Burtici cu delfinasi de iulie-august 2010 (106)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns enik83 spune:

Citat:
citat din mesajul lui crissy77

enik, ba ti-a raspuns chiar eladea. Linkurile le gasesti in contul comun. Eladea are link pus si pe blogul ei. Blogul il are trecut la semnatura BLOG DE PICI. Trimite un e-mail din contul tau catre contul comun cu linkul la concurs si votam.

giorgia, hai ca nu e decat o saptamana in concediu, poate nu te apuca nascutul chiar atunci.

Cristina 26 s cu & Elise-Stefania (3 dec. 2005)


mersi..scuze ... nu am vazut..

26+ cu o minune de
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

oaaau,am doua capitole de recuperat !!!!!!!!!!!!!!

am lipsit o zi,ne-am apucat de renovari in casa !!! si cu doi copii prezenti !

RACUSOR poate iti place si Alejandro Fernandez,mie imi place enorm,sa cauti pe you tube si vezi ce stil iti place.sau poate iti place stilul Isabel Pantoja.
mie imi place mult mult melodia asta,care merge la maxim la mine,dar depinde de gusturi
http://www.youtube.com/watch?v=U6dCvwt1BIw
Daca nu iti plac astea,imi zici sa iti mai dau idei.pana iti gasesti "linia"


OANA nu e la mine curtea,e la cumnata,eu stau la bloc,si am dat cele 60 de ghivece cand nu am mai putut cu ele,la al doilea copil.Ei au o curte super,o ingrijeste soacra-mea.

ADRIANA ma intristeaza ce citesc !!!! ce s-a intamplat,cum asa sa ajungeti aici ?poate se aranjeaza lucrurile la fel,nu se poate ca bebe sa creeze prapastie intre voi,doar daca era deja si nu o sesizati...of,sper sa fie trecator !!!!

FETELE va doresc nastere scurta ca la mine,la Sofia,m-am trezit din somn la 4.30 si la 8 fara zece am nascut.mai mult mi-a luat dushul de acasa In spital,40 de minute de cand am parcat masina pana aveam pe bebe pe piept.
ma rog..atat de scurta cat v-o doriti..care aveti drum pana la spital,sa ajungeti !

la a doua tot asa trezita din somn...am ajuns pe la 6.30 la spital,am nascut la 11.asta chiar mi s-a parut mult
naturale,ambele.prima fara epidurala,v-am mai povestit ca nu mai era timp.
a doua cu epidurala,deci ultimele 2 ore au fost fara nici o dureri.
eu vreau doar sa fiti optimiste,sa sperati si sa credeti ca veti fi bine,ca va fi usor !
eu eram si la prima,si lumea imi spunea ca o sa ma cam chinui la prima si la asa varstaaaa,lumea ca medicii nu imi spuneau asta,nu faceam miscare...
imi amintesc ca ma simteam vinovata ca nu faceam miscare,sport,ca o sa nasc greu,dar asa ma chinuiam sa merg pe jos !!! si sotul mi-a zis:auzi,decat sa te chinui 9 luni cu gimnastica,mai bine te chinui 3 zile la final Si asa am facut,am stat toaaata sarcina.

ELADEA ce norocoasa ai fost sa iti faca epidurala de la dilatare 4 !!!! asa as vrea si eu !



am terminat un capitol ..

26+
Sofia (2ian2007) ,Andres(22mai2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_mm spune:

eladea, si noi votam pe eric, ca ne e drag si poate, cine stie, peste 20 de ani, il luam de ginerica.

Ela 30+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_mm spune:

ramo, la ce doctor mergi?

Ela 30+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

MAURICE-da,de la operacion triumfo e fata.

MIRELA esti insarcinata,nu????FELICITARI !! cand se va sti cati bebei ??

BTZ OVI daca aveti multe cutite la blender iese data viitoare.

RODICA-faza cu burta sus jos ma innebuneau si pe mine expertele.la 38 saptamani gataaaaaaa nasti,a coborat !! ce sa coboare cand la 40 nu iesea??
unii vor sa o ai in gat




cum povesteste CRISSY despre fluturele Elisei,asa a facut Sofia zilele trecute la peste.au vazut ei pt prima oara o soparla care tot venea langa noi,ei fugeau speriati de ziceai ca e balaur,eu le tot spuneam ca nu le face nimic,ca e si ea mica...etc.
Sofia apoi incepe sa se certe cu soparla,care fugise.ii zicea P..A.
direct.am zis ca nu aud bineeee ! striga la ea:P...te prind si te bat daca mai vii la noi,du-te la casa ta !
si azi,culmeaaa,sia amintit de P si a zis ca lu' mami ii place mult ..soparla..cu numele ala.

eu acu ce ma fac,ca o aude lumea si nu stie despre ce e vorba..



26+
Sofia (2ian2007) ,Andres(22mai2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enik83 spune:

daca toata lumea ar naste ca tine..
ce mishto ar fi aelita.. dar cand aud de travaliu de 20 de ore..mi se face rau..

26+ cu o minune de
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mycya spune:

Aelita frumoasa melodiainca o ascult
nela_didelail alesesem de dinainte sa stiu ce estedoar ca nu il scrisesem.si daca totusi nu o sa aiba putza,ca doar vb aia pana nu vedem noi nu suntem sigureo sa ii punem Cristian Stefan.
m-am uitat si eu azi intr-un magazin sa vad daca gasesc batista bebeluslui dar nu era,erau de toate de la sterilizator,beberoane pompite de nasuc,si tot ce imi mai trebuie mie pentru nastere si dupa numai batista bebeului nu o are.vreau sa vad cat costa sa stiu de unde sa o achizitionez. Carmen tu sigur stii...cum se spune in nemteste?sa ma duc cu biletelul dupa mine

Bianca 28+ Andra Maria
Doamne ajuta-ne sa fim sanatoase si sa stea bebelina la caldurica pana la termen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mycya spune:

Citat:
citat din mesajul lui aelita


cum povesteste CRISSY despre fluturele Elisei,asa a facut Sofia zilele trecute la peste.au vazut ei pt prima oara o soparla care tot venea langa noi,ei fugeau speriati de ziceai ca e balaur,eu le tot spuneam ca nu le face nimic,ca e si ea mica...etc.
Sofia apoi incepe sa se certe cu soparla,care fugise.ii zicea P..A.
direct.am zis ca nu aud bineeee ! striga la ea:P...te prind si te bat daca mai vii la noi,du-te la casa ta !
si azi,culmeaaa,sia amintit de P si a zis ca lu' mami ii place mult ..soparla..cu numele ala.

eu acu ce ma fac,ca o aude lumea si nu stie despre ce e vorba..



26+
Sofia (2ian2007) ,Andres(22mai2008)


aelita eu am patit ca eram cu o prietena si nepotelul ei intr-un magazin destul de mare,si vazuse prajituri in vitrina (el la prajitura spunea cuvantul P...) a inceput sa tipe deodata bucuros ca vrea p...(prajitura adica)ne.am inrosit amandoua nu stiam unde sa ne bagamsi copilul tot repeta ce voia.am explicat vanzatoarei ce voia,dar va dati seama lumea din jur ce spunea

Bianca 28+ Andra Maria
Doamne ajuta-ne sa fim sanatoase si sa stea bebelina la caldurica pana la termen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Giorgia, felicitari pt bebelina perfecta! Cred ca e stresant cu medicul in concediu, dar bine ca nu sta mai mult... Io am DPN 20 iulie, iar al meu medic e in concediu din 15 iunie pana in 15 iulie. Deci Doamne feri de nascut intre saptamanile 36-40, doar dupa... Nu am ce face...

Cristina 31+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

MYCIA nu exista lapte ne-bun,cineva a influentat-o prost si a facut-o sa nu mai dea copilului sa suga.laptele se face in functie de necesitatile copilului,chiar daca e nevoie neaparata si de supliment cu lapte praf,nu se renunta la alaptat,pt ca se reface !de multe ori mamicile dispera ca nu iau copiii in greutate,dar asta se poate intampla din muuulte cauze,nu din lapte prost,din faptul ca nu suge bine,de-ajuns,si ca din biberon suge mai usor si cu spor.
si eu am facut greseala disperata la Sofia sa dau si biberon,noroc ca am insistat cu laptele,dar lapte aveam bun si mult,numai ca ea sugea putin de lene si de mica si de somn..in schimb biberon lua mai usor.Asta era cauza ei,lenea,somnul,sani neformati...
sa nu cadeti in aceeasi capcana !

nu exista gustat si nu e bun,normal ca nu e bun pt ea,oricum ar fi nu se intrerupe,daca vrei neaparat sa dai,laptele isi revine chiar daca are perioade ...

multe mamici spun asta ca nu au lapte,sau nu e bun,cand vor sa intarce.si asta respect ! ca fiecare da cat vrea si cat crede de cuviinta.
eu vorbesc doar despre cine VREA sa dea sa suga.sa dea si sa insiste !

apreciez mai mult o mama care spune ca nu alapteaza ca nu vrea ea,decat ocolisuri dupa copac..ma rog nu stiu motivele ei,poate ca nu se ascunde ci doar cineva a sfatuit-o prost.
pe mine ma sfatuiau fetele de la prima odisee,ca nici eu nu aveam habar si faceam greseli !!!
dar am insistat .
Sofia a vrut sa se intarce la 4 luni,nu mai sugea deloc,am insistat cateva saptamani si si-a revenit.

asa ca nu te mai gandi,sigur o sa ai lapte bun tu !

TINA-

Citat:
--------------------------------------------------------------------------------

Un medic pediatru i-a spus surorii mele acum 2 luni "Nu exista lapte prost de mama"..si eu totusi merg pe aceasta idee!
corect !

a ramas un mit,pe vremuri multe se lasau de alaptat din ideea asta gresita.



Citat:
citat din mesajul lui enik83

daca toata lumea ar naste ca tine..
ce mishto ar fi aelita.. dar cand aud de travaliu de 20 de ore..mi se face rau..

26+ cu o minune de
poze
si mie
mie si asa mi-e frica de mor !!!!
sper sa avem toate nasteri usoare !


MYCIA hahaha e mai grav cu PRAJITURA,ca o vede mai rar,decat va vedea Sofiua soparla cat sa tipe iarhahaaaa

dar Sofia mai conjuga cuvantul ala ,in loc de a cumpara=a P.... cupmarat=P...t.sa cumpere=sa P...e.
mergem sa cumparam=mergem sa P...m.
si la ea toootul P..a tati ,adica el cumpara tot,cica,de cate ori strica ceva si ii reprosez,nu face nimic,P---tati altu !
noroc ca e in romaneste asta si nu ne mai stie lumea



26+
Sofia (2ian2007) ,Andres(22mai2008)

Mergi la inceput