Viitoare mamici de sept-oct 2010 (56)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crina-s spune:

Buna dragutelor
Felicitari frumoaselor pentru schimbarea semnaturii. Astazi si noi schimbam semnatura si ce bine ne simtim ca mai facem un pas inainte.
SUMERTIME tot respectul!
Astazi parca e si-n Iasi protest de mamici.
Dragelor sper sa aveti o zi frumoasa, chiar daca vremea nu tine cu noi.


21+

crina cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nike974 spune:

Neata.
la eco baiteleul e super sanatos.Inima, plamanii, rinichii,sotmacul tot si toate a avut grija Doamne Doamne sa fie sanatoase.
e atat de zglobiu incat nu a stat locului macar un minutel.
lucru rar, dr la surprins zambind!mi-au dat lacrimile.apoi s-a asezat picior peste picior.
mami nu mananca decat cca 70-80 de flacoane de perfuzii/luna.
nu am intrat pt ca azi imi e ff rau.trebuie sa imi pun branula,dar nu stiu unde..............poate la picior.

in final a scris :Velocimetria arterelor uterine este un factor de predictie pentru disgravidia de ultim trimestru.Habar nu am ce inseamna.
bebele a alergat efectiv toata noaptea, lasandu-ma sa dorm intre 1.30 si 4.20

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Nu mai pot de sooooomn!!!!
Ionela, vazui si eu pozele noi, f. frumoase!
Ma gandeam deja ca din septembrie or sa apara si pozele noi cu bebelusi... ce frumos o sa fie! Abia astept!
Sa stiti c-am baut jumate de cana de cola...ca sa nu fiu tentata sa beau mai mult, i-am zis colegei mele sa-si cumpere ea o sticla de jumate pe care s-o impartim. Pur si simplu picam din picioare de oboseala...bine, asta-i motiv, stiu....na, am pacatuit de 2 ori pana acum cu cola, merge, nu?
Cine zicea c-a gustat din compozitia de clatite? si eu am gustat sambata, nu cred sa fie vreo problema...din acelasi motiv, esenta de rom care mirosea intr-un maaare fel, ca n-am rezistat tentatiei.
Sigur nu-i problema nici cu laptele de pasare.
Si ploua si la noi si-i o vreme urata tare! fiica-mea nu mai poate sta in casa, aseara s-a cocotat pe pervaz si stand acolo zicea: ce frumos e afara, iubesc "afara" (articulat). O cred si eu, are deja o saptamana de stat in casa...daca maine nu ploua o scot putin macar in spatele blocului, jumatate de ora, ca vad ca bubitele sunt cam trecute toate.

Lora, mami de Iustina si 24+

Bazar DC - ajutati copiii

Teledon pentru Dan
www.inimacopiilor.ro


(Niciodata sa nu spui niciodata!)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LilianaR spune:

Velocimetrie: fluxul de sange catre fat prin cordonul ombilical si prin arterele uterine. Asta am gasit pe net, dar dion context nu reiese daca valorile tale sunt un factor de predictie sau ce si cum... asa ca intreaba medicul.
Arata, dupa cate inteleg, cat se hraneste bebele prin cordon, daca primeste indeajunsi nutrienti, oxigen etc.

Lora, exista telefonul copilului, foloseste-l! Ba chiar cand te intalnesti cu copiii aia pe scara, poti sa le spui sa sune acolo pentru a primi ajutor; cei de la capatul celalalt sesizeaza Protectia copilului. Care ar putea fi sesizata si de tine.
Sa sesizati la serviciul lui nu vad la ce sa ajute, nu va fi sanctionat disciplinar un om la serviciu pentri ce face acasa, nu are logica!
Puteti sesiza politistul de proximitate, discuta cu el, sesiza echipajul care patruleaza in zona dv. etc. in momentele cand incepe scandalul.
Certurile sunt, de regula, ciclice; au durate comparabile, rezultate comparabile etc. Asa ne facem toti certurile cu partenerii, asa se contureaza rutina relatiilor; deci daca azi o cearta a lor tine cam 1 ora, cam asa va tine si maine.
Sunt exceptii care se intalnesc de la caz la caz, in situatii de deteriorare a starii psihice a abuzatului ori abuzatorului; asta se poate din orice, din cauza banilor, a bauturii in plus...
Un abuzator nu are insa in jurul lui decat victime, ca asa are grija sa isi aleaga, asa incat mama aceea, cum mai spunea cineva pe aici, cel mai probabil nu e chiar ocolita de relele ce se intampla.
Daca te pot ajuta cu altceva, scrie-mi pe privat sau aici, citesc integral.

Fetele, imi dati si mie parola de la mailul ala unde ati pus voi ceva cartis etc.?
Fracoise Dolto am citit-o deja, dar sigur imi va folosi cate ceva. Aceasta carte o recomand tuturor parintilor prezenti si viitori, mie mi-a placut mult.

Pun si eu ceva poze daca vreti, am o burta de 6 luni minunata, danseaza, se misca... Azi am observat cu surprindere ca mi se misca prin dreapta, in lateral de tot, nici nu stiam ca ajunge pana acolo! A fost super!
Oricum, ghemul inseamna contractia uterului, nu ghemuirea bebelusului; mi se intampla si mie, doctorul: no-spa urgent!
Am citit ca aceste contractii pot scurta colul, dar nu am verificat cu medicul info, voi ce stiti? Cert e ca nu e de riscat sa nu luam no-spa (sau asa e dupa medicul meu).

Oua: coapte, fierte bine INTEGRAL. Sigur, eu mananc ori moi ori deloc, dar orice e de origine animala trebuie bine preparat, nu numai carnea, ci si lactatele, ouale...
ASta in principiu, ca la sanse 0,6% sa fac toxoplasmoza, eu am mancat si maioneze si oua moi... Mie sansele imi par de domeniul fantasticului... am de jdemii de ori sanse mai mari sa pierd sarcina, asa incat...

M-am intins, dar asa scriu eu, rar si mult...


22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela.n spune:

Nike, ma bucur ca baietelul din burtica e bine . Sanatate multa si tie

Lora, si eu mai pacatuiesc cu cate o gura de cola cand mai bea sotul meu . Mersic de aprecieri

--------------------------------------------------
Sunt o cu burtica aproape roz de 19+

Ingerasul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nike974 spune:

multam fain liliana.
bebele e dezvoltat ok.
daca reuseste , vine sotul meu, ma duce la o camera de garda, la o prietena, ca sa ma branuleze si ma intorc la job.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela.n spune:

Liliana, nici nu stiu cum sa ma exprim corect. Nu e un ghem ci mi degraba ca si cum ar fi delimitat bebe in burtica. Sau sunt eu mai ? O sa intreb dr data viitoare cand merg la el, dar asta e pe 8 iunie
Ar trebui sa iau no-spa? Nu ma doare deloc
Am luat no-spa o singura data, cand ma durea burta si stomacul de la atata vomat (mancasem niste carne de iepure la tava)

--------------------------------------------------
Sunt o cu burtica aproape roz de 19+

Ingerasul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Nike, felicitari pt. bebe! Multa sanatate!
Liliana, merci! Iti scriu pe privat, noi stam de cateva luni acolo, sotul meu a zis ca mai intreaba si vecinii, ca-i mai cunoaste pe unii, ce si cum...oricum, ceva trebuie facut pt. copii.

Lora, mami de Iustina si 24+

Bazar DC - ajutati copiii

Teledon pentru Dan
www.inimacopiilor.ro


(Niciodata sa nu spui niciodata!)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andra_b spune:

Multumim de capitol!

Eu nu ma prea uit la televizor dar vreau si eu sa felicit pe Summertime Felicitari!!!

Adelena ai reusit cu semnatura?

Eu nu cred ca ii problema cu ouale alea... eu de ex maioneza o mananc din ou crud, nu m-am 'protejat' sa zic asa

Vanyy

Nike felicitari!!!


-----------------------------

20+ cu bebe mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutza spune:

Nike felicitari!!!

Si iti urez multa multa multa tarie si vointa!!! Sincera sa fiu nu stiu cum reusesti, sigur esti o fire foarte tare!!! Nu multe am putea sa trecem prin asa greutati!
Te admir si fii tare! BEBE merita toate eforturile din lume!





Dana 24+ cu si mami de Bobi (06.03.2006)

Mergi la inceput