Regasiri (45)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

Va ofer o fierbinte.... sau mai bine un frappe cu gheata....

Anka, multa sanatate printesei. Parca mai saptamanile din urma a fost bolnavioara... sau poate n-am retinut eu bine... Ca si Maya, zic sa mergi undeva sa ii faca analizele, dar mai amanuntit.

Dodo, multa sanatate si minunilor tale.

aelita, asa stiu si eu, ca daca se anemiaza, e mult mai greu sa isi revina.... Dar ei nu ajung asa repede acolo.... Sofia, parca a fost o perioada mai lunga fara pofta de mancare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Fetelor va multumesc mult. Ca tonus Erica acum e bine, de mancat ar manca dulciuri, struguri si alte minuni pe care nu le-as incerca inca. Lapte ii dau, din cel praf, jumatate fara lactoza, jumatate normal. Trei zile nu a vrut sa puna nimic in gura, apoi am inceput treptat cu ceai, banana cu branza de vaci, covrigi, supa, pilaf, da cateva lingurite , nu mai mult.Acum la astea i-am adaugat iaurt cu cereale, ou fiert tare, melcisori cu lapte. Dr mi-a zis sa-i introduc cate un aliment/zi, dar fara prajeli, grasimi si dulciuri. M-a speriat infiorator aseara ca tot o tinea una si buna ca ii vine sa vomite, cam vreo ora, desi alt semn nu dadea, desi mancase destul de mult in ultimele 2h si a incetat cand i-am spus ca nu o sa mai mancam ou de cico niciodata ca inseamna ca e burtica bolnava. Acum nu stiu dc o fi zis asa ca ma vedea ca ma agit sau chiar avea ceva, dar eu m-am ales cu dureri de cap si insomnie. Ieri am terminat de luat prafurile pt burtica, dar mai luam vitamine, liv 52 si isoprinosine. Fe i-a iesit un pic sub, dar sa terminam intai cu astea. Analiza la kk la facuta la boli infectioase i-a iesit negativa, dar analizele din cele 2 spitale cam seamana ca si rezultat.
Dodo ai multa grija de tine si multa sanatate puiutilor. Pe 2 tinem pumnii. Si noi mergem tot atunci la analize si control.
Maya vezi nu am cu cine sa o las si cre ca a cules ceva pe la gradi. Dupa ce se pune pe picioare vad ce voi face. Inainte am avut doar raceli usoare, dar de o luna jumate am tot avut probleme. Cred ca de la primult tratam cu antibiotice s-a slabit sistemul imunitar. Dr de la infectioase crede ca de la ele am avut si problemele de acum. Burtica ta ce face? Vad ca esti tare harnicuta.
Roxana cred ca voi sunteti campionii loviturilor. Cat despre emotii cu gradi....si eu am avut toamna trecuta da problemele au aparut de abia in primavara, cat despre adaptat...treptat-treptat toti o fac.
Dayanara sa sti ca as fi preferat sa stiu ca a fost rotavirus, decat sa stiu ca asa din senin au aparuit toate si a fost atat de rau

Aelita sa sti ca chiar am inceput sa albesc si mi-e asa de frica, de cred ca mi s-ar face rau si la cea mai simpla raceala. In plus nu mai suport sa o aud ca plange...
Lacramioara multam pt cafea, si da a tot fost bolava..


Anca cu Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)www.flickr.com/photos/9330118@N03//" target="_blank">poze,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

A...si ca sa fie treaba-treaba aseara am aflat ca mi-a murit un unchi la care tineam foarte mult...in Italia..nici nu stiu dc imi mai da liber de la serviciu ca sa ma duc la inmormantare, mai ales ca statea in Bucuresti...

Anca cu Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)www.flickr.com/photos/9330118@N03//" target="_blank">poze,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

of,mai ANK,imi pare rau de unchiul tau !! condoleante !

cred ca nu mai suporti sa o mai auzi plangand...
Sa se recupereze si sa nu mai repete asa ceva niciodata !!!Multa sanatate si tu sa te odihnesti cat poti !

28+
Sofia (2ian2007) ,Andres(22mai2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

aelita nicaieri in lume in afara de romania nu se tine regim, ma rog, canada germania etc
ivan a avut o gramada de gastroenterite, si nu a tinut regim niciodata, regimul il impune propriul organism, ca nu va manca el cand ii e rau, mi se pare cel mai bun tratament
nici ivan la rotavirus nu se tinea pe picioare dar deloc, nu mergea..si asa si.a revenit fara nimic si cu lapte si fructe s piure de legume si nu era gras sau mai stiu eu ce mancacios

roxana si silvana aroa (2.04.2010) ivan leonard(2.12.2006)
POZE

AMr...4kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

atata timp cat e ceva viral, cum e rotavirusul sau gastroenteritele virale, cea mai mare greseala e antibioticul si regimul in cazuri normale, da un copil de 6 luni e alaptat la san cum il tii departe de lapte
in caz ca nu accepta saruri cum a fost cazul lui ivan se deshidrateaza, nu va bea lapte ca nu va vrea el oricum, ar fi bine sa vrea, atunci se pierd saruri de aia nu se tine pe picioare nu calciu sau fier, pt o anemie e nevoie de timp lung de nemancat anumite lucruri, sarurile minerale se pierd de aia se deshidrateaza, analiza la sange i.au facut.o pe loc in spital si evident ca a iesit prost referitor la saruri care au semnalat deshidratarea pt asta ne.au si internat, cat a fost in spital l.au tinut doar pe ser si a iesit din spital cu 1 kg mai mult decat am intrat
in anumite cazuri regimul poate face rau, copilul nu e obisnuit sa manance mancarea de regim si va cere sa zicem biscuiti, nu i se va da mai rau va fi deci atunci chiar ca incepe sa slabeasc oganismul, e bine sa.i dai ce vrea si ce.i intra
aquarius si coca cola in caz ca refuza sarurile si are o varsta la care poate bea asa ceva,
eu nu i.am dat coca cola absolut niciodata lui ivan, dar in caz de asa ceva da, de aia il si obisnuiesc cu aquarius cu toate ca sigur nu mai e cazul e deja imun la gastro virale

roxana si silvana aroa (2.04.2010) ivan leonard(2.12.2006)
POZE

AMr...4kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

eu cred ca depinde de cat e de grava enterocolita! Dani n-a avut rotavirus, insa a avut gastroenterita. Si ne-a recomandat sa nu dam lapte cu lactoza, nici fructe rosii, nici legume verzi. Din cauza de stomacel dereglat rau. Tin minte ca l-a tinut diarea 11 zile(pe vremea aia insa nu stiam de Ultralevura), apoi au durat vreo 2 luni sa se inchege bine caca.

Acu sincer, de cand cu ultralevura...ne tine diarea maxim 24 de ore.

Iar antibiotic in nici un caz, ca distruge si mai tare flora stomacala. daca-i vorba de febra mare...atunci nu stiu ce si cum se face, insa febra= infectie...

ank condoleante, si pupam printesa sa se refaca complect. Dpdv legal ai dreptul la 2-3 zile pt caz de deces...intreaba la rrhh.

aelita sofiei i-au tras vreodata sange? dayanara stiu ca la ivan odata, la rotavirus...lui Dani niciodata. Si nu ca n-a fost beteag, ci...aici nu se poarta. Daca copilul e cu greutate buna, nu-i apatic, are aparenta sanatoasa...cine stie cat are fierul, anemia, siderimia, calciul si alte cele

vorbitul calm functioneaza, de fapt functioneaza vorbitul, In continuu. el cere ceva, si eu ii explic cu 700 de fraze ce se intampla daca baga calcatorul in priza, sau joaca fotbal cu candelabrul...si de cat ii impui capul uita ce-a vrut sa faca
Problema-i cand noi mamele suntem obosite/stresate si uitam ca ei sunt mici si strengari si vrem sa fie mai ascultatori, rabdatori etc...asa cam ca si catelusii de ghips. cand eu n-am timp de explicatii, si vorbit atunci mai tare se incapataneaza Dani si cadem in cercul vicios. eu imi pierd rabdarea, el n-a priceput ce vreau de la el, se enerveaza mai tare si eu la fel...

dastefa??

Dbunny si Daniel
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel

I never said it would be easy, I only said it would be worth it...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

dbunny sange se ia la oricine in momentul cand se face internarea provizorie , e tinut sub observatie in urgente, rezultatele analizelor au venit intr.o jumatate de ora si s.a decis mutareape planta adica in camera normala de spital
binenteles ca in caz de gastro diaree nu se fac analize calciu fier et ca nu.s relevante ci de saruri minerale in sange care indica gradul de deshidratarea, deci daca am ajuns acolo a fost grav si nici asa nu l.am tinut pe regim, i.am dat lapte in spital dar nu bea decat putin de aia zic ca a pus din saruri 1 kg

roxana si silvana aroa (2.04.2010) ivan leonard(2.12.2006)
POZE

AMr...4kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

dbunny,nu i-a luat sange,nu a fost asa grav ca Ivan .nu au internat-o.

28+
Sofia (2ian2007) ,Andres(22mai2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui dayanara

dbunny sange se ia la oricine in momentul cand se face internarea provizorie , e tinut sub observatie in urgente,


Multumim lui Dzeu ca n-a fost nevoie pana acum de internare...V-am spus ca nepoata mea de 8 ani a stat 9 zile saraca? din cauza de vomitat in continuu, era sa se deshidrateze. Acu 2 saptamani i-au diagnostificat colesterol, si-i vb de o fata care prefera un mar oricarui dulce. e o fata care devore verdeturile, ii cere la mamasa sa-i faca pizza cu dovlecel si ton, la mine-mi cere salata asortata cate-un lighean mare. Acu spre iesirea din spital i-au spus ca colesterolu-i ok(normal, dupa 6 zile de mancat perfuzii, de unde naiba colesterol???) insa nici cu tensiunea nu sta bine...la o varsta atat de frageda!

ieri am fost la film, www.youtube.com/watch?v=UQ0rIr_405c" target="_blank">Prince of Persia,vi-l recomand.

Dbunny si Daniel
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel

I never said it would be easy, I only said it would be worth it...

Mergi la inceput