Prietene la bine si la greu - 16

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lalu_79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dankutza

Citat:
citat din mesajul lui Lalu_79
Retete pentru babycook eu am gasit aici http://recettes.babycook.freefr/

Inca nu am studiat problema, ca nu am inceput diversificarea....Sper sa reusesc sa traduc cateva si sa le pun pe mail...asta pentru cine nu stie franceza.



Am vazut ca aia pun sare si ciorbica si in piure.

Poze noi cu Pinky de la 5 luni (nascuta in 09.12.09)

Botezul Cezarei - poze

www.youtube.com/watch?v=QuT8Cn9C5jg " target="_blank">Botezul Cezarei - filmulet


Am vazut, eu clar nu o sa pun....mai important pt mine e ce combinatii se pot face cat de cat gustoase pt bebe si ce cantitati trebuie puse.La cat de inventiva sunt eu in bucatarie, clar am nevoie de idei

Lalu, mami fericita de Ari (28.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Greu e sa iei decizii pentru propriul copil. Imi smulg parul, pana iau o decizie si tot mi-e frica ca iau decizia cea mai proasta. Nu inteleg de ce unele fructe se introduc mai tarziu decat altele. Bun! Inteleg de cele "paroase" se introduc mai tarziu (desi in graficele alea se introduce piersica la 6 luni - ceea ce eu nu o sa fac). Para - doar pt ca e laxativa? Pai ce e rau, sa aibe bebe scaun? Zice de avocado ca e prea bogat in vitamine. Asta sa fie motivul neintroducerii lui mai devreme sau cum zicea Raluci ca e greu de digerat???
Cred ca o sa merg pe feeling si o s-o las pe Pinky sa ma ghideze. Daca o sa stau cu ochii in grafice o s-o iau razna. A propos, voi va ghidati dupa grafice sau nu?

Poze noi cu Pinky de la 5 luni (nascuta in 09.12.09)

Botezul Cezarei - poze

www.youtube.com/watch?v=QuT8Cn9C5jg " target="_blank">Botezul Cezarei - filmulet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

Citat:
citat din mesajul lui raluci_b

am luat cartea cu retete beibicucene, am retinut ca vocado nu se da pana la un an, stomacul bebeilor nu poate digera cum trebe tot ce contine nebunia de fruct



pai eu i-am dat la greu avocado ... cu pastarnacul am patit la fel...nu mai stiu ce e bun si ce nu e bun...intr-o parte gasesti argumente pro in alta parte cineva le contesta ...cum mai stiu eu ce e bun si ce nu?

in alta ordine de idei, cuscri ... noi suntem asa-si-asa, adica Sabina e bine, eu sunt rau...obosita de durere si cu nervii imprastiati...uite si de ce:

luni dimineata am fost la stomatolog, mi-a lucrat 2 dinti si 3 canale pt ca aveam infectie, mi-a facut 3 injectii cu anestezie si mi-a taiat gingia ca sa poata pune la loc coronita (care deocamdata nu e gata), mi-a cimentat dintii si gingia ca sa nu se lase pana pune el totul la loc...dupa ce a trecut efectul anesteziei a inceput o durere nu foarte puternica dar deajuns incat sa nu fiu buna de nimic...azi e a 3-a zi cand stau cu durerea aia , nu a trecut nici macar 5 minute, mi-a zis doctorul ca o sa ma doara 2-3 zile dar nu ma asteptam sa fie chiar asa...aseara am cedat nervos si am tras un bocet

programarea o am vineri, deci trebuie sa mai rabd...

imi pare rau ca merge greu terapia, sunt convinsa ca vei fi curajoasa si la cat ai suferit cu manuta in ghips acum vei face tot posibilul sa te recuperezi rapid...pupici strumfilor

faina atmosfera a fost aseara pe bancuta...v-am citit si va citesc in continuare dar nu prea sunt in stare scris

Lavi mi-a placut de sotul tau cum a rezolvat problema soacrei, si eu mi-as fi dorit sa fii si tu de fata, dar bine ca nu a lasat problema asa si i-a spus soacrei ce a trebuit

l-am ascultat si pe tanarul tenor Santiago si i-am trimis un pupic virtual atat lui cat si mamicii

va las acum
pupici multi to everybody in the casa mare

_
ANCA mamica fericita de SABINA IOANA (03.11.2009)
Fulgusorul meu iubit

The virtue of true love is not by finding the perfect person but loving the imperfect person perfectly !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrecluj spune:

In cartea retelor din care va trimisesem retete avocado e printre primele alimente introduse, eu ii dau in continuare chiar daca pediatra s-a socat. Va scriu imediat rezulmatul controlului. Chiara Ada, vita mia , Chiara creste Odiseea plecarii noastre acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

neata

Iulian face pentru aprecieri .
Nu stiu cine ma intreba ce papa cand l-a apucat cantatu'... pai piure-ul obisnuit de la pranz (morvoc, cartof dulce si dovlecel, lungit cu supa in care au fiert toate astea + 2 pastai de fasole, 3 boabe de mazare, 2 frunze de loboda rosie, 1 cub de telina). eu cam asta ii dau la pranz momentan... am cautat ieri sfecla rosie, sa pun un cubulet la fiert, pt ca e sursa de fier.
Dimineata ii dau mar (doar parmen pana acum) combinat (cu mango, caisa, para) sau simplu.
si eu ma intreb intr-una daca fac bine ce fac . dar sper in ce e mai bun . cred ca una din "retele succesului" este echilibrul in alimentatie, adica lipsa de exces dintr-un aliment sau altul... pentru ca toate au si efecte benefice si efecte adverse.

tot vroiam sa va pun si voua niste link-uri:

www.okey.ro/stiri/sfecla-rosie-recomandari-terapeutice.html" target="_blank">sfecla rosie
www.jurnalul.ro/stire-alimentatie-sanatoasa/avocado-sau-untul-vegetal-133489.html" target="_blank">avocado
www.healthy.ro/articol/Medicina-alternativa/5076/Papaya-sau-fructul-ingerilor-o-adevarata-farmacie-naturala.html" target="_blank">papaya

pup you all

monis si piticutzul Santiago (Iulian 02 nov '09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns na_bo spune:

neata!

Lauriciu- esti o comoara de voiosie la casa omului,ma bucur ca ai o stare de spirit asa buna desi bebelina e mofturoasa

Shtephy- sunt sigura ca de acum va merge tot mai bine recuperarea

Dymo- si sa pape Danut mai bine, important e ca a luat in greutate chiar daca mai putin

Dankutza- eu i-am dat avocado combinat cu mar si para, biscuite si papa bine, marul singur nu o incanta deloc

noi am papat ieri supica dupa 2 saptamani de incercari, i-am pus niste piept de pui , crescut la casa, sper sa manance si azi

Fetelor eu am impresia permanent ca Amalia fornaie pe nasuc, muci nu se vad, ii pun apa de mare si aspir dar nu iese mare lucru

pupici colorati de la tg mures, chiar daca ploua de trei zile si deja ma sufoc in casa

Natalia, fericita de Amalia Maria!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grigore_tina spune:

buna dimi si de la noi.
e cam tarziu,dar inca e dimineata ca noi ne trezim la 09.20 pentru tzitzi si apoi nu mai dormim.
monis,mersi pentru link-uri.
andre astept sa ne spui cum a fost la doctor.
lavinia,ma bucur ca ati rezolvat problemele.
all/
ma duc sa mai fac cate ceva ca doarme piciul,apoi ma apuc de invatat.


Mami de Bebe George-Stefan (15.11.09)

poze geo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laviniablaga spune:

Sal`tare natiune din nou!

Monis merci fain de linkuri...papaya asta m-a pus pe ganduri....hmmm...tre` sa caut si eu in catunul asta sa vad....oi gasi...n`oi gasi...

tina spor la invatat...si la mine...se apropie sesiunea cu pasi repezi....n-am pus deloc burta pe carte...shame on me...da` o astept pe miany sa imi zica daca ea a inceput si poate ma ambitionez si eu!
ancutzik....pup mamica suparici...obosita...da` dragutza!
na_bo ce bine ca a papat printesica....ma bucur tare mult....asa trebuie...sa speram ca o va tine tot asa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrecluj spune:

Asa, deci am luat 200 de grame in 3 saptamani, mi se pare OK, plus 4 centimetri, ceea ce mi se pare super OK. "Vedeti doamna ce frumos creste fata daca respectati ce va spun?", "desigur, daca ai stii ca din ce mi-ai dat tu pe lista am bagat 30 % si in rest i-am dat din cap si de pe forum, oare ce-ai zice? ca n-a crescut destul?". Bun, trebuie sa bagam spanac in zeama deocamdata, bietola nu stiu in romaneste si mi-e lene sa caut, dovlecei, cartofi dulci cu voia dragelor colege de forum si a Bunului Dumnezeu, de saptamana viitoare. Carne rosie (de asta nu pupa, pentru ca abia acum incep carnea alba). Nu-mi amintesc discutia despre gluten, adica de ce e bine sau rau sa dam la 6 luni, pe lista medicului este (nu cred ca bag paste deocamdata).Carne, asta e ciudat, sa nu-i cumpar din magazin pana la 8 luni, pentru ca nu ar digera-o bine, ca pediatra n-are incredere in ce se vinde prin magazine, deci borcanase bio daca se poate. Iaurtul iar e pe lista, bag peste o luna probabil tot bio. I-am povestit despre episoadele de urlat seara, crede ca din cauza cartofilor. Din ciclul "buni" vreti cateva? "Intreab-o de ce are carnea moale", "iote, d'aia ca si ma-sa are carnea moale daca nu face sport", pediatra "nu are doamna carnea moale, este un copil sanatos si tonic". "Intreab-o daca nu i se pare ciudat ca scoate limba doar pe dreapta, nu si pe stanga?", pediatra "n-are nimic limba, e perfecta". "Intreab-o daca nu e de rau ca se ridica in fund, dar nu se intoarce de pe burta pe spate", eu "Auzi, mami, n-ai tu chef sa fumezi o tigara afara?". Cam atat. Nu stiu cine intreba de cutitul de la beikuk (iarta-ma te rog), eu nu i-am schimbat niciodata cutitul, mi se pare foarte bun, cu conditia sa fie o cantitate maricica de alimente cu apa/lapte/supa sau ce-o fi. Lyly Ok Licuriciule Am pe lista de "to do" sa-ti trimit PM. Chiara Ada, vita mia , Chiara creste Odiseea plecarii noastre acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laviniablaga spune:

laura, vroiam sa iti raspund la o intrebare pusa de tine mai zilele astea....cea in legatura cu produsele de curatenie...eu folosesc tot cif si domestos...desi dupa ce am nascut nu prea am mai suportat mirosul intepator al celui de-al doilea...dar acum am comandat niste produse de la Bio Life Care....www.life-care.ro/produse-online/cautare-produse.html&page_num=1&&search=biohaus&limit=20" target="_blank">aici e linkul...pentru aragaz,haine,WC,geamuri, covoare, vase...parchet...am zis ca incerc, fiindca la pret sunt cam la fel cu cele din comert....si personal am fost multumita de produsele cosmetice de la firma asta...inclusiv de crema pentru poponetul lui Rares...astept sa le incerc si iti spun ce efecte au avut!

Mergi la inceput