Retardul de crestere intrauterina

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamiralu spune:

Buna seara fetelor,
Sa stiti ca nu am vrut, in nici un caz, sa ranesc sentimentele cuiva. Imi pare rau daca am facut-o... de fapt, am fost si off-topic... Sorry

Nu vreau, de asemenea, sa fac afirmatii categorice despre lucruri pe care nu le stiu bine, sau pe care le-am aflat indirect. Nu stiu, bineinteles, mare lucru despre restrictia de crestere sau despre anticoagulante; btw, eu nu stiam ce e Sanofi (Floaredemac, tu de unde stii asa detalii?... e o gluma, ma gandesc daca va fi interpretata ca sarcasm...). Chiar nu vreau sa supar pe nimeni, am sustinut doar niste lucruri care mi s-au parut logice...
Si m-am referit numai la sarcinile spontane. Nu stiu daca anticoagulante ajuta mai mult in sarcinile cu FIV. Dintre sarcinile naturale, un procent destul de mare se opresc in evolutie la inceput, este un proces de selectie naturala... aceasta afirmatie mi s-a parut logica cand un doctor a facut-o referitor la mine personal, la riscurile pe care mi le asumam ramanand gravida la o varsta (destul) de inaintata (riscul ca sarcina sa se opreasca este si mai mare la gravidele mai in varsta, din fericire la mine sarcina s-a dezvoltat normal)... dar eu personal am putut sa accept aceasta informatie. Dar iarasi sunt off-topic...

In rest, informatiile mele nu sunt de specialitate, dar nici foarte indirecte nu sunt. Cele doua prietene despre care va spun au fost gravide aproape in acelasi timp cu mine, si stiti cum sunt gravidutele... comunica muult :)
Amandoua prietenele mele au intrerupt tratamentul cu anticoagulant, si nu au avut nici un fel de probleme... nici restrictie de crestere la bbi, nimic...

Inca o data, sincer nu vreau sa supar pe nimeni!
Va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Mamiralu, cand faci zilnic injectiile respective ajungi sa stii cine le produce. Cand te dai peste cap sa le procuri, stiind ca sufletelul din burtica ta poate muri daca nu ti le faci, ajungi sa stii totul despre ele.
Pe mine m-a deranjat ca ai facut o afirmatie atat de transanta despre un medic care are cabinetul plin cu poze de copilasi facuti in urma tratamentelor cu clexane. Si afirmatia a fost facuta din auzite, nici macar din experienta proprie, directa. Mi s-a parut nedrept.

Si m-au mai deranjat si alte afirmatii atat de categorice, pt ca apoi sa ne explici ca de fapt le stii doar din auzite.
Selectia naturala functioneaza, dar ce te faci cand in urma analizarii "produsului de conceptie" reiese ca era sanatos tun, nicio eroare cromozomiala? De fapt, oprirea in evolutie a unei sarcini de varsta mica este cel mai 'bun' lucru care ti se poate intampla, daca s-ar putea sa alegi din lunga lista a efectelor problemelor de coagulare. Poate parea ciudata afirmatia asta, dar sunt convinsa ca persoanele care au cunostinte despre asta vor intelege ce am vrut sa spun.

S-a mai vorbit despre un retard de crestere "normal" de 2 saptamani; am vazut copil prematur de 900 de grame, nascut prin cezariana din cauza acestui retard normal...
Am inteles ca in cazul lui mh a gresit medicul ginecolog, dar de ce aruncam cu pietre in hematolog, care, pe baza celor constatate de ginecolog a vrut sa ajute o gravida sa duca sarcina la bun sfarsit? Care este castigul acestui hematolog? La fel se poarta si daca esti atenta cu ea si daca nu esti...deci nu e vorba de asta.

Dar, sa ne dam mana virtual si sa nu dorim nimanui sa treaca prin aceste probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamiralu spune:


Floaredemac,

Va pup fetelor! Si sa creasca mari bbii (asta chiar nu e off topic!!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikoniko spune:

[quote]citat din mesajul lui mamiralu

Recunosc ca nu este vorba despre o experienta personala. Din fericire, eu am avut norocul sa fiu urmarita in sarcina de medici cu pregatire moderna, deschisi la minte si pentru care primeaza interesul pacientelor (am nascut in 2010).
In acelasi timp cu mine, au fost gravide doua prietene, ale caror ginecologi le recomandasera (de ce?) si consult la Fundeni. Amandoua au avut ceva trombofilie la Dr. Uscatescu :)... si in scurt timp aveau burticile vinete de la injectiile cu anticoagulante!! Mie mi s-a parut suspect: erau (mult) mai tinere decat mine, nu aveau mari probleme: o sarcina, respectiv doua sarcini oprite in evolutie, la varste de sarcina foarte mici. Asa ca le-am sfatuit sa ii consulte si pe medicii care aveau grija de mine. NU AVEAU NICI O PROBLEMA CARE SA JUSTIFICE TRATAMENTUL ANTICOAGULANT!!
Asa am aflat, odata cu ele, ca:
- Dr. Uscatescu gaseste mai multe trombofilii decat exista in mod real, CA SA VANDA CLEXANE;
- testele de coagulare nu sunt relevante, pentru ca oricum sunt modificate, in timpul sarcinii (da, Mh);
- trombofiliile ereditare in forma HETEROZIGOTA nu cauzeaza decat foarte rar probleme; ele sunt si destul de frecvente, multe persoane normale au asa ceva ( una din prietenele mele avea o trombofilie heterozigota pentru care nicaieri in Vest nu se face tratament; cealalta nu avea NIMIC... ii dadea anticoagulant preventiv :) )
- uneori (chiar destul de des), sarcinile se opresc in evolutie la varte mici de sarcina; nu inseamna ca este necesar tratament anticoagulant, sau ca tratamentul anticoagulant ar ajuta in multe din aceste cazuri;
- nu in toate cazurile de restrictie de crestere intrauterina se recomanda anticoagulante.

Am scris mult, dar mi se pare important... singura noastra sansa in fata "sistemului sanitar" este sa fim corect informate.

[/quote
Avand in vedere ca nu ai o experienta personala in ceea ce priveste pe dr Uscatescu, nu pricep de ce iti permiti sa judeci munca acestui medic. Cred ca doar informatiile de pe internet nu reusesc sa bata anii pe care acest medic exceptional i-a petrecut in scoala si hai sa mai luam in calcul si experienta si pozitia ei in cadrul unui spital cum este Fundeni. Cred ca totusi ai aruncat cu pietre gratuit. Si eu iti spun ca pe langa experienta personala, am si opiniile unor somitati in medicina

MTHFR C677 Homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina04and spune:

Citat:
citat din mesajul lui narcisica28

Si eu sunt mamica unui "intarziat", nascut la 38-39 sapt cu 2350 gr, retardul a fost observat pe la 28 sapt cand era mai mic cu 2 sapt decat varsta. Cauza probabila tot stresul din prima parte a sarciii, si din pacate repausul ulterior diagnosticarii nu l-a facut pe bb sa recupereze.

Dezvoltarea lui a fast destul de leta, acum la 1 an si 4 luni tot in urma este, mai ales la capitolul achizitii : nu merge singur inca (nu mai are mult), asociaza destul de putine obiecte cu denumirea lor in general face/stie mai putine lucruri decat alti copii de varsta lui. La fizic este relativ ok, fiind si mai mic de statura pare chiar dolofanel.
Este destul de dureros in parc cand se fac comparatii.

Narcisa, mami fericita de Mihnea Stefan 25.05.2009
http://picasaweb.google.com/NarcisaPaterau


Cred ca ar trebui sa ignori toate aceste comparatii, mai ales ca ele se fac si intre copiii perfect sanatosi. Sunt sigura ca puiutul tau va recupera in viitor. Multa sanatate va doresc , iar tie putere si rabdare sa il poti creste.

In curand mamica si am o minune in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Citat:
citat din mesajul lui mh

Floaredemac
1. Cred ca nu am fost inteleasa, am pus o simpla problema, este cineva cu suspiciune de trombofilie neconfirmata la dr. U?

Stiu ca vine foarte tarziu raspunsul meu. Eu am avut aceasta suspiciune si mi s-a infirmat la Fundeni. Nu eram insarcinata, avusesem tromboflebita cu un timp in urma, o sarcina pierduta, pierdere partiala a vederii. Analizele au iesit bune.

Anitta, mama lui M - 7 ani si bb 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_lia spune:

Buna fetelor. Eu la prima sarcina cu leuta mea constant am avut la masuratorile de la eco un retard de 1 saptamana, dupa saptamana 20 a crescut la 2 sapt., iar in final am facut cezariana la 37 de saptamani fiindca in ultimele 2 saptamani cand teoretic bebelusul creste spectaculos Ana nu mai lua nici un gram In final s-a nascut cu 2,300 am iesit din spital cu ea avand 2 kg, dar astazi la 2,6 ani a recuperat tot. Are 12 kg, a mers la 1 si o luna, vorbeste foarte bine, stie poezii si cantecele. Ideea e ca sunt multe cazuri cu evolutii f. bune ale dismaturilor. Noua ni s-a spus ca placenta era f.f. imbatranita si nu mai permitea alimentarea, lucru constatat doar la cezariana. O posibila explicatie au fost tratamentele de sustinere a sarcinii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Buna seara fetelor.
Ma bag si eu in seama aici ca pacienta cu trombofilie - teoretic nu cu mare lucru, practic fara Clexanele dat de dr uscatescu + pumnul de vitamine, as fi esuat sigur si la al 2-lea FIV.
Eu nu vreau sa-i iau nicidecum apararea dar eu ma mir cum mai face fatza la tona de pacienti cu probleme mari care ii trec pragul zi de zi.
Si sincer, dr Uscatescu este de admirat ca si la varsta asta, dupa atata experienta acumulata, ea inca studiaza continuu si se consulta cu medici din strainatate.
Vreau sa va spun ca e recunoscuta ca fiind cel mai bun hematolog din Romania, si in afara granitelor tarii unde am facut eu FIV-ul, si de catre doctori cu mare renume in domeniu!


10 ani de incercari pentru a avea un BB
FIV 2 reusit decembrie 2011 Budapesta, dr Peter Kovacs

PAI 4G/5G homozigot, FXIII heterozigot, Tiroidita hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_let spune:

Buna tuturor!
Balanta, Floaredemac va pup!
Stiu ca aici e vorba de RCI, insa am intrat si am vazut si discutiile legate de trombofilie si dna dr U.
Nu pot sa nu spun aici si sa strig in gura mare ca numai si numai datorita acestui OM am reusit sa am minunea mea!!! Am pierdut 3 sarcini, toate obtinute natural (din fericire nu am dat si mii de euro pe FIV), toate la varsta mica (tot din fericire daca se poate spune asa pt ca am cunostinte care au trebui sa nasca feti morti - deci la varsta mai mare a sarcinii) dar mi-au frant inima in mii de bucati!!! Faptul ca nu puteam avea si eu mica mea minune ma facea sa nu fiu eu...
Desi dr meu ginecolog care mi-a urmarit sarcina nu are o parere buna despre dna dr U (la care am ajuns prin altcineva) eu am continuat sa merg la dansa si bine am facut! Fara anticoagulantul injectabil si pumnul de vitamine, cum puncta si Ioana, nu reuseam!

Sanatate tuturor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sandy_2008 spune:

salutare
eu am acum 26 saptamani si de la analizele pentru dublu test dr meu a retinut un posibil risc de restrictie de crestere (ceva de la analiza de sange l-a ingrjorat), de aceea m-a tot monitorizat. se pare ca o artera uterina care alimenteaza placenta nu isi face treaba si de aici problema.
ieri, la eco mi-a spus ca desi a mai crescut fata de ultima eco, ritmul de crestere nu este suficient. mi-a recomandat sa fac rost de injectii celestone care trebuie facute intre 28 s - 31 s pentru a ajuta la maturarea plamanilor ca bebe sa fie pregatit in cazul in care va iesi inainte de termen...

bye

Mergi la inceput