Burtici cu delfinasi de iulie-august 2010 (111)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tina_80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Otiliav
Tu ai plans cand stiind ca ai col de 4 cm?
Hai mai Tina?
Zau ca panicheaza si doctorii astia aiurea.
Rabdare si calm, tu aproape ai intrat in luna a 8-a.
Chiar mi-e tare drag cand vad atatea semnaturi frumoase si AMR-uri.


Am plans cand mi-a spus ca are tendinte de deschidere si ca nu mai putem face cerclaj la 30 sapt

tina 31+ cu Tudor Gabriel

AMR 8+ si vine
Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maurice spune:

Carmen cum adica e legal sa faci zgomot maine? Astazi nu e voie?
Eu cu zgomotul am o mare poblema, in jurul meu sunt 2 case in constructie, si m-am inarmat cu multa rabdare, insa se lucreaza haotic, degeaba exista legi, incep la ce ora vor, adica 7 si ceva dimineata, lucreaza si la 10 noaptea uneori.
In plus, in apropierea strazii mele e un cartier de tigani, vai de capul lor, fura si se drogheaza, insa au scutere cu care fac ture pe strada noastra de dimineata pana seara (noroc ca nu-i apuca prea des), pentru asta nici macar nu ma pot gandi sa chem politia, pentru ca mi-e si frica sa nu se razbune si in plus n-au ce sa le faca, nu au acte, nu platesc amenzi sau altceva, asa ca nu prezinta interes pentru politisti.
E groaznic sa simti ca nu te poti bizui pe institutiile care ar trebui sa te apere.
Gata, m-am descarcat


26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

tina si eu il aveam de 3cm, deci nu exagerat de scurt, dar la fel ca tine ff moale, cu tendinta de deschidere

de asta trebuie sa stam la pat, pentru ca daca avem contractii colul se poate deschide (ca doar de la contractii s-a muiat), copilul e mare, apasa cu capul pe col, alt motiv de deschidere...

cat mai linistita...adica nu trebuie sa strangi prin casa

si mie imi este foarte greu, desi si eu am voie sa ma mai misc putin, adica mananc in bucatarie...dar atat!

Eu ma gandesc la optiuni..sa se nasca bebe inainte de termen, sa fie nevoie sa il vad pe tubusoare, in incubator, sa nu pot sa il iau acasa imediat, sau sa mai stea in burtica si sa se mai ingrase, sa fie complet dezvoltat si sa fie sanse mari sa fie lipstit de complicatii...

miercuri facem 34 saptamani...si 3 saptamani de cat stau la pat...nu mai e mult, inca 3 saptamani vreau sa mai stau totusi la pat, ca la 37 saptamani bebe se considera la termen...

Bulina 33+ cu poznas

Doamne ajuta sa ajungem cu bine la termen si sa fim sanatosi!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maurice spune:

Citat:
citat din mesajul lui tina_80

Pai cand am fost la control, a fost si greseala mea pt ca nu mi-am intrebat doctora ce inseamna sa stau mai linistita.
Eu m-am dus f optimista ca imi va spune numai de bine si cand mi-a spus una alta, m-a cam dat peste cap si ....m-am blocat!


Nici eu la primul control n-am intrebat ce inseamna stat la pat, dar a doua saptamana eram inarmata cu intrebari, sa-mi spuna in procente cat sa stau in pat si cat sa ma misc, cat de inclinata pot sta ...

26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tina_80 spune:

Hai ca m-ati mai incurajat!


tina 31+ cu Tudor Gabriel

AMR 8+ si vine
Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarmenAlbu spune:

Racusor , ce sa fac ma adaptez ca am posibilitatea sa castig conform cu munca depusa si ma consider norocoasa , ce mai conteaza acum , doar ca mai rabufnesc!
Eu sunt f muncitoare de la 14 ani muncesc fara intreruperi , norma intreaga , juma de norma pe timpul scolii, anul trecut eram implicata in 3 joburi full time, 2 au renuntat la mine din cauza de gravidenie ca erau companii americane si era impotriva politicii companiei sa angajeze/colaboreze cu gravide ca au mereu nevoie de liber, probleme, dar ma asteapta dupa ca sunt optiunea lor nr 1!
Asa ca vedem marti la intalnirea asta de afaceri ce fac eu sper sa nu aiba vreo problema cu burtica, dar cum sunt nemti nu pot anticipa!

Letizia
Doamne Ajuta-ne!!!
29+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enik83 spune:

eladea... votat !!
cand se termina concursul?

27+ cu o minune de
poze
http://www.animalut.net/user/enik83.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

Carmen, chiar ma gandeam la tine daca nu ai acolo probleme cu rasismul...dar nu am indraznit sa intreb. Nu aveti in vedere sa va mutati totusi intr-o alta tara...din ce citesc..tie nu iti prea place acolo.
Eu is din Moldova...din Botosani mai exact dar n-am avut probleme in Bucuresti sau la job...poate de unde nu vorbesc cu accent si am fost mereu f serioasa in ce am facut...fara a avea capul plecat. Am mai zis sunt perfectionista si uneori e si asta un defect...oricum eu prin natura meseriei am lucrat mereu in echipa de barbati....muuuult mai bine zic unii decat sa lucrezi intre femei.

Larisa 31+ cu Nectarie si mamica de Alexia (13 iulie 2006)
AMR 9 saptamani pana la
http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Am o buna prietena la Bucuresti. Ea vroia sa nasca natural dupa cezariana. Si atat a speriat-o doctorita ei ca are colul moale, ca naste la 28 de saptamani, a pus-o sa stea la pat. In paralel doctorul cu care ar fi vrut sa incerce VBAC (ca doctorita ei nici n-a vrut sa auda) ii spunea ca are colul beton. Si in final cand s-a declansat nasterea la 40 de saptamani evident ca nici chip sa i se dilate colul dupa o zi de travaliu si a ajuns tot la cezariana cu doctorul cu care incerca VBAC.
E bine sa ai doi medici dar macar sa nu fie subiectivi si sa prezinte situatia asa cum este. Eu cred ca doctorita o vroia sigilata bine pana la operatie, celalalt doctor ii spunea sa lasa natura sa-si urmeze cursul ca e totul bine si frumos.

Si in alta ordine de idei, nimic palpitant la odiseea de mai-iunie, nici o nastere in direct sa intram si noi putin in atmosfera nascutului. Eu ma plictisesc citind numai de cezariene programate, vreau niscaiva actiune
Pai cand s-o nasc pe Elisa, au fost 9 nasteri in 3 zile, curgeau mesajele din travalii.

Mami de Ana Maria(18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008) si 29+ Iulia Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Eu despre rasism e greu sa vorbesc, ai mei locuiesc in Italia, fratele meu invata acolo, e in clasa a 7-a, numai clasa intai a facut-o in Romania. Singurul exemplu pe care il voi da e cel in care un copil de la el din clasa urland ii spunea sa plece la el in tara, emigrant *$&%(%&$ si multe alte apelative gen tigan si evident altele care trebuiesc cenzurate. Copilul ala nu a venit cu acel repertoriu de la sine putere, de undeva a bagat el la cutie, cel mai probabil de la parinti.
Ai mei au tras destul de multe pt popularitatea natiunii noastre, desi nu apartinem niciunei etnii, dar isi vad de treaba si incearca sa treaca peste multe umilinte...

Alina 29+ cu
gargarita

Mergi la inceput