BV Ale! HAI Viriniana, Madutza09! mai-iun2010 (92)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ck_29 spune:

facem club cu nasteri naturale....si eu, si eu , si eu

la ora asta Ale si-a cunoscut deja domsoara

bafta si tie Viriniana...la marea intalnire

si ce putin mai avem si noi.....


eu pe 3 merg la control....sapt trecuta doctora zicea ca pana pe 3 nu se va intampla nimik...sa vedem ce ne zice pe 3!

ps: am facut si eu testul cu latul palmei intre burtica si sani...si inca nu imi incape...deci asteptam sa ne vina randul

Asteptam vesti proaspete.....precum capsunile de curte ale Nicoletei...

cu fetita in 37 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Citat:
citat din mesajul lui theophillina

Aly, uite ca mai sunt fete in clubul nostru: Vivela si Bilica, de care uitasem.

Vivela, sindromul de cuib l-am avut si eu toata ziua azi am smotruit, insa cu relaxarea de care vorbesti stau tare prost, poate-mi dai tu de la tine un pic, caci altfel nu stiu ce sa mai fac, incerc sa ma imbarbatez singura, insa cred ca doar o spalare pe creier care sa-mi spuna ca merg la spa nu sa nasc ma mai salveaza.

Bilica, chiar azi vorbeam cu matusa mea care e asistenta medicala la gineco si o tot intrebam eu de semnele nasterii: dop gelatinos, contractii, apa rupta etc. si mi-a zis asa: "tine minte de la o baba ca mine: cand iti coboara burta in asa fel incat intre sani si burta sa-ti incapa latul palmei in ziua aia nasti." Deci, ce sa zic...eu iti doresc ca bebe Rachel sa-l astepte pe tati, insa daca zici ca ti-a coborat asa mult intr-o noapte...noi oricum suntem alaturi de tine cu ganduri bune si energie pozitiva.


Theodora 36+ Stelios
AMR 4 saptamani

BEBE STELIOS




teodora, nu stiu nici eu de unde atata relaxare pe mine, l-am dus pe cel mic (in curand cel mare ) la ai mei si mi-e foarte dor de el deja, am zis ca nu ma intorc sa-l iau nenascuta. poate si de-aia sunt nerabdatoare, sa-l vad, sa-i vad reactia, sa-l vad si pe cel mic si sa stiu ca e totul ok... mi-e dor de bebe mic mirosind a laptic , sa fie usor si sa-l pot tine in brate cat am eu chef...sa stea pe burta mea si sa nu amortesc in primele 10 secunde (david se mai aseaza si acum pe mine asa, insa e deja foarte greu si nu ne mai impacam deloc in pozitia asta).
si in general, nu ma gandesc la cat de greu o sa fie (ca na, m-am chinuit un pic la prima nastere, n-a fost ceva foarte rapid), ma gandesc doar la vorbele doctorului cum ca la a doua totul merge mult mai usor si mai repede .
pe de alta parte, ma gandesc si ca e posibil sa fie ultima nastere si - oricat de dureroasa sau traumatizanta este o nastere naturala - totusi e o experienta extraordinara care te implineste, iti da sentimentul ala ca ai facut ceva iesit din comun (eu am trait mult timp cu sentimentul asta, ba chiar aveam senzatia ca toti se uita la mine ca la un zeu pentru ca am nascut un copil, desi copii se nasc zilnic si de cand lumea).
deci, capul sus, fetelor, bebe oricum trebuie scos de acolo, nu are cum sa ramana in burtica oricat de frica v-ar fi voua. frica - din cate stiu eu, sporeste durerea fizica, asa ca relax...

revin mai tarziu, mai am niste scame de adunat de prin casa


_

Mami de pui nazdravani, David (2/9/07) & Damian (38+)
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Aseara a fost de cosmar. Bogdan de garda, am ramas singura cu ei.
Mirci ca sa doarma cu mine, fetii ii era foame. Nu mai spun ca nu pot alapta decat in picioare cand e el acasa, altfel ii da palme in cap sau o strange de cap. Alaltaieri a ciupit-o de nas de i-a dat sangele...
Nu mai zic cat o bruschez, abia adoarme si tb sa ma scol brusc cu ea, sau sa-i smulg tzitzi din gura...etc etc exact ce nus e face la un bb mic.
O las namancata, hai sa-l culc pe el, il culc, dau sa plec deschide okii, nu mami, nu mamii, baga-te in pat...aia mica plange de foame, mai plange, mai uita, zic hai sa-i fac ILincai un bibe ca de alaptat nu e timp sa reusesc sa adorm macar unul...il ia Mirci il bea, mai fac un bibe, ii fac lui suc de porto, varsa sucul, bea iar bibele Ilincai. Apoi stai Laura si cauta biberonul...Unde credeti ca era, fetele???In gunoi il aruncase Nu mi-a venit sa cred cand l-am gasit acolo...Ooof ce o fi si in sufletelul lui, dar e cumplit si pt mine, 2 copii e mai mult decat suficient...n-as mai putea cu inca unul,...Ma simt suficient de rau pentru ca Mirci e gelos si ea e neglijata cat e el acasaooof..alte mamici cum or face?
Gata m-am vaitat. scuze!

Rocsy o dulce Sofia, sa va traiasca
Cris-09 citit povestea nasterii. felicitari mamica curajoasa!
Gabriela10 felicitari si tie, m-am speriat cand am auzit de forceps...brrr...bine ca totul e ok!
Ale, Madutza, Viri curaaaj!



Laurita, mami de Mircea Ioan, 15 mai 2008 si Ilinca, 19 aprilie 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:


Asa, si acum pe scurt despre noi, ca nu am apucat sa mai intru aseara:

Fost la control ieri, eco arata ca toate sunt bune, lichid amniotic suficient, placenta ok, fara circulare - deci ne mentinem cu fermitate in clubul nasterilor naturale

Bebitza mea cica a atins greutatea de 3 kg Sunt mai reticenta la masuratorile ecografice, dar parca tot ma bucur

Urmatoarele controale pe 11, 17 si 24 iunie, cand e de garda dr noastra.
Pe 17 si 24 mergem cu tot cu bagaj, si daca domnul col prezinta semne de "coacere", ne internam si incercam sa il provocam oleaca.
Deci se definitiveaza si la noi ceva planuri de actiune

Ultimile analize au iesit bune (no stafilococ ), doar o usoara candida, pt care bagam 3 zile cate un ovul.

A, si azi e ziua sotului meu iubit
Am reusit ieri sa gasesc o carte pe care si-o dorea si m-am bucurat mult. A fost asa incantat de dimineata, ca imi venea sa-l tot pup cu drag si sa nu-l las la serviciu

Ioana, imi place tare mult cand scrii despre sling! Si eu abia astept sa-l folosesc. Mai trebuie sa-l spal de cateva ori, sa devina mai moale. Tot tineam sa te intreb: tu in ce pozitie o tii pe Sabina in el?

Eu cica mi-am facut programare la coafor azi la 10, sa ma tund. Ziceti si voi: cum ajung eu in Victoriei??? Cu masina nu ies, ca bulevardul e blocat in continuare, metroul nu merge (de aici toata blocarea!), daca ma urc in tramvai, acolo raman pt vreo 2-3 ore...
Sun sa-mi aman programarea...

De azi am intrat si noi in luna a 9-a, Doamne-ajuta!




Corina 36s+ cu Maria

AMR - mai putin de 4s si apoi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lenabum spune:

curaj laura
sa-ti traiasca sotul corina si sa fiti friciti,eu merg maine la control

+36 bianca maria
AMR 4 sapt poate mai putin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

Imi pare rau Laura sa aud prin ce treci. Nu are cine sa te mai ajute in afara de sotul tau? Mama sau soacra, sau vreo ruda binevoitoare, macar cu cel mare sa te mai linistesti si tu?
Mi-e si rusine cand citesc prin ce treci tu sau Sabina sa ma mai si plang ca mi-e greu cu ceva sau ca sunt obosita mai ales ca ma ajuta si mama.
Eu sunt foarte suparata, raportez o cearta cu sotul , prima de cand am nascut de altfel, care m-a dat cu totul peste cap. El imi reproseaza ca l-am ignorat in ultima vreme, eu am senzatia ca imi reproseaza ca eu numai stau acasa cu bebe toata ziua si nu fac nimic pe cand el merge si la munca ma ajuta si cu fata. Asa groaznic ma simt mai ales ca de aseara nu ne-am mai vorbit si a mai si dormit in alta camera. Nu stiu cu ce am gresit mai ales ca eu chiar incerc sa il implic in tot ceea ce fac si incerc sa nu ma plang de nimic, dar el parca mereu e super obosit si apatic. Scuze de offtopic.

Mami de fetita frumusica foc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:


Laura, so sorry ca e asa greu uneori...
Poate intr-adevar gasesti pe cineva sa te ajute un pic, sa-l distreze pe Mircea putin, sa ai si tu timp sa respiri intre biberoane..
Eu iti tin pumnii stransi, sunt convinsa ca vei reusi sa treci de perioadele cu provocari, si sa vezi atunci ce mamica mandra de fetita si baiat vei fi!!!

Lenabum - multumim de urari!

Flory, si pe mine ma emotioneaza uneori gandurile despre cum se va modifica relatia mea cu sotul, cum ne vom simti in noua formula. Nu am tendinte paranoice, doar putina frica de necunoscut si de faptul ca se va schimba ceva la care am muncit mult impreuna, echilibrul la care am ajuns si ne face fericiti acum.
Ma consolez cu faptul ca vom cauta si cu siguranta vom gasi un nou echilibru, care sa functioneze pentru toti 3
Din pacate nu te pot ajuta cu sfaturi din experienta, insa te rog mult sa nu te stresezi foarte tare. Ceea ce povestesti tu pare sa fie rezultatul oboselii acumulate, iar cearta - o metoda de a va "descarca". Cu putina rabdare, veti trece peste aceste incercari si veti deveni o familie puternica si frumoasa!
Scuze daca am insistat prea mult asupra subiectului, sper sa se rezolve cat mai degraba si sa-ti gasesti linistea!



Corina 36s+ cu Maria

AMR - mai putin de 4s si apoi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lenabum spune:

imi par rau pt tine florydar cred ca cu putin calm o sa treceti peste asta,iar tu nu te necaji prea mult pt ca iti face rau mai als dupa aventurile care lai avut

+36 bianca maria
AMR 4 sapt poate mai putin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Laura-imi pare rau de problemele cu care te confrunti cu cei 2 strumfi!
Flory- uite o pt o dulce impacare cu sotul! Incearca sa discuti cu el ce anume il deranjeaza!


Eu pe 7 ma duc la control si nu la eco. E a doua oara cand ma duc la cabinet de-a lungul sarcinii! Asa mi-a placut sarcina din acest punct de vedere.....Pe masa nu m-am suit decat de 2 ori! Totul s-a bazat pe eco!
Sunt curioasa daca ramane 21 iunie data nasterii!



36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lenabum spune:

mesaj d la alesico
sa nascut printesa karina florntina 3300 kg,52 cm,scor 10,pe mami o doare un pic dar e ok
felicitari

+36 bianca maria
AMR 4 sapt poate mai putin

Mergi la inceput