FIV in Ungaria 107

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tannoo25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mami_vreau

motzishor m-am programat pentru fiv cu ovocite donate in cehia deoarece in ungaria donarea de ovocite nu este legalizata... deci la kaali nu se face fiv cu ovocite donate... l-am intrebat deja pe p.k.!

fata draga, multa bafta pe drumul acesta ;
insa, ce te-a determinat sa te decizi acum ? spuneai ca mai incerci un fiv cu ovo ale tale ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinamolnar

Mirela felicitari pt. inimioare. Dar cand si unde ai facut FIV-ul norocos? Ca eu cred ca am ratat partea asta. Sarcina usoara si cat mai aproape de termen.

Va iesi soarele si pe strada mea


MTHFR - A1298C,genotip homozigot,3 sarc oprite in ev(5s,5s,7s)



multumesc
la medlife cu dr Albu Dragos


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ngh21 spune:

roxi,

azi la ecografie mi-a iesit ca am un chist de 2cm cu 1,4cm. stiu ca tu ai avut ceva asemanator. Ce s-a intamplat pana la urma? Ca vad ca FIV-ul l-ai facut si pare ca e si cu succes. Ti l-a aspirat PK la Budapesta? E obligatoriu sa fie aspirat??? Ce se intampla dc nu e aspirat?

Ca eu deja mi-am luat concediu, am facut rezervarile, dc ma amana, renunt, caci nu imi mai pot permite alt concediu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi25 spune:

ngh, eu am avut un chist de 3.7 cm care s-a micsorat la 2 cm; pk mi-a zis ca e ok daca chistul e sub 2 cm si am inceput stimularea; nu a mai fost nevoie de aspiratie

nici in cazul tau nu cred ca e nevoie, chistul e sub 2 cm; da-i mail lui pk si vezi ce zice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ngh21 spune:

roxi,

multumesc pt raspuns!

ai idee, daca e nevoie de aspiratie cand se face? se poate face la ei inainte de FIV?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi25 spune:

laura, din pacate, unitatea de masura pt progesteron este diferita in analiza mea, cred ca echivalentul este undeva in jur de 11 ng/ml; intervalul de valori la mine este de 5.3 - 86 nmol/l (faza luteala); 32.6 - 140 nmol/l primul trimestru de sarcina

la limita inferioara; astept raspuns si de la pk sa vedem ce zice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi25 spune:

ngh, se poate face la budapesta aspiratia, mie mi-o facea in prima zi dupa intreruperea ac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

Citat:
citat din mesajul lui tannoo25
fata draga, multa bafta pe drumul acesta ;
insa, ce te-a determinat sa te decizi acum ? spuneai ca mai incerci un fiv cu ovo ale tale ...



pai m-am decis sa fac programarea pentru ovocite donate deoarece exista o lista de asteptare si dureaza 8-10 luni pana iti vine randul... eu m-am programat la inceputul lunii aprilie si m-am programat la inceputul lui decembrie... deci 8 luni...
cat despre fiv-ul cu ovocitele mele voi mai vedea dupa ce fac salpingectomia, in functie de ce imi spune dr... e foarte posibil sa incerc un fiv (sau 2) pe ciclu natural pana la asta cu donate... voi vedea dupa laparoscopie!



voi cand mai incercati?

Laura


mutatia MTHFR C677T heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

Citat:
citat din mesajul lui Motzishor

mami_vreau, te rog sa imi spui la ce clinica mergi si la ce doctor in Cehia. Ai recomandari bune despre el? CUm l-ai gasit? Cit costa si unde o sa stai?


eu merg la Reprofit, Brno... ai foarte mullte informatii pe site-ul lor: http://www.reprofit.cz/index.php?lang=en

informatii despre pret gasesti pe site, eu o sa fac cu dr. Štepán Machac; deoarece el se ocupa de fiv-urile cu ovocite donate... dar sunt mai multi medici acolo si toti sunt ok...

cum i-am gasit? pai am trimis mail-uri la mai multe clinici din cehia si nu numai si dupa ce mi-au raspuns m-am orientat catre cei care imi inspirau mai multa incredere... abia ulterior am gasit un site (http://www.fertilityfriends.co.uk/forum/index.php?board=347.0) si am vazut ca majoritatea fetelor care alegeau cehia se indreapta spre reprofit, brno deci se pare ca am nimerit bine. poti citi impresiile celor care au fost deja acolo si poti intreba daca ai nelamuriri pe site-ul pe care ti l-am dat!

eu am gasit o pensiune destul de aproape de clinica (nika centrum) si acolo voi sta... dar ai foarte multe optiuni de cazare in brno asa ca iti pot da link-urile mai mulor hoteluri daca esti interesata...
cat despre drum, vom merge cu avionul pana la viena (deoarece pana la brno este mult mai scump biletul) si vom inchiria masina... in felul acesta voi iesi la aproximativ aceeasi bani ca si cand as merge cu avionul la brno da' raman si cu masina la scara! ca noi vrem sa si vizitam cehia, mai ales praga... am uitat sa iti spun ca de la viena la brno faci ~ 2h pe autostrada... deci e aproape...

scuze pentru off-topic!


Laura


mutatia MTHFR C677T heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ngh21 spune:

fetelor,

mi-a raspuns PK. Mi-a zis ca nu e nici o problema ca e sub 2cm. De fapt, si de aceea v-am scris, el face o medie intre cele 2 dimensiuni care ti le da dr. Albu de la Medlife. Mie aseara mi s-a zis ca-s cam la limita, dar PK mi-a zis ca nu e grav deloc.

Deci fetele care patesc ca mine si una din dimeniuni e 2 si cealalta e sub 2 sa faca media intre cele 2.... aia trebuie sa fie sub 2.

Mergem inainte!

Inca o data roxi, merci mult de tot pentru raspunsurile tale in toiul noptii,caci aseara eram cu moralul la pamant! Si tu ai reusit sa imi dai sperante!

Mergi la inceput