Burtici cu delfinasi de iulie-august 2010 (120)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 86cmm spune:

fetelor am vazut ca ati scris aici de ceva site-uri cu hainute din Anglia..mai imi puteti da cateva..daca nu cer prea mult..va multumesc:)

Cristina 26+ SERAIA
I TRUST IN GOD..




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

dragelor, ca tot vorbim de nastere, ajutati-ma si pe mine sa incropesc o lista de intrebari pentru doctor cu privire la nastere

din ce ati zis voi pana acum ma gandeam la :
- de epiziotomie (daca se face numai in caz de nevoie)'
- de epidurala
- daca pot sa nasc natural (pana acum asa mi-a zis si sper sa ramana la fel)
- am zis ca o sa il intreb si in ce conditii se ajunge la cezariana (nasa mea s-a dus sa nasca natural, dar dupa un travaliu lung si cu dilatatie f mica, au bagat-o in operatie)
- de ceai de frunze de zmeur....

- de bagaj nu am ce sa intreb, ca nasc la privat, desi eu ma gandeam cu sotul sa pregatim ceva in weekendul asta, ca Doamne fereste de complicatii si ne trimit la Filantropia sa nu mergem asa nepregatiti...o sa mai citesc pe site-ul lor de ce e nevoie....

Bulina 35 fix cu poznas

AMR 5- pana il tinem in brate pe Andrei Ioan

AMR 8 zile pana in Liga I, 15 zile pana in Liga Campionilor si maxim 36 pana la finala

Doamne ajuta sa ajungem cu bine la termen si sa fim sanatosi!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Cristina, Creatza, Cris2010, Eladeea, vazut si io pozele

Carmen, s-ar putea sa ai dreptate cu procentul nasterilor prin cezariana. La oras aproape ca nici nu mai trebuie sa intrebi modul de nastere pe care si-l alege o viitoare mamica.
Eu sunt de moda veche, pt mine cezariana e operatie, imi pare rau ca se inradacineaza o mentalitate gresita in privinta naturalei. Probabil ca doare, dar eu sunt viteaza (inca) si zic ca supravietuiesc, chiar daca acolo s-ar putea sa zic sa-mi dea dulapul cu medicamente, de epidurala nu se poate pune problema, ca anestezistii la bacau nu se baga. E clar vina cadrelor medicale scaderea dramatica a nr. de nasteri naturale, comoditate, bani mai multi, nu poti garanta ca participa la naturala, nu poti garanta ca iti face epidurala.
I-am invatat cu multi bani si asta se intoarce importiva noastra, clar! Nu e cazul medicului meu, ea vine la naturala si te baga in cezariana doar daca vede ca nu mai poti lupta, sau nu mai poate lupta bb.(parca n-as vrea nici asa)
In orice caz, sa se inteleaga, cande medical, nu se dicuta, nu cred ca trebuie sa incercam marea cu degetul ca sa ne demonstram ca suntem in stare, dar cazurile astea sigur sunt muuuult mai putin numeroase.
Eu inca sper la naturala, ca parca ma doare deja zona de incizie.

Alina 31+ cu
gargarita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

de ce va trebuie saculet din ala de dormit vara? la cat e de cald...eu nu cred ca sta in saculet...eu pe ale o inveleam cu un finet vara si nici pe ala nu il suporta uneori.

Larisa 32 + cu Nectarie si mamica de Alexia (13 iulie 2006)
AMR 8 saptamani pana la
http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Oana, sunt tare frumoase pozele.
Daca gasesti undeva sac de dormit subtirel, sa imi zici si mie, sa cumpar si eu unul.
Nela, Enik, felicitari pt vestile de la eco
Si eu vreau tot naturala...sunt de principiu ca mai bine ma doare inainte, decat dupa, mai mult. Si cand stiu ca se poate interveni cu epidurala , chiar nu mai imi e frica. De fapt, singurul lucru de care imi e frica este cusatura epizitiomiei...mi-a intrat in cap ca aia doare cel mai tare, dar o sa o suport si pe aia...aaa, si mai mi-e frica de mersul la wc dupa nastere.

Paula, 32+ cu , Raul Codin
AMR 7 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

86mm, activeaza-ti PM-ul si-ti trimit niste detalii..

larissa, tocmai asta e...ei nu stau inveliti, dar cel putin in sac e sigur ca nu se dezvelesc si se simt si ei mai protejati asa...si oricat de cald e ziua, noaptea se raceste..in plus daca mai lasi si geamul deschis sa intre aer...ceva tot trebuie sa pui pe bb...la cat sunt de sensibili...

racusor, epiziotomia ti-o face daca considera ei necesar.. crede-ma ca eu nici nu stiu cand m-au taiat...iar pt cusatura mi-a facut o mica anestezie...asa incat a fost floare la ureche, dupa toata treaba cu nasterea... epidurala ti-o face la cerere...la mine asa a fost...si asa va fi si acum...acum zic ca nu vreau epidurala, dar daca nu rezist sau daca dureaza prea mult dilatarea, o sa cer clar..

*********************************************************
Andreea, Eric (9.12.2007) si 35+ cu bb Filip

bb Filip, noi te asteptam peste 2-3 saptamani...

*********************************************************
ERIC, POZE RECENTE
ERIC IN 2009
ERIC , PRIMUL ANISOR

Eu sunt barbatelu' lu' mama!!! Uite ce mare am crescut !!!
Pui mic, mic...

BLOG DE PICI...

Esti mereu cu mine, in suflet, in gand...oriunde ai fi...pentru totdeauna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

Citat:
citat din mesajul lui 86cmm

fetelor am vazut ca ati scris aici de ceva site-uri cu hainute din Anglia..mai imi puteti da cateva..daca nu cer prea mult..va multumesc:)

Cristina 26+ SERAIA
I TRUST IN GOD..



uite niste site-uri:

www.next.co.uk/" target="_blank">unu

www.mothercare.com/" target="_blank">doi

trei

patru

am vazut ca o sa iti trimita eladea mai multe detalii

Bulina 35 fix cu poznas

AMR 5- pana il tinem in brate pe Andrei Ioan

AMR 8 zile pana in Liga I, 15 zile pana in Liga Campionilor si maxim 36 pana la finala

Doamne ajuta sa ajungem cu bine la termen si sa fim sanatosi!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

oana,ce frumoase sunt pozele

si eu imi doream mult sa faca asa poze, dar acum nu se mai poate dar sper sa ne facem cu tot cu bebe unele profi asa

Bulina 35 fix cu poznas

AMR 5- pana il tinem in brate pe Andrei Ioan

AMR 8 zile pana in Liga I, 15 zile pana in Liga Campionilor si maxim 36 pana la finala

Doamne ajuta sa ajungem cu bine la termen si sa fim sanatosi!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 86cmm spune:

Citat:
citat din mesajul lui eladea2005

86mm, activeaza-ti PM-ul si-ti trimit niste detalii..

larissa, tocmai asta e...ei nu stau inveliti, dar cel putin in sac e sigur ca nu se dezvelesc si se simt si ei mai protejati asa...si oricat de cald e ziua, noaptea se raceste..in plus daca mai lasi si geamul deschis sa intre aer...ceva tot trebuie sa pui pe bb...la cat sunt de sensibili...

racusor, epiziotomia ti-o face daca considera ei necesar.. crede-ma ca eu nici nu stiu cand m-au taiat...iar pt cusatura mi-a facut o mica anestezie...asa incat a fost floare la ureche, dupa toata treaba cu nasterea... epidurala ti-o face la cerere...la mine asa a fost...si asa va fi si acum...acum zic ca nu vreau epidurala, dar daca nu rezist sau daca dureaza prea mult dilatarea, o sa cer clar..

*********************************************************
Andreea, Eric (9.12.2007) si 35+ cu bb Filip

bb Filip, noi te asteptam peste 2-3 saptamani...

*********************************************************
ERIC, POZE RECENTE
ERIC IN 2009
ERIC , PRIMUL ANISOR

Eu sunt barbatelu' lu' mama!!! Uite ce mare am crescut !!!
Pui mic, mic...

BLOG DE PICI...

Esti mereu cu mine, in suflet, in gand...oriunde ai fi...pentru totdeauna...

daca ma ajuti si cum sa il active...ca nu ma pricep..mersi..

Cristina 26+ SERAIA
I TRUST IN GOD..




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

crispro, da, avem si modulul III dar inca nu ne-am organizat. Cand avem poze va anunt

Pt vata eu am folosit comprese sterile (sunt ambalate, 10x10). La o nastere normala nu se poate folosi vata simpla, se poate prinde de cusatura. Marimea... cam cat un tampon pt noapte.

nela, de ce te grabesti sa iei sterilizator? Daca da DD sa ai il cumperi degeaba. Eu am fiert biberoanele, nu mi s-a parut deloc o activitate grea.

Otilia, eu nu vreau cezariana, chiar mi-e frica sa nu ajung acolo. Sa vad ce-mi zice marti endocrinologul.

E ziua unei motzate de beluistef? Atunci uram La multi ani, Beatrice!

michelle, vaaaai esti de coma... eu credeam ca avem de votat la un concurs. E facut in google docs??????

Fetele, voi ce stiti de VSH marit in sarcina? Mie mi-a iesit 48, intervalul de referinta este 3-15. Am cautat pe net si zice ca la gravide nu e un semn de alarma. Mi-au mai iesit: urina densa (peste maxim), monocite 10.4 (maxim e 10), eozinofile 0.9 (normal 1-4), Ca si Mg la limita minima, glicemie mica 75 (65-110). In rest sunt toate in interval

Cristina 27 s cu & Elise-Stefania (3 dec. 2005)

Mergi la inceput