singur dr. Ei se intanesc discuta si i-au hotararile impreuna. Un dr iti face punctia altul iti face et-ul. sa nu te sperii daca ai sa vezi azi un dr si maine altul. asa e la ei. Mie punctia mi-a facut-o o dr care e mana dreapta a profesorului nu imi vine acum in minte numele ei si dr. Ana Fischelmaier mi-a facut ET-ul.
Certificatul de casatorie ti-l cere pt ca asa e legea la ei. Cuplul care face fiv trebuie sa dovedeasca ac e casatorit sau sa dea declaratie pe proprie raspundere ca traiesc in concubinaj de nu stiu cati ani. au ei un nr de ani minim.
Bafta multa


Bruni te analizezi nu gluma. Sa fie intr-un ceas bun.

Bafta multa fetelro si sa deveniti cat mai repede gravidute si apoi mamici.


elena fericita de pitici pretiosi Ana Maria & Matei Stefan - 18 iulie 2009

Piticii mei iubiti


Povestea noastra in Tabu

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anais74 spune:

Buna fetele! Va rog ajutati-mi si pe mine cu o lamurire: injectiile Decapatyl 0,1 se fac in burtica? Ati mai facut asa ceva? si cum?
Va multumesc!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabri-ela spune:

Fetelor va rog frumos sa ma scuzati ca am intrat asa de brusc la acest subiect. Dar si eu sunt o aspiranta la bebe de ceva vreme si as vrea sa-mi spuneti daca s-a mai confruntat cineva cu asa ceva si ce ma sfatuiti sa fac.
Eu sunt inaintea primului FIV, mai am de luat pana duminica marvelonul, dar repetand analiza din col in aceasta perioada, am constatat ca nu am reusit sa scap de un enterococ. Dr mi-a dat sa fac de saptamana viitoare 10 zile de antibiotic pt el si il opresc cam cu 4 zile inainte de punctie. El a zis ca nu este nicio problema daca iau pastilele inainte si pe perioda stimularii.
In trebarea mea este daca in urma antibioticelor se va pierde din calitatea ovocitelor si nr lor.
Si sotul trebuie sa faca tratamentul, dar din pacate FIV-ul il fac cu donor.
FIV-ul il fac la Sibiu. Voi ce parere aveti. Sa cer eu intreruperea tratamentului si sa mai astept, desi mi-am pus mari sperante in aceasta incercare. Va multumesc!



Anul acesta va fi un an roditor pentru mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brunadria spune:

Citat:
citat din mesajul lui anais74

Buna fetele! Va rog ajutati-mi si pe mine cu o lamurire: injectiile Decapatyl 0,1 se fac in burtica? Ati mai facut asa ceva? si cum?
Va multumesc!!

buna anais
eu am facut decapeptyl..se face in burtica, da!
eu le am facut in fiecare seara la ora 19h00..
nu le am facut personal , o asistenta venea la domiciliu la aceeasi ora..
unde faci fiv ul?
bafta multa!

"Tant qu'il y a de la vie, il y a de l'espoir."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns HakunaMatata spune:

Anais si eu am facut, dar eu toate injectiile le-am facut (sotul mi le-a facut, de fapt) in picior. mie asa mi-au spus de la spital. nu stiu ce sa zic. daca esti obisnuita cu ele in burtica, fa-le acolo. eu nu cred ca as fi putut. si sa auzim de bine

bruni nu mai am rabdare...maine dimineata dau sange pt test..nici nu stiu ce sa mai cred. simptome nimic nimic. azi-noapte m-a durut mijlocul de abia am putut sa ma invart in pat, dar mi-a trecut. si eu iau doar de 2 ori pe zi utrogestan (sfatul medicului) si din ce am tot citit eu pe forum baga fetele cate 6 minim...nu mai am rabdare


orice ar fi in 2 saptamani plec in concediu si mai vedem dupa. oare pot sa zbor deja daca testul vine pozitiv? pana in America...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sisipisi spune:

FEtelor multzam fain de raspunsuri. Sper sa iasda bine, desi analizele mele sunt....asda cum sunt:).
anais la mine in instructaj decapeptylul se potea face in burta, mana, picior (pulpa).
Eu le-am facut singura, e foarte usor.Vin intr-o mica seringa proprie, gata umpluta,sunt subcutanate, nu doare deloc. Trebuie sa iei din burta un pliu cat mai mare (unde ai mai multa grasime e cel mai bine), bagi acul si impingi incetisor din piston. Mie mi s-a recomandat sa le fac la ora fixa, dar plus, minus 1 ora au zis ca e ok. Sa nu ai absolut nici un stres, chiar nu sunt dureroase. Si inca un pont de la mine de la spital. AU zis ca au constatat ei ca daca faci injectiile acasa nu mai e nevoie sa dai cu dezinfectant inainte. Cica spirtul face sa te usture injectia. Eu am facut cum au zis ei si a fost bine.
Succese tuturor!

Mergi la inceput