Burtici cu ursuleti de nov - dec 2010 (37)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana_o spune:

Legat de produsele pentru bebe, nepotului mei i-am cumparat gama Penaten si Hipp, care sunt foarte bune. Ca sampon, cel mai eficient a fost cel de la Klorane. Iar de scutece, Pampers a facut fata cu excelenta. Ah, servetelele umede de la Hipp sunt extraordinare, sunt 2 variante cu ulei de migdale, una cu miros si alta pentru piele sensibila, fara miros. Nicolas are 1 an si 7 luni, de la nastere foloseste doar servetele umede Hipp si nu a avut niciodata probleme. Doamne, ce frumos e sa vorbesti despre produse pentru ingrijirea copilului!

Ana
16

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allexxia_m spune:

ana_o
tu nasti in octombrie dar tu ai optat pentru cezariana si atunci trebuie sa fie programata putin inainte de termen, este normal.
Eu am optat pentru nastere naturala dar datorita faptului ca BB este mai dezvoltat decat saptamanile de la UM doctora mi-a zis ca am sa nasc undeva pe la final de octombrie si nu la inceput de noiembrie cum ar fi calculul dupa UM.
Cand va fi eu sper sa fie bine pentru toate si sa avem BB sanatosi

Am pus poze cu nepotelul - fiul sorei mele, pentru cine o stie de la odiseea de anul trecut noiembrie-decembrie: magdaz_ina

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sashenka_h spune:

buna burtici, imi pare rau ca nu am mai intrat de mult dar am fost plecata in ardeal la aer curat.
vad ca multe dintre voi ati facut deja eco si dt, eu abia joi merg si nu mai am rabdare....
vreau sa va intreb ceva....voua va mai este rau?? eu inca nu-mi revin...nu ma pot ridica din pat si nici nu pot manca nimic...burta creste eu slabesc (nu ca nu as avea nevoie). si inca o ciudatenie- eu eram carnivora convinsa, iar acum nu pot sa mai vad carnea sub nici o forma, mananc numai ce inainte nici nu ma atingeam adik salate, lapte, fulgi , o fii normal?? la celelalte sarcini nu am patit asa ceva..
doura eu la iustin am folosit sanosan iar la sasha bubchen iar acum tot bubchen vreau sa folosesc, iar ca si chilot am folosit pampers si am fost foarte multumita, am incercat si happy si Huggies dar nu mi-au placut, erau badarane si incomode + tot timpul iesea pisu din ei, poate la voi sunt altfel

Mami Andreea 13sapt+, Iustin Nicolae (03.04.2006) + Sasha Andrei (30.12.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_o spune:

Allexxia, nu EU am optat pentru cezariana... eu chiar mi-am dorit sa nasc natural! Am placenta inserata foarte jos si dr mi-a recomandat internare din saptamana 37, deci n-o sa fac parte din mamicile cu cezariana la cerere. Mi-a mai spus ca oricum el mi-ar fi sugerat cezariana si daca n-as fi avut placenta joasa, pentru ca sunt prea mica in bazin si oricum nu as fi avut o nastere naturala usoara, dimpotriva... Nu m-ar fi speriat vorbele astea, optam pentru nastere naturala si asa, dar cand mi-a explicat ce inseamna placenta inserata jos...
Daca as fi nascut natural, DPN ar fi fost 2 noiembrie, dupa calculul lui(nu dupa UM)...

Ana
16

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allexxia_m spune:

ana_o la DT testul de sange eu l-am facut la Sinevo imediat dupa ecografia pentru DT si am primit rezultatul dupa o saptamana.
nu stiu daca este diferit la TT dar nu prea vad de ce
Multa bafta, va fi totul bine la ce mamica fericita si frumoasa are nu are cum BB sa aiba ceva

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_o spune:

Sashenka, welcome back!
Am aceeasi problema ca si tine, nu prea suport carnea! Nu mi-a raspuns nimeni la intrebare, asa ca am concluzionat singura: bebe e vegetarian!!!!!!!
Probabil avem bebei vegetarieni... altfel nu se explica lipsa poftei pentru carne! Ah, plus ca niciun dulce nu-mi face cu ochiul, doar fructele, in special pepenele rosu...

Ana
16

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

Citat:
citat din mesajul lui ana_o

Allexxia, nu EU am optat pentru cezariana... eu chiar mi-am dorit sa nasc natural! Am placenta inserata foarte jos si dr mi-a recomandat internare din saptamana 37, deci n-o sa fac parte din mamicile cu cezariana la cerere. Mi-a mai spus ca oricum el mi-ar fi sugerat cezariana si daca n-as fi avut placenta joasa, pentru ca sunt prea mica in bazin si oricum nu as fi avut o nastere naturala usoara, dimpotriva... Nu m-ar fi speriat vorbele astea, optam pentru nastere naturala si asa, dar cand mi-a explicat ce inseamna placenta inserata jos...
Daca as fi nascut natural, DPN ar fi fost 2 noiembrie, dupa calculul lui(nu dupa UM)...

Ana
16

umm... poate nu am inteles eu bine. la momentul asta toate avem placenta inserata jos. ea va urca si va tot urca. mult mai incolo se poate zice daca este intr-adevar vreo problema cu inserarea ei. deci despre ce cezariana planificata e vorba ?


Mami de (28.10.2008) si bb2 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allexxia_m spune:

Ooo, ana_o, scuze ...
nu stiam ca ai probleme, sau poate am citit si am uitat, scuze ...
da, daca ceva nu este inregula se recomanda cezariana, chiar si la noi cele care am optat pentru nastere naturala pana in ultimul moment nu se stie cum va fi sigur 100%
dar la tine e sigur ca e mai bine asa
scuze

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirunam spune:

Citat:
citat din mesajul lui sashenka_h

buna burtici, imi pare rau ca nu am mai intrat de mult dar am fost plecata in ardeal la aer curat.
vad ca multe dintre voi ati facut deja eco si dt, eu abia joi merg si nu mai am rabdare....
vreau sa va intreb ceva....voua va mai este rau?? eu inca nu-mi revin...nu ma pot ridica din pat si nici nu pot manca nimic...burta creste eu slabesc (nu ca nu as avea nevoie). si inca o ciudatenie- eu eram carnivora convinsa, iar acum nu pot sa mai vad carnea sub nici o forma, mananc numai ce inainte nici nu ma atingeam adik salate, lapte, fulgi , o fii normal?? la celelalte sarcini nu am patit asa ceva..

Mami Andreea 13sapt+, Iustin Nicolae (03.04.2006) + Sasha Andrei (30.12.2008)


Sashenka, de rau am scapat, insa nu a fost chiar asa ca la tine ci o varianta mai soft in schimb de oroarea carnii nu am sa scap, cred ca voi ramane asa pe viata.

Nu pot sa mananc carne, nu imi doresc sa mananc asa ceva dar ma fortez. Dr. mi-a zis ca e nevoie de 150gr de 3 ori pe saptamana. Ar fi bine sa papi din cand in cand, dar daca versi mai bine te abtii si iei proteinele din lactate.

Alexxia, daca bebe e mai mare nu trebuie neaparat sa se nasca mai repede, adica nu inseamna ca a fost conceput mai devreme. Mie imi decalasera nasterea cu 1 luna - 1 luna 1/2 la Alex, din cauza masuratorilor de la eco. Pana la urma s-a nascut fix in ziua termenului calculat dupa ultima menstruatie.



MIRUNA cu Alexandru si Bebe 2 14 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

pentru ca sunt multe femei care nu au un ciclu regulat de 28 de zile, cel mai bun DPN calculat este cel de la ecografiile facute in primele saptamani. dupa aceea bebelusii se dezvolta diferit si incep sa apara diferente intre DPN-ul initial si cel prognozat atunci, dar diferentele astea nu au nici o importanta.

Mami de (28.10.2008) si bb2 14+

Mergi la inceput