Burtici cu delfinasi de iulie-august 2010 (106)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

He, he, sunt si eu trecuta pe prima pagina... Multumesc celei care m-a trecut!!!

Cristina 31+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarmenAlbu spune:

Mycya nu stiu in germana dar iti dau linkul sa mergi cu pagina scoasa la imprimanta, eu am ales varianta electronica pe baterii, are putere, trage, imi e cam greu sa ma car cu aspiratorul pe scari si tot doar sa-i curat nasul www.9mois-1vie.com/400-p-mouche_bebe_electrique_aspibaby_lbs_0m.html#top" target="_blank">batista bebelusului
Ce mai poti face este sa pui cu copy/paste numele produsului si sa cauti rezultatele numai in germana, am incercat si eu, nu am gasit, ar trebui sa fie aspibaby lbs


Letizia
Doamne Ajuta-ne!!!
29+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

http://www.ortodoxiatinerilor.ro/2010/05/lupta-unei-tinere-mame-pentru-fetita-ei/

Sa o pomenim si noi in rugaciunile noastre pe Nicoleta, graviduta ca si noi!

Larisa 30+ cu Nectarie si mamica de Alexia (13 iulie 2006)

http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_2008 spune:

Buna fetelor,

tot recuperez de dimineata cu cititul.
Am sa ating pe rand subiectele si imi dau si eu cu parerea:
1.zicea Mycya de prietena ei si laptele de proasta calitate: am vb cu medici,moase,cadre medicale,prietene,carti,net-aceeasi concluzie: NU EXISTA lapte de mama de proasta calitate pt bebeul propriu.Ana Culcer din materialul trimis de Carmen(cu ocazia asta iti multumesc inca o data ca ni l-ai pus pe gmail) explica foarte bine cum sta treaba cu laptele de mama.Deci daca se vrea se poate.
2.Saltea si patut: eu le-am luat din Ungaria si au fost in total(2 patuturi+2saltele de cocos de 8cm) m-au costat 700 ron.Patuturile pot fi folosite pana la 15 kg,deci pe la 2 ani le iau paturi normale.
3.Stiti ce mi-au zis in spital toti dr si asistentele?inca de prima oara cand am fost internata,doar ca nu prea le-am bagat in seama:mangaiatul burticii poate provoca contractii,mai ales la un organism predispus pt contractii cum e cazul meu.Ca ma tot vedeau cu mana pe burtica.Imi spuneau ca uterul ,fiind tot un muschi,in mom in care e excitat(fara conotatii) prin mangaiere,se poate contracta.
Insa mie imi sunt asa de dragi cand misca ca nu ma pot abtine sa nu pun mana sa-i simt cum se cuibaresc in palma mea.

Ramo ma bucur ca bebe e ok si sigur mai ai 10 sapt cel putin,de ce zici de 5 doar?

Am vazut poze:Sorina,Rodyka,Mycya ,frumoase burtici noi!

Dragaica mai avem 2 sapt fara o zi si ne vedem puiutzii la eco!!tot in 2 iunie mergi nu?Dar tu mama ce faci?speli vase,faci curat?pai stai la patut cuminte,mai pune-l pe sot.alt ajutor nu ai?

Enik,manechina odiseei cum sa nu te bagam in seama?


Eladea votez acum.2 zile nu am votat ca tot am uitat.sorry

Racusor sa te faci bine cat de repede.Muuuuulta vit C!!



Denisa-fericita cu 2 minuni in burtica
28+ Carla Maria si Cristian Alexandru

AMR -9 saptamani

http://good-times.webshots.com/album/575890611lMnMMP

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheritra spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mycya

burtici am o prietena care a nascut acu 2 luni...si a zis ca de 4 zile nu mai alapteaza fata ca nu mai e bun laptele ei....cica nu mai lua in greutate bebelusa...ce inseamna ca nu mai e bun laptele?de unde am sti noi?ca ma gandesc ca poate si bebelusa a avut zilele ei,na cu colici si altele si poate de asta nu a mai luat in greutate.

Bianca 28+ Andra Maria
Doamne ajuta-ne sa fim sanatoase si sa stea bebelina la caldurica pana la termen


Aceeasi prostie am facut si eu la Alesia, lapte din belsug, aruncam la greu ca nu papa cat aveam, lua luna si kilul, cand a implinit 2 luni mi-a dat jos juma de kil. Si papa titi la greu, no problem.
Panica, depresie, plansete, chemat pediatra, aoleo ce ma fac. Facut capul tandari la toata lumea, eu nu mai eram om, ziceai ca-mi fura plodul cineva. Ma gandeam cum mi l-au dat la spital intreg si frumusel si eu il las sa moara de foame si deshidratare.
Dr la fel, cica nu-i bun laptele, in sensul ca nu o ingrasa, ca-i slab, n-are grasimi, etc.
Imediat am renuntat sa o mai alaptez, am inceput sa ma mulg si-l amestecam cu lapte praf si i-l dadeam.
Consecinte: viata de kkt, trebuia intr-una sa ma mulg cu saracia de pompa, pastrat borcane de lapte in frigider cu etichete, congelari, biberoane, etc, eu cu tatele doldora de lapte!
Dupa o sapt a inceput sa nu mai manance lapte la biberon, am filme intregi cu ea cu gura cascata si bibe in gura fara sa traga o picatura, nu vroia si pace, papa f putin, eu capoasa pe a mea ca-i cu lapte praf si o ingrasa. Cand mi-a venit mintea la cap nu mai vroia ea sa traga nici la titi.
Deci a mancat tot in ritmul ei, s-a ingrasat f putin in timp, asa ca la ce m-am chinuit eu cand la fel era daca o hraneam la piept, fara stres si alte tampenii?
Copii au ritmul lor de luare in greutate, unii se fac ca cozonacul din te miri ce, altii mananca de parca ar avea tenie in ei, nu pun un gram. Si acu e o slabatura, daca mananca mai mult caca de doua ori mai mult dar pe ea tot nu pune.
Acu n-o sa mai repet prostia, titi pa-n la loc comanda, cat se ingrasa bine cat nu aleluia!

Shery 30 & cu inimioara Alesia (30.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:




Citat:
citat din mesajul lui carla_2008

Buna fetelor,

tot recuperez de dimineata cu cititul.
Am sa ating pe rand subiectele si imi dau si eu cu parerea:
1.zicea Mycya de prietena ei si laptele de proasta calitate: am vb cu medici,moase,cadre medicale,prietene,carti,net-aceeasi concluzie: NU EXISTA lapte de mama de proasta calitate pt bebeul propriu.Ana Cucler din materialul trimis de Carmen(cu ocazia asta iti multumesc inca o data ca ni l-ai pus pe gmail) explica foarte bine cum sta treaba cu laptele de mama.Deci daca se vrea se poate.
2.Saltea si patut: eu le-am luat din Ungaria si au fost in total(2 patuturi+2saltele de cocos de 8cm) m-au costat 700 ron.Patuturile pot fi folosite pana la 15 kg,deci pe la 2 ani le iau paturi normale.
3.Stiti ce mi-au zis in spital toti dr si asistentele?inca de prima oara cand am fost internata,doar ca nu prea le-am bagat in seama:mangaiatul burticii poate provoca contractii,mai ales la un organism predispus pt contractii cum e cazul meu.Ca ma tot vedeau cu mana pe burtica.Imi spuneau ca uterul ,fiind tot un muschi,in mom in care e excitat(fara conotatii) prin mangaiere,se poate contracta.
Insa mie imi sunt asa de dragi cand misca ca nu ma pot abtine sa nu pun mana sa-i simt cum se cuibaresc in palma mea.

Ramo ma bucur ca bebe e ok si sigur mai ai 10 sapt cel putin,de ce zici de 5 doar?

Am vazut poze:Sorina,Rodyka,Mycya ,frumoase burtici noi!

Dragaica mai avem 2 sapt fara o zi si ne vedem puiutzii!!tot in 2 iunie mergi nu?Dar tu mama ce faci?speli vase,faci curat?pai stai la patut cuminte,mai pune-l pe sot.alt ajutor nu ai?

Enik,manechina odiseei cum sa nu te bagam in seama?


Eladea votez acum.2 zile nu am votat ca tot am uitat.sorry

Racusor sa te faci bine cat de repede.Muuuuulta vit C!!



Denisa-fericita cu 2 minuni in burtica
28+ Carla Maria si Cristian Alexandru

AMR -9 saptamani

http://good-times.webshots.com/album/575890611lMnMMP


da asa e..mana pe burtica provoaca contractii. Cel putin acum cand e sarcina mare e chiar interzis si mi-a zis medicul ginecolog ca a vazut ca tot pun mana pe burtica.

Larisa 30+ cu Nectarie si mamica de Alexia (13 iulie 2006)

http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Da, si eu stiu la fel cu magaiatul burticii, am citit si in ceva carte. Cica mai degraba sa pui doar mana pe burtica, sa vorbesti cu bebelu, fara sa mangai incolo si incoace...

Cristina 31+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_2008 spune:

Georgia felicitari pt fetita!!ma bucur ca e totul ok.

Si dr meu merge in concediu in 5 iulie ,iar eu am DPN 13 iulie,la 37 sapt,deci stau si eu un pic stresata.





Denisa-fericita cu 2 minuni in burtica
28+ Carla Maria si Cristian Alexandru

AMR -9 saptamani

http://good-times.webshots.com/album/575890611lMnMMP

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giorgia23 spune:

Multumesc fetelor...eu sper sa fie fetita ascultatoare si sa stea la caldurica pana vine doctorul

GEO 33+ cu Antonia Maria
AMR 6+ SAPT
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_mm spune:

denisa, larisa, am auzit si eu acelasi lucru legat de mangaiatul burticii. dar cine poate? e prea misto, ca sa rezist.

Ela 30+ cu

Mergi la inceput