Dovlecei de septembrie-octombrie 2009 *150*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lutoniana

Hai mai fetelor...mai cu curaj, mai cu veselie....ca altfel nu razbatem.
Eu cred ca am intrat in perioada aceea de care ziceau fetele cu 2 copilasi ca ce ne facem cand vor avea 9 luni...1 an....Adica prea a fost parfum cand erau mici ....si s-au gandit si ei sa-si scoata parleala.

STIU ca nu va incalzeste cu absolut nimic dar si al meu e VRAISTE ...nici el nu stie pe ce lume se afla, isi infunda toata mana in gura si o roade, merge pe langa canapea cu limba scoasa ....si lipita de canapea...care e dintr-o scarba de piele sau ce-o fi ea....pe care cine stie cati au mai stat ....si pe care eu o curat cu servetele dinacelea umede si desinfectante CIF . L-am surprins lingand si usa de la cuptor
daca incerc sa fac ceva in bucatarie ma trage de pantaloni si se lasa asa pe parti cu mainile inclestate in ei....descriind cu exactitatea expresia "lipit de fusta mamei".

Am plecat si eu 10minute si cand am ajuns in fata blocului il auzeam si el si pe Adi ....el racnea si Adi striga "taci cu tata".....
Deci se poate

Eu ma simt sfarsita si fara vlaga....iar cand il vad ca da semne sa adoarma simt cum o boare racoroasa si un miros de palmieri asezonati cu bauturi exotice se apropie.
Trist e ca uneori doarme numai 10 minute

Dar cu toate acestea viata e frumoasa si merita traita la maxima ei valoare.


Selenico daca plecam undeva ma refer la mini excursii sau iarba verde, nu prin oras. Si atunci doar nu o sa stau dimineata sa-i fac patrunjel cu carne .....ca trebuie sa-i fac fructele. Asa ca raspunsul e DIN COMODITATE.
Eu pana acum nu am incalzit absolut nimic dar nu zic ca asa e bine sau nu. Oricum mancaricile alea de felul II la borcan sunt super nasoale dupa parerea mea.....sunt asa ca niste tocanite ....oribile.
Atata vreme cat papa Davidelu nu-mi fac griji.



Lucia, mami de David 13 Septembrie 2009


Hai mai ca reusesti tot timpul sa ma faci sa ma scutur de ras

Super

Dana multumesc mult, intr-adevar, parca prea s-a declansat acuma dupa drumul nostru, deci ceva ceva l-a afectat. Si inainte plangea cand ieseam eu din camera, asta era clasic deja , dar acuma ma sperie cum se sperie .

Mada

Diamar daca se manifesta si asa cu dintii, ar putea fi si asta, ca se vad colturi albe deja, dar tot nu au spart gingia, nu se simt la pipait.

Iulika of saracutii oare ce e in capsorul lor?

ktm multumesc ca ai intrat pentru mine . Am dat o cautare si intr-adevar e ceva in luna a 8-a, in plus fata de ce stiam eu cu anxietatea despartirii de mama, cica acuma incepe si lor sa le fie frica!

Uitati ce am gasit pe tema:

www.reclamamascataatentie/forum/bebelusi/din-scutece-de-busilea-picioare/criza-de-la-8-luni-mit-sau-realitate-11226.html" target="_blank">criza de la 8 luni

www.hopa-sus.ro/articole-ingrijirea-copilului/luna-a-opta-11-a.aspx" target="_blank">luna a 8-a - la sapt 33

plansul - la dupa 3 luni

www.benessere.ro/Copilul-Tau/65/De-ce-nu-sta-fara-tine.html" target="_blank">anxietatea despartirii

sugarul la 8 luni

Selen ce mi se pare bizar e ca se sperie si daca rad eu, deci la orice sunet la care nu se asteapta!

Hai mai, de cand voiam sa-mi dau cu parerea si eu la mancaruri . Cu piureul de legume: daca stau mai mult (de exemplu am mers 200 de kilometri) iau congelat sa se dezghete pe drum . Daca stau mai putin il iau din frigider sa se incalzeasca pe drum . Daca stau acasa il scot din frigider cu o ora inainte de a-i da, sa ajunga la temperatura camerei. Daca il fac proaspat, il fac cu o ora inainte, sa se raceasca si sa ajunga la temperatura camerei . La piureul de fructe iau fructele din frigider doar cand le fac direct, inainte de a i le da, ca ma gandesc ca forta de frecare de razatoare le incalzeste suficient .

Luci si al meu e ca si pestii aia din acvariu, si-ar lipi gura de orice. Si cand ajunge la acel orice scoate niste sunete de placere nemaipomenita!


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

aoleu...citesc la voi si vad ce ma astepta in 3 saptamani. momentan, vrea mult mai mult in brate decat inainte pentru ca se plictiseste pe jos. daca il schimb de pmapersi, daca incerc sa-l hranesc, daca incerc sa-i curat fata de mancare, dacam daca, daca...incepe sa se incrunte, ranjeste gingiile inclestate si sufla pe nas de ciuda pana ajunge sa fornaei ca un porcusor. asa se manifesta "dracusorii" din fundul lui acum.

luci esti bestiala. cu lovitul...hmmm...o am in minte pe mama care a umblat vreo 3 sp cu ochiul vanat cand avea fratele meu un an si ceva. a aruncat cu o jucarie in ea si sunt convinsa ca toata lumea credea c-o bate barbatu' acasa.

ralukule si Aidan se sperie. am fost duminica trecuta sa-l impartasesc si l-a giugiulit un pik popa, dar finut. si a inceput sa urle de nu mai stiam pe unde sa-l scot afara. se sperie mult mai repede si din te miri ce. si tipa cand ti-e lumea mai draga si mai liniste in jur. si ai vostri dau strigate din astea de lupta?

dana te pup, draga mea. zici ca-i viata scumpa la Francia? oricvum astea bio sunt mult, mult mai scumpe decat in Romania. un litru de lapte crud aici e 1.60 lire si acasa 25 de mii de la tarani.

mada inca nu am vazut poze cu pustiul, dar revin cu ceva comentarii, sunt sigura.
oare ce voiam sa mai spun?

Nela a mai fost pe aici?

MangaGirl, Mami de Aidan Gabriel, bb scump si carliontz - 03.10.2009

www.bebestepz.blogspot.com

Micul nostru Foc a venit pe lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Nah, cica-s reclame...

In primul scria asta:

citatul din cartea "Psihologia copilului" de dr Pauline Morand de Jouffrey :" "Angoasa lunii a opta" este specifica. In ac timp in care copilul invata sa se exteriorizeze de lumea exterioara, el ii recunoaste pe cei apropiati si reactioneaza negativ in fata unei figuri straine; cand un necunoscut vorbeste unui bebelus de 8 luni, acesta apleaca ochii, intoarce capul sau incepe sa planga si se agata de mama lui. Acest fenomen, descris deja de Freud, a fost aprofundat si de Spitz, pt care angoasa lunii a 8-a este indicatorul celui de-al doilea organizator psihic, primul fiind surasul. Angoasa lunii a 8-a este mai putin accentuata la copiii de care parintii s-au ocupat mult in primele luni"

Bebe are 8 luni?
“Nelinistea lunii a 8-a” reprezinta unul din momentele esentiale ale diferentierii dintre copil si mama sa. Copilul incepe sa planga atunci cand este in prezenta unui strain si mama sa se indeparteaza.

Mai inainte zambea tuturor, ramane serios de acum inainte, chiar foarte intimidat. Ii este frica de cel sau cei pe care nu ii cunoaste. Nu puteti sa il incredintati altcuiva in brate fara sa tipe si sa planga. Are cosmaruri si se trezeste plangand. Ii este frica sa se desparta de dumneavoastra, sa nu va piarda si nu suporta absenta dumneavoastra nici pentru cateva secunde.

De fapt, dumneavoastra sunteti reperul sau pentru o stare de bine (fie ca sunteti mama sau tatal). Dumneavoastra ii aduceti securitatea, blandetea, mancarea, mangaierile si consolarea. Cum ii este imposibil sa isi imagineze intoarcerea dumneavoastra atunci cand lipsiti, nu ii este cu putinta sa isi aminteasca, pentru ca deja sunteti mereu inapoi.

Singurele sale modalitati de comunicare sunt intotdeauna lacrimile si tipetele, dar linistiti-va, nu va plange decat cateva minute atunci cand il veti incredinta bonei sau ingrijitoarei de la cresa, chiar la timp pentru a se adapta schimbarilor de loc, de persoane… Acest lucru va reincepe in fiecare dimineata atunci cand plecati de langa el, dar aceasta adaptare ii este necesara pentru a-i fi pe plac, ca si atunci cand are nevoie de o perioada de adaptare cand va regasiti seara…

Pentru majoritatea psihanalistilor, aceasta reactie nu poate fi datorata doar fricii de straini, ci si de nelinistea separarii dublata de teama ca nu isi va mai revedea mama (recunoscuta de copil ca fiind singurul lucru privilegiat).

Teama lunii a 8-a este una dintre perioadele cheie in dezvoltarea bebelusului. Prima fiind perioada primului zambet si a treia fiind perioada lui “nu”, ce apare in preajma varstei de 18 luni.

Intensitatea acestei nelinisti nu este aceeasi de la un copil la altul. Ea variaza in functie de modul sau de viata, daca este obisnuit sa traiasca in colectivitate, de a vedea regulat figuri noi, in functie de caracterul sau, daca este sociabil sau nu, si in functie de propriile dumneavoastra nelinisti. Aceasta perioada dureaza intre 3 saptamani si cateva luni.

La unii copii, aceasta perioada poate fi practic neperceputa.



Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

In alt link banat scria asta:

Plansul ... dupa trei luni
Intre trei si noua luni, este perioada "binecuvantata" cand copiii sunt mai calmi: ei si-au gasit locul in sanul familiei. Daca sunt tristi, daca sunt pe cale de a se imbolnavi, vor avea in special tendinta de a geme.
Dar atunci cand, in jur de opt sau noua luni, soseste vremea spaimelor, bebelusul va avea din nou crize frecvente de plans: in special atunci cand mama se indeparteaza din campul sau vizual sau atunci cand un chip strain se apleaca asupra leaganului sau! Acest plans este totdeauna regulat si face parte, la bebelus, din procesul normal de invatare a autonomiei....
Dar plansul ne se traduce sistematic printr-o nevoie sau o tristete. El poate fi expresia unei descarcari "nervoase" : dupa o zi prea calma (in care copilul nu s-a consumat suficient) sau, dimpotriva, dupa o zi deosebit de "stimulanta" si bogata in emotii...


si in altul asta:

Adesea ai simtit neliniste cand puiul tau a fost nelinistit. Ai observat ca lucrurile si sunetele necunoscute il pot speria. Chiar si unele dintre acelea care, pana acum, nu-i starneau frica, acum il fac sa reactioneze, sa planga, sa se agate de gatul tau. Zgomotele produse de aspirator, robotul de bucatarie, sonerie pot sa-l sperie pe bebelus. Cand se intampla asa ceva, cel mai bun lucru pe care il poti face tu ca parinte este sa incerci sa-l linistesti. Mami, ia-l in brate, mangaie-l, vorbeste-i usor, spune-i ca esti langa el si ca totul va fi in regula.

De asemenea, bebelusul tau poate sa izbucneasca in plans in preajma figurilor necunoscute. Sistemul de atasament determina un copil sa se apropie sau nu de un adult pentru a stabili sau respinge comunicarea. Atasamentul se manifesta prin frica fata de straini, ca urmare a comportamentului de discriminare. Aceasta angoasa se datoreaza faptului ca, in jurul varstei de 8 luni, apar modificari in comportamentul copilului. Bebelusul tau poate avea o puternica reactie de anxietate daca este singur si se apropie de el o persoana straina. Daca pana acum a fost prietenos fata de persoanele straine, incepe sa planga si incearca sa evite aceasta persoana. O asemenea reactie a fost numita „angoasa de la 8 luni” (R.Spitz). Bebelusul deja stie ca obiectele exista si atunci cand nu sunt prezente. Totodata el intelege ca mama exista si atunci cand nu o vede. El se simte frustrat daca tu nu esti langa el si te asteapta. Daca in locul tau vine o persoana necunoscuta celui mic, acesta realizeaza ca nu esti tu si plange. Nu te ingrijora, este doar o faza prin care trec toti bebelusii, in plus acest comportament este un indicator semnificativ al dezvoltarii intelectuale a copilului, a capacitatii sale de a diferentia familiarul de nefamiliar si a relatiei afective pozitive cu tine.



Si daca tot e la moda... si al meu s-a trezit acum


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Hai sa intram si noi in randul lumii ca nu se mai poate

Mai tineti minte copilul ala cuminte care doarme mult si bine de o dispera pe ma'sa ca nu poate sa ii dea de mancare....eeee, mi la- furat cinveva. Azi dimineata a adormit greu si a dormit 1 ora fata de 2, acum a adormit intr-o ora si a dormit jumate. De ras rade de numa, face bulbuci, se rasuceste, pare fericita, nu e maraita deocamdata, desi ma astept sa fie mai ales cand o prinde oboasela acusi. Ce-o fi frate?????

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Alexandra super fericita de ALESSIA ZEINA (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iulika29 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alex25

Hai sa intram si noi in randul lumii ca nu se mai poate

Ce-o fi frate?????

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Alexandra super fericita de ALESSIA ZEINA (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!



Luna neagrå

www.webshots.com/user/IulikaB" target="_blank">POZE

Iuliana, Cea mai Fericitå de Bruce Nicholas (14.08.2009)

Bruce, minunea noastrå

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy_uka spune:

Uof dragele babei, si eu am o zi mirifica... Nu intru in detalii.. de-ale carinei...
Vroiam sa-i raspund lui Selen , legat de siteul ala, ca trebuie sa-ti faci cont , e 5 eur/ 3luni, imi pare rau ca v-am dezinformat, la momentul ala nu stiam.. Si am vazut ca td uiti de scaun de masina, de mult vroiam s-o intreb si eu pe Raluk de undd l-a luat si cum.. Vrei sa ne combinam la un transport? Sau iti trimite cineva? Al nostru a ramas mic..
Si am o veste MARE: voi fi matusa ( sau unchi ).. Cumnata mea e insarcinata, suntem toti mega fericiti.. Inca un bb in familie yuppiiiii!!
Ma intorc la maraiciul meu.. Eu am luat toata faza ci statul numai in brate si faptul ca nu mai vroia in cada - ca o urmare a " mutatului " la munte pt 10 zile, asa am crezut.. Voi ziceti ca e o perioada, au scris si psihologii dezpre ea, e clar.. La noi a cam trecut , e tot ranjita Carina, in cada sta acum cu placere dupa ce am intrat odata cu ea acolo, stiti ca va ziceam io .. De incercat cu Bruculici.
Va pupesc!

C a r i n a
Nihil Sine Deo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

pai Happy, la momentul ala nici nu era pe bani, scria ca daca vrei sa devii membru VIP tre sa platesti taxa aia...si atunci nu mai asteptai sa se incarce, filmele and so on.....dar intre timp cred ca s-au razgandit...
am gasit alte site-uri, dar fara subtitrare, asta e...ne mai perfectionam inglishu

iar legat de scaun, noi inca ne gandim...ca avem deja unul de la chicco, pt pana la 18 kg...dar vroiam unul care sa mearga si rear facing.....pe de alta parte, am citit pe net ca si nostru merge rear facing, numai ca n-am instructiuni la el si habar n-am cum se monteaza

noapte buna tuturor

de ursulica Ebru Fatima (29.08.2009) PRIMA POZA!

POZE URSULICA 0-6 luni
POZE URSULICA 6 LUNI +
nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

Salutare!

Gasitiaici poze de la Techila de astazi.



h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Buna seara

Luci sa lesin aici cand am citit postul tau. Nu m-a inchis mai pe balcon deci nu mai pot, am in fata ochilor imaginea. Cu siguranta se va intampla si asta peste vreun an doi . Sa nu uit sa umblu tot timpul cu telefonul dupa mine Deci nu mai pot de ras....

Ne-am revenit intr-un final, am avut o zi bunuta, a mai marait, a mai dormit, a si papat cat de cat, ma declar multumita Si da, l-am pus pe patura pe iarba si eu m-am relaxat

HAi, v-am pupezat ca incepe CSI si apoi House daca oi mai putea sa tin ochii deschisi

Monica de Minune Dragos Alexandru(26.08.2009)
Povestea noastra
Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce",
trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte
Ingerasul Andrei

Mergi la inceput