Dovlecei de septembrie-octombrie 2009 *148*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



wow ..

http://thefunnypage.com/potato-sisters/



Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun
bio bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Bunaaaa dimineeeaaataaaaaa!!!!!!

Poftiti la multa proaspat facuta special pentru voi.

Astazi avem o sarbatorita mai speciala, care deja implineste deja 10 luni , asa ca vreau sa ii urez:

La multe lunitze fericte LISA MARIA

Dar sa le urez si celorlalti sabatoriti ai zilei, chiar daca sunt ceva mai micuti:

La multe lunitze fericite CALIN si CODRIN DANIEL

Carinablanca sper ca Maria nu a mai facut febra azi noapte, sa nu fie vreun virusel ceva la stomac, vezi cum evolueaza...stii ca si la noi tot asa a inceput si deabia dupa 3 zile ne-am dat ca a fost roseola....cel mai important este sa o hidratezi, macar cate putin. Febra 39 nu prea are cum sa fie de la dinti, zic si eu.Tinem pumnii.

Elle va pupam si sper sa va treaca mucisorii cat mai repede.

Monica eu zic sa te linistesti si sa urmaresti baiatul, daca el se simte ok nu ar trebui sa iti faci probleme, zic si eu...poate nu i-a priit ceva din ce a papat. Va pupam si va dorim sanatate.

Sa aveti o zi minunata!



-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Alexandra super fericita de ALESSIA ZEINA (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anomis28 spune:

Buna dimineata,

Alex sar'mana de cafea, esti o scumpa.
Ma bucur ca ati scapat de greu si a Zeinuca papa un pic mai bine.
Cat despre mersul la mare, vor mai fi ocazii,chiar cu vreme mai buna. Io cred ca tu iti doreai foarte mult iesirea propriu zisa, nu conta prea mult unde.
Te pup cu mult drag.

La multe lunite deschizatoarei noastre de drum Lisa!
La multi ani Ellenuta!
la multe lunite tuturor dovlecutzilor
sarbatoriti in ultima saptamana si azi!


lucia Gogo e de milioane. Isi duce singur carutul pana jos? Daca nu, sa sti ca e timid sa ceara da' el ar putea. felicitari pentru botez, am vazut pozele pline de gingasie si sensibilitate. Tare faine, mi-au placut mult.

Mada Iri e un smecher Elvetian ce mai. L-ati invatat sa cante Iodelere? Multa bafta cu asigurarea sa rezolvati cat mai usor.

Liliacule drag, chiar si cand stai singura pe aici si mai zici cate ceva asa esti de comica de numa. Ti-am mai spus ca imi place tare mult de voi. Iar Radulescul scrasneste pt ca isi exerseaza discursurile in parlament, got it? ajuta-l la dictie, in rest, he is the man. Pupam si pe Andra Comersanta.

Delia I love soimitza. E asa finuta si vorbareata. M-a topit

Selen
, Ebru ca de obicei da tonul, imi place de ea cum face genoflexunile de mor. Mai aveti probleme cu pirt-urile? Noi trecem prin ceva similar, adica se trezeste noaptea sa dea part si e jale pana le da. Voi cum ati rezolvat?

Techila, de cate ori te citesc dau o fuga sa votez mustaciosu. Frumoase poze la ditai familia am vazut la matalutza

Carina cum mai e Maria? Cum ati trecut peste noapte? si multa sanatate.

Dana15 felicitari ca sunteti acolo. Ana va fi o frantzuzoaica pe cinste.

Raluk datorita tie azi voi incerca sarmale fara foc. Nu eu gatesc,(Doamne Fereste) da abia astept sa pap.

Monica daca in rest e bine Dragoselu, inca nu-i bai cu 1 kk prastie.
Noi am avut intr-o zi ceeva asemanator, 1 kk foarte moale si apoi s-a reglat singur. Sa-i dai sa bea multe lichide.

Mimika multumesc mult pentru retete de papa.

Kateryna, multa sanatate trandafirasului, Doamna Ajuta!
de retele de pe mail.

Cristina, Lull pe unde sunteti fetele? Hope you're having fun.

Kawa I miss you dear.

Io am fost la birou saptamana trecuta. Mai merg putin si asta care vine da inca nu ma intorc de tot.

Mai am o intrebare:
fetele cu beibicuc, voi cum il curatati de piatra?

Trimit sa nu pierd ditamai .....scrierea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anomis28 spune:

mai vreu neparat sa ii multumesc Clauciei ca a intrat si ne-a mai aratat un colt de rai.
Sa mai intri mami frumoasa de fete frumoase si sotz dragut.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Anomis mi-a fost dor de tine!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Alexandra super fericita de ALESSIA ZEINA (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana15 spune:

Va salut cu mare drag, mamelor!

Lisa, Calin sa fiti sanatosi puiuti dragi!

Si pentru ca ieri am ratat sa-i urez Maiei, o fac acum: pupici pe crestetul tau drag, puiule! sa fii sanatoasa!

si-l mai tzuc o data si pe Busici

Ellenuta te pup mami! multa sanatate!

si pentru toate!

Mamica de minune scumpa Ana Elisa -16.octombrie.2009

Nasterea unei prichindute




Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anomis28 spune:

Alex esti o scumpa

si mie mi-e dor de plimbarile in Carol.
Poate iunie se arata mai darnica si reusim sa ne vedem mai des, poate incerc si eu Tineretului.

fetele, help, cine a mai trecut prin asa ceva poate stie iesirea.

Dinu e ok in timpul zilei, rade, povesteste, mai maraie dar cu motiv (ca nu ajunge la prize sau la cate o jucarie) insa cand e vorba de somn e jale.

La pranz, cand aveam de obieci 2 h de somn de la 3 la 5 nu mai reueste sa lege 1 ora. Adoarme doar daca ii dau sa bea ceai, si adoarme band..... se trezeste dupa 1/2h (pare ca de crampe la burtica sau nevoie de pirt) si daca nu ii mai dau cateva guri de ceai, asta a fost somnul, daca ii dau ceai mai legam 10-15 min cand povestea se repeta si tot asa pana face 1,5 h total si asta a fost somnul.

Problema mai mare e noaptea cand il pun la somn. Avem nopti cand doarme legat de la 11 la 8 no problem (asa era de obicei) si nopti in care se trezeste pe la 1 si ceva si se repeta dansul de la pranz cu somnul, pana pe la 4-5 cand cade intr-un somn mai profund.
in perioada asta e tare necajit ca il simt balonat cu crampe.

Bea foarte multe lichide pe zi. Am facut coprocultura si coprocitograma si antigen Giardia, testul elisa si au iesit toate negative. Dr. mi-a zis sa-i dau ceai de fenicul si chimen da' nu-i place si nu-l bea. Tot dr. mi-e zis de coleif sa-i dau, si ii dau da' pana acum no changes.

Asa mi-e noaptea mila de el ca il vad ca se chinuie sa adoarma si nu-l lasa durerea de burtica si pana nu da un pirt sau un gar nu poate sa se linisteasca, normal ca daca vreau sa si adoarma trebe sa-i dau suc de mar amestecat cu multa apa.

Nu am schimbat alimentatia. nu am schimbat laptele.... e pur si simplu dintrodata.

M-am intins cat o zi de post, daca stiti un remediu, sunt cu urechea palnie si geana pe voi si


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anomis28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ellenuta



wow ..

http://thefunnypage.com/potato-sisters/



Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun
bio bebe




asa ceva nu egzista , desi am vazut cu ochii miei.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Neatza,

LA multe lunite LISA!!! Sa cresti mare si frumoasa la fel ca sora ta.
Mami Sabina, ne e dor de tine

Elle, wow, oare e adevarat? Pupam fetele mucioase sa treaza o data

anomis, la Zgatix cel mai bine mergea Bonnisanul, ii dadeam seara inainte de culcare si facea nani toata noaptea.E 100% natural si din plante.Sau vezi sa nu fie de la lapte, poate nu ii mai prieste, poate e prea mult si papa ca haplea si cu goluri. Sau poate pur si simplu exerseaza diverse scheme in somn. Spuneam si eu acum vreo sapt si ceva ca Dragos doarme numai cu fundul in sus, ca se taraste prin pat, ca scanceste etc.Aveam impresia tot asa ca il doare burta sau gingia sau orice.Insa s-a linistit. DIn cate mi-am dat eu seama, nefiind o parere avizata ci un feeling de mama, a fost un puseu ceva de crestere iar el exersa diverse scheme noaptea in somn pentru ca defapt ochii ii avea nchisi. Era somnambul cumva si nu glumesc. POate asta e si la voi. Si dupa o perioada de vreo 2 saptamani cu chinuiala din asta , in 2-3 zile a facut niste progrese motorii destul de mari... cat despre dormit 2 ore legate la pranz .... pfoaaa, vise asa ceva la noi. Noi daca s-ar putea ne-am trezi la 7 si ne-am mai culca la 11 fara sa pierdem nimic din actiune. Am inceput sa-l iau in brate si sa-l legan, sa-i cant ca sa adoarma in timpul zilei si atunci pt maxim maxim 30 minute. A se nota ca eu nu am leganat copilul never ever de cand s-a nascut si il legan acum cand are o tona jumate si, si asa, ma bate, ma ciupeste, ma respinge... marog, ideea era sa iei in calcul si alte variante decat ca il doare burtica. Bafta sa descoperiti ce este. SI nu vreau sa te descurajez dar vor dormi din ce in ce mai putin si vor avea perioade cand, desi vor muri de somn, nu vor vrea sa faca nanai nici picati cu ceara.

DAnuta, te pup, ce mai face Elisa? MAi povesteste-n si noua despre ea.

Monica de Minune Dragos Alexandru(26.08.2009)
Povestea noastra
Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce",
trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte
Ingerasul Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anomis28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui monica_dicut

Neatza,

LA multe lunite LISA!!! Sa cresti mare si frumoasa la fel ca sora ta.
Mami Sabina, ne e dor de tine

Elle, wow, oare e adevarat? Pupam fetele mucioase sa treaza o data

anomis, la Zgatix cel mai bine mergea Bonnisanul, ii dadeam seara inainte de culcare si facea nani toata noaptea.E 100% natural si din plante.Sau vezi sa nu fie de la lapte, poate nu ii mai prieste, poate e prea mult si papa ca haplea si cu goluri. Sau poate pur si simplu exerseaza diverse scheme in somn. Spuneam si eu acum vreo sapt si ceva ca Dragos doarme numai cu fundul in sus, ca se taraste prin pat, ca scanceste etc.Aveam impresia tot asa ca il doare burta sau gingia sau orice.Insa s-a linistit. DIn cate mi-am dat eu seama, nefiind o parere avizata ci un feeling de mama, a fost un puseu ceva de crestere iar el exersa diverse scheme noaptea in somn pentru ca defapt ochii ii avea nchisi. Era somnambul cumva si nu glumesc. POate asta e si la voi. Si dupa o perioada de vreo 2 saptamani cu chinuiala din asta , in 2-3 zile a facut niste progrese motorii destul de mari... cat despre dormit 2 ore legate la pranz .... pfoaaa, vise asa ceva la noi. Noi daca s-ar putea ne-am trezi la 7 si ne-am mai culca la 11 fara sa pierdem nimic din actiune. Am inceput sa-l iau in brate si sa-l legan, sa-i cant ca sa adoarma in timpul zilei si atunci pt maxim maxim 30 minute. A se nota ca eu nu am leganat copilul never ever de cand s-a nascut si il legan acum cand are o tona jumate si, si asa, ma bate, ma ciupeste, ma respinge... marog, ideea era sa iei in calcul si alte variante decat ca il doare burtica. Bafta sa descoperiti ce este. SI nu vreau sa te descurajez dar vor dormi din ce in ce mai putin si vor avea perioade cand, desi vor muri de somn, nu vor vrea sa faca nanai nici picati cu ceara.

DAnuta, te pup, ce mai face Elisa? MAi povesteste-n si noua despre ea.

Monica de Minune Dragos Alexandru(26.08.2009)
Povestea noastra
Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce",
trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte
Ingerasul Andrei


Monica multumesc frumos de raspuns.
Bonissan is our old friend, il lasasem deoparte pe la 4 luni dar ne reimprietenim daca asta ne scapa de necazurile de noaptea.
Cu laptele de seara, da e mult(330ml), da daca ii dau mai putin urla ca mai vrea si aseara de ex. in afara de laptele de seara a mai baut inca 150ml de ceai ca altfel nexam somn. Asa ca avea burtica rotunda si cu pleosc pleosc de broscutze cand se misca. Da culmea e ca adoarme asa si nu se mai trezeste cateodata.

Felicitari pentru kg, si noi suntem pe aproape, l-am luat pe Gogo si ne indreptam spre voi.Noi avem insa Micheline la greu (aka colacei)

la sectiunea miscari scheme, Dinu sta in si chiuie sau rade sau vorbeste. Atat. Nu rostogoliri spectaculoase, nu ridicat singur in picioruse, nu busilat. Doar chiuit si vorbit. Da o sa-i vina vremea si lui. Sa nu uit, stie sa apaude din picioare-adicva isi loveste cu mare aplomb picioarele unul de altul in timp ce sede very impressive.

Pe Zgatix nu-l ia somnul daca il plimbi in carut?
la noi si asta poate fi eventual o varianta pentru somnul de pranz. Si mai adoarme dimineata in masina in drum spre parc.

si inca odata senc iu



Mergi la inceput