FIV in Ungaria 107

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BoboMom spune:

Salutare!

Scriu si eu cate ceva din experienta personala pentru fetele care sunt sau urmeaza sa mearga la Budapesta.

Despre farmacia Deli (Deli Gyogyszertar = Farmacia de Sud; se afla langa gara de Sud, de unde si numele ). A mai dat cineva adresa, dar repet: 1123 Budapest, Alkotas ut 1/b. Tel: (0630)3554-691. De la Kaali se ajunge cu autobuzul 90 (si cred ca sunt si altele, dar nu tin minte numerele - a se controla lista in statie; statia de la clinica se numeste Pethenyi). Parca 2 statii sunt pana la Deli. Oricum statiile sunt anuntate in autobuz si sunt si afisate si in autobuz si in statie. Se coboara la statia Deli, iar farmacia e pe partea cealalata. Se traverseaza prin pasaj.

Schimb valutar: Noi am schimbat, de cele mai multe ori, la casele de schimb Northline. Una din ele se afla in apropiere de farmacia Deli. Cum iesi din farmacie o iei la stanga si dupa colt, pe acelasi trotuar, gasesti casa de schimb.

Transportul in comun e super in Budapesta. Sunt punctuali si foarte organizati. Cel mai bine, pentru persoanele care vor folosi transportul in comun, e sa va faceti abonament. Se face la statiile de metrou si e valabil pentru toate mijloacele de transport in comun (metrou, tramvai, autobuz). Se poate face pentru 7, 14 sau 30 de zile si va va trebui o fotografie de legitimatie pentru asta. Fotografiile se pot face la metrou. Se poate lua abonament si pentru o zi sau trei zile, iar pentru astea nu trebuie foto.
Metroul: au 3 linii de metrou - metroul galben (M1), metroul rosu (M2)si metroul albastru (M3). Trebuie atentie in statiile in care se intersecteaza, sa nu le incurcati (slabe sanse). Fie ca aveti drum sau nu, va sugerez sa faceti o plimbare cu metroul galben. E tare dragut. O sa vedeti la ce ma refer. Mai jos v-am scris de Piata Eroilor sau Piata Milenara, unde e si Zoo. Acolo am mers cu metroul galben (pana la statia Mexic), pe care l-am luat din statia Oktogon, unde am ajuns cu tramvaiul 4 sau 6.

Taxi: Desi nu am folosit niciodata serviciile lor, am luat o lista de numere de tel pt cateva companii de taxi, just in case:
Taxi 6x6: 266-6666
Buda Taxi: 233-3333
City Taxi: 211-1111
Fo ('o' cu umlaut) Taxi: 222-2222
Radio Taxi: 377-7777
Cred ca trebuie format 061 inainte.

Mall'uri: Noi cel mai des mergeam la Westend (la statia de tramvai Nyugati Palyaudvar, care inseamna 'gara de vest') si Mammut (in statia de tramvai Szena Ter, la doi pasi de statia de metrou Moszkva Ter - ter inseamna piata ) De multe ori mergeam la mall doar pentru inghetata care e la fel de buna ca in Italia

Daca vreti sa mergeti LA FILM, sa va asigurati ca nu e dublat in maghiara, ci subtitrat (asta daca nu stiti maghiara, ca mine si sotul meu ) Noi am fost la film la Westend si ne-am uitat online in lista de filme sa aflam daca e dublat sau nu, inainte sa mergem.

Locuri de mancat bine si relativ ieftin sunt multe, dar noua ne-a placut in mod deosebit un pub din apropierea apartamentului matusii mele, unde am stat (in Pesta). Se numeste Suszterinas Pub (1085 Budapest, VIII. kerület, József körút 31/a. Telefon: 1/317-3433). E destul de mic si nu arata cine stie ce, dar au mancare buna si proaspata. Noi cel mai des luam cordon bleu cu cartofi prajiti si pt desert Somloi Galuska (desert unguresc renumit si f bun ) Singura chestie care nu-mi placea la locul asta era fumul de tigara - desi au parte de nefumatori, daca erau prea multi fumatori in partea cealalta se simtea fumul.

Locuri de vizitat
Cel mai mult ne-au placut urmatoarele:
- Museum of Applied Arts (Iparmuvészeti Múzeum)
Address: Ülloi út 33-37., IX. district, M3 (blue) metro/trams 4 and 6: Ferenc körút station

Opening Hours:Tue 14.00–18.00, Wed 10.00–18.00, Thu 10.00–22.00, Fri–Sun 10.00–18.00, Closed: Monday
- Gradina Zoologica
How to get to the Zoo?
· Take the yellow underground (M1) until stop: Széchenyi Fürdo; (=Széchenyi Thermal Bath).
· Take the red colored trolley-bus No. 72 until stop: Állatkert (=Zoo),
or the red colored trolley-bus No. 75, 79 until stop: Állatkert (=Zoo).
· Take the blue colored bus No. 20E, 30, 30A, 105 until stop: Hosök tere (=Heroes’ Square).
- Tot in zona gradinii zoologice, e Piata Eroilor si Vajdahunyad Castle (copie partiala a castelului Huniarzilor) in City Park, unde se afla de asemenea una din statuile mele preferate, Anonymus.
- Szent Istvan Bazilika (St. Stephen)
- Margitsziget (Margaret Island)
Castelul, Bastionul Pescarilor, Parlamentul si celelalte cladiri de pe Dunare, merita vazute si noaptea.

Croaziera pe Dunare (care tine vreo doua ore) ne-a placut si ziua si seara. Daca mergeti in croaziera, va sugerez sa o luati cu masa inclusa.

Szentendre e un orasel tare dragut in nordul Budapestei (cam la o ora cu masina). Daca aveti posibilitatea, va recomand sa-l vizitati. Daca ajungeti acolo, neaparat sa intrati in muzeul de martipan.

Cam atat deocamdata. Daca-mi mai amintesc, va mai spun. Sper ca nu v-am plictisit cu mesajul asta lung. Eventual, daca informatiile vi se par interesante, poate mami_vreau sau altcineva care se pricepe poate pune un link cu mesajul acesta pe prima pagina.

Laura de Nicholas James 9 Noiembrie 2009
Sapte Luni
Poze
Poze botez si nu numai
www.youtube.com/watch?v=E9FMYc2Px0s" target="_blank">Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sonya_mea spune:

Citat:
citat din mesajul lui bombi

sonya, ai incercat sa-l intrebi pe K, daca nu poti sa-ti faci ecografiile in tara si sa-i trimiti doar rezultatul pe mail?

eu asa procedez (locuiesc in Germania si fac FIV in Cehia). Am mers in Cehia in seara dinaintea punctiei.

Acum sint la FIV2 si am facut prima ecografie (ziua 6)
-endometru 6 mm
-ovar drept 1x11, 2x10, 2x9,1x6
-over sting 4x9, 1x6, 1x5
Tb sa continuu cu 3xMenopur pina joi la urmatoarea ecografie

Cristina


Bombi...sincer nu m-as risca sa fac aici monitorizarile pt ca nu am unde, nu am incredere in dr de aici (din orasul meu), asa ca.....mai bine merg eu acolo si imi fac si concediul cu ocazia asta . Oricum multumesc de sugestie, e o idee interesanta
Doamne ajuta, sa ne aduci o veste buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atena_77 spune:

Multumesc mult fetelor ca sunteti alaturi de mine
Tamy: am facut analize de trombofilie basic si au iesit ok, Dr Avram a sps ca nu e nevoie sa continui. In 2009 am facut histerosalping, asa ca nu imi dau seama daca e necesara si histeroscopia, tu ce stii? Joi ma duc la Dr Alina Bolintineanu - daca stie cineva de ea, m-ar ajuta - in vederea unei sonohisterogrme sau histeroscopii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atena_77 spune:

sonya-mea: nu te gandi la esecurile altora, concentreaza-te pe viitoarea ta reusita, fiecare e cu sansa lui si cu drumul pe care-l scrie DD undeva acolo sus, nu sami?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sonya_mea spune:

Fetelor, multumesc frumos de raspunsuri si sugestii

Samira , asa voi face si eu si imi pun pe comanda vreo 2 fiole in plus pt siguranta.
Retam
Adipapazi decat sa merg la servici si sa ma enervez la fiecare 5 min, mai bine stau acasa si ma relaxez. Nu stiu sigur daca voi sta chiar 12 zile, dar 1 saptamana tot imi iau . Pup si bebelasii
Laura Garner, acum mi-am adus aminte ca ziceau fetele ca este menopur in Ungaria doar ca e mai scump, mi-ai deschis mintea . Multumim de informatii
Tamaryllis probabil ca voi lua 2 pen-uri de 450 de gonal ca sa am si pe urmatoarele zile, apoi voi cumpara din ungaria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sonya_mea spune:

Citat:
citat din mesajul lui atena_77

sonya-mea: nu te gandi la esecurile altora, concentreaza-te pe viitoarea ta reusita, fiecare e cu sansa lui si cu drumul pe care-l scrie DD undeva acolo sus, nu sami?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombi spune:

am creat subiect nou

Mergi la inceput