Fetele IB

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns whiteflower spune:

Gabriela, inainte de nastere si Flavia mi-a dat emotii: sa o culcam pe "surioara" singura sau cu tati - solutia ei (eu voiam sa dorm cu Ilinca, ceea ce s-a si intamplat, iar Flavia cu tati asa incat sa nu fie data la o parte), raspundea pozitiv cand unii adulti o "cereau" pe Ilinca la ei. Acum, la aceeasi intrebare, se uita la ei, ganditoare putin si spune un NU categoric. Azi noapte am dormit toate 3, la sugestia Flaviei. Acum, dimineata, imi propune altceva: sa doarma ele impreuna, iar eu sa dorm linistita(am citat) in alta camera.

Desi ma repet, atitudinea parintilor conteaza cel mai mult. Si ma explic din ce-mi vine in minte: eu/noi am implicat-o pe Flavia in activitatile de rutina (de ex, e o mare placere pt ea sa-mi aduca pampers-ul, sa aleaga ea animalutul preferat - si nu scutec, ma corecteaza daca-i spun scutec; alta data am lasat-o sa faca poze la baita Ilincutei), dar i-am acordat si ei atentie: citit, colorat, dat de mancare cu lingurita desi incepuse sa manance singura inainte de a naste (fara a face remarca fata de ea ca e mare si poate manca singura). Nu-i placea sa ramana singura in bucatarie sa manance, asa ca o aduceam cu noi in camera, uneori Ilinca la sanul stang, pentru a avea mana dreapta libera. Fiind doar noi doi, eu cu sotul, ocazional soacra (de fapt, tot timpul, dar nu se prea implica) am avut control asupra situatiei.
Acum, eu sunt cu fetele la mama, desi tot la bloc, lumea e mai prietenoasa decat la noi acasa. Sunt vecini care o "streseaza" pe Flavia cu texte ca cel de mai sus (ti-o iau pe Ilinca), asa incat Flavia e nedumerita: "de ce vorbeste numai de Ilinca?"
Dar n-am avut parte de rautati, nici macar verbale, ale Flaviei asupra Ilincai.
Am doua poze pe blog, altele nu mai pun (si pe acelea le voi sterge curand), doar daca vreti sa-mi dati adresele de mail pe mp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diplodocus spune:

GABRIELA- gasesti poze cu frumusetea de Ilinca in lada cu minuni :)
Daca nu pune Aurelia site-ul la semnatura, iti trimit eu pe PM
AURELIA- voiam sa spun ca Ilinca are niste obrajiori numai buni de pupat

Despre gelozia intre frati, eu am impresia( teoretica) ca ar fi mai mica atunci cand diferenta de varsta e mai mare, nu?

Fetelor, daca mai aveti adrese de mail de la altcineva, va rog sa le invitati aici, si poate schimbam si intre noi aceasta informatie...Sa nu ne trezim ca se inchide forumul DC

AJUTA 2 surori in lupta cu timpul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

irinuca, am gasit blogul, multumesc frumos .

ilinca e o dulceeee , iar flavia ...nu mai zic . aurelia, pai cu asa fete cred si eu ca ti se pare usor .



_

Mami de pui nazdravani, David (2/9/07) & Damian (38+)
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana_a spune:

Bine va regasesc si eu . N-am prea multe de scris, sunt ff obosita, abia astept sa treaca si ultima saptamana de scoala si sa-i trimit pe baieti la tara.

Azi cred ca ajung si eu la doctor, poate cu ocazia asta aflu in ce saptamana mai sunt, ca am pierdut sirul (ce imi place aici sunt emoticoanele, imi vine sa folosesc cate unul dupa fiecare cuvant!!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

ileana, bine te-am regasit .

fetelor care si-au facut cont de curand, vedeti ca primele 10 mesaje sunt moderate, deci voi scrieti, dar ele apar mai tarziu. dupa primele 10, vor aparea postate imediat. (asta in caz ca nu v-ati prins pana acum ).

_

Mami de pui nazdravani, David (2/9/07) & Damian (38+)
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diplodocus spune:

Ooooooo...ILEANA
Ce bine ca mai dai un semn ...
Trebuie sa ne spui neaparat ce nazdravanii mai face pompierul atomic?
Ai gasit scoala, cum vrei tu, pentru Maria, de la toamna?
Ma gandesc ca vine vara si o sa-ti fie chiar foarte dificil cu sarcina :(


Gabriela imediat scapa

DIANA- faine news la voi.
Dar cand e gata casa voastra o vindeti cea pe care o aveti deja?
Dar nu e mai costisitor sa cumperi o casa si sa construiesti alta?

Noi ne gandim sa cumparam o casa mai ieftina, semirestaurata...Adica sa ne putem muta acum in ea ( si sa scapam de chirie) dar pana la iarna( ce e urgent) si in timp ( ce e mai putin urgent) sa o refacem asa cum vrem noi...
Cred ca vom sta vreo 3 luni, cum a stat Lorena, in caravana in spatele casei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns whiteflower spune:

Irinuca, sa aveti spor in tot ce va propuneti sa faceti! Cred ca va fi interesanta experienta in 'caravana'!

Gabriela, mai poti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myria spune:

Poate a nascut Gabriela



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diplodocus spune:

Citat:
citat din mesajul lui myria

Poate a nascut Gabriela



maria


A promis ca nu pleaca la maternitate pana nu da un semn


Azi noapte se trezeste copilul meu plangand ca il doare o ureche...
Dar se vedea ca il doare, ca tot tinea manuta acolo, nu era pacaleala...
Eram gata sa plec la urgenta, dar nu avea febra, nu se vedea nimic inflamat :(
I-am dat niste nurofen, i-am spus ca e siropel pentru ureche si cam in 30 min s-a linistit si a adormit
Iar azi nu a mai zis nimic...
Mi s-a parut foarte ciudat, nu s-a mai intamplat niciodata asa ceva
Ce sa fi fost, aveti idee?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana_a spune:

Se poate sa-i fi amortit urechea, a dormit pe ea stramb. Mie mi se intampla des si te doare rau, sa stii

(Iar cand sunt insarcinata, imi mai amorteste si cate o mana sau ma scol cu crampe musculare la picior, sa vezi ce "placut" e...noroc ca pana acum nu m-am sculat cu toate belelele o data ).

Mergi la inceput