Citim impreuna: "Oryx & Crake" de Margaret Atwood

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Hai fiti si voi mai de treaba, cartea n-o fi ea grozava, dar autoarea imi e din ce in ce mai simpatica E hilara impartirea ei in oameni de cifre si oameni de cuvinte, dar arata ca nu prea stie personal si in orice caz nu prea bine nici un "om de cifre" (eram sigura ca o sa-l irite pe beren, si pe drept cuvant). Iar paralela ei e clara, la inceput a fost cuvantul, cuvantul si la sfarsit, nu?
Si nu mi se pare ca s-a stresat asa tare cu vreun jargon, a cules pur si simplu temele respective din presa (vezi laboratorul nanotech/biochem), sunt obsesii colective de acuma (si foarte tentante fete morgane, au patit-o si altii si au sfarsit cu licenta in biochimie, nu spui cine persoana importanta)
Si nu ca mi-as aminti mare lucru, dar e mult mai draguta si substantiala decat Dune (pe care personal am primit mita s-o citesc).
O s-o termin cu siguranta, traiasca si infloreasca tehnologia si nanotehnologia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui Llaura
sunt obsesii colective de acuma (si foarte tentante fete morgane, au patit-o si altii si au sfarsit cu licenta in biochimie, nu spui cine persoana importanta)


Cine, dom'le? Io habar n-am pe ce lume traiesc, dupa cum mi se tot repeta.

Inca un SPOILER!!
Am uitat sa precizez ca, dupa toate dezamagirile provocate de cartea asta, am suferit inca una cand mi-am dat seama ca s-a hotarat sa-i salveze si pe altii (or fi fost tot oamenii ai cuvintelor? Nu stim. Stim doar ca unul e femeie si poarta niste resturi de uniforma medicala or something, dar asta nu inseamna nimic) nu numai pe purtatorul de cuvant al inadecvarii si stangaciei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Citat:
citat din mesajul lui Llaura
sunt obsesii colective de acuma


Cine, dom'le?

Ce: global warming, soarele, clonarea, copiii de rezerva (cultivati in vase Petri din stem cells probabil), companiile pharma/biotech sursa tuturor relelor (ca Monsanto si cele ce au manevrat WHO sa ne abureasca cu pandemia), nanotehnologia (care face una alta dar asteptarile sunt enorme), autobuzul scolii pe etanol etc.
Cine: io (n-am inteles intrebarea exact).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Deci tu ai patit-o?
Tare mai sunt inepta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Ah, io cre' ca o las naibii . De ieri ma chinui sa trec de pagina 100 (aia in care ni se povesteste ce jocuri joaca Jimmy- Snowman si cu Crake) si nu reusesc: sah cu spatele la adversar, blood and roses , mai bagam si-un reality show ...si avem pelteaua completa.

Si io care ma asteptam sa fie o satira despre omul perfect: tinar, longeviv si sanatos!!! Desi am dat-o-n bara cu propunerea (scuze, va rog), vaz c-am fost totusi in trend, fiindca nici Binevoitoarele si nici White Noise n-am reusit sa le termin (macar la Zgomot Alb am cedat pe la pagina 200 ). Ia sa ma apuc io acu' de Lunar Park..beren, cu fu?? :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Hai ca si io ma apuc de Lunar Park.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Lilanda, in ce limba citesti cartea?
Daca o citesti in rom, zi-mi si mie, te rog, cum se numesc zonele in care locuiesc ceilalti, imperfectii, plebeii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Oare chiar sunt eu singura care scrie emailuri unei persoane aflate in aceeasi casa?!
(Eu vreau sa citesc The Infinities, sunt curioasa ce treaba are Oppenheimer in ea. Bine, asta undeva in urmatorii zece ani.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Mihaelka, tot in engleza. Si io-s curioasa cum iesira traducerile; mie mi-au placut jocurile de cuvinte ale lui Atwood...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Vin sa va spun acusi despre Lunar Park.

Pana atunci, doar o remarca: cartea asta trebuie citita pana la final (ori deloc). Final, adica ultimele 3 pagini :)).

P.S. Am spus mai demult ca Ellis e 'clever as a devil?'. Inseamna c-am fost prea retinut in aprecieri...

Mergi la inceput