Retardul de crestere intrauterina

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mh spune:

Legat de RCI sunt copii care sunt '' mici'' pentru ca asa e tipul constitutional, si copii care au RCI din alte motive, gen trombolfilie. Eu am trecut prin exp asta si masuratorile de la eco s-au dovedit a avea eroare, adica copilul avea in plus ( al 2 lea) si prima in minus ( dif la ambele era cam de 300-400gr), evident ca singura cauza care s-a gasit era chipurile trombolfilia descoperita de faimosul dr Pop care m-a trimis la Dr Uscatescu. Din fericirie nu sunt genul care sa creada tot ce se spune. Am fost la inst de hematologie, care mi-au confirmat ca fundeniul da rezultate fals pozitive. Adevarul e ca nu am auzit pe nimeni trimisa la Dr Uscatescu care dupa analize sa nu aibe trombofilie, ceea ce cam ciudat. Medicul ginecolog mi-a zis ca sarcina in sine da modificari si ca nu poti spune sigur ca ai trombofilie decat daca ai facut analizele inainte de sarcina,rezultatul in sarcina e neconcludent si riscul e sa faci anticoagulate degeaba.
Asta e povestea mea. By the way nu am trombofilie, desi copii au avut RCI.( 2 sapt)

Mihaela cu Irina nov 2005 Ania mai 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Mh, mi se pare ca generalizezi un pic legat de d-na dr U. Desi eu am trombofilie EREDITARA, iesita la analizele genetice, d-na dr U nu a sarit cu anticoagulantele de la inceputul sarcinii, ci doar dupa 27 de saptamani cand aspirina se pare ca nu mai este indicata. Atata timp cat analizele mele au fost bune, nu a considerat necesar sa fac injectii. Tu ai facut si analizele genetice, sau doar cele care se fac la Fundeni? Aceste analize genetice ies la fel si daca esti insarcinata, si daca nu esti, nu inteleg de ce a spus medicul tau ca rezultatele nu sunt concludente daca le faci in timpul sarcinii. Cu trombofilie ereditara iti creste riscul de a avea probleme in timpul sarcinii, practic analizele pe care le faci in timpul sarcinii arata acest lucru, arata cat de afectat este organismul tau de trombofilie si nu faci anticoagulantele "degeaba". Fiindca anticoagulantele nu le faci ca sa te vindeci de trombofilie, ci ca sa tratezi efectele ei.
Una este sa fie copilul "mic" prin constitutia lui, si alta este sa constati la 20 de saptamani, de exemplu, ca bebe nu a mai crescut de pe la 17 si ca in curand va muri sau va trebui sa nasti prin cezariana un prematur cu sanse foarte mici de a supravietui si a fi normal.

http://salveazavieti.ro/858/doneaza.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mh spune:

Floaredemac
1. Cred ca nu am fost inteleasa, am pus o simpla problema, este cineva cu suspiciune de trombofilie neconfirmata la dr. U?
2. Daca vorbim de timpi de coagulare ,test coombs, etc, nu sunt analize genetice, aici faci o confuzie.
3. Sarcina implica si o modificare a vol si prop sangvine.
Nu am spus ca se vindeca trombofilia, ci doar ca poti sa faci un trat cu anticoagulante pentru o pr care poate nu e reala. Cumnata mea a facut testul in 2 locatii diferite si rezulatatele au fost la fel de diferite.
RCI include si copii mai mici constitutional, care au si ei o intarziere de crestere care e neaparat constanta.


Mihaela cu Irina nov 2005 si Ania mai 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Eu nu vorbeam de timp de coagulare, etc, ci de analizele genetice, repet. Despre astea am intrebat daca le-ai facut, nu doar cele care se fac la Fundeni.
Si te asigur ca nu fac nicio confuzie, un an de zile am facut analize lunar, deci...cam stiu despre ce este vorba.
Trombofilia poate fi dobandita sau ereditara. Daca acest analize genetice iti ieseau prost si aveai deja un istoric nefericit (pierdere de sarcina, eclampsie, fat mort, etc), atunci era necesara o supraveghere medicala sporita in timpul sarcinii, din punct de vedere al coagularii sangelui. (nu vorbesc despre tine strict, ci in general). Dar sunt f. multe persoane la care nu se manifesta, nici chiar in timpul sarcinii, si atunci clar ca nu e nevoie de anticoagulante. Medicii ginecologi recomanda in general doar analizele pt trombofilia dobandita,unii nu stiu, altii considera ca sunt prea scumpe.
Nu am inteles ce test a facut cumnata ta. Initial era vorba de tine, nu de ea, sau am inteles eu gresit?
Oricum, nimeni nu iti va prescrie anticoagulante pt niste valori modificate in limitele admise in timpul sarcinii, fiindca toti medicii stiu ca in sarcina acestea se modifica, asta e clar. Si te asigur ca eu (si nu numai) m-am rugat de multe ori de d-na dr sa imi prescrie anticoagulantele, fiindca ma temeam ca nu e suficienta aspirina, dar nu a cedat si mi-a prescris doar cand a fost nevoie.
Nu am nimic personal cu tine, te rog sa nu crezi ca te atac, dar nu mi se pare ok sa afirmi unele chestii despre un medic fara a fi fondate. Mie asa mi s-au parut cele spuse de tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamiralu spune:

Buna Mh, am vrut sa scriu ca si eu stiu aceleasi lucruri ca si tine, despre analizele de la hematologie de la Fundeni. Nu as fi scris din proprie initiativa, fara sa fi vazut ce ai scris tu, dar vreau, totusi, sa spun ca eu am auzit aceleasi lucruri si din alte parti (inclusiv de la medici).
Recunosc ca nu este vorba despre o experienta personala. Din fericire, eu am avut norocul sa fiu urmarita in sarcina de medici cu pregatire moderna, deschisi la minte si pentru care primeaza interesul pacientelor (am nascut in 2010).
In acelasi timp cu mine, au fost gravide doua prietene, ale caror ginecologi le recomandasera (de ce?) si consult la Fundeni. Amandoua au avut ceva trombofilie la Dr. Uscatescu :)... si in scurt timp aveau burticile vinete de la injectiile cu anticoagulante!! Mie mi s-a parut suspect: erau (mult) mai tinere decat mine, nu aveau mari probleme: o sarcina, respectiv doua sarcini oprite in evolutie, la varste de sarcina foarte mici. Asa ca le-am sfatuit sa ii consulte si pe medicii care aveau grija de mine. NU AVEAU NICI O PROBLEMA CARE SA JUSTIFICE TRATAMENTUL ANTICOAGULANT!!
Asa am aflat, odata cu ele, ca:
- Dr. Uscatescu gaseste mai multe trombofilii decat exista in mod real, CA SA VANDA CLEXANE;
- testele de coagulare nu sunt relevante, pentru ca oricum sunt modificate, in timpul sarcinii (da, Mh);
- trombofiliile ereditare in forma HETEROZIGOTA nu cauzeaza decat foarte rar probleme; ele sunt si destul de frecvente, multe persoane normale au asa ceva ( una din prietenele mele avea o trombofilie heterozigota pentru care nicaieri in Vest nu se face tratament; cealalta nu avea NIMIC... ii dadea anticoagulant preventiv :) )
- uneori (chiar destul de des), sarcinile se opresc in evolutie la varte mici de sarcina; nu inseamna ca este necesar tratament anticoagulant, sau ca tratamentul anticoagulant ar ajuta in multe din aceste cazuri;
- nu in toate cazurile de restrictie de crestere intrauterina se recomanda anticoagulante.

Am scris mult, dar mi se pare important... singura noastra sansa in fata "sistemului sanitar" este sa fim corect informate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Mamiralu, faci o observatie foarte grava: ca d-na dr U descopera problemele hematologice ca sa vanda clexane. Are cumva o farmacie proprie sau stii ca este actionar la Sanofi? Daca vrei sa stii, dansa nu prescrie doar clexane, tocmai fiindca este f greu de gasit.
Daca pt prietenele tale o sarcina, doua, pierdute nu inseamna nimic, pt alte femei inseamna niste copii doriti, uneori obtinuti cu sacrificii enorme, care au murit fiindca nu a stiut nimeni ca se poate preveni asta. Inseamna durere, suferinta, depresie, distrugerea unui vis, dezamagire... Uite aici cat de rare sunt cazurile in care trombofilia ereditara heterozigota afecteaza sarcina : http://health.groups.yahoo.com/group/FVL-PG/messages
Si intra si pe topicul de pe DC despre acest subiect, vei vedea pe prima pagina cate fete au luptat cu asta si au reusit sa aiba copii abia dupa ce au facut tratament.
Asa, din auzite, e foarte simplu sa vorbesti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonia spune:

o prietena a facut FIV afara, a reusit, cu mari emotii, dar a reusit. i s-a prescris din timpul stimularii clexane,
acum merge in Romania la dr. sa urmareasca sarcina (normal). dr. la care merge a facut aceeasi remarca, despre dna. uscatescu, dar nu a avut curajul sa-i opreasca clexanul. de ce oare ?
sarcina merge bine, in curand va avea copilul mult dorit.
intrebarea mea; daca sangele ei ar fi in parametri normali si i s-ar administra anticoagulante fara sa fie necesare, nu ar avea probleme, hemoragie? nu vorbim de fragilitate capilara.




LA pozitiv, PS la limita inferioara, Mutatia factor XIII heterozigot, MTHFR-mutatiile C677T si A1298C ambele heterozigote, o sarcina oprita la 10 saptamani, un FIV nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Incredibil: a pierde o sarcina-doua foarte mici inseamna ca mama respectiva "nu avea probele mari"? Wow, pt cele mai multe femei, a pierde o sarcina, fie ea si foarte mica, le rupe inima in doua...
E usor sa aruncam cu cuvintele si sa emitem "judecati de valoare".
In alta ordeine de idei, sunt o multime de femei care nu pot concepe natural si raman gravide doar prin FIV (eu sunt una din ele), si a pierde o sarcina, dupa un FIV reusit, e ceva cumplit.... Ca sa nu mai spunem de partea financiara, fiindca un FIV inseamna niste mii bune de euro, pe care nu toata lumea ii are fara sa faca imprumuturi la banci sau sa faca sacrificii enorme.
Apoi, despre mutatiile heterozigote "pentru care nicaieri in Vest nu se face tratament" cum zice una din fete. Serios? Eu am facut FIV in Europa de Vest si pt 2 mutatii heterozigote (care mutatii nu erau dintre cele mai grave: MTHFR C677T si protrombinica), am primit Clexane de 0.4 din Z1 de stimulare ovariana, deci cu mult inainte de a avea un test de sarcina pozitiv...De ce? Fiindca: 1. tratamentul hormonal poate coagula sangele si poate genera trombi si 2. la persoanele cu trombofilie, din cauza circulatiei defectuoase, uterul nu se vascularizeaza suficient, iar asta poate da esecuri de implantare a embrionului - se da Clexane si pt a fluidiza circulatia sangelui la nivel de uter.
Am continuat cu investigatiile de trombofilie si pe langa cele 2 mutatii heterozigote, s-a mai alaturat una homozigota. Am fost trecuta imediat de la Clexane de 0.4, la Clexane de 0.6.
Dupa ce am ramas insarcinata, pe medicul cu care mi-a reusit FIVul l-am tinut permanent la curent cu evolutia sarcinii mele si prima lui intrebare era intotdeauna: cum merge tratamentul cu Clexane si ce varsta ecografica are fetusul. Asta fiindca ginecologii din Europa de Vest stiu ce este aia trombofilie si cat de mult poate afecta o sarcina...
Acuzatiile care se fac aici la adresa dr Uscatescu mi se par complet nefondate si gratuite. Da, am cunoscut-o si eu si pot sa spun ca isi da silinta foarte mult. Evident ca in Europa de Vest sunt hematologi mai buni decat ea, dar ea permanent incearca sa evolueze si sa tina pasul cu ei. Nu sunt o fana a ei; ca dovada, nu ea este hematologul meu, insa la nivel de Romania probabil ca este printre cei mai buni hematologi specializati in trombofilii obstetricale. Daca as fi constransa sa fiu pacienta unui hematolog din Romania, as alege-o pe ea, fiindca am vazut cativa din Timisoara si nu ajung nici la degetul ei mic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letzy81 spune:

Floaredemac,Balanta un buchet mare de flori pt voi si multi.
Ati spus tot ce se putea spune...
Afirmatia despre heterozigote este aberanta!!!!
Eu am suferit enorm dupa fiecare sarcina pierduta si nu i-as dori nimanui sa treaca prin ce am trecut eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mh spune:

Eu nu am nimic personal impotriva Dr Uscatescu, topicul este despre RCI dar din pacate se pare ca in Romania preponderent ca si cauza de RCI se gaseste tocmai aceasta trombofilie si numai un singur om superspecializat pentru tratament. Ce este curios ca sunt medici inclusiv din Inst de Hematologie care afirma ca testele facute in fundeni au si rezultate fals pozitive.
Am facut si eu si cumnata mea testele, eu le-am facut la Inst de hematologie si nu sunt pr.
Daca nu as fii facut eco la dr Pop probabil ca nu ma alegeam niciodata cu faimoasa suspiciune de trombofilie, pe care mi-a pus-o si evident ca m-a trimis la dr U. Mai mult ca sa justifice acesta suspiciune mi-a scris in eco ca copilul este in suferinta fetala, ca are bradicardie, placenta gr 4 si RCI la 19 sapt, culmea m-a pus sa iau si aspenter preventiv. Mi-s si zis ca daca supravietuieste o sa fie o cezariana timpurie si ca singura modalitate e sa ma tratez la dr U.
Nici una din aceste observatii mai putin un usor RCI de 2 sapt. nu a fost confirmata de ecografiile ulterioare facute inclusiv la Iosup. Finalul a fost ca am nascut prin VBAC la 41+ un copil sanatos si evident nu am urmat nici un tratament. Nu mai zic in ce stress am stat toata sarcina ca poate totusi ceva e in neregula, asta datorita unui medic faimos de bun.
Cred ca exista niste trenduri pe care le dau cativa medici, si din pacate tocmai nr mic al personalului specializat nu iti lasa prea multe variante asta e de fapt problema aici.

Mihaela cu Irina nov 2005 si Ania mai 2009

Mergi la inceput