Mamici si Gravidute Italia -73-

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns georgyiuly spune:

Fetele ca las !!! Pentru gravidute un ceai...un cappuccino-ce doriti si ce va place!!!

Nafi multumesc pentru informatii!

Ely bine ai revenit, asteptam poze cu broscuta ta!Creste bine si Denise.Iar in ceea ce priveste mancarea...si la noi e la fel.Dupa masa obligatoriu curatenie generala in jurul/si a scaunului de masa.
Dar a mea e la faza in care se autohraneste, "foloseste" furculita" si o las ca pe ea ca altfel nu manaca.E independenta rau!

Monica am uitat ieri sa te felicit...de fapt la fiecare postare a ta tin sa te felicit si uit..ai un copil foarte precoce, merge repede , mananca bine, face la olita si e si un scump...felicitari mamico!!!

Andreea eu imi pun la semnatura pozele de pe picasa asa ca daca vrei oricand ne poti vedea ! Super tare robotul tau.

Fetele ...week-end placut!!!

Georgiana

mami de Giulia (12.03.2009)
Giulia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonicutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui abramburika

Heheheee .. iar ati scris si eu am pierdut sirul. Nu mai stiu ce sa raspund si cui .



eu una folosesc un truc: imi deschid 2 pagini, una cu ce citesc iar cealalta cu raspuns, in felul asta vad pe o pagina cui si ce vreau sa raspun, iar in cealalta pag. scriu....
Usor nu???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonicutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui eleni87

Simonicutza, eu nu cred ca am spasmofilie, pt ca mi-ar fi descoperit-o pana acum la cate analize am facut, acum Doamne fereste de asa ceva, dar pt siguranta voi intreba si de asta, daca zici ca elimini de 10 ori mai mult Ca, eu am luat f mult calciu in sarcina din lactate si ma gandesc ca as fi avut probleme pana acum. Un medic spunea ca primul copil mereu se naste cu doua saptamani inainte de timp. Pana acum, copilul are greutatea normala pt varsta lui, 35 sapt, insa sper sa ajung la timp fara sa fac cezariana.



uite aici detalii cu totul despre www.cresnatura.com/spasmofilia.htm" target="_blank">Spasmofilie , sper sa te descurci cu italiana, nu am gasit altul mai bun in romaneste. La mine e ereditara, s-a transmis din mama in fiica in toata familia din partea mamei.Eu aveam stari de moleseala in ultimele 3 luni de sarcina,care le-am pus pe seama sarcinii. Chilotul de unica folosinta nici eu nu mi-am luat in spital, dar daca ajungi la cezariana (ceea ce nu ti doresc, ptr. ca te refaci mai greu si te tin 2 zile in plus in spital), iti vor fi foarte utili, chilotul normal te strange pe taietura, avand in vedere ca te taie foarte jos, exact unde se termina burtica; mie mi-au dat asistentele chitot de acel gen (eram pacienta Directorului general de ginecologie, ceea ce eu am aflat a 2-a zi dupa ce am nascut ).
Cu prima nastere la 2 sapt. inainte de termen...nu cred ca e in general asa, Tobia e primul si am asteptat pana la 41 sapt. fara sa am vreun simtom ca ar vrea sa iasa...cre ca statea prea comod , avand in vedere ca la doar 1 zi dupa nastere am pierdut 9,3 km (dintre care 5 doar ).


poze noi de acum 3 zile la din semnatura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonicutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui LAlexandra

La multi ani inainte!
scuze ca te intreb, cat esti la munca cu cine ii lasi?
eu sunt mai noua si nu stiu de voi, pe unde stati, de unde esti din Romania

noi stam pe langa Roma, eu sunt din mures, iar sotul din valcea si copilasul din Italia

Mami de printisor Alessandro - 15.04.2010


Eu stau la 14 km de Verona (Valeggio sul Mincio-vis-a-vis de www.sigurta.it/" target="_blank">Parcul Sigurtà ), originara din Timisoara, sotul italian (la 24 km de Verona) nascut in Germania, iar Tobia (de la mama:25% roman- 25% sarb, iar de la tata 45% italian- 5% neamt) nascut in Mantova.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonicutza spune:

am azuns si eu la zi cu cititul !!!!

in legatura cu pozele la comun, se poate sa fac si eu daca am albumele pe webshots.com , sau trebuie sa-mi deschid pe picasa???
momentan laptopul meu nu mai merge, tre sa-l duc la reparat, si cum intru doar ocazional pe al sotului, mi-e imposibil sa-l fac acum, dar mai tarziu cand imi recuperez compul meu ... il voi face.

cine ma poate ajuta cu vreun sfat ???

Tobia face pipi singur in WC (ca olita nu-i place, i-am luat capac ptr. el si scarita ca sa ajunga si singur) de vreo 4 luni, spune singur cand vrea sa faca pipi, cateodata se duce singur si se dezbraca tot de la talie in jos, se duce la bide, isi propteste "pillo" (asa isi cheama el pistollinno) pe margine si face dupa care da drumu la apa; pana aici toate perfecte, dar kk nu vrea sa faca deloc, ma face sa , face in chilotel (de 4 luni doar noaptea mai doarme cu pampers) ascunzandu-se dupa coltar, fuge la el in camera, la noi in dormitor, pe terasa,etc... apoi vine la mine si zice: "mamma, fatto kk Tobia!!!" iar eu .Am incercat sa-i explic la fel ca si cu pipi, sa-l pun pe WC la ora in care de obicei face kk si cautam cuvinte care sa semene cu kk, sa-l las singur (poate ii e rusine).... NIMIC DE NIMIC..
Ce sa fac???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

simona - cateodata asa fac, cu 2 ferestre deschise. Insa cand sunt in graba raspund din amintiri.
Nu stiu ce sa iti spun cu kk ... poate inca nu e pregatit pt. kk la Wc sau eu stiu? Face kk tare, a avut probleme cu constipatia sau ceva neplacut legat de kk? Poate de aia ii e teama sa faca pe WC. Chiar nu stiu ce sa zic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kemsy spune:

Salutare!!
LAexandra si abramburika, scuzati incurcatura.
ely, ce pot sa zic decat spor la treaba cu renovatul. Noi abia am terminat, mai am putina curatenie de facut si gata. Te inteleg cu ajutorul, asa mi-ar place si mie sa am pe cineva aici. Ce fain cine are bunicii, lasi copilul 2-3 ore, te mai aerisesti putin. OFF,off, mai,mai!!
Noi azi facem curatenie prin casa..si cam atat. Loris iar a dormit superagitat. Nu stiu ce sa fac, ma dispera, se trezeste de n-spe milioane de ori, dimineata sunt
Daca e sa-i dau tachipirina, pentru dinti, care e doza?
Va salut si va doresc we placut.

, Giani


fericita de strengar Loris Stefan (02.10.2009)

Loris, o noua stea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yoanag spune:

Salutare
Kemsy-poti sa-i pui un supozitor inainte de culcare si sigur il linisteste
vezi care e pt virtsa lui
poti lua fara reteta
iti tin pumnii sa nu fie nimic grav cu Loris,sper din tot sufletul sa iasa bine analizele si sa nu fie bolnav
revin eu si va citesc si mai raspund
week fain!!!!!
si noi imediat avem vizita de 3 ani
sper ca a crescut bine ca pediatrul ei la un control zice ca e sub linie,ca e slaba si ca o trimite la analiza,la urmatorul zice ca a crescut bine si e in grafic la urmatorul la fel apoi iar asa....
sa vedem acum
am cintarit-o azidimineata,nu a stat ea ferma dar arata 14,8-14,9 kgo fi bine la 3 ani ????
sper!



Mami de Giulia -20 iunie '07-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAlexandra spune:

CIAO, fetelor!
raportam ca azi a venit nenea si ne-a pus aerul conditionat. Pana pe la 1 nu a putut sa doarma Alessandro de galagie, acum l-am adormitsi e ora 3, da?- ora de liniste...si i-a apucat pe astia lucrul la balcoane, fac un zgomot de numa-numa, doar e ora de liniste, lucra de un an la balcoane si inca nu le-au terminat...
In fine, bie ca avem aer conditionat, ca e alta viata nene! mai ales ca afara e tare cald.
in rest, toate bune, astept sa treaca si ziua de azi si sa imi vina maine sotiorul acasa, ca tare mi-e dor de el.
Cum ma mai lasa micutul sa tastez mai scriu si eu pe aici.

Simona, nu e nici o problema sa lasi pozele unde le ai acum si apoi cand ai timp iti faci si tu cont pe picasa si asa vezi in timp util pozicile noi postate.
oricum noi va anuntam cand punem pozici noi si eventual va trecem linkul sa il aveti.
Va dam un pupic dulce la toate fetele si mai ales pt fetite de la Alessandro

Mami de printisor Alessandro - 15.04.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

ioana - eu zic ca e bine la greutatea aia. S. are 14,400 kg la 2 ani si 7 luni. Iar G. ta mi se pare mai inaltuta. Acum nu am mai masurat-o de mult pe S, nu stiu sa iti spun cat are ca inaltime.

Mergi la inceput