FIV in Ungaria 105

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lumimar spune:

Citat:
citat din mesajul lui pogonici1977

eu fac operatie cu dct Onofriescu de la lasi de la spitalul cuza voda..tot el ma operat si acum 2 ani..atunci am avut hidrosalpinx lateral ..la trompa stanga iar la dreapta am avut aderente...

problema e ca la mine sa refacut iar acum sunt nevoit sa le scot..dct kovacs nea recomandat sa le scoatem si apoi sa fac FIV ...
om vedea dupa operatie

AMR 6 zile operatie

anul 2010 va fi anul meu de reusita.... caci doamne doamne ne va ajuta si vom fi si noi parinti
Mersi frumos pt raspuns.Daca dr Pk a dat verdictul scoatere inseamna ca este in regula.Bafta multa la operatie si sa fie bine
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina_anam spune:

Roxi25 ce de foliculi ai!!! Bravo...
Stai linistita si ai sa vezi ca va fi bine, la atatea eu zic ca-i imposibil sa nu ajungi la blasto. Si eu am avut 12 ovo, 10 s-au fecuntat si am ramas cu 6 blasto. DD sa fie bine
Cat despre rezultatul de la analize ti-l da dr., probabil sambata daca atunci mai mergi la el. Eu il primeam intr-o ora.

Adria felicitari pentru embrion, sa vii cu Beta mareeeeee!!!!

Tamy sa-ti traiasca bebe si sa creasca mare si sanatos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi25 spune:

m-as bucura mult sa fie asa cum zici, corina-anam

tu ce ai facut la fiv? ati facut cu ICSI?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina_anam spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxi25
tu ce ai facut la fiv? ati facut cu ICSI?


La primul am mers pe jumi-juma, dar atunci nu am avut multe ovo (5). Cei pe care i-am last de capul lor s-au fecundat, insa din pacate nu au rezistat nici macar 3 zile, deci in final am avut 2 embrioni de ziua trei obtinuti prin ICSI. La al doilea am optat pentru ICSI la toate 12, nu am vrut sa mai facem experiente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sonya_mea spune:

Citat:
citat din mesajul lui lumimar

Pogonici,nu am retinut, cu ce dr faci operatia si unde?Te intreb pt ca si cumnata mea are hidrosalpinx pe trompa dreapta si a fost
la Medlife ,a vazut-o dr Albu si a zis ca trebuie scoasa trompa pt a putea reusi sa aiba un bebe.Voi ce parere aveti,asa se procedeaza?
Tu tot pt treaba asta te operezi?
Pupici


Lumi, si eu tot pentru hidrosalpinx m-am operat. Am fost si eu la dr Albu si mi-a explicat pe intelesul meu cum e cu lichidul din trompa. Acel lichid in majoritatea cazurilor comunica cu uterul si poate sa "spele" endometru - cand se elimina cate putin din el. Astfel embrionul nu se poate fixa, de asta se recomanda scoaterea trompei. Oricum acea trompa este compromisa, chiar daca doar se punctioneaza si se scote lichidul, ea nu va mai functiona niciodata ca una sanatoasa, iar riscul unei sarcini extrauterine este f mare si ai mari sanse ca in cateva luni sa se refaca lichidul si iar sa treci printr-o interventie. Cel mai bine e sa scoti trompa, astfel elinimi cauza. Eu m-am operat la spitalul Euroclinic si am fost extrem de multumita de tot. Multa sanatate cumnatei si sa ia decizia corecta.

Mami, te astept cu vesti de la dr diseara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

Citat:
citat din mesajul lui lumimar

Pogonici,nu am retinut, cu ce dr faci operatia si unde?Te intreb pt ca si cumnata mea are hidrosalpinx pe trompa dreapta si a fost
la Medlife ,a vazut-o dr Albu si a zis ca trebuie scoasa trompa pt a putea reusi sa aiba un bebe.Voi ce parere aveti,asa se procedeaza?
Tu tot pt treaba asta te operezi?
Pupici


Am vazut ca PK precum si dr Albu recomanda scoaterea trompelor in caz de hidrosalpinx,am observat ca la Sibiu extrage lichidul inainte de punctie,a facut de curind cineva,chiar sint curioasa ce rezultate va da,daca nu e ok si asa,mai ales ca interventia nu e deloc dureroasa si dureaza 5 minute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sonya_mea spune:

Citat:
citat din mesajul lui sonya_mea

Citat:
citat din mesajul lui lumimar

Pogonici,nu am retinut, cu ce dr faci operatia si unde?Te intreb pt ca si cumnata mea are hidrosalpinx pe trompa dreapta si a fost
la Medlife ,a vazut-o dr Albu si a zis ca trebuie scoasa trompa pt a putea reusi sa aiba un bebe.Voi ce parere aveti,asa se procedeaza?
Tu tot pt treaba asta te operezi?
Pupici


Lumi, si eu tot pentru hidrosalpinx m-am operat. Am fost si eu la dr Albu si mi-a explicat pe intelesul meu cum e cu lichidul din trompa. Acel lichid in majoritatea cazurilor comunica cu uterul si poate sa "spele" endometru - cand se elimina cate putin din el. Astfel embrionul nu se poate fixa, de asta se recomanda scoaterea trompei. Oricum acea trompa este compromisa, chiar daca doar se punctioneaza si se scote lichidul, ea nu va mai functiona niciodata ca una sanatoasa, iar riscul unei sarcini extrauterine este f mare si ai mari sanse ca in cateva luni sa se refaca lichidul si iar sa treci printr-o interventie. Cel mai bine e sa scoti trompa, astfel elinimi cauza. Eu m-am operat la spitalul Euroclinic si am fost extrem de multumita de tot. Multa sanatate cumnatei si sa ia decizia corecta.

Mami, te astept cu vesti de la dr diseara


Uitasem sa ti spun ca PK a tinut mortis sa scot trompa pt a avea mai mari sanse la FIV.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

roxy poti sa-l intrebi pe PK daca dintre embrionii rezultati, se pot face cu ICSI 2 care sa fie lasati sa se dezvolte pana in ziua 3, apoi inghetati, iar ceilalti embrioni sa fie lasati sa se dezvolte pana in ziua 5? ...daca rezulta mai multi embrioni, desigur. Eu ma gandesc ca asa am fi si noi siguri ca avem mai multe sanse. Daca poti si daca nu uiti, te rog mult sa-l intrebi.
corina_anam dar ce probleme are sotul tau de ati recurs la toti 12 la ICSI?

Cand voi fi mamica, JUR sa nu-mi ranesc pruncii nici cu vorba, nici cu mana, nici cu fapta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sonya_mea spune:

Citat:
citat din mesajul lui bytzi

Citat:
citat din mesajul lui lumimar

Pogonici,nu am retinut, cu ce dr faci operatia si unde?Te intreb pt ca si cumnata mea are hidrosalpinx pe trompa dreapta si a fost
la Medlife ,a vazut-o dr Albu si a zis ca trebuie scoasa trompa pt a putea reusi sa aiba un bebe.Voi ce parere aveti,asa se procedeaza?
Tu tot pt treaba asta te operezi?
Pupici


Am vazut ca PK precum si dr Albu recomanda scoaterea trompelor in caz de hidrosalpinx,am observat ca la Sibiu extrage lichidul inainte de punctie,a facut de curind cineva,chiar sint curioasa ce rezultate va da,daca nu e ok si asa,mai ales ca interventia nu e deloc dureroasa si dureaza 5 minute.



Bytzi, la discutia avuta cu dr Albu si mie mi-a recomandat ca sa punctionez trompa in momentul punctie de la FIV. Am trimis mail lui PK cu aceasta varianta dar el a insistat ca e mult mai bine sa scot trompa, sa elimin orice problema pt cresterea sanselor de reusita. Uite ce mi- a raspuns el: "On the other hand a hydrosalpinx
does lower IVF efficacy. The only really good treatment is the removal of the tube if it can be done safely obviously. Draining it or using antibiotics or trying to block it proximally do not mean a solution."


Dr. Albu chia mi-a zis ca a avut un caz asemanator, unde a punctionat trompa si respectiva reusise. Si mie imi suradea ideea punctionarii, dar oricum trompa nu mai era buna de nimic si decat sa risc, mai bine am scos-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina_anam spune:

Aristica, sa-ti raspund sincer la intrebare habar nu avem sau macar nu am descoperit inca. Spermogramele au fost ok, la ultima a avut 70 mil din care 60 % cu motilitate buna.
Dupa experenta FIV 1, noi am optat pentri ICSI la toate iar PK a acceptat.

Mergi la inceput