Dr. Who

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aldebaran spune:

salutare
eu nu am parasit subiectul,va citesc, dar n-am mai vazut niciun episod, nici vechi nici nou, ba chiar citesc ce scrieti voi aici si uneori nu-mi amintesc despre ce vorbiti, clar trebuie sa-l reiau, nu stiu cand ca n-am timp, asta e alta problema..
Un singur lucru trebuie sa va spun: Rose reapare ocazional, in unele episoade, ba chiar intr-unul isi gaseste propriul ei doctor si traiesc fericiti pana la adanci batraneti. Gata nu mai spun nimic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

O buna zi de luni! Imi amintesc de Alice in Tara Minunilor si de Palarierul nebun: O fericita neziua de nastere! Suna mai bine pe engleza.
Am petrecut zilele astea uitandu-ma over and over again la scena despartirii. Asa-s eu, ma atasez. Eh. Toate lucrurile bune se sfarsesc candva. Urmatorul episod care face legatura cu seria a 3-a e ciudatel si nu stiu daca Donna (asa o cheama pe mireasa) e o aparitie fugara sau de durata in Doctor Who. Azi ma uit la primele doua ale seriei.
DarkBendis esti binevenita sa comentezi ce si cum doresti. De cand am inceput filmul, am descoperit si printre prieteni fani. Asa ca ne trimitem reciproc linkuri despre el. Ieri am urmarit un interviu cu C E. My God, cat poate fi de...fain.
Sunt cadouri pentru copii, aha! Si eu sunt copil. Vleau.
Aldebaran, m-ai bagat in ceata. Scria pe nu-stiu-care site ca Rose reapare, se gandesc producatorii serios la asta. Deci...e doar temporara "fericirea cu alt doctor".
Iileana, chiar tu ziceai ca nu e von Trier. Cheia e sa nu fi prea serios, sa nu iei filmul ca un adevarat film de SF, cu suspans, groaza, orice ar fi, ci sa-l vizionezi ca o comedie, un fel de sketch. Crezi ca n-am fost indignata la inceput cand traiam momentul febril si buf, pica o surubelnita sau se desprinde o tabla sau plange un android...?? Acum il iau asa cum e.
Denizel, grozava povestea cu pisicuta. Sa-ti aduca orice, numai pui nu. Bine ca s-au rezumat la specie. Si doamna cu pricina, cate kg are acum? Aceea cu sendviciurile?

Citat:
Daca mi-e dor de CE? Macar un piculet?
Ingrid, sa stii ca da! :D


Yeeeee, yeeee! Stiam eu.

Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Bun venit, DarkBendis!!!



Da da, o buna zi de luni . Pentru cine n-are copilul in tabara, pentru cine il are, dar copilul are semnal la telefon si pentru cine a trecut de episodul 2, sezonul 2 din dr. Who...
Eu am copilul in tabara, semnal la telefon n-are, nu am trecut de episodul 2-sezonul 2 .
Partea buna e ca am o saptamana de concediu si, probabil, voi ajunge la sezonul 4 inainte de vineri dupa amiaza .
Daca ma descurc cu telecomanda de la unitatea aia mica, ce e in conact cu o alta unitate mica, care ultima unitate mica e in conact cu computerul , sa stiti despre mine ca sunt (cat de cat) bine si ma uit la Dr. Who, cate episoade oi rezista :)).


P.S. Seinfeld mai gusta cineva? :D



Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

ieee, m-am descurcat. School reunion!


Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

e lumea curioasa daca am plans cumva la School Reunion? :)) Desigur ca am plans + .
Repet ce am spus dupa vizionarea primului episod din viata mea: asta e genul de film care trebuie sa existe pe lista cu filme obligatoriu de vazut intr-o viata de om :).


Dap, baietasul nedumerit, pe langa faptul ca, deocamdata, fuge primul cand se ingroasa gluma :)), pare ca e pus pe fapte mari .

Paradigma Skasis.
Krillitanii.
Ce doreau K. sa faca? Cica, doreau sa sparga ecuatia care controleaza fiecare particica din Univers. Hmmm.... Cum se putea ajunge la creierul Zeului Creator? Prin Copii! Cica, pentru a intelege Zeul Creator e nevoie de imaginatie . Ma intreb cum au primit unii dintre fanii Dr. Who acest episod :)))))).


Uf, Sarah Jane . uf, biata Sarah Jane.... Macar a refacut pentru ea catelusul de tabla....

(Ce-i aia, domle, eu traiesc muuuuult, tu traiesti putin, nu-mi prea permit sa te iubesc de-adevaratelea? Pe langa faptul ca, sa zicem, descurajeaza adoptia de pisicute, caini si hamsterei, e asaaa, ceva ce pare cam... egoist ?


Ma duc iar. Sper ca nu e si asta de plans .


edit

David Tennant forever!!!!


Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Ingrid, pai uite cadouri pentru copiii mari si mici. Numai la Forbidden Planet sunt peste 200 de ...fel de fel - si asta e doar un site dintr-o gramada.

Iacata link: http://www.forbiddenplanet.co.uk/index.php?main_page=index&cPath=4_1165

Aici Dr Who e o adevarata "institutie". "National treasure" si nu sunt ironica Una dintre primele amintiri ale sotului e cum urmarea Dr Who ascuns dupa canapea, din 2 motive: 1) sa nu il prinda parintii ca totusi nu era show pentru copii 2) chiar erau pasaje mai... scary. Toata generatia lui a crescut cu Dr Who, cu Dalek-i, cu K9, cu Tardis (apropos, in centrul Glasgow-ului avem o police booth stil Tardis, albastra... au facut-o coffee kiosk ). Nu va mai zic ce tambalau se face il legatura cu episoadele "de Craciun", cu saptamani bune inainte sa vina Craciunul

Asaa...Matt Smith, noul Doctor chiar imi place, iar asistenta lui si mai si (mai ales ca e scotianca "de-a mea"). Desi nepoata noastra de 13 ani inca suspina dupa DT... din punctul ei de vedere "the one and only Doctor"





Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)


"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

da da, trebuie sa merg in Glasgow sa vad si eu coffee kiosk-ul ala :)).
Am cunoscut asta iarna un cuplu de scotieni in varsta, care ne-au invitat insistent la ei, in Lochwinnoch, pentru o vacanta. De dus ne-om duce candva, dar in nici un caz nu o sa stam la ei, mi-ar fi teribil de incomod si de jena (in fond, i-am "folosi" pe post de hotel si mi se pare cam nepoliticos).
DarkBendis, e un obicei scotienesc sa inviti necunoscuti sa-si petreaca cateva zile de vacanta la tine acasa?


The girl in the fireplace. Mi-a placuuut!!!!! :D.

S-a pupat, oameni buni, s-a pupat DT :)))))). Uf, am rasuflat usurata. Exista atatea scene nereusite cu pupat. Ei, da, asta a fost una teribil de reusita + [ratzushca :))]. DT a trecut si acest test ;)).

Intrebare 1: cam tot timpul de acum inainte ii va fi dat lui Rose sa constate ca nu e nici pe departe unica? Uf, biata de ea...
intrebare 2: credeti ca The Doctor a avut o chimie speciala cu Madame de Pompadour deoarece, spre deosebire de Rose si Sarah Jane (cele pana acum stiute de mine), ea a fost capabila sa patrunda de partea cealalta a usii? Fiindca si ea l-a putut "citi" pe Doctor?

sper ca mai tineti minte glumita cu "ah, France, different planet" :))))




Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui DarkBendis

Iacata link: http://www.forbiddenplanet.co.uk/index.php?main_page=index&cPath=4_1165
Aici Dr Who e o adevarata "institutie". "National treasure" si nu sunt ironica

, asa, cam ca Dracula la noi? :)))))
Foarte simpatic site-ul cu jucarii. Tardis cu baterii, DT papusa, solnita dalek, veioza cap de cyberman .
Remarc insa ca n-au produse din lemn pirogravat, n-or fi descoperit procedura. A, si nici carpeta cu Dr. Who n-am vazut!!!! Din aia plusata, in culori pastelate, de pus pe pererte...

Pe la noi or fi gasibile? Probabil ca nu si, ah, ziua lui fiu-miu se apropie. De fapt, si a mea, mai e numai juma' de an! ;))


Citat:
Cheia e sa nu fi prea serios, sa nu iei filmul ca un adevarat film de SF, cu suspans, groaza, orice ar fi, ci sa-l vizionezi ca o comedie, un fel de sketch.

Pai exact asta spuneam si eu, ca episodul ala parca ar fi fost un adevarat film sf, suspans, groaza, ceea ce chiar nu ma intereseaza. N-a avut haz, imaginatie, subtext. In afara de mastile cazute din tavan la aterizarea fortata ( ) si de Rose cea din universul paralel ( )... uf, numai teme fumate... Dar, cum am zis, au mai dres-o in partea a doua.
Lui fiu-miu insa i-a placut. Mai ales personagiile de tinichea. Vrea un costum din ala, o pijama, ceva. Poate-i iau o veioza in forma de cap de. :))...


Propun sa facem o conventie.
Eu voi fi in curind repetenta clasei la vizionat :)), (da' sa stiti ca, desi le vad rar, le vad temeinic, de 2-3 ori/buc. :)).
Asa ca zic sa nu mai aveti/avem retineri in a povesti tot ce dorim, numa' ca sa nu stricam surpriza te miri cui. In fond, cui nu-i place sa nu citeasca si/sau cine a citit ce n-avea chef, n-are decit sa uite .
Bineinteles ca am cautat pe net, de exemplu, sa vaz cum isi ostoieste Rose amarul cu un Doctor proprietate personala! Am gasit, desigur. Nu cred ca mi-a stricat cu ceva placerea vizionarii...
Si am aflat, bonus, si niste birfe incredibile despre Face of Boe si Capitanul Jack !


Denizel, nu stiu daca e de plins Sarah Jane, in fond a ajuns bine, are propriul serial pe Cartoon Network (ala din care ne initaseram noi, fiu-miu si cu mine), probabil cu asta se va ocupa si Rose peste 20 de ani !

Episodul cu madame de Pompadour mie mi s-a parut cam cel mai bun din seria 2, de pina acum. Nu, nu numai pentru ca s-au pupat , pur si simplu o fo' fain, si complex, si cu cal alb ;)), nu i-a lipsit nimic.
P.S. Dap, chimia speciala de care zici a existat cu certitudine. Si in film, si, ulterior, in afara lui :)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Ileana, ce sa-i faci, nu au carpete de-alea de pus pe perete, si nici covor "persan" cu Doctorul. Nu stie ei de unde iese banu'
Da' uite ca am gasit si un site care vinde inclusiv pijamalute cu "personajele", prosoape, periute de dinti si alte minuni:
http://www.doctorwhogear.co.uk/BATHROOM.htm Si mai sunt multe pe Amazon.co.uk... si aia trimit si-n Romania.

Denizel, la cele doua intrebari raspunsul este acelasi: Da! Si mie mi-a placut mult episodul cu Madame de Pompadour. Quality allover!
Cat despre partea de "horror"... nu stiu... pe mine chiar m-a "izbit" episodul cu Ingerii-Statui. Nu pot explica de ce... am vazut si altele poate "mai tari", dar asta m-a "lovit" rau de tot.

Si da, nu sunt deloc surprinsa de invitatia cuplului din Lochwinnoch (asta nu-i departe de noi! draguta localitate). In fond si la urma urmelor, daca i-ati cunoscut in vacanta... nu mai erati necunoscuti . In ciuda bancurilor, scotienii sunt oameni ospitalieri si prietenosi...iar daca pomenesti ceva de meciurile in care Romania a batut Anglia le vei fi friend forever Apropos, daca vii/veniti prin Scotia neaparat ne intalnim, da?



Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)


"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

nu, nu, nu!!! Nu e buna metoda asta cu mancat Dr. Who pe paine [ala care se scarpina in cap].
uite ce zice DarkBendis:


Citat:
Nu va mai zic ce tambalau se face il legatura cu episoadele "de Craciun", cu saptamani bune inainte sa vina Craciunul


Parca ar trebui ca noi, fanii ;p, sa asteptam cu nerabdare episoadele, aceleasi episoade!!!, si dupa aia sa venim aici sa comentam. Nu? .

Ca altfel, uite, eu am mai vazut ieri Father's Day si The Empty Child, voi le-ati vazut cine stie cand si... ce ar mai fi de zis?




Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput