Batrinei cu barba alba..in fata sfirsitului..

Batrinei cu barba alba..in fata sfirsitului.. | Autor: vikinga

Link direct la acest mesaj

De trei zile pling si tot incerc sa-mi revin.Cooper e pe moarte. Cica. Asa se pare, sanse zice dr ca-s mici.S-a minunat cind a auzit ca inca mai maninca cite ceva. Asa o mica si infima sansa ar mai avea. De ar mai si lupta, de ar da semne ca vrea.Asa un ciine puternic, frumos, blind si bun, un ciine ca in carti, acei ciini eroi care-ti rup inima prin ceea ce fac si felul cum isi simt stapinul, atit de greu imi e sa accept ca e batrin si slabit.Il vad ca pe un batrinel cu boticul alb care parca ar mai vrea sa mai faca lucrucurile preferate inca o data. Dar pe urma nu mai are putere. Poate ca-s ultimele lui zile, ori poate mai rezista inca putin.Nimeni nu stie cu siguranta. Of ca tare e greu.Aveti ciini batrini? Ati trecut prin asa ceva?Instinctul vostru v-a anuntat? Ati simtit ca asa e? Ca gata? V-ati inselat vreodata?Face ceva anume care ma aduce in asa un plins...E tare tare greu...Nici nu mai stiu ce sa fac ca sa nu mai ma gindesc la moartea lui.Pt ca stiu, a avut o viata buna, nu are dureri, e batrinel si stiu ca e normal...uhh si totusi...Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo www.youtube.com/watch?v=ULmPKIoDDDA&feature=related" target="_blank">pe tarimul nostru de vis.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Imi pare rau insa sti si tu si eu ca e inevitabil,la un moment dat prietenii nostri vor pleca de langa noi.
Daisy a mea are 4 ani asa ca e inca tinerica , nu mi-as putea imagina viata mea fara ea,cine ar mai sta de veghe noptile alaturi de mine...

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 albumul no2

Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

offf, vikinga, te inteleg, am trecut si eu de-a lungul anilor prin momente din astea, cu caini si pisici

Tocmai de aceea am avut mereu cate 2 animale... ca sa nu-mi fie chiar asa de greu... acum am 3 caini (8 ani, 7 ani si 1,5 ani)

Saracul, bine ca nu are dureri

Ingrid si Cristi 7 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Vikinga, iubeste-l atat cat mai e langa tine cu bucurie. El nu ar vrea sa fii trista. Iti simte tristetea. Are nevoie doar de mangaierea ta. Daca e timpul lui sa plece, va pleca.

Am avut un caine care a trait 15 ani. In ultimii ani lua medicamente pentru inima, mergea mai greu pe picioarele din spate... Dar a rezistat. In ziua in care a murit eu am plecat in delegatie. Dar pe la 5 dimineata, inainte sa plec la tren, l-am scos in curte pentru ca asa vroia. Apoi nu vroia sa mai vina inapoi, iar eu ma grabeam la gara. Pana la urma l-am adus in casa si am plecat. A murit dupa cateva ore tot incercand sa plece. Cainilor nu le place sa ii vezi murind. Ei simt cand le-a venit momentul si nu sunt tristi.

Ma bucur ca in acea noapte am dormit cu el. Atunci aveam copil mic si el nu avea voie in camera fetitei. Ca sa nu o trezesc pe cea mica cand plec la tren, am dormit alaturi, cu Codin la picioarele patului. Ultima lui noapte am petrecut-o impreuna.

Adu-ti aminte de lucrurile frumoase pe care le-ati facut impreuna. Ele iti vor ramane pe vecie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

“Ca veterinar, am fost chemat sa consult un caine in varsta de zece ani, numit Belker. Stapanii cainelui, Ron, sotia sa Lisa si fiul lor Shane erau foarte atasati de Belker si sperau intr-un miracol.

L-am consultat pe Belker si am descoperit ca avea sa moara de cancer. Am spus familiei ca nu se poate face nimic pentru Belker si m-am oferit sa execut procedura de eutanasie a batranului catel la ei acasa.

In timp ce stabileam urmatorii pasi, Ron si Lisa mi-au spus ca, dupa parerea lor, ar fi bine ca fiul lor de 6 ani, Shane, sa urmareasca procedura. Ei credeau ca Shane ar putea sa invete ceva din aceasta experienta.

In urmatoarea zi, am simtit familiarul nod in gat atunci cand familia lui Belker l-a inconjurat. Shane parea atat de calm, mangaind batranul caine pentru ultima data, incat m-am intrebat daca intelegea ce se petrece. In decursul a cateva minute, Belker s-a stins in liniste.

Micutul baiat a parut sa accepte trecerea lui Belker fara vreun pic de dificultate sau confuzie. Am stat cu totii pentru o vreme, impreuna, dupa moartea lui Belker, comentand cu glas tare tristul fapt ca vietile animalelor sunt mai scurte decat cele ale oamenilor. Shane, care ascultase in liniste, a spus cu glasul lui subtire:

- Eu stiu de ce.

Speriati, ne-am intors cu totii spre el. Cuvintele pe care le-a rostit in urmatorul moment m-au uimit. Nu auzisem niciodata o explicatie mai alinatoare.

El a spus:

- Oamenii se nasc pentru a invata cum sa traiasca o viata mai buna – cum e sa iubesti pe toata lumea mereu si sa fii bun, nu-i asa?

Copilul de sase ani a continuat:

- Ei bine, cateii stiu deja cum sa faca toate lucrurile astea, deci nu trebuie sa traiasca la fel de mult…”


aicihttp://www.de-azi.ro/prieteni-de-suflet/ sunt poze cu animalutele mele, dintre ele am pierdut cateva: Oscar sr la 17 ani, Aschiuta la 16 ani, fetita la 7 ani,...acuma il am pe Oscar jr care are 15 anisori si este ramolit

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Tot ce poti cumpara cu bani e ieftin! Erich Maria Remarque.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Deci m-ati facut sa plang in hohote.
Eu o am pe Sela de 1 an insa o iubesc enorm de mult

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jma spune:

Draga Vikinga, imi pare tare rau pt tine ca treci prin asta. Cei care au avut deja un caine te inteleg f bine ca e greu sa pierzi un suflet drag care e alaturi de tine si-ti este credincios indiferent de situatie. Sper doar ca trecerea sa-i fie lina si sa nu sufere pt ca din pacate prea multe nu poti face.
Mult curaj si sunt alaturi de tine in incercarea aceasta…

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

oare o cura cu vitamine nu i-ar da un impuls?:-)

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Tot ce poti cumpara cu bani e ieftin! Erich Maria Remarque.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Sint linga tine
Daca e sa va paraseasca mosnegutul vostru, o va face avindu-va alaturi, stiind ca v-ati bucurat de viata impreuna si ca v-ati "tinut de labuta" pina in ultima clipa.
Bucura-te - slaba consolare! - ca nu are dureri, ca nu ai fost pusa in situatia de a decide tu cind sa plece.
Doare ca naiba si n-ai ce face...



If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Off, sper sa nu le fie asa de greu copiilor cum mi-a fost mie in copilarie la moartea catelusei noastre...
O trecere usoara pentru Cooper! Iti va lipsi mult timp dupa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Citat:
citat din mesajul lui sanziana72 A murit dupa cateva ore tot incercand sa plece. Cainilor nu le place sa ii vezi murind. Ei simt cand le-a venit momentul si nu sunt tristi.
ei uite asta face al meu....cauta un loc sa moara si ma termina lucrul asta. el care ne dorea compania, el care nu putea sta decit intre noi, sa ne auda, sa-l dragaleasca copiii, acum brusc vrea singur afara in paturile lui departe de noi. chiar si seara cind e frig chiar si noaptea. el atit de friguros de fel.uhhhh.....am zile grele de tot...revin ca ma ia plinisul.totusi azi analizele singelui au fost ceva mai bunicele, ma rog daca se mai pot numi asa, am facut rost de un donator si i s-a facut si o transfuzie de singe, ca de asta avea el nevoie.revin mai incolo.tare e greu...multumesc pentru mesaje.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo www.youtube.com/watch?v=ULmPKIoDDDA&feature=related" target="_blank">pe tarimul nostru de vis.

Mergi la inceput