FIV in Ungaria 107

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Mda, am scris un mesaj lung si l-am sters asa ca fac rezumat.

Imi pare rau ca sunt fete care nu reusesc din prima incercare, investim mult si emotional si financiar...

Motzisor, eu ma stat la Korall (villakorall.hu) patronul e roman si foarte de treaba si dragut. Mancam la centrul comercial ELEVEN care e la 5 min de mers pe jos de pensiune. Mancare buna si schimbata in fiecare zi.

Eu una nu am stat in pat, m-as fi urcat pe pereti. Dupa punctie aproape ca am fugit din clinica iar dupa transfer am stat jumatea aia de ora in care m-au tinut pe brancarda si apoi am plecat la pensiune unde nu am sta mereu in pat. A doua zi am plecat catre tara. Am facut zilnic miscare usoara gen plimbare, cumparaturi carate de sot ...

Succes celor care sunteti in focuri.

Tamy, pe unde umbli?

Felix

mutatie A1298C homozigota


If you smile,through your fear and sorrow
Smile and maybe tomorrow, you'll find that life is still worthwhile, if you'll just Smile...
That's the time you must keep on trying, smile, what's the use of crying?
You'll find that life is still worthwhile, if you'll just Smile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motzishor spune:

Bombi, unde mergi tu in Cehia si la ce doctor? De ce ai ales Cehia? Este o idee cu facutul ecografiei acasa si trimis prin email datele doctorului care face IVF-ul. Mie nu mi-a sugerat K ca ar accepta asa ceva desi vin din USA. Probabil ca vrea sa ma vada intii. Nu stiu ce sa zic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombi spune:

Motzishor, noi facem in Cehia, la www.ivf-institut.cz/" target="_blank">Pilsen pt ca vrem sa facem PGD, care nu se poate face in Germania.

Scuze daca sint indiscreta, dar cit ar costa FIV-ul in US?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motzishor spune:

Fetelor, cu ce se poate plati la cabinetul lui PK? Pot plati cu cardul international sau/si cu cardul de credit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motzishor spune:

Nu esti indiscreta deloc. Apropos, si pe mine tot Cristina ma cheama.

IVF-ul costa foarte mult aici, de aceea merg in Ungaria. Numai pe medicamente am paltit vreo 6 mii de dolari. IVF-ul in sine e intre 11 mii si 15 mii, depinde de clinica.
Iti dau un exemplu la Nova IVF: http://novaivf.com/cost-ivf.htm
Pe linga pretul afisat trebuie sa adaugi o gramade de chestii care nu sint incluse si ei nu ti le spun. Eu am incercat sa cumpar un package cu $20,800.00 care includea 2 cicluri de fresh si 2 de frozen. Adaugi medicatia si testele de singe + ultrasound inainte de a incepe ciclul si ajungi la peste $40,000.00. Extrem de scump si nu face pt. ca dostorii de aici sint mai interesati de success rate-ul lor decit sa faca totul pt. tine si a merge pe orice sansa ai avea-o. Daca ei considera ca nu ai sanse prea mari ciclul asta, ei intrerup si tu ramii cu banii dati pe medicamente, teste, etc.

Tu de ce ai ales tocmai Cehia, de ce nu Ungaria? Ai recomandari bune pt. unde mergi? PK face si PGD si cred ca te costa mai iefitn in Ungaria. Zic si eu, nu stiu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombi spune:

pai, nu auzisem de posibilitatea de PGD in Ungaria cind am inceput noi sa cautam. Alternative erau Brussel (mama PGD-ului), UK, Spania si Cehia. UK - scump si departe, Spania - departe, ramasesera in finala Brussel si Cehia comparabile (400-500 km, 6000-7000 eur).

Sotul a inclinat mai mult spre Cehia deoarece a zis ca la o clinica privata interesul poarta mai bine fesul decit la un spital universitar; si rata de success parea mai mare.

Am facut primul FIV in februarie, dar pt ca nu au fost decit 5 ovocite din care s-au fertilizat doar 4, a zis ca nu are sens sa faca PGD pe asa putine. Asa ca le-a inghetat si cu ce obtinem tura asta, speram ca gasim citiva cistigatori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombi spune:

rubia, tu imi recomandasei anul trecut, clinica Kaaali pt PGD. Tu pt ce ai avut nevoie de PGD?


Ar cam trebui deschis subiect nou. Se ofera cineva sau o asteptam pe mami? Pot sa deschid eu daca nu are nimeni nimic impotriva ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motzishor spune:

deschide tu un subiest nou. Asteptam cu bucurie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motzishor spune:

bombi, de ce faci tu PGD? Asa a recomandat doctorul? Nu e riscant pt. embrioni? Nu prea am citit despre PGD, de aceea intreb si eu poate aflu ca mi-ar trebui si mie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motzishor spune:

bombi, uite ce am citit despre PGD:
http://www.advancedfertility.com/preimplantation_genetic_diagnosis.htm

Nu stiu ce sa zic...

Mergi la inceput