FIV in Ungaria 105

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danutza27 spune:


Buna fetelor , sunt noua aici intre voi , sa va spun pe scurt problema mea - eu am ovare micropolichistice, iar sotul a fost diagnosticat cu oligospermie, de 2 ani de zile tot incercam sa facem un bebe- am facut 3 inseminari artificiale fara niciun rezultat, acum ni s-o spus aici in tara ca numai prin fertilizare in vitro ne putem indeplinii visul de avea si noi un ingeras langa noi.
Imi puteti spune va rog - sa merg direct in Ungaria sau sa fac Fiv aici in Romania?

Mersi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

Citat:
citat din mesajul lui danutza27


Buna fetelor , sunt noua aici intre voi , sa va spun pe scurt problema mea - eu am ovare micropolichistice, iar sotul a fost diagnosticat cu oligospermie, de 2 ani de zile tot incercam sa facem un bebe- am facut 3 inseminari artificiale fara niciun rezultat, acum ni s-o spus aici in tara ca numai prin fertilizare in vitro ne putem indeplinii visul de avea si noi un ingeras langa noi.
Imi puteti spune va rog - sa merg direct in Ungaria sau sa fac Fiv aici in Romania?

Mersi


Buna danutza si bine ai venit! acum, e logic ca daca intrebi persoane care fac fiv in ungaria iti vor spune sa mergi acolo; daca vei intreba fetele care fac fiv in tara probabil iti vor spune sa faci fiv aici, la noi... asa ca este numai si numai decizia ta daca faci fiv in tara sau in ungaria... noi nu iti putem spune ce sa faci... dar te putem ajuta cu raspunsuri la intrebarile pe care le ai astfel incat sa poti lua mai usor o decizie... asa ca da-i bataie cu intrebarile...

Laura


mutatia MTHFR C677T heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

aristica multumesc pentru explicatii!

Laura


mutatia MTHFR C677T heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

ROXI, eu nu l-am intrebat niciodata pe PK cat era estradiolul, deci nu stiu cat tre sa fie. dar daca el zice ca e bine, sa fii absolut SIGURA ca totul e under controll.ti-am explica la pag 4 in capitolul asta cum e cu rezultatul la sange. hai curaj, toate sunt in regula! fii cat mai relaxata. ai voie vin rosu, face bine la endometru!

Adi +10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

danutza, bun venit si sedere scurta pe aici! fa cum iti spune inima, compara si costurile, si ratele de succes. intereseaza-te si de embriologi, apoi ia o decizie.

[red]paunas[red], tu du-te acolo ca daca anilza de sange nu iese bine, te suna PK si iti zice, nu tre sa te duci la clinica sa iei rezultatul. daca nu te suna, inseamna ca e de bine. rezultatul iese cam intr-o ora din clipa cand e recoltat. daca in 2 ore nu te suna,e
mirific!!!!!!!!!!!!
[red]mami, va pupacim pe tie si sotzior.
[red]samira, fac galerie ca stiu ce te asteapta in a doua zi de Rusalii, basca sambata asta si cealalta.

Adi +10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zapp spune:

Buna fetele,
Sint la curent cu ce mai faceti voi, va citesc destul de des si va tin pumnii tuturor.
Aristica, bafta multa pe maine, sa vii cu vestea cea mare!
Danutza27, am vazut ca ai scris de ovare polichistice si oligospermie...Acelasi diagnostic am avut si noi: polichistice si oligospermie usoara. Am facut 4 inseminari si 3 fiv-uri si m-am gandit sa-ti fac o recomandare, tinand cont de experienta mea. Mergi direct la Budapesta, la dr Kovacs. Are experienta cu ovarele polichistice si are rezultate f bune pe pacientele cu acest diagnostic. eu am facut 3 stimulari pt FIV cu Zadori, la Szeged si am vazut mari diferente intre el si Kovacs de abordare a problemei si de tratament. La Kovacs am avut 14 ovocite, 7 blastociti de f buna calitate si am reusit din prima, in timp ce la Zadori am avut maxim 4 ovocite. Poate pt alte probleme Zadori e la fel de bun, dar in problema noastra Kovacs e super! In Timisoara nu iti recomand sa mergi chiar daca vad ca tot mai multa lume se duce la clinica Atena...MUlta bafta iti doresc si sa iei decizia cea mai buna.

Eu sint ok, incerc sa rezist pana la 34 de sapt si apoi ma relaxez si astept puiutzii.
Va pup pe toate!

zapp 30+ si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

zapp mai ai doar 4 saptamani ! Felicitari! Abia astept sa vi cu poze cu puiutii

Cand voi fi mamica, JUR sa nu-mi ranesc pruncii nici cu vorba, nici cu mana, nici cu fapta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BoboMom spune:

Miro, eu inainte de FIV 2 (cel norocos) am luat Marvelon 13 zile. Trebuie sa iei minim 12 zile, asa mi-a spus atunci PK. Noi aveam biletele de avion luate din timp, asa ca a trebuit sa programam totul in functie de perioada aleasa de stat in Ungaria, motiv pentru care am luat doar 13 zile. Sangerare propriu-zisa nu am avut decat dupa vreo saptamana de cand le-am intrerupt (in prima zi de stimulare, ziua a 4'a dupa oprirea pastilelor, am avut doar 'pete'; la fel si in urmatoarele 2-3 zile). Bafta!

Ngh, eu am luat Marvelon cu ani in urma, iar inainte de cele doua FIV'uri tot Marvelon am luat si nu mi-a facut rau niciodata.

Danutza, noi initial am ales sa mergem in Europa pt FIV pt ca e mult mai ieftin decat in USA. Nu am avut incredere sa facem in Romania, pentru ca am avut o experienta urata acolo cu Bogdan Marinescu, care m-a operat sa-mi scoata un chist si nu si-a facut treaba profesional (am mai povestit asta; daca vrei detalii, ti le dau). Dupa experienta respectiva, in care nu numai 'marele' doctor ne-a dezgustat, ci intregul sistem sanatiar de acolo, am hotarat sa mergem in Ungaria (asta dupa ce am citit pe forum despre clinicile din Ungaria si m-am interesat si la matusa mea, care locuieste acolo). Asta a fost prima data. A doua oara, chiar daca am fi avut bani sa facem aici sau oriunde in lume, tot la Kovacs ne-am fi dus. E un medic si un om extraordinar. Sunt convinsa ca sunt fete care sunt foarte multumite de medicii si sistemul din Romania si ca nu toata lumea a avut o experienta ca a mea acolo, dar eu imi spun punctul de vedere personal, fara ocolisuri sau frica de a supara pe cineva. Succes in a lua decizia buna pentru tine si Doamne ajuta sa devi mamica in curand!

Zapp, ce putin mai ai! Super! Doamne ajuta sa treaca cu bine saptamanile care au mai ramas pana iti vei tine puiutii in brate! Sa fiti sanatosi!

Laura de Nicholas James 9 Noiembrie 2009
Poze
Poze botez si nu numai
www.youtube.com/watch?v=2rJh5IWto3M" target="_blank">Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BoboMom spune:

Mami_vreau

Artistica, Doamne ajuta pt un rezultat pozitiv!

Laura de Nicholas James 9 Noiembrie 2009
Poze
Poze botez si nu numai
www.youtube.com/watch?v=2rJh5IWto3M" target="_blank">Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina_anam spune:

buna fetele

Am primit si eu astazi rezultatul analizelor, care din pacate nu sunt foarte bune. Cariotip OK pentru amandoi, insa mutatia genei protrombinei este pozitv heterozigot precum si MTHFR. Kovacs mi-a zis ca am nevoie de un tratament cu heparina, el le poate prescrie dar nu ma pot monitoriza deci imi recomanda sa merg la un hematolog.
Ce parere aveti, este o problema cu implicatii serioasa?
Am vazut ca unele dintre voi aveti la semnaturi MTHFR

Mergi la inceput