Viitoare mamici de sept-oct 2010 (56)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexuza spune:

Buna fetelor , de urmarit va urmaresc zilnic dar deabea acum mi-am facut curaj sa ma alatur voua
Sunt o " burtica" de 24 saptamani si am o dilema cu care nu indraznesc sa o mai sun pe dr. , bebelina mea cred ca sta cateodata cu fundul in sus pentru ca imi da niste lovituri in fund si parca in col de ma sperie . trebuie sa ma invart , sa ma urc cu picioarele pe pereti... sa se linisteasca . voi a-ti patit asta ?
Tin sa mentionez ca sunt una din gravidutele ghinioniste care trebuie sa stea in pat cu perna sub fund toata sarcina , dar pentru fetita mea ce nu fac eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelena spune:

Ionela, intr-adevar acel "ghem" reprezinta contractii ale uterului. Chiar daca nu sunt dureroase, nu sunt ok. Eu zic sa iei legatura cu dr tau. Intr-adevar anti-contractii poti lua no-spa si/sau scobutil, dar eu zic sa nu le iei pana nu intrebi doctorul.

Andra bam reusit in cele din urma. Multumesc mult pentru ajutor

22+ si mami David 03.05.2005

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maya71 spune:

Citat:
citat din mesajul lui puiutza

salutare fetelor,
multumim de capitol nou!

indraznesc sa va intreb ceva. eu am facut lapte de pasare in weekend (e preferatul meu) si binenteles ca am mancat serios. Chiar nu mi-am dat seama ca ouale raman cam crude, cel putin galbenusul....si acuma dupa ce am citit pe aici cu ouale ca nu sunt indicate crude (stiam, dar chiar nu mi-am dat seama).
nu am avut toxoplasmoza, stiu de carne sa nu fie cruda, legumele si fructele sa fie bine spalate....dar cu ouale stiti daca doar albusul sau si galbenusul trebuie sa nu fie crude? si ochi daca imi fac prefer galbenusul mai moale un pic - care s-ar traduce tot ca ramane cam crud nu?

binenteles ca m-am speriat suficient de tare incat sa fug deja sa imi fac o toxoplasmoza si astept pe maine rezultatele, dar ....voi ce stiti?


Dana 23+ cu si mami de Bobi (06.03.2006)


MicPuiutz, cum faci laptele de pasare?
Intro perioada faceam si eu dar uitasem complet...
Din cate imi aduc aminte... laptele se amesteca cu galbenusurile, zaharul, vanilie si coaja de lamaie; albusurile se bat spuma, se pune putin zahar si mirodeniile; se pune laptele pe foc, cand clocoteste putin(si se ingroasa) se pune albusul luat cu lingura sub forma de galustele, se 'fierb' putin si pe/o parte si pe cealalta. Se da la rece si... Pofta buna'
E corect sau imi aduc aminte povesti?
Mama/i ardeleanca si acolo am invatat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nike974 spune:

va tin la curent.

miros si eu ceva,dar sa nu ne entuziasmam.
mai bine sa ne asteptam la putin si s afie mult.

eu am contractii multe,dar nu pot lua nospa pt ca-s alergica.imi trec respirand regulat, relaxat si mangaind incet bebelinul meu.

bebele imi redecoreaza tot interiorul, da cu manutlee, piciorusele, e vioi nevoie mare,dar vb cu el, ii pun Chopin, folk (tatiana stepa), rock si deja ii place.

fetele , va multumesc pt incurajari.oricare dintre voi ati face la fel, in locul meu.
e frumos. e un dar d ela Dumnezeu.

am sunat la o colega de la min muncii si ma tot vaitam cu scaderea indemnizatiei.replica ei m-a inghetat:doamna, multumiti-I lui Dumnezeu ca aveti copil,altele ar face orice pt un bebe,l-ar creste si cu 600 de lei pe luna.
nu am avut nicio replica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LilianaR spune:

Mie mi-a zis ca mai bine iau un no-spa fara sa am nimic decat sa ma contractii...
Pe mine nu m-au durut niciodata contractiile, dar am cam zilnic si am terminat cel putin 2 folii de no-spa. Doctorul spune ca sunt normale sa apara, asa cum normal e sa luam si no-spa sa le limitam efectele. Am mai explicat pe la inceput asta, cu constructia uterului etc.
Nici pe mine nu ma doare si nici discomfort nu simt macar; la inceput erau altfel, ca o presiune, acum nici atat nu simt.

Acuma, gandindu-ma, simt mai multe tipuri de gheme... unul mic asa, in uter, ca o umflatura a burtii si unul tare, mare cat toata burta... Al doilea e o contractare a uterului, prima e cica dibla puiului meu...
Ma rog, cica e o parte din prunc, dibla cred eu... Cred ca e capatanos si sta aproape mereu in dreapta... si asa am eu o burta asimetrica.
Daca e tare la impuns cu degetul si e pe toata burta, e contractie.
No-spa nu are contraindicatii in sarcina. Mai mult de 3 n-am luat pe zi si nici in fiece zi, dar nu plec fara ele.
Ieri, de la frig, mi se intarise burta rau tare... de exemplu.

22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui maya71

Citat:
citat din mesajul lui puiutza

salutare fetelor,
multumim de capitol nou!

indraznesc sa va intreb ceva. eu am facut lapte de pasare in weekend (e preferatul meu) si binenteles ca am mancat serios. Chiar nu mi-am dat seama ca ouale raman cam crude, cel putin galbenusul....si acuma dupa ce am citit pe aici cu ouale ca nu sunt indicate crude (stiam, dar chiar nu mi-am dat seama).
nu am avut toxoplasmoza, stiu de carne sa nu fie cruda, legumele si fructele sa fie bine spalate....dar cu ouale stiti daca doar albusul sau si galbenusul trebuie sa nu fie crude? si ochi daca imi fac prefer galbenusul mai moale un pic - care s-ar traduce tot ca ramane cam crud nu?

binenteles ca m-am speriat suficient de tare incat sa fug deja sa imi fac o toxoplasmoza si astept pe maine rezultatele, dar ....voi ce stiti?


Dana 23+ cu si mami de Bobi (06.03.2006)


MicPuiutz, cum faci laptele de pasare?
Intro perioada faceam si eu dar uitasem complet...
Din cate imi aduc aminte... laptele se amesteca cu galbenusurile, zaharul, vanilie si coaja de lamaie; albusurile se bat spuma, se pune putin zahar si mirodeniile; se pune laptele pe foc, cand clocoteste putin(si se ingroasa) se pune albusul luat cu lingura sub forma de galustele, se 'fierb' putin si pe/o parte si pe cealalta. Se da la rece si... Pofta buna'
E corect sau imi aduc aminte povesti?
Mama/i ardeleanca si acolo am invatat...

ucenic(aspirant) burtica


asa asa, doar ca galbenusurile le freci cu zahar si amesteci cu laptele doar dupa ce ai facut toate galustele din albus, altfel se branzeste oul. Se serveste rece! Mai am o portie in frigider si de-abia reusesc sa ma abtin de la ea. Eu sunt din Cluj de loc.... deci tot ardeleanca. Proportiile de lapte si oua difera de la o reteta la alta...cu cat pui mai multe oua si mai putin lapte se ingroasa mai tare.

Dana 24+ cu si mami de Bobi (06.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelena spune:

Faza cum ca la contractii nu prea e bine sa mangai burtica am auzit-o si eu...parca mai vorbeau fetele pe-aici zilele astea

Cand am fost in spital, la fel mi-au spus si mie asistentele, ca pot tine mana pe burtica, dar sa nu o mangai sau sa ma dau cu creme. Nu stiu care este explicatia medicala, dar mie cand mi se mai contracta uterul pun mana pe locul intarit si simt cum se relaxeaza treptat.

22+ si mami David 03.05.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaElenaM spune:

Vai Lora ce tzinute are fetitza ta, vai vai cred ca-i nebunie"" inainte de o ocazie mergetzi amandoua la croitoreasa?

21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelena spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexuza

Buna fetelor , de urmarit va urmaresc zilnic dar deabea acum mi-am facut curaj sa ma alatur voua
Sunt o " burtica" de 24 saptamani si am o dilema cu care nu indraznesc sa o mai sun pe dr. , bebelina mea cred ca sta cateodata cu fundul in sus pentru ca imi da niste lovituri in fund si parca in col de ma sperie . trebuie sa ma invart , sa ma urc cu picioarele pe pereti... sa se linisteasca . voi a-ti patit asta ?
Tin sa mentionez ca sunt una din gravidutele ghinioniste care trebuie sa stea in pat cu perna sub fund toata sarcina , dar pentru fetita mea ce nu fac eu


Bun venit printre noi, Alexutza! Tot "noua" sunt si eu.

Si eu simt ce spui tu ca simti si vineri, cand am fost la morfofetala, am aflat si explicatia. Bb-le meu era cu capul in jos si se tot freca la nas de zor, plus ca am si placenta anterioara, sarcina foarte jos si de aceea simt cum ma "racaie" acolo tot timpul de parca ar vrea sa-si faca loc sa iasa

22+ si mami David 03.05.2005

Mergi la inceput