Burtici cu delfinasi de iulie-august 2010 (111)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Ooh Carmen cata dreptate ai cu nationalismul si nemunca, nu mai spun cu afirmatiile aiurea. Iar aici ca sa fie si mai mare raca e atat de transparent sistemul incat oricine imi poate afla cat dau taxe la stat si prin aproximatie salariul, cat am in contul din banca, toate acestea cu numele meu la o cautare pe net.
Eu nu fac mofturi cand e vorba de venit in zile libere, pentru ca si eu am nevoie uneori sa plec din timpul serviciului si o fac fara sa-mi iau concediul. Important este sa-mi fac treaba.
Faza cu vecinii am patit-o si noi acum 2 saptamani, sotul la rugamintea proprietarei smilgheruia stalpii de sub tersa sa-i poata vopsi, un alt vecin taia lemne iar altul iarba. Ei bine tocmai vecina si prietena proprietarei s-a gasit sa faca scandal ca ea doarme dupa-amiaza si ca din toti 3 noi fiind cel mai aproape de casa ei am deranjat cel mai mult. Dar n-a mai sunat la politie ca trebuia sa parasca 3 odata

Crissy, cred ca de pin sunt, Norvegia cam e tara pinului. Numai ca mi-am prins urechile prin Wikipedia cate specii sunt. Noi am cules de la un loc de joaca de langa casa si sigur e o specie modificata ca nu sunt inalti, fac parte dintr-un gard viu.

Mami de Ana Maria(18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008) si 29+ Iulia Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarmenAlbu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Otiliav

Ooh Carmen cata dreptate ai cu nationalismul si nemunca, nu mai spun cu afirmatiile aiurea. Iar aici ca sa fie si mai mare raca e atat de transparent sistemul incat oricine imi poate afla cat dau taxe la stat si prin aproximatie salariul, cat am in contul din banca, toate acestea cu numele meu la o cautare pe net.
Eu nu fac mofturi cand e vorba de venit in zile libere, pentru ca si eu am nevoie uneori sa plec din timpul serviciului si o fac fara sa-mi iau concediul. Important este sa-mi fac treaba.
Faza cu vecinii am patit-o si noi acum 2 saptamani, sotul la rugamintea proprietarei smilgheruia stalpii de sub tersa sa-i poata vopsi, un alt vecin taia lemne iar altul iarba. Ei bine tocmai vecina si prietena proprietarei s-a gasit sa faca scandal ca ea doarme dupa-amiaza si ca din toti 3 noi fiind cel mai aproape de casa ei am deranjat cel mai mult. Dar n-a mai sunat la politie ca trebuia sa parasca 3 odata

Crissy, cred ca de pin sunt, Norvegia cam e tara pinului. Numai ca mi-am prins urechile prin Wikipedia cate specii sunt. Noi am cules de la un loc de joaca de langa casa si sigur e o specie modificata ca nu sunt inalti, fac parte dintr-un gard viu.

Mami de Ana Maria(18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008) si 29+ Iulia Alexandra



Otilia ce sa facem.. oamenii ca si animalele.. unii, noi platim taxe uriase statului maghiar , si uite cand sun uriase , jumatate din venituri merg la stat, cu banii aia as putea sa am tot spitalul la dispozitie cu echipe de medici de cate ori vreau si ei nu ma tin cand am probleme sa nu ocupe un pat si sa nu foloseasca o infirmiere!
In fine m-am descarcat scuze pentru off topic, gata mi-am revenit, nici in Ro nu e mai verde iarba!!

Sorina La Multi Ani cu multe bucurii si o nastere usoara!!

Letizia
Doamne Ajuta-ne!!!
29+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maurice spune:

Citat:
citat din mesajul lui tina_80
Mai fetelor, cele sunteti picate precum lalelele
Cum reusiti voi sa stati numai in pat 24 din 24? Eu nu pot! Ma trezesc la 10, ma spal, mananc si in 1/2 de ora sunt iar in pat....dar pana dupa-amiaza amortesc si tb sa fac ceva, ori ies un pic pe-afara, ori mai strang cate ceva prin casa....


Tina, eu am mai zis, e greu, imi vine uneori sa ma urc pe pereti,mai am si cate o cadere psihica minora. Insa, spre deosebire de Carmen de exemplu, eu mai am voie sa ma ridic, sa mananc la bucatarie, chiar sa ies o data un pic daca ma simt bine.
Dar cel mai greu este ca amortesc, eu m-am nascut cu displazie de sold si am stat in ghips pana la 1 an si ceva, asa ca aveam ceva neplaceri si inainte de sarcina in zona bazinului.
Acum, cand stau asa mult pe o parte sau alta, ma doare si amortesc, dar inghit in sec, ce sa fac.

Asta apropo si de intrebarea Larissei, ca si ea acuza neplaceri de la statul in pat.

Si ma gandesc la Carmen care n-are voie sa se dea jos din pat, si imi spun ca asa cum poate ea trebuie sa pot si eu



26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tina_80 spune:

Carmen, mie dr mi-a spus sa stau mai linistita, adica in pat
Exact acum o sapt, cand am mers la dr, avem colul de 4 cm, cu tentindete de deschidere....
In acea zi nu am fost om, am plans....ce mai!...am fost tare deprimata si in drum spre casa sotul m-a incurajat....si singura mi-am spus ca nu e atat de grav (probabil sa ma incurajez)

Dar cred ca adevarul mi l-a spus doctora!





tina 31+ cu Tudor Gabriel

AMR 8+ si vine
Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui tina_80

Carmen, mie dr mi-a spus sa stau mai linistita, adica in pat
Exact acum o sapt, cand am mers la dr, avem colul de 4 cm, cu tentindete de deschidere....
In acea zi nu am fost om, am plans....ce mai!...am fost tare deprimata si in drum spre casa sotul m-a incurajat....si singura mi-am spus ca nu e atat de grav (probabil sa ma incurajez)

Dar cred ca adevarul mi l-a spus doctora!


tina 31+ cu Tudor Gabriel

AMR 8+ si vine
Doamne ajuta!


mie mi s-a deschis colul cand avea 3 cm si...la ale deci nu e neaparat sa fie foarte scurt ca sa se deschida...
tina eu nu stau doar in pat, de fapt de maine misun aproape normal prin casa..am iesit si la cumparaturi. Am stat ieri si azi ca e sarbatoare si eu nu lucrez sarbatorile...nu din motiv de lene ci din considerente religioase. In mod normal as fi fost la biserica...dar am zis sa nu fortez totusi nota...oricum vineri eu merg din nou la control.
Daca colul s-a deschis...ma fixez ca si carmen in pat si nu ma misc....poti nu poti cand ai cutitul deasupra capului si sanatatea copilului tau in joc...te lipesti de pat nu alta. Eu una am vazut prematur in spital si de 34 si de 35 de saptamani si iti zic eu ca daca vezi te fixezi in pat si iti pui si pampers

Larisa 31+ cu Nectarie si mamica de Alexia (13 iulie 2006)
AMR 9 saptamani pana la
http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

Carmen,
inteleg ca e o mare provocare totusi pentru tine sa fii acolo! trebuie sa faci fata la tot felul de nesimtiti! si cel mai urat lucru ca de multe ori ei se poarta asa cu cei care li se par mai slabi..daca erai tu in locul fetei respective, poate nu ti-ar fi dat asemenea replica..dar mai bine, ca asa vezi cum gandesc de fapt unii oameni, care de fata cu tine ar spune poate ca romanii sunt cei mai buni prieteni...

asa ma enerveaza rasismul si modul in care suntem priviti in alte tari! eu ma mandresc ca sunt romanca, chiar si moldoveanca desi pot sa zic ca in Bucuresti, inca de la facultate, am avut parte de ceva incidente si am auzit tot felul...

si asa e cum zici tu in legatura cu muncitul..prietenii care au plecat in straintate sa munceasca la firme, banci etc sunt foarte bine vazuti, stau peste program daca este nevoie, sunt ambitiosi si stiu ca tot ce au realizat e meritul lor!


Bulina 33+ cu poznas

Doamne ajuta sa ajungem cu bine la termen si sa fim sanatosi!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tina_80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui maurice
Tina, eu am mai zis, e greu, imi vine uneori sa ma urc pe pereti,mai am si cate o cadere psihica minora. Insa, spre deosebire de Carmen de exemplu, eu mai am voie sa ma ridic, sa mananc la bucatarie, chiar sa ies o data un pic daca ma simt bine.
Dar cel mai greu este ca amortesc, eu m-am nascut cu displazie de sold si am stat in ghips pana la 1 an si ceva, asa ca aveam ceva neplaceri si inainte de sarcina in zona bazinului.
Acum, cand stau asa mult pe o parte sau alta, ma doare si amortesc, dar inghit in sec, ce sa fac.


Pai cand am fost la control, a fost si greseala mea pt ca nu mi-am intrebat doctora ce inseamna sa stau mai linistita.
Eu m-am dus f optimista ca imi va spune numai de bine si cand mi-a spus una alta, m-a cam dat peste cap si ....m-am blocat!

tina 31+ cu Tudor Gabriel

AMR 8+ si vine
Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Citat:
citat din mesajul lui tina_80

Carmen, mie dr mi-a spus sa stau mai linistita, adica in pat
Exact acum o sapt, cand am mers la dr, avem colul de 4 cm, cu tentindete de deschidere....
In acea zi nu am fost om, am plans....ce mai!...am fost tare deprimata si in drum spre casa sotul m-a incurajat....si singura mi-am spus ca nu e atat de grav (probabil sa ma incurajez)

Dar cred ca adevarul mi l-a spus doctora!





tina 31+ cu Tudor Gabriel

AMR 8+ si vine
Doamne ajuta!


Tu ai plans cand stiind ca ai col de 4 cm?
Hai mai Tina?
Zau ca panicheaza si doctorii astia aiurea.
Rabdare si calm, tu aproape ai intrat in luna a 8-a.
Chiar mi-e tare drag cand vad atatea semnaturi frumoase si AMR-uri.

Mami de Ana Maria(18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008) si 29+ Iulia Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarmenAlbu spune:

Maurice, sa ne vedem noi la scutece ne scoatem parleala cu alergatul de colo colo !, lasa ca trec si saptamanile astea, eu nu ma gandesc !

Tina 4 cm e buuuun fata de un cm al meu!, Tendinta de descidere trebuie urmarita macar la 2 saptamani, ai trecut oricum de faza critica, mai trebuie de acum incolo sa o iei usor ca bebe e mai mare si apasa mai mult, hai ca mult a fost putin mai este!!

Letizia
Doamne Ajuta-ne!!!
29+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Eu zic ca te adaptezi conditiilor. Eu eram aproape sigura ca sarcina o sa o petrec mai mult la pat... am mai mers cateva saptamani la munca, dar cand au inceput durerile si stiind trecutul, pana la 5 luni incheiate, singurele mele iesiri au fost la doctor, Sf. Paraschieva si la poate la cate o masa. Acum ca ma mai plimb cate putin pot spune ca e o binecuvantare pt mine, dar chiar nu am exagerat cu nimic, suflu si-n iaurt, daca-mi spunea medicul sa stau in spagat sau in cap pana la nastere, cred ca ma conformam. Am fundul mare, soldurile tabacite, o lene cat pt toata lumea, dar o sa ma energizeze strumful.
Si eu ma consider un caz f fericit, multumesc lui Dumnezeu, timpul trece usor, usor, de maine AMR

Alina 29+ cu
gargarita

Mergi la inceput